VREAU sa trec peste, dar nu pot!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Voi ati fost de buna credinta si conform contractului le-ati dat banii din clauza.Ideea e ca acea persoana nu trebuia sa profite?
Lumea se imparte in doua categorii:cea care ar profita si cea care nu ar profita.Ultima,cea cu bun simt ,e in scadere dramatica.
Incearca sa le propui sa calculeze cit ar costa scoaterea din circuitul agricol,sa despagubesti aceasta cheltuiala si sa mergeti in continuare cu tranzactia. Problema e ca au deja banii!
Ideea e ca scoaterea din circuitul agricol se face la cererea beneficiarului,cu o anumita destinatie ,pentru o anumita suprafata care reprezinta suprafata construita si o alee de acces.Adica tu nu puteai anticipa sa scoti din circuitul agricol 234,35 mp cit le-ar trebui lor pentru vila si piscina,conform proiectului.Functie de suprafata si destinatia data terenului se plateste o taxa.Tu chiar nu puteai angaja o persoana sa se ocupe de acest aspect?In ce circumstante le-ati dat banii?Ati depasit termenul din contract? Ai pastrata corespondenta pe mail?
Aviz amatorilor,poate mai gaseste vreo citiva vinzatori de buna credinta,atentie ce acte faceti!Scrieti acolo :cumparatorul cunoaste toate detaliile despre teren,acte de proprietate,nu poate ridica pretentii ulterioare ,etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Cum zicea si EVA,si eu cred ca ai avut mai multa incredere decit de obicei in acea persoana pt ce te-ai imprietenit cu ea...De aceea la dezamagirea cu pierderea banilor se adauga si cea( poate care doare mai tare) de a pierde increderea in oameni...
Banii sunt dusi,la fel si incredera.
Doar cu timpul o sa poti trece peste asta, doar primind dovezi gratuite de incredere de la alte persoane, probabil ca o sa incepi din nou sa crezi si tu in altii.Acum cred ca iti este cel mai greu...

Nu te consoleaza cu nimic, dar si eu am patit ceva asemanator( cu exceptia banilor)
Mi-am deschis sufletul pe DC intr-un moment in care, temporar am avut probleme financiare...Asteptam doar sustinere, incurajare sa trec mai usor peste stresul perioadei respective...Si cind colo, am fost exclusa efectiv, de catre o persoana, tocmai datorita acestor probleme...Evident ca nu o sa mai povestesc niciodata daca o sa mai am probleme...Ce aiurea, nu? Tocmai asta era rolul DC in mintea mea...
Concluzie: Cum naiba sa faci sa treci peste?
Cu timpul...Acum cred ca ai trecut de faza de negare si esti in cea de revolta...O sa mai treaca ceva pina o sa ajungi in cea de acceptare...
Curaj!

Mergi la inceput