Simt ca-l pierd!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eiii cam exagerati. Nu merge chiar asa ca la piata.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

eu as arata/demonstra tuturor, inclusiv judecatorului, cit mai rapid, calitatile "minunate" ale tatalui

toate "favorurile" facute copilului, ora de culcare tarzie, calculator, jocuri, cadouri, bani, toate mofturile indeplinite

parerea mea, daca as fi in locul tau, as cere un divort la urgenta, pe motiv de instabilitate psihica/morala a tatalui si a coruperii minorului de catre tata

si as avertiza ca nu voi accepta custodia comuna daca tatal nu respecta regulile jocului educatiei minorului
sau daca va fi in custodia tatalui, nu voi primi "in reparatii" copilul cind tatal il va abandona
si copilului trebuie sa i se spuna asta, de fata cu judecatorul, ce il asteapta, atunci cind va fi intrebat unde vrea

tatal este iresponsabil, trebuie doar sa atasezi traficul de internet si sa dai declaratii pe proprie raspundere, doar daca nu vei inregistra conversatiile, daca vor fi admise in instanta etc. si asta doar ca sa demonstrezi ca nu va educa copilul corect

fiica-mea incerca sa obtina favoruri marunte, dar nu obtinea nimic de la noi, ne intreba separat, ca sa nu stiu eu ca l-a intrebat si pe tac-so
pe vremea aia nu era telefon mobil, aveam acelasi raspuns ca si tac-so fara sa stiu, si dupa aia facea comentarii ca nu obtine nimic de la noi, iar io ziceam: noi existam sa-ti facem viata "imposibila"

adica indiferent de problemele noastre avem acceasi politica fata de copil, si astazi cind suntem sponsori ptr. facultate

p.s.

cit dureaza un divort urgent, inclusiv custodia copiilor ? in ro. ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui tic_tac


nu voi primi "in reparatii" copilul cind tatal il va abandona
si copilului trebuie sa i se spuna asta, de fata cu judecatorul, ce il asteapta, atunci cind va fi intrebat unde vrea



Mi-au dat lacrimile de la asa o abordare plina de dragoste materna...un exemplu ce sa zic.

Nici un catel nu l-as negocia in felul asta, darmite propriul copil. Orgoliile nu-si au locul atunci cand e binele copilului in discutie.

Orice ar alege copilul meu, oriunde ar pleca si pe orice drumuri ar lua-o voi fi mereu acolo cand va alege sa se intoarca la mine, indiferent cum si indiferent pentru ce!!!!!
Daca, Doamne fereste, va avea nevoie vreodata "Sa fie reparat" voi face tot ce pot eu pentru a-l ajuta, indiferent cine "l-a stricat".

Cred ca o declaratie de tipul celei de mai sus facuta la tribunal este un mare deseviciu pe care si-l poate face un parinte si o pledoarie impotriva propriei custodii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamatei spune:

poate il vrea pe baiat la el pt ca in felul asta o sa plateasca o pensie alimentara mai mica.E mai simplu de avut acasa un baiat de 11 ani, crescut deja,decat o fetita mica care inca mai are nevoei de ajutor non stop.La o adica ,pe baiat il poti lasa si singur acasa cat esti tu la serviciu, si isi face si el 2-3 senvisuri cu ce e prin frigider. Nu m-as mira de astfel de ganduri meschine, mai ales daca are atitudinea asta distructuva de a mitui copilul. POate daca ii spui ca nu ceri decat jumatate din pensia alimentara pe care ar trebui el sa o plateasca la amandoi, si ca divortezi numai pt ca nu va intelegeti si va faceti rau unul altuia si copiilor prin voi, si ca o sa aiba acces la copii oricand , ca nu ii ingradesti accesul si vizitele, si il primesti oricand si le pui ca ii iubeste....poate mai cedeaza.Tre sa te gandesti meschin, asa cum gandeste si el....sa il mituiesti tu pe el.Nustiu ce varsta are, dar oricum, sunt convinsa ca i-ar surade si ideea de a-si gasi o alta partenera ca n-o avea 60 de ani deja....si atunci pt acea partenera prezenta unui copil in casa lui ii va fi defavorabila...incearca sa ii bagi si de astea...sa cedeze el.Copilului nu ai ce-i face...are 11 ani...asa cum a zis cineva mai sus..gandeste ca al 11 ani, degeaba il momesti si tu..desi ai putea incerca acum pe o perioada sa ii mai faci si tu niste pofte.Ataca pe toate planurile si nu te lasa...nu exista ceva mai dureros decat sa ti se ia copilul.Succes
p.s. cunosc doua cazuri cazuri de barbati care la divort au cerut incredintarea copiilor asa dintr-o data...ca in tp casatoriei parca ncii nu ii vedeau si ii mai si enervau...si de plangeau de ei...pt simplul motiv de a nu plati pensia alimentare.li se pare ca da cu plsu daca sta copilul la ei acasa.nu fac presupuneri..asa mi-au spus chiar ei..."de ce sa ii dau aleia bani cand pot sa il cresc eu":D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tic-tac - ce legatura au afirmatiile tale cu realitatea? Ma faci sa rad. Nu te superi bine?
Pe de alta parte este cel putin un umor negru (dar rau de tot) sa afirmi despre propriul copil ca nu-l primesti "in reparatie" - doamne fereste deja vedeam un atelier de reparat ceasuri stricate pe tine cu un bon si un creion in mana dupa ce ai analizat pe masa de lucru stricaciunile constatate.
Off...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

