conditii absurde gradinita

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Si la noi tot 8,30 e ora limita de primire in gradinita, dar cand am avut nevoie, de exemplu am dus copilul la doctor, am intrat si mai tarziu in gradinita. E de preferat sa se respecte programul pentru ca inceperea activitatilor se face in jur de 9, incep "orele".
Mie altceva mi se pare aiurea, anume ora la care ai voie sa-ti iei copilul. Daca vreau sa-l iau la pranz, nu pot mai devreme de 12,45, iar dupa-amiaza nu mai devreme de 15. Chestia asta mi se pare mie aiurea total. Pur si simplu se incuie usa si nu-ti deschid nici pace. Pai am copilul inauntru si vreau sa-l iau! Inteleg ca ar fi un haos total daca fiecare parinte ar veni si ar pleca din gradinita cand ii vine lui cu copilul, dar nici nu-mi suna a bine refuzul categoric de a intra in gradinita indiferent de motiv si situatie. Nici macar nu am cu cine vorbi intr-o atare situatie, pur si simplu sta portarul ca zbirul la usa si imi interzice intrarea.
Singura varianta ramasa este sa nu-l mai duc in ziua respectiva, cand in alte conditii as fi preferat sa zicem sa-l iau cu jumatate de ora mai devreme.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Si la plecare este valabil acelasi principiu : respectam programul si pe ceilalti copii dar cazurile exceptionale trebuie intelese si tratate ca atare.
Portarul are un sef de la care a primit niste indicatii (pe care este obligat sa le respecte) iar seful are probabil capacitatatea de a intelege o situatie exceptionala si de a face rabat de la regula.
Nu va suparati pe mine dar, o comunitate trebuie sa respecte niste reguli pentru ca altfel ar fi haos.

vlad


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

sint de acord cu respectarea regulilor!acum desigur ca sint si cazuri exceptionale in care regulile se pot incalca.
dar nici mie nu mi-arplace ca in timpul mesei, lesctiei,somnului sa vina unul sau mai multi copii intirziati sau care vor sa plece mai devreme.
o sa va spun un caz concret:Andreea e la gradi cu program prelungit.asa ii zice si eu asa am inteles ca se desfasoara lucrurile.
la inceputul anului asta una din mamici a hotarit ca o va lua pe fetita ei la 12.00 . ei de aici o serie intreaga de discutii....astia mici sint ca si maimuticile:sa vii si dupa mine la 12, multi credeau ca-i ora de plecat acasa si se speriau ca nu vine dupa ei...
cam de asta cred eu ca programul trebuie respectat.
ce intr-adevar nu inteleg nici eu e de ce nu pot sa intru intre ora 13.00 si 15.00 deloc ingradi?
dar cred ca doar din motivul de a nu deranja puiutii care sint in ora de somn.
vapupacim cu drag,
Andreea si eu
ps.de pe vremea cind eram cu Andreea in burtica am tot citit si auzit ca cei mici se simt cel mai bine intr-un ritm ,program,succesiune a lucrurilor care nu sufera modificari.deci...cred ca si asta-i un motiv in plus de a accepta un program. fie el si al gradinitei.


http://community.webshots.com/user/gianinaalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutz spune:

Am citit doar ultimile mesaje si mi-am dat seama ca mai exista o varianta pentru cei care intarzie la gradinita:
1. D-na director sa intampine copiii care au intarziat si incet incet sa se integreze si noul venit in clasa ( nu uitati ca in cadrul unei ore de predare copiii se joaca si doar 10-20 min reprezinta predarea efectiva si aceasta tot prin joaca, prin urmare nu creeaza tulburente prea mari dar consuma nervos educatoarea);
2. Parinti care vor sa intarzie si sa aibe si copilul invatat sa se ocupe personal de predarea lectiilor pierdute de copil la gradinita .
Mi se pare gresita ideea sa zici ca eu platesc si copilul e al meu prin urmare fac ce vreau. Taxa pe care o plateste un parinte nu ar fi suficienta pentru a forma un program special decat daca ar sari de 1000 euro/luna In cazul acesta mai bine sa-si faca gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Probabil ca vorbim despre doua lucruri diferite.......trebuia sa precizez ca al meu copil are 1 an shi 2 luni shi nu merge la gradinitza(d'aia cu program de 4 ore) ci la Day-care (programul e de la 7 la 18).
Ei bine eu am posibilitatea sa-l duc shi sa-l iau la orice ora in intervalul asta.......cum imi convine mie.......asta a fost shi ideea cand am ales sa platesc full time(mai aveam posibilitatea sa aleg varianta 8:30-15:30).....tocmai pentru a-mi asigura timp suficient sa-l duc sau sa-l iau in functzie de ce program am eu in ziua respectiva. Nu mi se pare deloc corect sa-mi impuna orele de adus sau luat deoarece e vorba de timpul pe care imi permit eu sa-l aloc copilului......uneori imi rezolv problemele mai repede shi prefer sa-l iau shi sa ma duc cu el in parc sau sa petrecem timp impreuna in loc sa-l las acolo.......sau pot sa ma duc shi sa stau acolo cateva ore shi sa-l vad cum se joaca.......e alegerea mea, e copilul meu shi asha intzeleg eu sa mi-l cresc, sunt banii mei.... nu???
Este foarte adevarat ca la varsta la care e el nu au activitatzi comune cum vad ca spunetzi voi....lectzii......ci se joaca, alandala, unii deseneaza, altzii picteaza, modeleaza plastelina, se duc afara in groapa de nisip, canta......fiecare face ce ii place, nu fac totzi acelashi lucru in acelashi timp.....e o educatoare la fiecare grupulet d'asta mic de interes. Mesele intradevar sunt la ora fixa pentru totzi copiii insa daca unu doarme in timpul ala nu pierde masa, i se da cand se trezeshte. Shi somnul nu e la ora fixa pentru totzi, dorm cand li se face somn sau daca nu vor nu dorm.....asta e(mai nasol e cand vine acasa ca e carait shi obosit pana seara)!!!
Asha ca, fiind dat programul ce vi l-am spus mai sus, nu cred ca deranjez in vreun fel prin faptul ca in loc sa-l iau la 6 ma duc shi-l iau la 4......
Mi se pare gresita ideea sa zici ca eu platesc si copilul e al meu prin urmare fac ce vreau. Taxa pe care o plateste un parinte nu ar fi suficienta pentru a forma un program special decat daca ar sari de 1000 euro/luna In cazul acesta mai bine sa-si faca gradinita.
Taxa ce o platesc este aproximativ 100Euro/3 zile (il duc doar 3 zile din 5 ale saptamanii), este o taxa medie pentru o gradinitza medie, nu e cu fitze sau speciala.......am vazut insa ca acelashi lucru shi acelashi program se intampla la toate gradinitzele, shi mai ieftine shi mai scumpe. Din banii ashtia i se ofera masa, scutece de unica folosintza, lenjerie la pat, jucarii (adica consumabilele, creioane, plastelina, acoarele, etc), o educatoare la 3 copiii, plus o bucatareasa. Asha ca o taxa de mai mult de 1000 de euro cum spui tu mi se pare aberant shi nejustificat. E nevoie de mult mai putzin ca sa satisfaci anumite cerintze shi in special sa multzumeshti pe toata lumea, parintzi shi copii.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Cred ca aberatia asta cu orele fixe la gradinita numai in Romania se intampla.Aici poti sa-ti duci si sa-ti aduci copilul de la gradinita cand vrei si nu am auzit sa se creeze nici un haos,adica cum,sa ma tina la usa gradinitei si sa nu-mi dea voie sa-mi iau copilul?Este revoltator ce se intampla.Eu platesc gradinita,deci dau banu' si am pretentia sa-mi iau copilul cand vreau eu nu cand imi dicteaza tovarasa educatoare.asa ma enerveaza ca in Romania atat in sistemul medical cat si in invatamant,medicii si profesorii/educatorii se cred niste mici dumnezei domne',ei stabilesc reguli absurde,la medic nu deschizi gura sa-l intrebi de una si de alta de frica sa nu te repeada si oricum nu-si pierde vremea cu tine ca si asa esti un prost si el este de o mie de ori mai destept decat tine,asta este mentalitatea,nu se intelege ca ei ar trebui sa fie in slujba noastra ca doar noi ii platim din buzunar...

