Ce se intimpla?

Ce se intimpla? | Autor: Miki8

Link direct la acest mesaj

Sint divortata de aproape un an si ma confrunt cu urmatoarea problema.In acest an am avut de mai multe ori ocazia sa incep o noua relatie si totusi nu s-a intimplat, de doua trei ori din vina mea, zic eu. Mai exact, am constatat ca ma intereseaza foarte mult acea persoana pina in momentul in care arata sau declara ca-i plac. Pe urma interesul meu scade treptat. Ma ingrijoreaza putin fiindca nu cred ca e normal. Sa nu fiu oare pregatita pt o noua relatie?
Simt de fiecare data o vaga teama inconstienta de a nu mi se intimpla din nou ceva rau. In plus, faptul ca sint destul de ocupata, ca in ecuatia asta trebuie sa intre si Radu, altfel nu concep, si nu stiu daca va fi acceptat asa cum doresc eu, ma fac destul de putin disponibila sa continuu. Ce se intimpla cu mine?
Sint sigura ca ma veti lumina putin.
Va multumesc si va doresc o zi excelenta,
Miki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miki,cred ca inca esti dezamagita si rana inca nu s-a inchis...inca nu poti acorda incredere unei noi persoane,ti-e teama de un esec...cel putin asa cred eu si vorbesc aici si din experienta mea...
Eu nu sunt divortata.Sotul meu a murit acum aproape 11 ani in urma si baietelul nostru avea pe atunci aproape 4 luni...Mie mi-au trebuit aproape 6 ani ca sa investesc incredere intr-o noua relatie,de durata...caci asa ca si tine,relatii scurte am avut si eu,dar ajungeam la un moment dat la un punct de care nu mai puteam trece si puneam capat si ma refugiam in obisnuinta si comoditate....Aceeasi problema am avut si eu,ca si tine...gandul la copilul meu,care era pionul principal intr-o viitoare relatie .Mai mult...eram foarte recalcitranta,poate cam exagerata...cum mi se parea ceva ciudat,o privire,o vorba numai si de gluma la adresa copilului meu....saream ca arsa...
Cred eu ca in timp te vei mai schimba putin si probabil ca va veni vremea cand te vei gandi si la propria ta persoana.Poate iti suna a egoism,dar nu e deloc asa...Poate ca vei sta de vorba cu prietenii si cunostintele tale si vei vedea ca si ei iti vor spune acelasi lucru:va veni vremea cand va trebui sa te gandesti si la tine,ca femeie...nu numai ca mama.
Eu am avut o surpriza din partea soacrei mele,care dupa vreo 3-4 ani de la nefastul eveniment intamplat cu fiul ei,m-a luat deoparte,la o discutie "ca intre noi fetele" si mi-a zis pe sleau ca spera ca nu am de gand sa raman singura pana la adanci batranete si sa ma sacrific pe altarul copilului meu,ca fi-miu va creste,eu voi ramane singura si batrana si copilul nu-mi va ridica statuie in centru pentru treaba asta,din contra,sa zic mersi daca isi va aminti sa imi telefoneze din cand in cand sa ma intrebe ce mai fac...si in plus nu e corect sa raman singura la 30 si de ani cati aveam,ca am toata viata inainte...
Iti doresc numai bine si...cum se zice: timpul le rezolva pe toate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu zic ca nu esti inca pregatita pentru o noua relatie...
Nu a trecut decat un an, nu e asa mult, pentru ca ranile sa se cicatrizeze.
Nu forta nimic si lasa impul sa le rezolve pe toate!
mult noroc

Mergi la inceput