De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Tocmai, ca nu am pierdut nimic, ci am castigat.
Neavand dureri, m-am putut bucura din plin de nastere, nu ca cele care urlau de zor " mor, aoleu, nu mai pot, nu mai fac copii, etc".
Am vorbit cu ele dupa, am stat in acelasi salon, si pot spune ce traumatizate au fost dupa nasterea naturala. Nu vorbeau decat de durerile infioratoare, de dorinta de a se termina odata ca nu mai rezista, de faptul ca au simtit cusatura, cu toate ca au avut anestezie locala, si a durut ingrozitor.


Crinuta si Rayan







Ntzzz... "curat murdar coane Fanica!" . Cuvantul epidurala n-o fi existand in limba romana la fel ca si dureri postoperatorii...

Cristina1... nu durerea le e problema... Ca o epidurala o inlatura... E frica cea simpla de o responsabilitate si frica de epiziotomie...Ca la cezariana la cerere iese prost cu bebe e doar vina medicului, mama n-are nimic de facut. Si mai e frica populara ca dupa epiziotomie oare vor mai fi la fel dpdv sex-life.


Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Numele doctoritei nu mi-l amintesc, ca se intimpla acum 12 ani, dar stiu si nu voi uita si voi ocoli totdeauna clinica de mare renume "Mary Stopes".
Stii cum m-a "consultat"? Pe un pat obisnuit de consultatii, ca celelalte cabinete cu mese ginecologice erau ocupate si ea se cam grabea, nu avea timp sa ma vada mai tirziu. Si doar ii spusesem ca-s studenta la medicina! Adica mai stiam si eu cite ceva, chiar daca nu prea multe! Si ca lumina a folosit o... veioza, pe care mi-a pus-o intre picioare! Iar cind a vazut scurgerile MARONII care ar fi fost un semnal de alarma pt. oricine, ce maret sfat medical crezi ca mi-a dat?!? Sa ma mai spal si eu!!!
No comment! Dar era sa ma curat!



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nici eu nu pricep de ce acele doamne nu au nascut cu epidurala, dar asta e. Oricum, chiar in cazul epiduralei, tot simti durerile alea "minunate" pana la dilatatie 4-5, si nu putine sunt cazurile in care s-au chinuit ore in sir pana au ajuns la dilatatie necesara pt epidurala, asa ca, oricum am lua-o, dureri tot sunt.

Si ca tot ai mentionat dureri postoperatorii, de unde stii tu cum sunt? Ai nascut prin cezariana? Eu da, si declar clar ca nu am avut.
Acele contractii de dupa nu le pot numi dureri, si cu toate astea mi se administra Piafen. Ei bine, dupa acel Piafen nu mai simteam chiar nimic, deci, unde sunt durerile postoperatorii?
De fapt, nici nu ar trebui sa comparam, deoarece sunt femei care dupa o cezariana zac, abia merg, se tarasc, iar altele care dupa 2 zile pleaca acasa, fara nici o problema.
Cu mine in salon era o tipa care nascuse natural in aceeasi zi cu mine, si se misca cel putin la fel de greu ca si mine ( la inceput), iar de stat jos nici nu intra in discutie, avea dureri mari de la epiziotomie, pe cand eu, aveam greutati numai in a ma da jos din pat, in rest, era frica, atat.
Am fost 3 cu cezariana in acelasi salon, si ele s-au refacut la fel de repede.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Eu am avut niste dureri crincene dupa cezariana. Dar crincene!!! Chinul de pe lume mersul la buda, coboritul din pat care ma lasa fara aer, ma abtineam de la ris, stranut, tuse etc. vara-mea a nascut natural (fara epidurala) si mi-a zis ca vesnic nu-i trebuie copil. Urmarea - ea e gravida iar si de-abia asteapta sa nasca ...eu nu cred ca mai vreau. Doua luni am fost neom dupa cezariana, fara nici un fel de ajutor si cu un prematur pe mina...(deci nici macar nu faceam efort ca la un kil 700 nu prea simti ca ai ceva in brate). Nasol era cum imi cautam pozitii nedureroase de alaptat, cum incercam sa ma aplec incet incet, cum ma ridicam cu greeeeeeeeuuuuu. Recuperarea a fost anevoioasa. A trecut aproape un an iar eu tot am senzatia ca muschii aia nu sunt unde ar tb sa fie. Asa ca povestile despre cezariana "fara dureri" sunt numai povesti la gura sobei.




