Fulgusori de nov-dec 2009 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5





Apropos de discutiile de ieri - de ce sa nu mai facem una si alta ca pe vremea cand eram noi copii - in aceeasi categorie intra si discutia despre scaunele auto - care va incepe cu siguranta curand, ca scoicile devin cam depasite, din ce vad si eu la Iulian. Vor fi iar polemici si cu siguranta mamici care vor zice: pai ce? cand eram noi copii nu mai existau atatea inventii si iote ce bine am crescut etc etc. Ca si in cazul celorlalte subiecte discutate, sa ne amintim ca pe "vremea aia" nu existau atatea masini, daciile mergeau cu viteza melcului turbat, cu ochii fluturand dupa el, drumurile pe care sa alergi erau praf (multe sunt si in ziua de azi dar asta nu impiedica toti shumaharii de la noi sa merga cat mai sportiv)... ce mai, totul s-a schimbat si totul a evoluat [Ionela ]. Si mi se pare ca e firec sa mergem cu evolutia inainte. Ca si in alimenatie, attachment parenting si tot ce mai tine de cresterea copiilor nostri.


Eu am lansat deja intrebarea " ce parere aveti despre....." fara sa vad mesajul tau.
Este musai sa cumpar scaun, vreau sa plec de capul meu cu copchilul, fara sot.

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Discutiile despre interfone de bebelusi mi-au amintit de o prietena care si-a auzit prin minunatul dispozitiv, soacra care o barfea la greu cu barbatul . Util, nu?



ce naspa suna chestia asta...hai ca la soacra te mai astepti, dar la sot ?!?!?!

_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

pana la scaunul de masina, eu ma vait de scoica: nu sta bine deloc in ea, ori unde este si cu haine multe pe el, dar zici ca-l strange, am pus si perna sa stea mai drept dar sare din ea, nu sta de niciun fel . in micile calatorii cu masina l-am tinut in brate. oare in scaunul de masina o sta altfel? poate ca daca e mai mare...

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

many_bani, imi place scaunul de masina, dar pretul mi se pare exagerat rauuu ....si eu am citit ca pana la 1 an trebe pus in sensul invers de mers dar nu inteleg de ce....stie careva?


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_driana

many_bani, imi place scaunul de masina, dar pretul mi se pare exagerat rauuu ....si eu am citit ca pana la 1 an trebe pus in sensul invers de mers dar nu inteleg de ce....stie careva?


A_driana, de David-Andrei


Am inteles ca este cel mai protejat in caz de impact, mai multe nu stiu, dar sap. Mie personal nici nu prea imi place pozitia asta cu spatele spre sensul de mers, dar daca este spre binele copilului ma supun.
Despre pret ce sa spun, am vazut la targ preturi comparabine si nici nu-mi oferea tot ce vroiam eu. Oricum noi il luam un pic mai ieftin, dar mai astept pareri.
Despre scoica, a calatorit si Vlad de cateva ori in ea, nu imi place deloc cum sta, mai ales cand adormea, asa de tinut in casa mai merge dar de calatorit nu.
Pup

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

noi si acuma cand mergem cu masina ii pun cosuletul cu fata spre sensul de mers, si la fel ii voi lua si scaunul, daca va avea optiunea sa-l pun intors o sa-l pun, dar daca nu,nu.....in caz de impact daca ii sa se intample ceva oricum se intampla, zic io...


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_baniAndrecluj, chiar ma gandeam la voi si vroiam sa te intreb Chiara mai plange cand mananca sau a fost ceva trecator? De cateva zile si Vlad plange la unele mese cu tzatza in gura.
Nu mai plange, se chirceste doar, dupa care incepe sa invarta biberonul in gurita si sa scuipe. Am o teorie aici, despre lp care e diferit fata de cel pe care il cumparam acasa, dar e lunga si neinteresanta. E posibil sa fi revenit si la voi uratii? Lumi draga mea, normal ca incepem cu un zambet. Eu ziceam la modul ironic despre sfat, pentru ca gasisem in carte capitolul "cu ce sa incepem". Si zic "iote, nu mai trebuie sa imi bat capul, imi da asta reteta perfectiunii", si cand citesc sa incepem cu un zambet, am ... zambit. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinica09 spune:

Fetelor, la mine banditelul sta cu capul stramb si-n scoica si-n balansoar...il inclina intr-o parte.Asa ca nu-l mai pun deocamdata in nici unul...mai astept sa creasca putin.La voi sta cu capul drept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

pana la 9 luni un an se pune invers fata se sensul de mers ptr ca muschii gatului si spatelui sunt inca slabi si nu pot sustine capul in cazul unei decelerari serioase, astfel pot apare leziuni neurologice f severe dat leziunilor coloanei sau creierului.
Sfatul meu este sa tineti copii doar in mijloace special destinate acestui scop (landou, scoica, scaun 0+) si cu spatele la sensul de mers.

Many, f fain scaunul!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Ralu_seby, dymomo multu de vot

dienutze asa este, san si completare doar seara inainte de culcare...doar ca mi se pare ca nu a luat in greutate mai deloc...dupa cantarul meu doar 300 g intr-o luna...o sa vad la vizita de sapt viitoare cand mergem la vaccin



_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput