Copilarosii martie-aprilie 2004 - 2 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Bravo, Laura, ca ai "tras" mai in fata grupa noastra.
Frumoase poze, dar cam putine. Ce mai trece timpul si ce copii mari s-au facut! Cel putin pe Luca mi-l amintesc doar din pozele in care era bebelus.
Noi suntem coplesiti de treburi, agitatie, presiune permanenta la serviciu, acasa, cu rate, munca multa, cu oboseala si nervi... Incercam sa ne mentinem pe linia de plutire, sa vedem ce va mai fi, caci doar asa e vorba - "speranta moare ultima".
In rest, bine, am mai fost raciti, cand unul, cand altul, dar nimic mai grav de atat.
Am emotii pentru Cristina, caci se apropie sfarsitul gradinitei si astfel a unei etape importante din vietisoara ei. Am emotii pentru la toamna, ma gandesc daca va face fatza la efortul pe care il implica scoala. Am emotii si pentru ca Alex va incepe gradinita si va deveni "baiat mare"...
Sa fiti sanatosi cu totii si sa auzim de bine!


Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Eii...sa aducem si subiectul nostru pe prima pagina.
Sambata am fost la cumparaturi de rechizite.....lista de la dna invatatoare e lunga rau .....uniforma e gata.....cateva mici cumparaturi si suntem gata...pregatiti pentru prima zi de scoala.

In rest suntem bine, la sf de august plecam la mare , avem bilet pt 7 zile....copii harnici, noi cu serviciile, ratele....putin timp liber....dar rezistam.

Voi cum sunteti ?
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Laura - concediu placut la mare! scrie si aici lista pe care ati primit-o voi de la scoala. La noi se pare ca dupa 1 septembrie se va organiza intalnire cu parintii, vom vedea atunci.
Parca nu-mi vine sa cred ca mai sunt cateva zile pana la inceperea unei noi etape in viata copilasilor - trebuie sa le tinem pumnii
Si noi tot cu rate, cheltuieli tot mai mari si salarii tot mai mici, dar sanatosi sa fim!

Poate se mai "activeaza" si alte fete, sa vedem cine din gashca merge la scoala si cine nu.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Dupa 100 de ani (sau chiar mai multi?) apar eu. :) Bun gasit tuturor mamicilor si copiilor!!! Ma mai tine minte cineva? :) Nu am mai citit demult pe-aici, pe desprecopii.com dar nu puteam sa uit definitiv topicul nostru cu copilasii de martie-aprilie 2004. Cred ca la un moment dat mi-am pierdut interesul pentru ce se discuta aici si n-am gasit nici eu nimic interesant de zis, asa ca am tacut. Apoi am renuntat sa si citesc desi imi aduc aminte cu drag de voi, Ela, Simo, Laura, Claudelu...si inca cateva fete. In anii care au urmat perioadei de bebelusie a Larei viata a devenit din ce in ce mai aglomerata si am renuntat la orice incercare interioara de a activa pe desprecopii. In fine, intrebarea mea e ce mai faceti voi? :) Citind acum, vad ca voi, Ela si Laura, pregatiti scolaritele. Imi imaginez ce emotii aveti pentru Cristina si Daria!!! Dar stiu ca o sa fie bine. Apropo, felicitari si pentru fratiorii printeselor voastre!!! Vad ca si ei sunt mari de-acum. Sunt muta de admiratie si vazand ce realizari ati avut voi in anii acestia imi vine sa zic ca pentru noi pare ca timpul a stat pe loc. :) Numai ca stiu ca e o iluzie!! De fapt timpul a zburat cu o viteza extraordinara si numai cand ma uit la Lara ce mare s-a facut am senzatia unui dus cu apa rece. :)

Despre noi, numai de bine. Lara a inceput deja de saptamana trecuta al doilea an de scoala.
Este in clasa I dar aici sistemul e diferit de cel din Romania, ea incepand scoala anul trecut cu anul de kindergarten. La cat a avut de muncit, acela a fost anul ei de clasa I. Deja citeste foarte bine, scrie (mai cum aude :) ), si face matematica dupa programa de clasa a II-a, cu adunari si scaderi pana la 100, inmultiri, fractii, putina geometrie, etc.. Eu sunt mandra de ea, dar toti copiii de varsta ei fac cam aceleasi lucruri aici. Ea chiar pare sa aiba ceva inclinatii spre matematica si nu pot decat sa ma bucur foarte mult. Are doua invatatoare, altele decat cele de anul trecut, si sunt 30 de copii in clasa. Sunt multe de spus despre scoala si o sa va mai zic daca va intereseaza, ca altfel va deveni plictisitor.

In rest, toate tot asa. Am fost in Ro in iulie, dupa ce nu mai fusesem de doi ani. M-am bucurat sa revad Bucurestiul si am avut noroc ca vremea a fost blanda cu noi, asa ca ne-am plimbat mult prin oras. Apoi am plecat la mare in Grecia si ne-am intors acasa ca incepea scoala. :) A fost bine si eu ma bucur de fiecare ocazie pe care o avem sa vizitam Romania/Europa.

