@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

inbox, cum mai sunteti?
onitza, cred ca usile ultimele, mesterii ce spun?
noi ne apucam de tencuit etajul si probabil de turnat sapele, tot asa sus. vedem mai departe ce facem.
in gradina, zilele astea e sotul toata ziua aoclo si pregateste terenul pt gazon, gradina a sapat-o sa ne apucam de plantat rasadurile si semintele
cam atat, am stat duminica toata ziua acolo cu copiii, extraordinar ne-am simtit.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

fiindca s-a animat subiectul si vad ca sunteti la curent cu lucrarile de amenajare imi puteti spune un pret/mp pentru gletuit?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Noi suntem in asteptare...pana nu vindem, nu avem bani sa ne apucam de nimic, nici cat de mic. Deocamdata cam slabut interesul pentru apartament. Astazi il mai dam printr-o agentie imobiliara, sper ca acestia sa fie mai seriosi. Oricum, este destul de stresant sa stai asa sa astepti, imi doresc sa se termine cat mai repede!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza

Dragii mei, din nou am nevoie de sfaturile voastre! si va multumesc in avans pentru tot suportul vostru!

Cu casa suntem la stadiul de finisaje interioare. Au dat cu amorsa pe pereti si apoi va urma lavabilul...dar nu sunt cumparate usile, decat parchetul...Ma intreb care este ordinea corecta de lucru? Mai intai zugravesc oamenii, apoi ce tb pus parchetul si usile sau invers, usile si parchetul? Si ma gandesc, daca zugravesc si strica peretii cand pun usile? Deci sa puna usile si apoi sa dea cu lavabil? Voi cum ati facut????

Multumesc!



Termina zugraveala, pune parchetul si apoi cheama-i sa ia masurile la usi. Sau cheama-i de acum sa ia masurile, dar luati in calcul grosimea parchetului.
Asigura-te ca golurile de usa sunt standard, ca sa nu umblati la ele dupa ce zugraviti si puneti parchet, sau sa nu fiti nevoiti sa faceti usile pe comanda speciala.

Madalina M, precizeaza ce fel de glet: glet de var (preparat in santier)-mai greu de dat, dar mai bun (calitativ) sau glet preparat, de la diverse firme, la sac?
Din ce stiu eu, un pret corect de glet de var este 12-13 lei/mp (medie pereti-tavane).

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Of, mai Rufus, cum imi complici tu existenta!
Uite, chiar am vorbit acum cu un mester: mi-a zis ca el da 3 maini: una de umplere(nu stiu cu ce fel de material), apoi cu CT 26, apoi cu CT 27.
Pentru fiecare din astea cere 7ron/mp, in total 21RON/mp. Nu-i asa ca e mult?
Ce a vrut sa zica mestrul cu "mana de umplere"? nu mi-am dat seama sa intreb. Daca ma intrebi pe mine, peretii sunt drepti dar un pic porosi-sunt tencuiti(am auzit ca mai e o metoda cu un tinci peste tencuiala, noi nu avem stratul asta dat). Am spus asta ca sa stii cum arata peretii. Probabil ca stratul de umplere nu e necesar.
Ce spui tu: "12-13 lei/mp" e doar pentru o mana, nu?

Astept si recomandari de mesteri, normal, daca aveti!

Inbox ai pus ap-ul si pe magazinuldecase.ro?(se plateste, cred, o taxa dar nu era prea mare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

Of, mai Rufus, cum imi complici tu existenta!
Uite, chiar am vorbit acum cu un mester: mi-a zis ca el da 3 maini: una de umplere(nu stiu cu ce fel de material), apoi cu CT 26, apoi cu CT 27.
Pentru fiecare din astea cere 7ron/mp, in total 21RON/mp. Nu-i asa ca e mult?

