@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Depinde pentru ce te-ai tocmit de la inceput :PAC (proiect autorizatie de constructie) sau DDE (detalii de executie). In general proiectul complet (inclusiv electrice, termice, sanitare) era 9ca nu mai stiu acum) cam dublu fata de cel doar pt PAC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dosarul pentru autorizare contine obligatoriu si proiectele pentru instalatia electrica si incalzire. Altfel nu se autorizeaza.Atata doar ca este un proiect minimal, probabil destul de diferit de ceea ce iti doresti si ceea ce se va realiza.
Dosarul pentru autorizare contine doar fundatia, restul detaliilor se platesc separat. Eu am platit 2 euro/mp in plus pentru detalii de executie, pentru ca este implicata alta persoana (inginerul de structura).
Sfatul meu este sa platesti ca sa ai toate detaliile (asta daca nu le ai in proiectul de autorizare depus).

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Proiectul pentru Autorizatia de Construire cuprinde:
-memorii cu descrierea lucrarilor de arhitectura, rezistenta si instalatii
-studiu geotehnic ce contine informatii despre sol, nivelul panzei freatice, recomandari pentru proiectul tehnic, un referat intocmit de expertul tehnic ce se bazeaza pe analiza de laborator a probelor luate
-acordul vecinilor, in cazul in care locuinta va fi amplasata adiacent sau in imediata vecinatate a constructiilor din zona
-lista cu numele si semnaturile proiectantilor
-documente desenate:
- plan de incadrare in teritoriu si de situatie, realizate de oficiul judetean de cadastru
- plan privind retelele de utilitati, scara 1:500
- planuri de arhitectura pentru toate nivelurile cu indicarea functiunilor, dimensiunilor si a suprafetelor; toate fatadele, cu indicarea materialelor, finisajelor, inclusiv a culorilor si proiectarea acoperisului, a terasei sau sarpantei, cu indicarea pantelor de scurgere a apelor pluviale si a modului de colectare a acestora
- planul fundatiilor cu detalii generale despre fundatii si masuri de protejare a cladirilor invecinate, daca e cazul
- schemele instalatiilor cu desene de ansamblu




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Carmen cine iti face tot proiectul asta?
Pt ca am vazut pe net ca un proiect e cam in jur de 500 de euro. Nu am sunat inca dar intreb...in banii astia intra toate astea?
Sau unul e cu desenul, altul cu studiile, altul cu dosarul? Ca mie mi se pare 500 de euro f putin la cate spuneti voi aici ca trebuie sa contina dosarul.
E mai bine ca nenea care face dosarul sa fie inginer>? de care? sau arhitect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si ma tot gandesc la ce spunea Rufus ca amplasarea casei depinde si de cum sunt construite casele pe strada respectiva... sau ceva de genul asta.
M-am uitat si eu din curiozitate si am vazut ca pe strada noastra de exp toate casele sunt fie pe stanga fie pe dreapta, numai a noastra e pe orizontala in partea din spate a terenului. Habar nu am de ce...
Asta inseamna ca daca daram casa si fac alta nu ma mai lasa sa o construiesc tot pe acelasi loc?
Ca noi asa ne gandeam sa facem tot in acelasi loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu am scris ce trebuie. Cum cine il face? Proiectantul.
In general pentru o casa se negociaza cu arhitectul. In spatele arhitectului e o intreaga echipa. Nu exista unul sa le faca si sa le stie pe toate. In general se lucreaza cu colaborari. Colaborari cu un structurist, colaborari cu cel care face studiul geo...
Si mai e ceva. Daca PAC (proiectul pentru autorizatia de construire) nu contine tot ce scrie acolo, nu vei obtine autorizatia de la primarie sau de unde o obti.
Cat costa un proiect e discutabil. Depinde de persoana/firma cu care discuti, depinde de costurile si pretentiile respectivului, depinde daca proiectul e unicat sau iti alegi un proiect din baza lui de date. Daca iti alegi un proiect gata facut, e firesc sa fie mai ieftin, ca isi scoate banii pe el vanzandu-l de mai multe ori. Difera numai studiul geo si fundatia, care e functie de studiul geo. Dar, si asta, pe o zona data, nu difera prea mult. Cazurile atipice sunt rare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Arhitectul e arhitect si face facultatea de arhitectura, inginerul e inginer si face facultatea de constructii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Rufus are dreptate cu observarea caselor din jur.
Exista un plan urbanistic care in principiu respecta modul de construire al zonei, In sensul ca, daca e o zona cu case cu regim de inaltime P+1, iar tu vrei sa faci un bloc cu 15 etaje acolo, nu ti se va aproba. Cel putin teoretic.
Chestiile astea le stie arhitectul si te va sfatui cum sa amplasezi casa si care sunt distantele minime care trebuie sa existe intre proprietati in zona respectiva, precum si gradul de ocupare al suprafetei.
Pentru asta se solicita prin Certificatul de Urbanism sa obti avizul de la urbanism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Arhitectul e arhitect si face facultatea de arhitectura, inginerul e inginer si face facultatea de constructii.

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


asta...am priceput si eu
no, eu ma gandeam ce e mai bine sa angajezi cand te apuci de treaba. Un arhitect sau un inginer. De exp un ing proiectant nu poate sa faca proiectul? Asta in ideea de a mai scuti din bani. Sa nu trebuiasca sa platesc arhitectul pt desen, ing pt sapaturi si tot asa...
Dar din cate am inteles eu acum tu spui ca arhitectul e ok pt ca are o echipa intreaga care face tot ce e nevoie.
Si toate astea sunt in jur de 500?? Eu asa la o prima vedere...zic ca e undeva la 1500-2000. Cu totul.
Nici vorba de bloc! vreau doar un parter cu mansarda. dar avem si blocuri pe strada noastra asa ca banuiesc ca e ok.
Sotul meu zice ca 500 e suficient pt proiect. Eu am intrebat tocmai pt ai arata ca ce e pe net si ce o sa ne coste in realitate sunt 2 lucruri diferite.

Mergi la inceput