"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Nici eu nu pricep de ce acele doamne nu au nascut cu epidurala, dar asta e. Oricum, chiar in cazul epiduralei, tot simti durerile alea "minunate" pana la dilatatie 4-5, si nu putine sunt cazurile in care s-au chinuit ore in sir pana au ajuns la dilatatie necesara pt epidurala, asa ca, oricum am lua-o, dureri tot sunt.

Si ca tot ai mentionat dureri postoperatorii, de unde stii tu cum sunt? Ai nascut prin cezariana? Eu da, si declar clar ca nu am avut.
Acele contractii de dupa nu le pot numi dureri, si cu toate astea mi se administra Piafen. Ei bine, dupa acel Piafen nu mai simteam chiar nimic, deci, unde sunt durerile postoperatorii?
De fapt, nici nu ar trebui sa comparam, deoarece sunt femei care dupa o cezariana zac, abia merg, se tarasc, iar altele care dupa 2 zile pleaca acasa, fara nici o problema.
Cu mine in salon era o tipa care nascuse natural in aceeasi zi cu mine, si se misca cel putin la fel de greu ca si mine ( la inceput), iar de stat jos nici nu intra in discutie, avea dureri mari de la epiziotomie, pe cand eu, aveam greutati numai in a ma da jos din pat, in rest, era frica, atat.
Am fost 3 cu cezariana in acelasi salon, si ele s-au refacut la fel de repede.



Crinuta si Rayan






Vezi ca generalizezi? Daca tu te-ai refacut repede dupa cezariana nu inseamna ca peste tot este la fel.Eu am nascut natural bebe mare(4 kg) fara epiziotomie,m-am rupt putin dar nu am avut NICI O PROBLEMA cu statul in fund,m-am refacut extrem de repede.Durerile in timpul nasterii au fost mari(deh bebe mare) si epidurala facuta in ultimul moment la dilatatie 9(nu stiu nici acum de ce am facut-o) nu a mai avut nici un efect,deci am cam simtit nasterea asta destul de intens.Dar data viitoare tot asa as naste,nu cu cezariana,sor-mea a zacut o saptamana cu dureri infioratoare dupa operatie.Asa ca nu mai generaliza,te rog.


Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Dureri postoperatorii am avut de la alte operatii pe uter si am uter cicatricial fara a fi facut vreo cezariana. Efectul asupra uterului a fost insa acelasi...

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si eu am avut dureri ingrozitoare, mai ales ca uterul nu se retragea si am suportat citeva masaje zilnic, dar puternice, plus o dilatare de col (ca era perfect inchis), toate astea pe un uter cicatricial. Eu, una, m-am refacut f. greu dupa operatie. Dar nu este o regula, desigur.



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Papadie, nu sunt povesti la gura sobei...
Pur si simplu conteaza organismul, doctorul si ajutorul primit...

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Eu m-am refacut destul de repede, cred eu.
Am o prietena care la 5 zile dupa cezariana nu mai avea nimic-nimic, eu am avut dureri vreo 2 saptamani. Dar nu pot sa spun ca au fost ingrozitoare...
Nu mi s-a parut ca a generalizat Crinuta, daca cititi cu atentie veti vedea ca ea a povestit experienta ei si a celor cu care s-a intalnit.

Sigur ca nasterea naturala doare, nu e "a walk in the park", asta nu inseamna ca nu e preferabila unei operatii. Si exista epidurala.

Pe de alta parte, pentru fetele care au probleme sau pur si simplu sunt speriate de dureri, chiar si cu epidurala, e bine ca exista cezariana.
Cati copii nu se nasteau cu probleme si cate mamici nu mureau la nastere cand nu exista aceasta alternativa?
,


Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ralu, bravo, ai pus punctul pe "i"! Asa este, si mai mor copii si azi, cind unii doctori se incapatineaza sa-i scoata natural si ies niste legume, desi se poate vedea inainte de nastere pozitia dificila de prezentare.



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput