Nu vrea sa faca pipi

Nu vrea sa faca pipi | Autor: akarika

Link direct la acest mesaj

Buna seara am o problema cu fetita mea de 3 ani si 4luni care de ceva timp nu vrea sa faca sa faca pipi la wc sau olita.Adica sta pana in ultima clipa cand aproape ca face pe ea,nu stiu ce sa-i mai fac cand o vad ca se tine cu mana de pasarica sau strange piciorusele sa nu faca imi vine sa dau cu ea de pamant.Daca o iau cu forta sa o pun la wc incepe sa tipe ca nu face ce sa-i fac?va rog ajutatima.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elibui spune:

Ea ce zice? Ti-a spus de ce nu vrea sa faca pisu?
Parerea mea este ca isi revine la normal curand, daca poti pune comportamentul asta pe seama toanelor...
Si mai ma gandesc la ceva. Una dintre primele mele amintiri este ca stateam pe olita, plangeam si sufeream ingrozitor pentru ca aveam niste usturimi rele din cauza sapunului. Se intampla mereu dupa baie. Stiam de la ce e, dar nu cred ca le-am spus alor mei. Nu cred ca eram capabila sa ma exprim atunci.
Nu te mai supara

Eli + Alice (04.03.05) si Ana (24.05.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Indiferent de motiv trebuie sa continui, oricat de greu ti-ar fi, sa-o pui sa fac pentru ca daca se dezvata cu facutul la olitza invatatul la varste mai mari este si mai greu.

Poate ca ar trebui sa-i faci o urocultura sa vezi daca n-are vreo infectie urinara sau sa aflii daca nu a racit.

Poate ca sufera, saracutza, de vreo jena si nu stie s-o explice!

Nu-ti pierde rabdarea ca este inca micutza fata!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akarika spune:

Buna dimineata.Va multumesc pt raspunsuri,ea cand o intreb daca face incepe sa urle ca nu face ca nui vine,apoi dupa cateva minute vine si imi zice ca a facut pe ea.Am intrebato de multe ori daca o ustura(doare )ceva si zice ca nu.Am fost cu ea la medic iam facut analize si nu are nimic acasa o mai pun fortat ii mai zic ca o sa o pedepsesc dar la gradinita ce sai fac ca se roaga d-na de ea sa faca si nu vrea .Mia zis d-na ca ii dau lacrimile si dupa ce face un pic pe merge la wc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Cred ca e pe fond psihic si tu ar trebui sa fii mai calma si sa nu mai accentuezi problema in fata ei.
Baietelul meu de 4 ani face la fel, sta pana in ultimul moment si il trimit eu sa faca pipi cand il vad ca se bataie de pe un picior pe altul.
E un copil f sensibil si am observat ca stare mea de spirit se reflecta in comportamentul lui.
Educatoarele m-au intrebat daca are o problema cu urinatul ca sta foarte mult la toaleta pana face si le-am spus sa-l lase singur ca altfel se inhiba.
Cand e bolnav face pipi o data maxim de doua ori pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akarika spune:

Da sar putea sa ai dreptate Doroty si Alexia e sensibila sau poate din cauza ca au mai fost momente cand a trebuit sai impun eu sa se tina pana ajungem undeva unde sa poata faca,nu stiu o sa incerc sa am mai multa rabdare cu ea.Iti multumesc pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Incercati sa va "jucati", la tema... Fata mea are cam aceeasi varsta si la noi totul e o joaca. De la sculat, spalat, imbracat...pana la pipi/treaba mare. De fiecare data incercam sa o "provocam" intr-o anumita directie pentru a avea rezultate.
Si noi avem probleme cu "curatarea" zonei, dar macar ea imi zice ca o ustura de la sapun/gel de dus de copii. Asa ca am invatat-o sa se spele singura...macar cat de cat.


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput