Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

...am luat si noi ghiozdan, si ce mai trebuie pt scoala...si azi in sfarsit am luat si penar.
Naiba sa-l ia de penar! ca le trebuie tip X sau Y ambele modele belgiene, si la sfarsit de august nu se mai gasesc in supermarketuri nicaieri; am fost la 3 supermarketuri diferite - si nici urma de ele; la ultimul inca am verificat pe net, si am mers expres in magazinul de la adresa z pentru ca au 5-6 modele. Aiurea, nici un model, oricat de naspa sa fie el
Mi-am facut niste nervi ...ca n-am mai fost de mult de tot ara rau ca astazi. Nu mai intru in detalii... in final dupa n peripetii si faze complet cretine (legate de cumparaturi, de soferi idioti si de altele) am gasit si un jaf de penar cu 38 euro un penar simplu, gol, si urat pe deasupra. De ce naiba le trebuie exact model din asta????? cand se gasesc n modele si umplute cu creioane, carioci si de toate, la sub 10 euro... o fi nationalism si sustinerea economiei nationale... dar in cazul asta nu merita!!!! sunt produse de toata jena,super scumpe, si nici macar nu sunt in stare sa produca suficiente .

dar... deseara plecam in excursie, si sper sa-mi mai revin...

Un week-end placut tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Recunosc,de cand m-am intors din vacanta m-am tot invartit pe langa subiect si...n-am fost in stare sa scriu.

Maraki- Multumesc pentru urare.
Noi incepem maine scoala. Posed 2 scolari.
Anastasia o cotise astazi, ca nu mai vrea la gradi ci la tanti a ei. Am dus-o si s-a pupicit cu tanti si acum a schimbat discursul. + ca-i tare norocoasa. Are 2 baieti de la cresa si pe Ecaterina in clasa cu ea.
Alex e extrem de fericit si mandru de ghiozdanul lui, ca tot pomeneai de ghiozdane, Maraki. Eu am platit 17 euro. De la Auchan. Cat o tine, si apoi luam altul. E Cars si are si roti. Sunt si aici unele cu preturi nesimtite si tare mari, dar el pe asta a sarit si nu l-am contrazis.
Mi se pare aiurea si povestea cu penarele belgiene. Asa am cautat eu dupa "tablita", pana sa plec in concediu. Si bine ca nu m-am aventurat sa o cumpar, ca am gasit-o acum la Carrefour de 7 ori ma ieftina. Nu ca ar fi o suma enorma, dar isi pun unii niste marje.

Miorlaie Anastasia...M-a duc sa o vrajesc sa se culce,ca maine tr sa fie in forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Ana ma bucur tare ca ai scris Mult succes lui Alex ca scolar si Anastasiei in noul an de gradi Wooowww ai gasit la pret foarte convenabil ghiozdan Noi chiar nu aveam bani sa cumparam atat de scump ghiozdanul, am pus din cei pt imbracamintea de toamna ( banuiesc ca sant scurte bluzele si plovarele care le are Angelo de anul trecut ) Nu stiu ce vom face, asteptam sa primim in prima zi de scoala si lista cu rechizite. Sper sa nu fie vreo cerinta speciala cum a avut Adriana, foarte scump penarul si...gol???? Dia, dupa ce ca a costat o gramada de bani, ai mai cautat si in n magazine pana l-ai gasit. Adriana cand incepe scoala? Noi pe 13 sept. Staaaati ca mai avem de umplut si cornetul pt dulciuri Este un cornet de 1 m care trebuie sa fie plin cu bombonele ( asa se duc copiii de cls. 1 in prima zi de scoala ) Si mai este in trend de cativa ani sa punem si ceva surprize in el pe langa dulciuri. Chiar nu am bani Mama cand a vazut cornetul a ramas uimita A spus:Doaaamne, dar cate bomboane trebuie sa cumperi ca sa umpli cornetul asta????
Eu trebuie sa imi caut sv.neaparat pt ca nu ma multumesc cu 3 ore pe zi si contract de 2 .Doamne ajuta sa pot gasi ceva la 6 ore
Ce ma bucura mult este ca am scapat de dus si adus copilul de la scoala; va avea schulbussAngelo.
Toanca super frumoase pozele din concediu Matei ce spune de scoala?
Giova ati venit din concediu? Frumoasa sora ai
Cosminica pe unde esti?
Mihalina?
Teolinda? Se cam bat cap in cap mesajele mele despre ce a spus Aris si nemultumirile mele scrise despre socrosesii Oameni santem....ce sa fac....

merg sa imi termin cafeaua cu mama Este venita de 2 zile

spiridusii, mamicile si pe SILVI Vartain pe care o astept aici sa ne spuna de Alain scolarel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare fetele...sunt in zona , dara ca toata lumea cam greu cu scrisul

ANA va doresc succes pe toate planurile ...draga de tine ce de treaba o sa ai cu 2 scolarei
Marakinoce bucurie o fi pe tine cu mama langa tine... inceput sa mi fie dor si de ai meisunt plecati de 2 sapt la sora mea
Diastai calma ..nu te necaji da l incolo de penarla noi un penar bun e cam 10 euroi


revin...sunt data peste cap



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

dragelor si bine v-am regasit!

in primul rand imi cer scuze ca nu am felicitat mamicile care s-au sarbatorit intre timp:
Ioana si Silvia!
multa sanatate, fericire si tot binele din lume alaturi de cei dragi voua!

