Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

La multi ani tuturor Georgianelor noastre !!!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

La multi ani de Sf. Gheorghe!

Mihaela_i, dr. mea mi-a spus ca pe rezultatele analizelor scria ca intervalul normal ar fi intre 14 si 18 pt hemoglobina. A zis : "dupa ei, asa ar fi... dar chiar si asa, 10 si ceva este anemie". Deci chiar daca intervalul nu e tocmai cel corect, este anemie, asa cum stiam si eu, la valoarea de 10 nu incape discutie.

Multumesc de lista, o sa mai caut si eu.

Anaemi, ce blog ai tu?

Pupici sanatosi!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Fetelor, ce spuneti de-o intalnire????
Chiar imi este dor de voi si curioasa sa va cunosc si pe celalalte.
Haideti sa facem o intalnire "publica", fara grupulete!

Ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

eu eu

Ma gandeam azi la fetele care "ne-au parasit".

Acum chiar daca nu prea se mai scrie pe aici, poate ne mai dati si voi un semn despre voi, daca mai cititi pe aici.

Este pacat ca dupa o odisee asa frumoasa, ne-ati lasat cu ochii in soare si nu ne-ati mai spus nimic despre voi.

Si acum ma gandesc ca 5 minute libere s-ar fi gasit pt asta .

Deci Rammy, Savvy, Dado,Mihaa , Oana.Irina, Maryann, Matza Rebela, Maribell......., daca mai cititi pe aici, ne-ar placea sa mai stim ce mai faceti

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Buna fetelor!

Imi pare rau ca nu se mai scrie pe aici. Eu chiar daca sunt veche, nefiind activa, nu am indraznit sa va rog sa ma primiti si pe mine in grupul vostru de pe facebook... iar acum din pacate cred ca este prea tarziu. :(
Multumim Anaemi ca ai intrebat de noi. Noi suntem bine. Avem deja 5 dintisori, si al 6-lea pe drum. De ieri am inceput sa mergem oarecum in 4 labe dar foarte timid. Cu diversificarea mergem bine, avem introduse 3 mese si inca 2 (dimineata la 6 si seara la 22) de san. Problema este ca nu mai am idei legat de ce as mai putea sa ii gatesc. Asa ca, am comandat o carte de bucate pentru bebe foarte laudata de prietenele mele. Va zic mai multe dupa ce o primesc. Ma ingrijorez ca Iarina inca nu se ridica singura in fund (pe 1 mai va avea 9 luni). Povestim intr-una, doarme toata noaptea... o ador!
Am fost ieri la medic pentru ca avea scaunul foarte uscat.... asa cum fac oile... se imprastia daca nu aveam grija. Ne-a dat un sirop, Lactulose cu ajutorul caruia nu se va absorbi tot lichidul din intestine. Cel putin eu asta am inteles.
In rest nu a racit niciodata desi este tot timpul pe afara. Este bronzata! Nu ii place sa stea prea mult in carucior asa ca ne impartim intre carucior si Manduca (pe care am luat-o in grup cu voi...). E minunata Manduca... nu stiu ce m-as fi facut fara ea.

La multi ani LUCA-TUDOR de navicula!

Deocamdata cam atat... promit sa mai scriu!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Savvy are bine bebelul tau si la lungime si la greutate.Cam asta e si meniul Nectariei...si eu ma tot gandesc ce sa-i mai introduc.

Fetelor eu vreau sa impartasesc cu voi bucuria care m-a curpins astazi la eco cand dr mi-a zis ca e ok pana acum bebelul si ca 100% e pusculean.Nu conta ce este, important este sa fie sanatos, insa m-a cuprins asa o bucurie cand am auzit ca o sa fie si mama de baietel, daca Dumnezeu ne ajuta pana la capat.Pentru Nectaria ar fi fost mai bine o surioara, dar asta e cum vrea Dumnezeu...

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani


Felicitari Anda! Ce veste buna! Fetita si baietel si mai ales atat de apropiati ca varsta! Iti doresc sarcina usoara mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Am uitat...

Eu am impresia ca Iarina mananca foarte mult. Adica: masa de fructe (dimineata la 10) mananca 350-400 ml (cam 4 fructe medii), apoi, la ora 14 mananca 150-200 ml supa limpede + 250-300 ml piure de legume cu carnita si la ora 18 200-250 ml gris cu lapte sau mamaliguta cu branza... In plus fata de astea, 2 mese de LM in care nu stiu cat mananca. Nu vi se pare mult? Aproape tot atat mananc si eu. Ideea este ca daca incerc sa ii dau mai putin urla din toti rarunchii... Medicul a zis sa ii dau cat doreste... dar parca totusi e prea mult. Voi ce ziceti?

