Fulgusori de nov-dec2009(38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

in legatura cu premergatorul (desi e foarte devreme sa ne gandim la asta, insa daca s-a adus in discutie...) aveti multe pareri aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149525





Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

eu nu vreau fiindca nu am loc unde sa-l las sa se plimbe cu el (stam intr-o garsoniera), (si chiar daca as avea tot nu l-as vrea ), nu ii f indicat pt coloana modul in care sta in el, fiind sustinut nu se mai ,,chinuie'' sa mearga el sg...

eu il tin pe david ziua ori in patutul lui (sta si se uita la jucariile de pe perete si la cele din pat zeci de minute, le vorbeste si le rade pana adoarme), sau in cosuletul de masina (tot asa pana se plictiseste si vrea la somn)


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

pentru ce a fost DC-ul oprit....ca sa mai puna inca un link catre "raspunde la subiect".....ca poate nu erau destule....

Adriana, de regula, eu ii dau dimineata, inainte de masa. Daca i-l dau dupa, mi-e sa nu verse.

gabitza, cu mare mare placere!

Ramonika...uitasem...tare frumu au fost lumanaricile Ruxandrei (auzi, dar de ce au fost 2? (daca ai mai spus, scuze..probabil nu am fost pe faza)

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Iar am ratat un capitol intreg, dar nu am ce face, pt ca am treaba. Tb sa fac curat in toata casa (timp in care bebe sta cu tati, dupa care isi face si tati partea, ca nu fac eu tot ) pt ca maine vine o prietena in vizita si sta pana duminica. Stiu ca nu ar deranja-o deranjul , dar nu m-as simti eu bine, mai ales pt ca e prima data cand vine (e din alt stat).

Monis Sigur ca o sa va tin la curent cu ce mai aflu despre diversificare si in general cu orice chestie pe care o aflu si mi se pare importanta.

Am vazut acum la stiri ceva important despre SLING. Exista riscul de sufocare, din cauza pozitiei curbate. Au spus ca 7 bebelusi si-au pierdut viata in modul asta, asa ca nu e recomandat. Stirea a fost scurta, dar daca aflu mai multe o sa va spun. Noi avem un sling luat cu imprumut de la o prietena, dar nu l-am folosit pana acum si dupa ce-am vazut stirea asta, sigur n-o sa-l folosesc.

Despre premergator - si de-asta am de la aceeasi prietena, dar nu il voi folosi. Pediatrul ne-a spus sa nu-l folosim, pt ca exista riscul de rasturnare, chiar atunci cand nu sunt scari 'la mijloc', plus ca am si citit (pe net parca) acelasi lucru.

Noi suntem bine. Luni am facut vaccinul de 4 luni si a fost f bine. A plans ff putin si nu a reactionat rau nici dupa. A facut febra usoara, i-am dat Tylenol de 3 ori (o data cu jumatate de ora inainte de vaccin, la recomandarea asistentei care i-a facut data trecuta si cate o data cand a facut febra peste 37.5 (dar sub 38) - o data luni si o data marti). Pediatrul ne-a spus sa nu-i mai dam preventiv Tylenol (cum am facut data trecuta dupa vaccin, cand i-am dat 3 zile cam de 3 ori pe zi), pentru ca ar putea afecta eficacitatea vaccinului. Din cate inteleg, e o chestie noua, care nu e foarte clara inca.

In rest suntem bine, veseli, crestem. Ne face extrem de fericiti, cum nu am stiut ca se poate. Sunt sigura ca stiti despre ce vorbesc. Avem poze si filmulete noi la semnatura.

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze
www.youtube.com/watch?v=2rJh5IWto3M" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

alte discutii contradictorii despre diversificare, care sa va ajute sau sa va bage mai mult in ceata aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147849



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miany75

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Miany - parca 6 luni, nu mai stiu precis. Daca vrei banii, cere-i acuma, ca mai incolo am impresia ca nu mai sunt obligati sa ti-i dea.

Eu nu va inteleg [am citit din 3 in 3 cap trecut (ma intorc diseara sa diger tot din urma)] cum nu depuneti actele pentru alocatii si alte drepturi la timp... doar stiti ca banii nu numai ca sunt mizerabili, dar si intarzie cu lunile in tara asta ...

