Unde ti-ar placea sa petreci Craciunul ?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_stan spune:

locatia conteaza mai putin, oriunde sunt alaturi de puiul meu drag si
de sotul meu iubit va fi cel mai reusit craciun!
sarbatori fericite tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Craciunul are farmecul sau si oriunde auzi colinde ,vezi brazi inpodobiti simti spiritul Craciunului ,acasa este locul unde mi-l petrec mai tot timpul,dar cand vor mai creste copii asa cam peste vreo 3 ani ca sa tina si ei minte, mi-ar placea sa-i duc de Craciun la Disneyland.cred ca e minunat acolo mai ales de craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Acasa. Alaturi de feciorasii mei, de tati, cu un bradulet micut, cu focul trosnind in soba, miros de portocale si sarmalutele cu varza acra.

Cu copilasii de pe ulita care vin sa ne colinde si daca tot e loc si de visat....cu MUUULTA zapada in curte!

Sanatosi si voiosi!

blog
proud



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

As vrea sa fiu acasa..acasa acolo unde m-am nascut si am copilarit! Dar nu , nu as vrea sa dau timpul inapoi!
As vrea sa fim toti acasa
Mama sa fie acasa , nu sa fie la serviciu cum a fost intodeauna in seara de Craciun
Tata sa fie si al acasa (sa nu fie acolo in ceruri....desi poate lui ii este mai bine acolo) si sa ma ajute sa impodobesc bradul(cum o facea mereu...impodobeam bradul si apoi se ducea sa o aduca pe mama de la serviciu) si de ce nu sa-si cunoasca nepotul
Sa vina multi multi colindatori de la noi din sat, imbracati in costume populare. Sa-i primim cu totii in curtea casei si apoi sa le dam bani sau dulciuri!
Sa merg si eu cu baiatul meu la colindat, dar nu sa stau cu el ci sa ma ascud dupa poarta , asha cum facea tata cand mergea cu mine la colindat! Toti vecinii stiau ca el este cu mine...dar eu eram sigura ca toti cred ca m-am dus singura!
Si sa nu uit...neaparat in casa sa miroase a sarmale...

Multe nu le vom putea face ...dar o sa incercam!

Va doresc sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu as vrea sa fiu, de Craciunul asta, in casa in care m-am nascut. Este un apartament de bloc, banal, dar acolo erau cele mai frumoase sarbatori...pentru ca eram copil. In seara de ajun, mergeam cu tata si sora mea la film, pentru ca Mosu' sa vina in tihna si sa impodobeasca bradul si sa deserte sacul sub el. Mama ramanea acasa sa-i deschida usa...ca horn nu are blocul.
...Si nici nu ma uitam la film, as fi zburat acasa, tramvaiul 6, pe Calea Grivitei, se misca mult prea incet, de la Cinema Excelsior, pana acasa. Dar vedeam "urma" Mosului, pe la geamurile caselor licareau, vesele, luminite.
Mi-a fost an de an dor de Craciunul petrecut cu parintii mei...dar anul asta mi-e dor si de casa copilariei mele.
Acolo as vrea sa fiu...cu familia mea de acum, dar si cu ei...dragii mei parinti.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapetre spune:

as vrea sa petrec craciunul la munte,unde sa ninga ca in povesti,alaturi de sotul meu si mogaldeata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

deobicei imi doream un craciun in loc ce nu le puteam avea, dar anu acesta imi doresc craciunul acasa impreuna cu mikuta mea care face un anisor si cu sotul meu, in fata bradului de craciun, sa cautam sub brad ce a adus sa fim immpreuna cum ne -am dorit multi ani si cu greu acum am reusit. si sa vina si mosu cu daruri sa ii dea la mikuta.
si mi-as mai dori sa fie si parintii mei cu mine sa vada ca am reusit sa am familia care mult mi-am dorit-o dar nu este posibil deoarece tati este undeva acolo sus si are grija de mine, dar o sa fie mami care o sa mai aline un pik din durere
si seara sa mergea in oras sa plimb fata cu sania daca este zapada la brad si luminite.
sarbatorii fericite tuturor, cusi marii un superb

ariciu a crescut in curand face un anisor,intre timp asteptam sa si cel mai important
ary poze si ary povestea unui aricy


am produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Din cauza vietii agitate si a stressului infernal pe care mi-l ofera jobul actual, imi doresc sa petrec Craciunul acasa, cu mica mea familie, sa aranjez o masa frumoasa, sa coc cateva prajiturele cu fiica mea si sa ornez o salata de boeuf impreuna cu ea, sa ne uitam la TV toti 3, sa ascultam colinde si sa privim pe geam cum ninge duios, in timp ce noi, stam in casa la caldura si ne cuprinde o moleseala placuta.....din pacate nu va fi nici anul asta asa, pentru ca va trebui sa mergem iarasi pe plaiurile natale, la 5 ore distanta de mers cu masina, sa impacam pe toata lumea, parinti, bunici, matusi, prieteni...sa alergam de colo-colo si sa revenim acasa mai obositi decat am plecat.......
dar cel putin am visat frumos!
...am uitat sa va intreb...miroase cumva a cafea buna sau m-i se pare?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

anul acesta mi-as dori tare mult sa petrec Sarbatorile de iarna, in special Craciunul, mai exact Ajunul, in satul bunicilor mei , undeva in Ardeal, in apropierea orasului Deva, caci nu am fost de cativa ani.

in acel satuc, timpul trece altfel si traditiile s-au pastrat in mare parte:copii cu Steaua, cu Viflaimul, apoi trec pe rand, pana spre dimineata, cetele de flacai pe categorii de varste, pe la fiecare casa, Irozii, Turca, Dubasii cu o colinda speciala pentru bunica mea.se joaca fetele de maritat si se serveste vin fiert, tuica fiarta, cornulete........, nu doarme nimeni in noaptea de Ajun.acum, de cativa ani il asteptam si pe Mos Craciun, insa inainte venea sa ne daruiasca din putinul lui, frigurosul Mos Gerila.

chiar daca o parte din oamenii din sat , dragi noua, nu mai sunt printre noi, doresc totusi mereu sa ajung acolo, cel putin cat va mai trai bunica mea, ca sa-i fac cunoscut fiului meu tot ceea ce apartine de Craciun si de satul in care am copilarit.

eu recunosc sincer ca nu am intalnit niciunde traditii asa frumoase si oameni asa de primitori ca in satul bunicei mele, si abia astept sa treaca aceste saptamani ca sa ajungem toti trei acolo, la caldura sobei.singurul meu regret e ca am crescut toti, nu mai poate privi bunica multi copilasi in jurul bradului, insa acum il avem pe Denis, deocamdata unicul nepot si stranepot al familiei, si e rasfatat de toata familia

si cum eu , de cativa ani, sunt si o mare amatoare de Nescafe, aducem si ceva inovator in bucataria bunicii si ne delectam dimineata cu o cafeluta sau un capuccino, la gura cuptorului

va doresc la toti Craciun Fericit, oriunde ati fi, si sa va dea Dumnezeu ce va doriti de la viata!


Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia.iorga spune:

Salut, pentru mine anul acesta este foarte special pentru ca avem un nou membru in familie....de fapt de abia acum pot spune ca suntem o familie. Desi fetita mea are doar 3 luni si un pic este foarte isteata si curioasa asa ca visez la un Craciun ideal undeva in Bucovina, cu multa zapada curata, liniste si armonie.

Mergi la inceput