Sonia Alexandra, Alexandre, Matei Alexandru, Nicolas Alexandru cu ocazia sarbatoririi numelui!

asa.....
Noi am fost pelcati in Croatia, ca tot intreba Maraki daca suntem prin Egipt.
De abia azi trebuia sa revenim, dar din cauza de ploaie ne-am scurtat vacanta. vroiam sa innoptam in Budapesta, dar piicul s-a pus pe-o jale, ca el vrea la el acasa, la desene si la parcul lui.....asa ca am ajuns sambata spre duminica noaptea.
de atunci tot spal, calc, fac mancare....curatenie nu stiu cand mai apuc.

Azi am fost si noi la scoala....ne trebuie vesta obligatoriu, am vb la firma de unde trebuie comandata si acum suntt in cautare de camasi albe si tricouri polo.
am trecut si pe la gradi, nu se stie inca ce educatoare va avea edi la gr mica, azi alegeau grupele....am trecut si pe la noul sediu....care e gol...cica pe sapt viitoare umple clasele, sunt curioasa.
cam atat...aaaaa....noi am luat set complet de la herlitz: ghiozdan, penar complet, penar mic gol si un sac pt sport. a fost 261 lei, destul de scump, dar merita banii. erau si de alte firme care 500 lei, dar mi se pare enorm de mult.
Asteptam prima sedinta sa vedem de ce mai avem nevoie: rechizite, caiete, ce stilou.
HaINE IN MARE CAM ARE, DACA FAC ROST SI DE CAMASI ALBE SUN OK...ARE BLUGI, PANTALONI BLEUMARIN SI CREM....ACUM DACA NU NE IMPUNE CULOAREA CU ATAT mai bine, ca nu mai cumpar altii.

ma pun sa citesc ce ati scris si revin.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Iuliana unde ai disparut?
Maraki of doamne in ce familie ai intrat. Ma bucur ca R si A s-au descurcat in lipsa voastra. am vazut poze pe Fb cu Robert in tara. cat sta?
lasa mai ca dai tu kg alea in plus jos, acum ca esti acasa. De Minculescu nu stiu nimic, nu am mai vazut un program tv de nu stiu cand, numai desene merg pe ambele televizoare.
da, am o sora bella, acum s-a ingrasat si ea putin, ca tare slabanoaga mai era.
spor in gasirea unui job mai ok.
ce bine ca a venit mama ta la ttine.
Cosmi cum i-a placut Biancai prin strainataturi? super ca a luat ghiozdan ok pt papan. Nasol cu incidentul din Costinesti. esti ok acum?
cum mai e prietenul vostru din Craiova?
Dia poate la anul daca veniti ne vom vedea mai des.
Doamne ce probleme la voi cu penarul, incredibil!!! si cat ai umblat dupa el.
Anymony deja sedinta? si la Marco sunt 31 in clasa, dar sunt 15 si 16...vom vedea acum ce varsta vor avea. dar tare mi-e frica ca si la noi vor fi catre 8 ani.
cum sa lucreze diferentiat? e vina lor ca nu au alcatuit clasele cum trebuie, dar clar au fost si acolo fel de fel de dorinte si relarrii ca la noi.
Ana te cred ca esti data peste cap.....eu tot sper sa fie un cosmar.
Bafta lui Alex si Anastasiei! asteptam poze si impresii din prima zi de scoala/gradi.

va si mai revin eu....poate cu pozele din Croatia. asept sa le trimita sorella pe ale ei si numai pe urma le incarc pe Fb.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Giosa va fie de bine vacanta,,,,am auzit ca e superba croatia.

Bianca a petrecut de minune la matusi.S a plimbat mult si a fost o rasfatata.
Mie mi au trecut cam trecut vanatailedaca eram mai silfida cred ca nu scapam asa usor.

de prietenul nostrunu i ok nici el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salutare fetelor!

Bine ati revenit pe la casele voastre . Ana, Maraki, Dia, Gio!
Bafta tuturor cu pregatirile pentru scoala si gradi.
Si noi abia azi am batut in cuie scoala la care vom merge. Doamne prin cate am trecut, cate etape am parcurs, cate scoli am "schimbat"( in mintea mea, doar) si pana la urma mi-am dat seama ca cineva acolo sus ne iubeste rau...si cand nu mai aveam nici o speranta, cand deja ma consolasem si imi gasisem si motive sa fiu multumita cu ce apartin in buletin... s-a produs o minune si am fost directionati catre o scoala super. Acum la inceputul toamnei m-am agitat sa ma mut de la scoala de care apartin eu la cea de care apartine Robert. Dupa ce sapt trecuta mi-au zis ca 90% ma accepta si ca sa merg pe 3 sept sa vedem cum procedam... ieri cele 90% s-au anulat...nu mai erau locuri pt ca aveau deja clase de 27-28 copii si nu aveau voie sa mai primeasca copii. Asa ca m-au trimis la scoala vecina...care-i mai "cu motz" si am rezolvat acolo si basta!

Joi merg sa ii ia masuri lui N pentru vestuta (va fi rosie) si vor mai avea in plus si cravata- obligatoriu. Noi trebuie sa ii imbracam cu camasi/tricouri polo albe si pantaloni/blugi de culoare inchisa... negru, bleumarin. La sport tot pantalon de trening bleumarin sau negru si tricou alb.

Am rezolvat cu biroul, scaunul de birou, am echipat cu produse noi penarul(il aveam de la gradi). Ghiozdan am unul cu Spiderman...numai bun pentru ce ii trebuie lui N la pregatitoare. I-am luat si incaltari pt scoala ... adidasi pe negru. Mai are si niste pantofi de piele maro...

In rest... vorba Marakinei... i-au ramas toate mici. Am luat ceva pantaloni de trening deja de 134-140cm, sosete de 35-38 , la adidasi i-am luat 33 si 34..A... si i-am luat colanti pt la iarna...de fete da'-s nergi si gri

Gio si eu mai am de luat tot doar camasile/bluzele albe.

Maraki sa te bucuri de prezenta mamei tale. Bafta cu job-ul!Si nu uita de sfaturile lui Aris.

Cosmi- imi pare rau de prietenul vostru... Offf... Multa putere sa reziste! Bine ca tu ai scapat cat de cat ok din incident. Doamne Fereste de mai rau!

Gio- bafta cu gradinita frumuselului de Edi. F. frumoasa vacanta voastra!Cam multi copii 31 intr-o clasa. La noi au zis ca-s vreo 67 inscrisi si vor forma 3 clase..deci sub 25 in clasa. Cu cat mai putini cu atat mai bine... ca se poate lucra mai bine cu ei.

Dia- nationalisti rau belgienii tai. As zice... ce porcarie... da' poate daca am fi si noi la fel am duce-o mai bine... ne-au invadat chinezii cu calitatea lor slaba la pret mic(atractiv) si ne-am dat in cap nou...am omorat productia romaneasca.





LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Va salut si eu ca am vazut-o pe Cosmina scriind la mine pe FB si mi s-a facut dor de voi. Noi am avut perioada plina, de ziua mea mi-a facut sotul surpriza si am mers la Asterix Parc, m-am dat pentru prima data pe montagne russe la 35 de ani ( cat am facut din nou de fapt 36 dar am zis ca nu sunt pregatita sa schimb cifra). In rest vacanta, cautat de rechizite pana la urma am luat toata lista, rucsac de scoala si geanta de sport ( azi am aflata ca trebuia ghiozdan cu rulete am luat din ala de la Cars cu 18 euro Ana cred ca e la fel cu al tau sau in genul ala).
In rest nu avem noutati prea mari : eu caut job depun la CV-uri la greu , lu Alain ii mai iese un dinte in spatele altui dinte nu imi mai bat capul ca deja se sclatina asta si o sa cumpar ceva porumb pe stiulete sa ii dau sa manance ca asa i-a picat si primul . Celalalt iesit asa s-a aliniat perfect deja deci nu e nici o pb ca intreba cineva.
In we a fost Anda, Geo si piticul lor la noi am petrecut un we super care imi lipsea enorm de mult ....Alain a inceput azi scoala cu emotii si stress, haine nu ii iau ca i-am luat de vreo luna si are ce ii trebuie de la C&A o sa mai ii iau de fitze luna viitoate dupa ce plateste JP regularizarea la impozit care ne usuca .
Gio merci de urari sa va fie de bine vacanta sa imi zici impresii si poze ca noi am zis ca o sa mergem o data in Croatia dar nu stiu locatii faine si plaje de nisip sa ai spor la treaba hai ca sunt eu solidara cu tine ca am o tona de calcat asta fac seara asta
Ioana de Bistrita La multi anis i tie scuze din suflet ca am uitat te-am vazut pe FB esti o dulcica si o frumoasa
Fetelor va imbratisez pe toate cu drag Cosmina, Maraki, Dia, Iuliana, Teolinda, si toate celellate si ma bucur sa va vad in zona. Cu Ana ne "vedem " mai des la tel asa ca pupici la toata gasca si muult succes cu cumparat rechizite si penare si veste de scoala ce mi-ar fi placut si mie uniforma .

PS Alain plangea aseara ca el nu isi aminteste daca mai stie sa scrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Si noi ne agitam cu de toate:pe site-ul scolii, au afisat lista cu rechizite si am inceput sa o puric.
Ghiozdan, penar, creioane si alte cele are deja.
Trebuie sa merg zilele astea sa ii iau uniforma, am fost la facut analize, trebuie sa ajung la medicul de familie pentru aviz si tot asa.
A....si trebuie sa merg sa ii fac si poze
Matei e foarte incantat ca merge la scoala, dar cred ca nu stie ce il asteapta
Azi am vorbit la scoala si este repartizat la clasa 1 A.
Dar mai incantat e de faptul ca in weekend dam o fuga pana la munte....si ne strangem vreo 30 de insi...




Mergi la inceput