eu cred ca ati inteles bine ce am scris, nu ma supar deloc, ma pun in situatia mamei disperate

"in reparatie" trebuie citit corect, adica e vorba de copil in recuperare, si la propriu si la figurat, dupa eventuala custodie acordata tatalui asta

eu am rezumat si scurtat viitoarea lupta dintre parinti ptr. binele copilului, ca doar asta e in discutie aici, nu razbunarea unui parinte pe celalalt

gindesc rational, anticipez mai mult decit ce s-a scris aici.
copii se impart intre parinti, cum se impart ?

acum, pe bune, cit dureaza acordarea custodiei a 2 copii, ca in cazul de fata ?
si daca judecatorul aude ce a insirat aici mamica disperata cui i-ar acorda custodia ?
ca poate si un judecator mai citeste pe-aici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Procedurile juridice nu prea tin cont de vorbe. Trebuie probat iar probele trebuie sa fie admise cf legii. Doar in baza probelor admise de instanta se dau sentinte. Cat dureaza? Asta este o intrebare cu caracter retoric.
Mai trebuie precizat faptul ca fiecare parte crede (cel putin teoretic), ca dreptatea ii apartine. Viziunea unei parti nu trebuie neaparat sa coincida cu viziunea altei parti. Pe de alta parte aici atat cat s-a scris s-a prezentat doar viziunea unei parti insa nimeni nu stie cum este in realitate sau cat de adevarat este ceea ce s-a scris sau daca nu s-au omis(cu intentie sau fara intentie) aspecte care pot deveni relevante si ar schimba total sau suficient de mult aspectele prezentate. De aceea in proces sa solicita probele relevante si se judeca din toate punctele de vedere si avand la dispozitie toate probele admise legal.
Ca sa fiu "rau" nimeni nu poate infirma varianta conform careia copilul nu sta la calculator asa cum a prezentat una din parti, sau ca partea care invoca defapt in realitate pretinde ca acest copil sa nu acceseze deloc calculatorul pe care il considera nociv, daunator sanatatii psihice sau ca aceste fapte sunt extinse la nivel de familie de exemplu.
Desigur eu am marjat acum fara probe dar ce probe exista acum in realitate? Nimic. Avem conform declaratiilor (cel putin teoretice) ale uneia dintre parti un caz clasic de divort din "n" motive cu copil minor. Atat.
Se va judeca pe baza probelor administrate de fiecare parte care probe au fost admise si se va delibera in baza acestor probe respectiv se va da o sentinta. Asta este in prima faza. Mai apoi in functie de satisfactia si mai ales insatisfactia vis a vis de aceasta sentinta se va putea proceda mai departe pe caile admise de lege pentru acest caz. Daca se va proceda asa sau nu.... nimeni nu poate spune. Si asa mai departe.
Restul sunt fantezii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

multumesc ca ai avut rabdare sa scrii toata istoria asta juridica

e dificila situatia asta, dar tot mai sper ca mama sa-l lamureasca pe tata sa nu desparta copiii.
apoi tatal sa incerce sa aiba grija de ambii copii, ca si cum ar avea custodie comuna. ar trebui intrebat, daca ar fi in locul baiatului ar dori sa se desparta de surioara lui ?

nu pricep cum de vrea baiatul dar nu-si pretuieste la fel de mult fetita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nici mama nici tatal nu pot decide cum anume vor avea domiciliul copii lor minori. Se decide prin instanta daca se ajunge in proces.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Cred ca cel mai important in situatia de fata este ca baiatul sa fie sigur ca are toata dragostea din lume din partea mamei,pentru ca in astfel de situatii cu siguranta el vede in mama lui un inamic.E in grozitor ce se intampla
Cea mai buna solutie ar fii sa vii la divort cu divezi care atesta faptul ca sotul tau neglijeaza educatia copilului manipulandu l in asa maniera incat sa te scoata efectiv din peisaj,astfel cerd ca ar fii clar pentru orice judecator ca un astfel de tata nu este capil sa isi educe copilul si cu siguranta tot ce ati construit pana acum s ar ruina daca baiatul ar ajunge in custodia tatalui.
Multa multa putere si intelepciune

Mergi la inceput