Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Dragelor,

O sa incerc si eu "Camilia", sunt curioasa, de vreme ce deja trei persoane se declara foarte multumite. Noi tot asteptam dintisorul nr. 8, un incisiv inferior, si nu mai apare. Poate il ajuta Camilia si apare mai repede! :)

Mihaela_i, 7-800 de ml de lapte pe zi e foarte bine! Noua dr. ne-a spus ca trebuie sa manance cam 5-600 de ml plus mancarea solida, evident (adica dimineata fructele, la pranz legumele cu carne si seara cerealele). E drept ca si Robert are anemie, dar oricum, el nu ajunge la 800 de ml. Deci la voi e foarte bine.

Sanatate multa tuturor!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Am patit si noi dintisorul 5 si se anunta si altii. La noi a functionat Chamomilla, e romanesc, facut de plantExtrakt, acelasi cu cel de la Boiron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Savvy, Daniel nu bea 700-800 ml de lapte. La 800 nu a ajuns nici cand consuma doar lapte, iar 700 era o exceptie pentru el la vremea aia (ii faceam proba suptului de ingrijorata ce eram ca nu are pofta de mancare). Daniel bea cam 500 ml de lapte (jumatate de la mine, jumatate de lapte praf - estimativ), o portocala, 1 1/3 mar si un piureu de legume cu carnita/ou si unt. Solidele lui contin si cereale.
Iar lapte ii dau sa bea des pentru ca bea putin - 60-100 ml maxim odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Mihaela,ai incercat sa masori in grame, mancarea?
De fapt,daca am inteles bine, asta ar fi problemuta ta: ca nu papa suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Eu deja nu ma mai plang de cat mananca. E slabut dar e sanatos. Insa nu consuma apa decat cate 10-20 ml cel mult pe zi. Si in rest, v-am zis ce mananca. Stiu cam cati ml au recipientele in care ii fac mancarea, cat are o portocala, etc. De pilda o portocala are in general 100 ml de suc, rar 110. Marul cam 100 si el. Piureul de legume are cam 160-180 ml dar e destul de dens. Insa dupa el accepta bors crud asa ca eu zic ca de-acolo mai vine un 120 aproximativ. Lapte praf nu vrea deloc cu biberonul. M-am chinuit cu multe variante. A acceptat cu storcatorul de portocala si cu pet-ul. Cu petul nu pot sa-i dau ca nu il pot spala. Deci ramane storcatorul de portocala si am comandat o canita care poate o sa-i placa. Pana ajunge... ii fac lapte si o parte ajunge pe el, isi pierde si rabdarea dupa o vreme si renunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Eu deja nu ma mai plang de cat mananca. E slabut dar e sanatos. Insa nu consuma apa decat cate 10-20 ml cel mult pe zi. Si in rest, v-am zis ce mananca. Stiu cam cati ml au recipientele in care ii fac mancarea, cat are o portocala, etc. De pilda o portocala are in general 100 ml de suc, rar 110. Marul cam 100 si el. Piureul de legume are cam 160-180 ml dar e destul de dens. Insa dupa el accepta bors crud asa ca eu zic ca de-acolo mai vine un 120 aproximativ. Lapte praf nu vrea deloc cu biberonul. M-am chinuit cu multe variante. A acceptat cu storcatorul de portocala si cu pet-ul. Cu petul nu pot sa-i dau ca nu il pot spala. Deci ramane storcatorul de portocala si am comandat o canita care poate o sa-i placa. Pana ajunge... ii fac lapte si o parte ajunge pe el, isi pierde si rabdarea dupa o vreme si renunta.

Ceai?
Apropo, alor mei le place la nebunie sa le dau apa cu lingurita sau sa "bea"direct din pahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

O sa mai incerc cu ceai desi citisem ca ceaiul impiedica absorbtia fierului si Daniel are anemie feripriva. La un moment dat incercasem si bause vreo 5 ml cu mare placere (babycalm) si dupa aia pauza. Dar trebuie sa incerc si cu lingurita ca nu am incercat. Cu cescuta am incercat dar scrasneste pe marginea ei si m-a descurajat chestia asta. Scrasneste si din dinti ceva de speriat si mie nu-mi place deloc treaba asta.
Ce m-a mai impiedicat sa ii dau mai des ziua e faptul ca daca bea ceva dupa ce a mancat (la mai putin de o ora) imi vomita. Desi ii place. Nu-mi explic de ce. I-am dat si cu cescuta, si cu canita cu pai, si cu pet si cu lingurita cu acelasi efect. Sta nitel dupa ce-a baut si pac, tot ce a mancat si baut. Adaug si faptul ca mi-adoarme greu (si doarme putin) si cand e un picut adormit nu ii dau ca poate adoarme, si el adoarme apoi poate dupa o ora sau doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Noi suntem super ocupati acum, pt ca trebuie sa ne mutam si suntem in cautare de apartament.
Azi am fost si am vazut unul si m-a obosit maxim !!!

Dado multumim de intrebare. Suntem mai bine. Au mai ramas cativa muci doar

Am vrut si noi sa luam Chamomilla. Am incercat si la plafar si la farmacie si s-au uitat la noi ca la felul 7 , dar mai incercam.

Corry cat a costat Camilia?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

si eu fetele!

Ajutati-ma va rog si pe mine cu o reteta de biscuiti sau piscoturi de casa pentru bebe... Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

anaemi: Iti raspund eu: 32 lei cutia de 15 doze, dar da si la doza cu 2.33 ron bucata. I-am dat cate 2 doze maxim pe zi, cand era cazul.

Mergi la inceput