Puiuti de Sept-Oct 2011 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

apropo de sarmalele lui camady eu mare amatoare de tocaturi inainte acu nu le sufar. :) tocaturile si ouale. astea raman in continuare mofturile culinare majore. sarmale, carnati de casa, perisoare, parjoale ... mi se ridica parul pe cap numai cand ma gandesc la ele.... mare pacat!!!! ca te bune sunt.

chiar nu v-am cerut parerea... cum credeti ca as putea pacali creierul sa accepte oua? prajite , fierte, omleta este exclus. si iarasi - adoram un out fiert moale cu branzica la mic dejun. acum ... sa nu le vad. si stiu ca sunt bune pt bebe.

Lori 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

seidana si eu am experimentat acelasi fel de dureri saptamana trecuta, eu am 14 saptamani jumatate acum.

plus am uitat sa va zic - durerile din ce in ce mai rele pe care le simteam in sold (doctorita dadea vina pe nervul sciatic) aproape ca au de vreo 2 zile disparut! in week-end m-au durut si shalele de ma ingrijoram acum sa nu imi fi revenit si pietrele la rinichi. au trecut si durerile de sale....

... o fi fost chiar de la ce ziceti si voi - ca se reorganizeaza organele in perioada asta. am zis ca o sa ii povestesc si doctoritei la urmatoarea vizita.

oricum e uimitor cat de diferiti sunt oamenii si totusi in unele situatii cat de asemanatori. :)


Lori 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor,cate oua papati pe saptamana?

Mie doctorul mi-a recomandat 1 ou / saptamana si sa fie tare (fiert).

Azi mi-a fost pofta de tiramisu si mi-am facut o portie mica (fara oua) doar piscoturile inmuiate putin in cafea ,frisca am batut-o si am adaugat mascarpone.Macar mi-am potolit pofta.
Ma gandeam ca vin sarbatorile de Paste peste o luna si ceva , deja am numai cozonaci si pasca in cap



9+


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu mi-am fiert doua oua ieri si unul mi l-a mancat fi-miu .Pe celalalt ramas am reusit sa il mananc ...cu masline . Am niste meniuri in ultimul timp de ma mir si eu
Loredana nici mascate in ceva nu le poti manca? Eu stiu,facut oul salatica cu un cartof fiert,o feliuta de gogosar,o maslinuta, o salata orientala asa mai slabuta? Eu mi-am facut si niste ficatei zilele astea,ca imi plac,si imi era pofta. i-am copt pe tigaia grill ,cu sare,si asa i-am mancat,cu paine.


Si apropos de dureri de sale,mijloc...pe mine ma mai apuca dureri de solduri,dar rar. La prima sarcina am dormit de la doua luni pana am nascut cu o perna intre genunchi. Catre nastere,odata cu arsurile,am inceput sa dorm cu o perna intre genunchi,una sub burta oarecum,doua sub cap ,si sa vedeti ce saream din pat cand ma apucau carcei la picioare ! Eram sprintena de ziceai ca nu am burtica, si imi frecam gambele,sau soldul,dupa caz...

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 13+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lore.. deci.. mancarea mea preferata era sosul de rosii, cu orice, spaghete, cartofi de orice fel, cu paine cu carne, ciuperci, gol.. acu.. ghhhh.. as muri..
Apoi mai sunt mncarile cu prajeala, mezelurile, margarina, in general orice are usturoi, ce mananc azi in principiu mai mananc peste 2 sapt... deci multe, suntem ciudate.. dar eu ma bucur oarecum, Ou moale sa nici nu mananci , ci nici ou nepreparat, nici maioneza .. .. apropo de maioneza in incercarea de a face o salata de beauf fara ou crud, am facut niste idiotenii.. dar asta in alt episod..aca ti-ai face un spanac cu un ochi de ou nu ar estompa din gust? sau o alata de cartofi, sunca, morcov fiert cu bucatele de ou..In lagatura cu durerile.. e interesant da .. suntem in aceeasi sit si reactionam diferit.. dar suntem vii , nu roboti.. poate ce te doare pe tine pe mine ma gadila , si eu abia astept sa merg la dr.. ce bine era de al meu era dr gine si nu inginer..

Lali.. si eu vreau sa vad cat mai repede scurs cap 13...
Eu dinainte sa fac testul de sarcina dorm cu pernita sub burta.. explicatia mea e ca intuitia imi zicea de bebe, iar eu de cand ma stiu dorm cu pernita ( puiutul) in brate, si probabil sentimentul de confort si caldura l-am simtit mai presus necesar acolo unde mi-i se mutase sufletul ( in burtica)..
Dureri de spate nu prea am, poate si pt ca de 1 sapt ma tarasc din pat in pat, aseara stateam in genunchi si am simtit primele ambuscade lombare, insa nu stiu de era de la sarcina.. orium sper sa nu am pb mai ales ca durerile de spate sunt mostenire de familie..

Alayna.. imi faci pofta la ora asta... poti face crema cu galbenusuri frecate cu zahar pe bain marin pana se intareste..
Nu vb de cozonaci, mie imi e pofta de drob si ceapa vede si ridichi, si zambile si narcise...insa anul asta pastele va fi f greu (data coincide cu tragedia vietii noastre )

Ar fi cazul sa merg la pat..

Vise frumoase, somnic usor


13+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_a spune:

Buan fetelor. Eu intrfu tarziu. Imi e greu sa prind timp liber. Oua mananc cam 2 pe saptamana. Niciodata nu mi au prrea placut. Cu greturile si daca le am nu am timp de ele asta e partea buna ca mai am un copil ca nu am timp de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Buna dimineata!

legat de oua...mie mi-a recomandar dr sa mananc cate un ou fiert moale pe zi. Numai ca... am o retinere. Mi se face rau numai cand ma gandesc la oua fierte moi.

It's true! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor,

Greu va mai prind din urma, sunteti tare vorbarete .
Si pe mine ma doare mijlocul de vreo 2 sapt parca sunt o babuta cand ma tin de spate.
Culmea in perioada asta au inceput sa-mi placa oulele fierte, omleta desi inainte nu mancam 2 pe an. Imi mai prepar pentru mesele de dimineata pasta de naut gen Hummus, branzica dulce de casa cu marar, pate de casa. Hmmm.... sunt tare bune, incerc sa mananc cat mai mult natural sau cel putin preparat de mine ca sa stiu ce pun in ele.
In rest de mancarurile mai complexe se ocupa mama care draguta ne asteapta mereu de la munca cu ceva bun.Sa-i dea D-zeu sanatate

Am vazut ca ati discutat problema statului in fata PC-ului care este intradevar o pacoste si un microb. Eu din pacate petrece mai mult de 8 ore/zi la calc pentru ca lucrez in domeniul IT si nu am ce face, acesta mi-e job-ul dar ametesc de cele mai multe ori dupa o perioada de timp. Insa sunt meserii si mai grele decat aceasta asa ca sa ne bucuram ca stam la caldurica , in conditii decente.

Va pup pe toate si va doresc o primavara frumoasa, macar in suflet daca afara ezita sa apara

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

buna dimineata. multumesc pentru toate ideile de "mascat" ouale, o sa le incerc. ;) sa aveti o zi frumoasa cu soare.

Lori 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata fetelor. Eu sunt rupta de somn. AZi noapte am tusit in continuu, nu stiu ce sa mai fac. Razvan si mai rau. Are febra fetelor si pe la 4 dim cand sa-i dau nurofenul a si vomitat. Am fost nevoita sa-i introduc un supozitor. Am avut o noapte de calvar. Dimineata l-am trimis pe sot cu el la dr. ca nu stiu ce sa-i mai dau. Mi-e o mila de el ...........ca de mine si uit cateodata. Ma rog la D-zeu sa ma ajute cu bebe. Vad ca secretia a revenit la normal, ca ieri se maronise putin. Dar la cat tusesc ..............offff.

12+ si mami de Razvan 7 anisori

Mergi la inceput