Ma opresc fiindca devine prea lung mesajul. :) Sunt pe-aici si de-acum ca am gasit topicul nostru o sa mai intru sa va salut. Apropo, nici nu mai credeam ca exista topicul si m-am invartit putin pe forum pana sa-l gasesc. S-au schimbat multe de cand nu am mai accesat eu site-ul!! Va pup!

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Wow, asta da vesti bune ! Nedda ma bucur ca ai postat si ca sunteti bine ! Eu mereu ma gandeam la voi, la gemenii nostri Mia si Lucas, la Raquela, Mickyyy, LaviB, Oana.....offf trebuie sa verific lista cu bebelusii sa imi aduc aminte si de alte fete frumoase si de bebelusii lor.

Ela, lista noastra de rechizite este:
- 2 caiete tip 1(cu foaie care sa nu suga)
- 2 caiete de matematica
- 1 caiet cu foaie velina
- 1 bloc de desen mic
- 2 stilouri cu penita medie
- 1 pic
- 1 pix cu gel verde
- 2 creioane ascutite
- creioane colorate
- sugativa
- acuarele in tuburi
- set de pensule de diferite grosimi
- planseta pentru amestecul culorilor
- hartie colorata
- foarfece
- lipici
- plastilina
- folii transparente
- dosar de plastic
- biblioraft
- mapa gen plic
- marker pentru tabla (negru)
Si evident ghiozganul si uniforma, camasi albe.

Am controlul de la finante in birou asa ca va las. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Laura, ati plecat la mare deja? Eu nici n-am realizat ca e sfarsit de august. :) Concediu placut!! Cand va intoarceti sa zici cum a fost.

Ela tu ce faci? La ce scoala va merge Cristina? Gata pregatirile pentru prima zi? :) Ai dreptate ca scoala e o noua etapa in viata copilasilor nostri dar emotiile cred ca noi le avem. Ei inca mai au copilarie multa. :)

Cine mai e pe-aici? Claudelu, tu mai citesti? Ce face Raul? S-a lasat tacerea la subiect - vad ca ultimul tau post e de prin februarie - dar sper sa vezi intrebarile. :)

Simo, tu mai citesti pe aici? Oare de cand n-a mai postat Simona? Ce-or mai face gemenii ei dragalasi?

Lara deja a intrat in lectii. Are tema zilnic sa citeasca cel putin 15-20 minute. La cum citeste Lara, ar fi cam echivalentul unui capitol de carte pentru copii (cu scrisul mai mare, asa, si fara poze) de vreo 7-8 pagini. Ieri a avut tema si la spelling (aici "ii omoara" cu spelling-ul asta!!) iar azi va avea tema la matematica. Stiu dinainte fiindca am fost informati de cate ori vor avea teme si mai primim si un email zilnic de la invatatoare cu ce s-a intamplat in clasa, la ce au lucrat, etc. si ce au de facut pentru a doua zi. Deocamdata Lara e entuziasmata...sa vedem cat dureaza. :)

V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Nedda - eeeeiiii, ce ma bucur pentru revenirea ta! Deja Lara a "intrat in scoala" cu adevarat, felicitari!
Noi vom merge la scoala care se invecineaza cu blocul in care locuim - se pare ca nu e o scoala rea si prea ne este la indemana!
Astept sa ne afiseze si la ei cand va fi intalnirea cu parintii, pentru a vedea ce ne cer exact sa cumparam.
Povesteai de citit - sambata am fost in vizita la o familie de americani, veniti pentru trei ani Ro, cu serviciul. Fetita lor merge la Scoala Americana din Bucuresti si se pare ca urmeaza acelasi stil - chiar zicea de 30' pe zi de citit (era la seria Casuta din prerie)
Ce mi-as dori sa fie si in sistemul romanesc e comunicarea mai stransa cu parintii - cum spuneai, un e-mail, un biletel, ceva, caci eu ma voi vedea destul de rar cu invatatoarea, fiind la serviciu.
Mai povesteste ce activitati mai aveti - lectii, dans, sport.

Laura - mersic pentru lista, chiar e buna, ca sa ma apuc sa iau cate ceva. Pe aici e mare febra cu ghiozdanele, dar mie nu-mi place niciunul, ori prea inzorzonate, ori fara calitate... Nedda - poate ai idee de magazine mai fainute de la voi de unde se pot cumpara (nu neaparat scumpe) - pleaca sotul meu saptamana viitoare in SUA si ma gandesc ca as putea sa-i dau "tema de cercetare" :)

In rest, nu ne mai laudam cu nimic, sunt cam obosita de treaba si de griji (tata e putin bolnav si trebuie operat zilele astea, iar Cristina s-a ales cu gatul rosu, febra si varsaturi sambata noapte)

Dar chiar asa, Clau pe unde esti? De gemenii Simonei chiar nu mai stiu nimic si mi-as dori sa ne mai dea un semn. Lavi s-a inchis in casuta ei noua si frumoasa si nu mai vrea sa ne scrie. Mickyyy? Nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi cu 3...

Gata, va pup, ma duc sa mai prind o ora de somn!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Ela, imi pare rau de Cristina!! Sper sa se simta mai bine in curand.

M-ai intrebat de scoala Larei. Ea a inceput anul trecut sa citeasca colectia 'Junie B. Jones' (mi se pare ca sunt in jur de 30 de carti) si in vara asta a trecut si la altele ceva mai avansate: 'Magic Tree House' si 'Flat Stanley'. Cel mai important lucru este ce intelege din ce citeste si eu mereu ii pun intrebari si discutam sa vad daca citim degeaba sau nu. Cititul in sine n-a fost o problema, ca aici multe cuvinte se invata prin fotografiere si nu prin citirea litera cu litera. Asa ca, Larei nu i-a fost greu sa invete sa citeasca. Dar acum cand intalneste diverse expresii si cuvinte mai complicate trebuie discutate si intelese. A inceput sa citeasca si singura, in gand, si apoi imi povesteste. Asta ii dezvolta si capacitatea de a reda cu cuvintele ei o intamplare, povestire etc.

Cat despre alte activitati, pianul e la mare cinste la noi in casa. :) A inceput lectiile anul trecut cu cate o jumatate de ora pe saptamana si am crescut apoi la 40 min. Incepand de semestrul acesta face o ora pe saptamana. A avut deja doua recitaluri anul trecut si s-a descurcat bine...spre marea mea surprindere!!:) Lara e o fire foarte timida si emotiva si mai ales speriata de multimi de ochi indreptati spre ea. Eu chiar credeam ca va fugi la mine in brate plangand in loc sa cante la pian. Mai ales ca sala unde s-au tinut spectacolele e de tip amfiteatru si destul de mare. Dar m-a surprins si pe mine cu cat de bine s-a prezentat si cred si sper ca pianul sa ii dezvolte personalitatea in mod placut si s-o faca sa isi mai invinga fricile si timiditatea.

Anul asta merge si la un club de actorie la ea la scoala si mai e si intrun club de spaniola. Oricum face spaniola la scoala ca limba straina, dar clubul este extra. Am dus-o si la gimnastica anul trecut dar acum nu mai vrea si eu nu insist. Oricum, zilele de scoala sunt lungi aici, incep la 8:00 dimineata si termina la 4:00 dupa amiaza si nu ramane mult timp de altceva, si au program incarcat toata ziua, adica ore dupa ore de lucru efectiv la diverse materii. De jucat se joaca doar o jumatate de ora dupa pranz cand au recess, si la educatie fizica inca o ora. In rest, mereu fac cate ceva care cere atentie si concentrare, plus teme acasa. Asa ca, nu mai pot s-o "omor" si cu alte activitati. Singurul lucru pe care o sa il mai facem probabil in weekenduri este sa mergem la inot ca vine iarna friguroasa si ii trebuie si ceva miscare fizica. Si gata!!! E "fully booked" sau "aranjata" pe romaneste pentru anul acesta. :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Am uitat sa-ti zic de ghiozdan (ca asa fac eu, cand incep sa vorbesc despre Lara uit de orice!!! :) ). Eu i-am gasit Larei unul foarte frumos la Children's Place si apoi a vrut unul si de la Gap. Acum sunt si reduceri mari, mai ales la lucruri de scoala. Iti dau niste link-uri aici si sper sa gaseasca sotul tau ceva pentru Cristina. Preturile nu sunt neaparat alea din link-uri. De exemplu eu am dat $15 pe cel de la Gap fiindca era la pret redus in magazin. Cu ghiozdanul poti cumpara si lunch box din acelasi material/culoare care se prinde de ghiozdan cu scai sau clame, ca sa le duca copilul impreuna.

http://www.gap.com/products/girls-backpacks.jsp

http://www.childrensplace.com/webapp/wcs/stores/servlet/category_10001_10001_-1_3615127151|36151_big%20girl|backpacks

Apropo, unde merge sotul tau, in ce oras? Oricum, in orasele mari ajunge macar intrun mall sau pe unde sunt magazine mai multe si va gasi sigur ceva. Sa ii zici sa se uite si la alte chestii de scoala ca sunt mai ieftine ca in Ro. De exemplu la carioci, acuarele etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Ma zic ceva si dispar. :) Ela, sper sa ai si tu o comunicare buna cu invatatoarea Cristinei. Poate ca poti sa ii ceri un nr. de telefon la care s-o mai suni din cand in cand, tu venind chiar cu motivul ca nu te poti intalni cu ea fiind la serviciu. (Apropo, ai pe cineva s-o ia pe Cristina de la scoala si sa stea cu ea pana veniti voi?) Sau poate poti sa ii ceri tu o adresa de email prin care sa puteti comunica. S-or mai fi schimbat lucrurile in ziua de azi din punctul asta de vedere si poate ai noroc de o invatatoare deschisa la nou. :) Tot ce sper eu e sa ii placa Cristinei de ea si ea sa fie un bun pedagog fiindca conteaza foarte mult lucrurile acesta.

Mergi la inceput