Inbox ai pus ap-ul si pe magazinuldecase.ro?(se plateste, cred, o taxa dar nu era prea mare)


Pe net l-a pus sotul peste tot, si cu bani si fara bani ( la unii la care platea prin SMS). O sa-l intreb daca l-a pus si acolo. L-am dat si in ziarul local, si la o agentie, culmea, ne-au mai sunat potentiali cumparatori cand pune sotul anunturi la Kaufland- stii ca au zona aia de anunturi- acolo mereu ne-au sunat, insa este etajul IV si lumea se cam fereste....pana la urma l-om da noi cumva, ca are si avantaje! Am zis sa gasim o agentie buna ca noi nu ne pricepem deloc la chestii din astea ( pe noi un agent ne-a convins sa-l luam, ca nici noi nu vroiam la IV).

Si noi stam la casa cat putem, cel putin in we, am sapat si noi putin, am mai plantat una alta, nu vreau sa ma intind prea mult anul asta, ca imi e ca imi vor strica pe acolo gradina cand va incepe munca, mi-am ales un loc mai retras unde nu ar trebui sa ajunga ( desi cand se va incepe si cu utilitati cred ca vor rama toata curtea).

Nu mai zic, ca noi mai avem de platit o parte din manopera de la gardul care l-am facut in toamna :D. Si speram macar sa gasim ceva cu care sa tratam lemnul gardului sa nu se innegreasca, ca si asa a stat toata iarna netratat, dar sunt scumpe rau solutiile- de fapt, am dat doar pe o parte a gardului ca nu ne-au mai ajuns banii, dar trebuie sa dam si interiorul.

Asta este, nu ma mai stresez, am zis ca atunci cand o fi sa fie... E bine ca s-a incalzit si cand mai vine cineva sa vada apartamentul voi pleca cu copii la plimbare, ca sa stau mai detasata putin!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Hai mai inbox, sa te invat eu sa vinzi ap-ul la etj 4(si noi stam, si nu am vrut sa stam la 4-dar cand l-am intalnit a fost dragoste la prima vedere). Are numai avantaje:

-luminos
-nu aud nici un fel de zgomot, eu nu stiu ce e ala "zgomot la bloc"
-nu imi scutura nimeni in cap-las geamul deschis toata ziua cand si cum vreau eu
-nu ma inunda vecinul de sus
-avem un cuib de randunici, incepand din 2011, acum le asteptam iar
-ceva sport-nu strica nimanui.
-socializez cu vecinii pe scari pana sus la noi
-si clar, il vei da un pic mai ieftin decat alt ap de la etaj intermediar
-apoi fa si tu lista de avantaje a zonei

SUCCES!!!!!

E un pic mai cald vara-dar se rezolva cu aer ct. la 8/8 sau 10/10 nu m-ar convinge, nmeni, in schimb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Sa stii ca mie chiar imi place la 4, exact din motivele care le-ai spus, daca vreodata ne vom permite sa mai luam ceva pentru copii in oras, nu m-as feri de etajul4, aveam la vechiul apartament vecini care se ceartau ca se inundau intr-una, macar eu imi rezolv terasa odata si scap, dar daca nimeresti un nebun deasupra...mai greu! dar multi se feresc!
Nu mai zic, ca in timp, problema acoperisului va fi foarte importanta pentru niste panouri, sau mai stiu eu ce va aparea!


Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Noi trebuie sa ne hotaram cum facem gardul :(..pt ca acum este singura sansa sa mai putem depune la primarie pentru modificari si in septembrie trebuie sa am receptia...varinate de gard sunt:
-placi de beton prefabricat (ca la cimitir..stiu!)..tencuit si dat si cu vopsea in culoarea casei...
-gard din pvc , bej...
-gard din zidarie (cel mai scump!!_
-vard din zidarie (soclul plus stalpi si intre ei lemn)...aici imi este neclar..ce straturi trebuie sa aplic pe lemn ca sa reziste...bait?!//lac??

deci mareee dilema...ca am lut gard de facut ..ma costa 260 milioane..si la fel nu-mi cumpara nimeni un teren!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mie nu imi plac gardurile de beton .

Daca santeti mai stransi cu banii v-ati gandit sa faceti voi gardul? Eu ma gandeam la un gard cu soclul din BCA tencuit si partea de sus cu lame de lemn, ceva in genul asta http://www.gatesplus.com.au/images/fw17.jpg

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput