Ursuleti & ursulete de novdec2010(3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Eliza cutremuratoare povestea ta, imi pare f rau ca a trebuit sa treci prin asta si sunt constienta ca durerea nu va disparea niciodata. Esti o mamica foarte puternica, DD sa aiba grija de familia voastra.
Eliza, eu tot nu pot sa vad pozele. Fetelor voi puteti? Am copiat link-ul copy/paste, am dat si click pe el si degeaba.
Eliza poti sa verifici te rog in felul asta: iei link-ul de la poze, dai sign out la picassa - ca sa nu mai fi logata si apoi copiezi link-ul. Daca se deschide fara sa ceara parola sau ceva inseamna ca facem noi ceva gresit, daca nu se deschide, atunci, cel mai probabil albumul are setarea de privat - trebuie sa mergi la "Edit Visibility" si sa alegi de acolo "Public" sau "Anyone with a link" .

Lezty 2 joburi!! Wow! Este de apreciat si de aplaudat, e pacat insa ca iti rapeste din timpul tau cu fetita.

Elfica noi suntem cu contract pe perioada nedeterminata aici. Am incheiat perioada de proba si acum suntem si eu si sotul oficial angajati. Avand DPN undeva in februarie voi avea mai mult de 1 an de cotizat (desi nu am gasit nici o informatie cum ca ar trebui sa am o perioada anume minima). Orice cetatean UE are aceleasi drepturi ca si un localnic. Noi am renuntat si la alocatia din Romania a lui Tudor pentru a o primi aici - e o diferenta considerabila (aici este 180E pe luna de copil).
Stiu cum este cu datoriile .. off.. mama lor .. Noi avem un credit pentru apartamentul din Bucuresti, pe care l-am cumparat din 2008 in plin boom imobiliar si am facut un credit mare pe care acum il platim din greu. Asta este.Plus ca ne-am luat aici masina - tot cu credit caci cu 2 copii si fara masina esti cam mort. Asa ca tragem si noi din greu si speram ca vom scapa, pana la pensie, de datorii.

Am mai pus cateva poze cu Tudor, mai recente : POZE .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

https://picasaweb.google.com/109240321610956285718/MareaNeagra2012#5760915787728092962

i-am dat sa fie public sa il vada oricine de pe web


letzy of ciar ca e greu, nici nu vreau sa imi imaginez cum ajungi acasa. sper sa reusesti sa strangi repede bani si sa numai fi nevoita sa ai si un al 2-lea job


heidy ce frumos primeste mama un ghiocel aproape de martie dela Dumnezeu . in ceea ce priveste datoriile cred ca oricare dintre noi are. sper totusi sa se rezolve mai repede treburile si sa achitati rapid creditul

elfica te intelg cu problemle financiare asa cum am mai spus toti le avem. daca iti zic ca noi am luat masina de spalat pe credit pe vreo 5 ani cu o rata de 30 ron cat sa nu ne mai sufoce o noua rata o sa razi, da mai bine asa decat sa iau mancarea de la gura copiilor.distractie maxima la mare si sper sa prindeti o vreme frumoasa si sa rezolvati si cu sotul , cu masa.

va pup
a ionu e fericit ca ii facura copii la bac la geo cica nu a facut degeaba pregatire cu ei la scoala suplimentara

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eliza_cri

https://picasaweb.google.com/109240321610956285718/MareaNeagra2012#5760915787728092962

i-am dat sa fie public sa il vada oricine de pe web


letzy of ciar ca e greu, nici nu vreau sa imi imaginez cum ajungi acasa. sper sa reusesti sa strangi repede bani si sa numai fi nevoita sa ai si un al 2-lea job


heidy ce frumos primeste mama un ghiocel aproape de martie dela Dumnezeu . in ceea ce priveste datoriile cred ca oricare dintre noi are. sper totusi sa se rezolve mai repede treburile si sa achitati rapid creditul

elfica te intelg cu problemle financiare asa cum am mai spus toti le avem. daca iti zic ca noi am luat masina de spalat pe credit pe vreo 5 ani cu o rata de 30 ron cat sa nu ne mai sufoce o noua rata o sa razi, da mai bine asa decat sa iau mancarea de la gura copiilor.distractie maxima la mare si sper sa prindeti o vreme frumoasa si sa rezolvati si cu sotul , cu masa.

va pup
a ionu e fericit ca ii facura copii la bac la geo cica nu a facut degeaba pregatire cu ei la scoala suplimentara

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania




Merg pozele :)) Super!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

buna, fete dragi,
elfica, 25 de sptamani? cand au trecut? sanatate multa!
eliza, iar am bocit intr-un mare fel dupa ce am citit, plus ca mai citisem si un volum de poezii scris de un prieten in urma operatiei pe creier a mamei lui.
ti-am vazut pozele de la mare. sunteti frumosi rau de tot.
Dzeu te-a incercat cu cea mai mare suferinta de pe pamantul asta, dar ti-a dat apoi 2 copii binecuvantati pentru care esti obligata sa lupti. nu vezi ca iti da putere pt ei? te rog din inima sa te uiti in ochii lor si sa iti stergi lacrimile. nu se pot vindeca astfel de rani. trebuie doar sa te aduni zilnic din bucati pt dimi si anto.trebuie.te imbratisez si ma bucur enorm ca ai revazut marea, ca fetele au rezonat la propunerea de a va oferi aceasta excursie.pentru mine tu si ion sunteti o lectie. de viata, de credinta, de modestie, de iubire, de demnitate, de smerenie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

n-am mai intrat de mult desi citesc din cand in cand ce se mai intampla in barlog.

eliza - ma bucur nespus ca ati trait o minune anul acesta si ca fetele de aici sunt de milioane si au putut face acest gest. Nu mai spun ca m-au emotionat nespus felul in care ai povestit (trait) revederea cu marea cat si felul in care te zbati zi de zi sa vezi bucuria din ochii copiilor tai fara sa uiti nici o clipa sau sa te gandesti la cum ar fi aratat bucuria din ochii micutului Pavel. N-o sa putem intelege niciodata de ce uneori suntem incercati atat de mult in aceasta viata, dar important este sa ne ramana credinta si bucuria de a trai. Te admir mult si pe tine si pe sotul tau ptr ceea ce sunteti si ce ati reusit sa faceti impreuna.

heydi - felicitari ptr bebe, sa fie sanatos si tu pe langa el!

elfica - nici io nu am luat vitamine in timpul sarcinii fara o analiza in prealabil. La mine a fost doat o usoara anemie incepand cu luna a sasea pt care mi-a recomandat niste pastile (imi scapa acum numele) care ajutau la absorbtia fierului de catre organism. In rest analizele mi-au fost ok si dupa nastere la doua trei luni cand mi-am facut din nou analizele uzuale. E drept ca Piscot a avut o mica anemia la analizele de 7 luni care s-a redresat rapid pana la 1 an dar nu stiu daca o pot pune pe baza faptului ca io nu am luat vitamine in sarcina. Eu sunt si genul care nu iau vitamine daca nu-mi trebuie, iar la capitolul asta am fost pe aceeasi lungime de unda cu medicul, desi prietenele mele foste gravidute se mirau ca nu iau. In alta ordine de idei, nu stiu cand au trecut deja 25 de sapt, si ai trecut deja de jumatea sarcinii si mai ai atat de putin pana iti vezi minunea. Ioana imi place, dar cred ca stii de ce:))

Iar de datorii nu vreau sa vorbesc!

Pupici.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)
http://concurs.herdea.ro/bebe/136/piscotel2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Fetelor, ma puteti ajuta si pe mine ...m-am contrazis cu viitoarea mea cumnata..(.ceea ce nu este asa intelept , nu?) referitor la concediul maternal, adica noi sintem din Ploiesti de fel si vor si ei sa faca un bebe deci i-am zis ca-i fain ca-n Ro sint 2 ani care-i stai acasa cu copilul, comparativ cu Nl , unde ai concediul doar cu doua saptamini inainte de nastere si inca 10 saptamini dupa nastere si gata la munca.
Ea a zis ca nu este asa , ca lucreaza cu asa ceva si nu-i asa...
Deci care este concediul maternal? Am inteles eu gresit?

Multumesc,
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

fetele

danaint si Ramo_P LA MULTI ANI! [s] sa fiti sanatoase si la punga groase

gianii
mai multe info gasesti pe siteurile specializate
http://legislatiamuncii.manager.ro/index.php?pag=a&id=92&s=Comentarii&aid=25

am fost sa dam comanda de cruce, asa niste preturi in fine am gasit una la 500 Ron frumusica. ramane sa mergem sa facem cumparaturi pentru gard si sa punem la administratia cimitirului n-spe mii de cereri pentru a face gard, a monta cruce,pentru a concesiona iar pe 7 ani locul sau pe 25 in functie de cum vrem.


cum sportati caldurile acestea la noi la perter ieri s-a inregistrat maxima istorica/apartamant 29 grade Celsius , ieri efectiv am zacut de asa caldura

pup




stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianni

Fetelor, ma puteti ajuta si pe mine ...m-am contrazis cu viitoarea mea cumnata..(.ceea ce nu este asa intelept , nu?) referitor la concediul maternal, adica noi sintem din Ploiesti de fel si vor si ei sa faca un bebe deci i-am zis ca-i fain ca-n Ro sint 2 ani care-i stai acasa cu copilul, comparativ cu Nl , unde ai concediul doar cu doua saptamini inainte de nastere si inca 10 saptamini dupa nastere si gata la munca.
Ea a zis ca nu este asa , ca lucreaza cu asa ceva si nu-i asa...
Deci care este concediul maternal? Am inteles eu gresit?

Multumesc,
Catalina


Catalina, concediul maternal este de 126 de zile cu obligativitatea a 42 de zile dupa ce ai nascut - in Romania. Dupa aceasta perioada vorbim de concediu de ingrijire copil care dupa ultima lege (din cate stiu eu) este de 1 an sau de 2 ani - la alegerea ta.
Daca alegi sa stai 1 an acasa atunci ai dreptul al un procent (parca 65% ??) din media ultimelor 12 salarii nete, nu mai mult de 3400 RON pe luna iar daca alegi sa stai 2 ani acasa atunci poti sa iei maxim 1200 RON pe luna. Sper ca nu ma insel, dar poti gasi mai multe detalii pe net.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravo, Eliza! Felcitari pentru demersurile facute la cimitir! Doamne ajuta sa rezolvati totul asa cum va doriti!

Piscotel: Merci frumos pentru ganduri. Se pare ca joi imi fac si eu analizele si vad ce spun. Abia astept.

Adipapazi: Tare dor imi e de nazdravaniile Anei si ale lui Ioakim. Mai povesteste-ne si noua ce mai zic / fac / mananca sau nu. Tot cu banane merge totul la I?

Gianni: Im Romania poti sta mult acasa cu copilul in comparatie cu mai toate tarile europene. La ei doar cateva luni... Insa la ei banii sunt bani, nu se pune problema ca nu ai cu ce sa il cresti, apoi, cand incepi seviciul, ai siguranta ca il lasi intr-un loc ingrijit, cu personal specializat, pe cand la noi, jale mare si costuri enorme.

Pup!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Multam de raspuns heidy...tare fain alocatia in Germania , stiam de altfel de la o prietena..in Olanda avem ceva de genul acesta odata la 3 luni, nu se primeste lunar .

Elfica , eu a trebuit sa-mi duc baietelul la cresa,si aici in Olanda costa 7,45 euro pe ora cresa si nu conteaza ca pleci in concediu sau ca este bebe bolnav (tot din cauza cresei) , platesti clar.
Daca aveam de ales, alegeam clar sa stau cu el primi doi anisori.
Si asa ma duc la servici doar sa nu-l pierd, ca ce iau pe mere dau pe pere(cresa).
Deci din punctul asta de vedere, as schimba Olanda cu Romania.

Sarcina usoara in continuare.
Catalina

Mergi la inceput