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Acuma am vazut ca domnul petrutz este patron de gradinitza.....deci oarecum de intzeles "argumentele" lui.
Ma scuzatzi domnule patron de gradinitza ca imi permit sa cer socoteala pentru banii mei shi ca ma intereseaza ce se face cu ei shi cu timpul copilului meu.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Vedeti mai sus ca sunt doua raspunsuri din afara Romaniei (Franta si Germania) care vorbesc despre program de adus si de luat copii de la gradinita.
In acelasi timp exista raspunsuri din Romania cum ca exista gradinite care nu impun acest gen de program.
Mai mult decat atat, in general, la gradinitele "cu program" se permite accesul si dupa ora X.
In concluzie nu inteleg faza aia cu aberatiile exclusiv romanesti.
Fiecare e liber sa aleaga ce gradinita il aranjeaza.


Vlad - unu' care abereaza
ps."Ma scuzatzi domnule patron de gradinitza ca imi permit sa cer socoteala pentru banii mei shi ca ma intereseaza ce se face cu ei shi cu timpul copilului meu "
In mod sigur patronul o sa te scuze pentru ca e si in interesul lui dar, e posibil, ca dupa aceea sa-i ceara socoteala un alt parinte deranjat de faptul ca pe banii lui nu prea se face nimic pentru ca jumatate din timp copii sunt intampinati iar cealalta jumatate sunt pregatiti de plecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Mai oameni buni, buburuza nu cred ca s-a referit nici o clipa la adusul copilului la gradinita la ora 10 sau mai tarziu, in mod regulat.
Da, mie mi se pare aberant sa ti se inghida usa gradinitei daca intarzii 10-15 minute. Ca despre asta era vorba.
Hai sa fim seriosi, credeti ca activitatile educationale incep la ora 8:30 fix? Singura care se simte deranjata este educatoarea.
Iar despre subiectul cu luatul copilului mai devreme mi se pare inadmisibil. Ce naiba, este puscarie? Sa nu te lase sa il iei mai devreme?
Copilul meu este la grupa mica si absolut niciodata nu s-a speriat nici unul dintre copii ca vor ramane acolo daca pleaca alt copil mai devreme.
Si da, petrutz, pentru banii mei cer socoteala. Si aleg sa dau acesti bani daca ceea ce mi se ofera este in conformitate cu dorintele mele. Daca nu, ma duc in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

ca sa nu ajungem la discutii eu cred ca intii ar fi trebuit sa definim:
1.gradinita=?
2.ce asteptam de la gradinita?
3.de ce ducem copii la gradinita?
4.ce virsta au copii nostrii?
pentru ca altfel se va dezbate o problema nedefinita.
gradinita la cre merge Andreea este cu program prelungit, are ca metoda de predare principiul Waldorf(sper ca am scris corect).
adica la ea in grupa sint copii de la 3 ani pina la cei care anul viitor merg la scoala.si sint asa tocmai pentru ca asa se obisnuiesc sa fie in colectivitate,sa respecte un program,sa aceepte ca nu sint doar ei cei mai importanti(cel putin in afara casei)sa aibe grija unul de altul sa aceepte ca sint si altii sa invete sa se adapteze... altele asemenea.
nu cred ca day care , cresa sau cum i se mai spune este acelasi lucru cu gradinita.din acest motiv la gradi nu sint aceeptati copii mai mici de trei ani.
nu va suparati pe mine, dar asa cred eu!
va pupacim cu drag,
Andreea si eu


http://community.webshots.com/user/gianinaalina

Mergi la inceput