Eu in continuare ii fac fructele si legumele in blender. Oare cum si cand se care trecerea spre mancarea zdrobita cu furculita? Am incercat sa o pasez cu furculita, a mancat-o dar in scutec am gasit-o in aceeasi forma (nemestecata, nedigerata). Oare ar mai trebui sa astept?

Legat de olita... As vrea sa incep sa o pun. Parca tu, Anaemi povesteai ca ai inceput devreme cu antrenamentul la olita. Ai putea sa mai repeti o data te rog cum ai facut? Nu mai gasesc postarea...

Multumesc!

Haideti fetelor!!!! Mai intrati si aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Pupici fetelor !

Dado ma bucur mult ca ai intrat ! Si felicitari pt mica Printesa.

Legat de olita. La Filip am inceput cu pusul pe olita la 7 luni. Dar stiam cand face kk si-l puneam. De fapt el facea kk cum se trezea dimineata.

Pe Anastasia am inceput pe la 1 an, dar nu a vrut olita. Ea a preferat direct wc-ul Ii puneam colacel reductor si era super incantata. La ea cred ca a fost si faptul ca-l vedea pe Filip. Am mai spus ca la un moment dat incerca sa faca pipi din picioare la fel ca F

Pe Petru l-am pus de cateva ori pana acum, de cand cu scutecelele textile. Cand ii dau scutecel textil il vad cand este gata sa faca kk si-l pun pe olita pt ca nu-mi lace sa le spal de kk. Si face si este tare mandru

Legat de mancare, la cat mananca Petru, adica putin mi se pare ca Iarina papa mult. La el mesele nu cred ca depasesc 100, maaaxim 150 g. dar daca este in parametrii normali si medicul a zis ca este ok, atunci las-o asa

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Savvy asta este blogul meu

Sper sa ma lase sa pun link-ul ca si eu am pus link la DC la mine.

Noutati de la noi Petru este pe cale sa mai pateasca doi dintisori, deci nr. 7 si 8

De dormit a dormit mai bine, dar nu-l mai laud ca nu se stie
Eu am o gramada de treaba dar procrastinez la greu

Imi sunt dragi astia mici ai mei de mor; imi vine sa-i mananc.


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:


in primul rand bun venit fetelor noi si bun revenit celor care nu au mai mai scris mai demult...haideti fetelor care nu ati mai scris demult mai spuneti ne si noa despre voi cu sunteti in noua formula etc.

Anda felicitari pt baietel sa va fie de bn acum aveti pereche,ce frumos si intre mine si fratele meu sunt 10 luni jumate diferenta si ne intelegem super bine
Corry of imi pare rau de noptile tale nedormite si mie mi s a intamplat intr o noapte s a trezit din senin pe la 12 noaptea plancand in hohote si orice ii faceam nu se oprea din plans asa cA M AM IMBRACAT SI AM MEERS la urgente si am dat si peste un medic cretin care mi a spus ca are otita si mi a dat un antibiotic + nurofen sa i dau si sa merg a 2 aq zi la orl,eu de frica i am luat reteta imediat si am si inceput sa i fdau de atunci(a 2 a zi cand am fost la orl mi a zis ca nu are nimic la urechi dar a zis ca daca am inceput sa i dau antibioticul sa il dau 7 zile ,oricum nu stiu nici acum ce a avut in noaptea aia ca am dormit iepureste cu el pe piept si tot asa se trezea din 10 in 10 min si urla ,deci te inteleg ,ps, eu as veni la intalnire dar nu sunt din buc.
Anaemy Loryalex si restul fetelor

in rest noi suntem bn ,mananca bn ,e un pofticios nu pot manca ceva sa nu i dau si lui sa guste,se rostogoleste pe toate partile merge in patru labute timid inca se ridica in picioruse in patut ,are si doi dintuci care au iesit f probleme
cam atat de la noi m am intins cat o placinta,chiar imi e dor de zilele cand era mai activ forumul si aveam si eu ce citii

mai revenim si noi pe aici ca mie imi e tare drag forumul mai ales ca aici ne am cunoscut prima data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Anda Felicitari! Iti mai amintesti cand iti ziceam ca o sa ai baiat? Na, c am avut dreptate!

Dado bine ai revenit si Felicitari pentru dintisori la bebe!

Corry, intalnirea va fi la ora 15.30 pe 3 mai in tineretului. Va asteptam cu drag.

Mergi la inceput