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)


in toata nebunia care a urmat dupa nastere, crede-ma ,ca numai la bani nu mi-a fost capul...am depus amandoua dosarele o data ( am vrut sa scap de drumuri si nervi)
Legat de salariu mediu ,la mine la servici nu s-a dat la nimeni..desi au facut cereri fetele....acu ,cu "criza" asta s-au redus si salariile ,deci nu cred ca am prea mari sanse sa il obtin..

miany
fericita mami de DAVID ANDREI



draga mea sa nu crezi vreo clipa ca era vreo critica, nu a vrut sa sune asa , doar ma mir sincer, ca e vorba si asa de putini bani si vai de capul lor si numai noi stim ce cheltuieli ai cu un copil mic (care acuma inca nu are nevoi grozav de mari...)

cu salariul ala, tu pune cererea ca cine stie cand apar banutii. Si din cand in cand, le mai stresezi pe alea de la personal .

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_driana

voi cand le dati la bebei vigantolul? dimineata sau seara? inainte de masa sau dupa masa? are vreo importanta?




A_driana, de David-Andrei


cica nu are importanta in ce zona a zilei, mai important e sa nu uiti si de aia e buna o ora cat de cat fixa (de genul dupa baia de seara sau dupa prima masa de dimi). cel putin asa mi-a zis mie pediatrul.

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Lavinia multumim de urari. Esti o dulce ca intotdeauna!

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cateva citate din subiectul mentionat in link.



pentru pastrarea vitaminelor cat mai bine legumele se taie in bucatele cat mai mici pentru a necesita un timp de fierbere cat mai redus si se pun la steamer. Daca nu ai steamer se fierb putin, app 10 minute, verificand consistenta. Cam asta e, nu e mare scofala, doar ca supele acelea recomandate de pediatrii romani (si de parintii nostri ca asa au procedat ei) sunt practic lipsite de multe vitamine pentru ca sunt fierbe indelung. Asta a fost sfatul primit de mine in vederea diversificarii.



Nu mai stiu cine condamna scoaterea carnii din meniul bebelusului. Sunt persoane care isi cresc copiii vegetarian, pentru ca, asa cum spunea si Luna, iau proteinele si fierul din alte surse. Eu nu o fac cu al meu, pentru ca eu nu sunt vegetariana convinsa. Prefer legumele, insa nu renunt cu totul la carne.

Hidratarea se face cu apa si cu lapte. La bebelusii alaptati nu se recomanda nici un alt lichid in afara de lapte, pentru ca ingerararea altor lichide reduce apetitul pentru lapte, deci si cantitatea de lapte. Or, ceaiul, sau apa nu au aceleasi valente nutritive ca laptele.

Cat despre ideile de genul "noi am mancat paine/branza topita/lapte de vaca" la 7 luni si am crescut bine, pot fi eronate. Sunt cazuri de persoane din generatia noastra (eu am 28 de ani, de ex) care au intoleranta la gluten, alergii severe, obiceiuri aliomentare nesanatoase, tocmai pentru ca, acum 30 de ani nu se stiau atatea despre alimentatia bebelusilor. Eu am o prietena cu un an mai mare cu intoleranta la gluten. E foarte slaba, are o imunitate la pamant, trebuie sa aiba mare grija la ce mananca daca mananca in oras, ulcer gastric.
Si, pana acum, mi-au tot auzit urechile: "aoleu, nu0i dai paine, pai el cu ce se satura? Lasa povestile, astea-s povesti, pe vremea mea nu era asa ceva". In timp ce eu vad cu ochii mei...
O alta prietena are alergie la o multime de alimente (introduse, probabil, prea de timpuriu), capsuni, banane, ciuperci.
Daca nu avem in jur persoane cu asemenea probleme nu inseamna ca ele nu exista. Sau, daca incidenta e scazuta, nu inseamna ca fix pe copilul meu il va ocoli acea problema.





Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

la un antepremergator v-ati gandit???? http://www.strollers.ro/Locuri_de_Joaca/Antepremergator-Brilliant-Basics-Walker-to-Wagon_346_codeFP-K6670.aspx

eu cred ca asa ceva ii voi lua lui Flavius

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput