Interpretare analize

Interpretare analize | Autor: kid

Link direct la acest mesaj

Intreb si aici, poate stie cineva, pana ajung la doctor.
I-am facut juniorului hemograma si sideremie joi, deoarece medicul lui i-a recomandat marti sa ia fier+vit C, acid folic si vitamine si vreau sa ma asigur ca intr-adevar are nevoie inainte sa i le dau.

I-au iesit in afara limitelor:
RDW(indicele de distributie eritrocitara)- 15.1 (11.5-14.5)
EO (eozinofile) 0.065 (0.08-0.48)
EO% - 1.41 (2-4%)
MO%(monocite)- 9.62(2-8%)
sideremie - 97 (29-91)

In rest, toate sunt in valori normale.
El de vineri seara a inceput sa faca febra, aseara am mers la spital si are amigdalita pultacee. E posibil sa fi influentat rezultatul analizelor boala, el joi nu avea nimic. Daca nu, cam ce ar insemna?


Multumesc.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)






Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu prea ma pricep la analizele hematologice(stiu doar ca anumite valori cresc in infectii deci s-ar putea sa fie de aici valorile mai mari care nu mi se par exagerate), insa mie mi se par OK. Valori considerate anormale sunt cele care sunt mult sau depasesc cu mult valorile normale...
Dar un lucru mi se pare aiurea...sideremia este putin peste limita normala(nimic grav) si medicul prescrie fier ???? Pai de ce? Sideremia defineste concentratia fierului in plasma...Inainte sa dai copilului intreaba medicul care e logica lui. Poate o fi una...eu nu sunt medic.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

mihaela_s Multumesc pentru raspuns. Dr lui mi-a recomandat sa-i dau fier, spunandu-mi ca mai mult ca sigur e anemic si nu mai are rost sa ii fac analizele, insa m-am incapatanat sa i le fac.
Stiu ca valorile nu depasesc cu mult limitele normale, insa ma gandeam ca poate indica ceva.
Zilele astea voi ajunge si la un medic, insa trebuie sa gasesc altul, caci nu vreau sa merg tot la al lui.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)






Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima!


Mergi la inceput