Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetelor...eu la cafea ca trebuie sa plec la scoala ca avem sedinta la 9 dimineata.Grea adaptarea asta cu noul director , care pararea meaeste depasit cu totul de situatie.

ieri am fost prin oras sa mai cumparam pt papan cate ceva.Am luat pantaloni si pantofi , camasi si tricouri cu maneca lunga si scurta.De imbracat e gata,dar mai avem penarul si am scapat.

Mihaiti iteleg supararea ...si eu sunt la fel. Parintii au cea mai mare vina .Pai de fatza cu doamna , ii ridicau in slavica stiu sa scrie , sa citeasca , ca vb engleza .....Doamna, dragutaincerca sa i tempereze...dar nicio sansa.Pai , Stefan al meu daca nu l intrebi nu vorbeste si nici asa prea mult.Eu sper, ca doamna invatatoare sa nu se fi schimbat de la generatia Biancai si daca e asa ,atunci Stefan este un norocos iar noi vom fi linistiti.

Conteaza foarte mult sa nu se puna presiune pe doamna invatatoare , sa stie sa le faca ,,fatza ,, parintilor care isi doresc luna de pe cer .

revin si puppp toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Am ajuns si noi ieri acasa. A fost buna iesirea la munte... ne-am mai ozonat la creieri, chit ca a trebuit sa mai imi toc nervii cu ambitia lui Cosmin de a merge SINGUR , ne tinut de mana.. pe munti... pe bolovani/pietre. Evident ca asa mergea si frate-su ..so el imita tot. Doamne ca asa mi-ar fi trebuit 2 lese..sa-i imobilizez ca altfel nu se mai poate cu el.

Aventura "iesirii" a fost ca am vrut sa urcam cu telecabina la Babele insa trebuia sa stam la o coada de vreo 3 ore. Asa ca am urcat la Babele cu niste jeep-uri . Sunt niste nenici care organizeaza urcarile pe munti cu jeep-urile. Noi n-am fost cu jeep-ul meu asa ca am apelat la serviciile lor. Si chiar de-ar fi sa ma mai duc nu as baga masina mea prin hartoapele pe care au intrat aia cu masinile. Desi erau multi inconstienti care au fortat masinile si au ramas suspendati cu diverse chestii rupte pe la masini.

Iuliana - imi pare rau ca ati ratat pomana porcului si ca Matei s-a simtit nasol. Totusi nu se poate sa "preveniti" cumva crizele astea ale lui? Stiu ca-i o chestie la care nu puteti interveni si cu care trebuie sa se obisnuiasca...dar totusi cand ii este lumea mai draga copilului sa intre bila in actiune si sa-si faca de cap?

ANA - ce bine de voi cu evaluarea copiilor. La noi si daca s-au facut niste "improvizatii de evaluari" cu cl. O si cl. I-a ... a fost mai mult la "misto"... Felicitari lui Alex!

DIA - macar bine ca scapati de plata rechizitelor... au fost suficienti cei 38eur. pt sustinerea economiei belgienilor.

MIRA - de voi ce sa mai zic... boierie toatala. Nu degeaba or fi elvetienii cei mai bogati ... deh... nu se strezeaza cu stiloul de la gradinita (cum s-a "stresat" al meu). Macar de s-ar schimba si la noi metoda de invatare. La noi fug toti cand aud de scoala...da' la voi merg de drag..auzi tu sa mearga la inotat in lac cu scoala.
Bafta scolarilor tai. Multa putere si tie sa-l aduceti la realitate pe H.

MIHA - ai mare dreptate! Esti perfect pe aceeasi unda cu mine.
Eu din cate stiu la cl I-a nu au voie sa dea teme invatatorii. Iar daca le dau o fac de "ochii" parintilor ...de presiunea pe care o pun parintii pe invatatori... total aiurea. Cred ca suntem masochisti... ne chinuim singuri copii si pe noi odata cu ei.
Al dreaq scris... atata ii tocam cu asta..si sa fie caligrafic...ce-or mai scrie ei de mana peste 15 ani?!?! .. Dumnezeu stie... da' noi musai sa-i chinum...ca daca noi am facut la fel si n-am murit (da' nici zdraveni la nervi nu suntem) ... pai asa sa faca si copii si copii si copii copiilor nostri.

Pai am auzit si niste prietene... primul lucru.. daca poate sta copilul la after school sa FACA LECTII. Nici bine nu i-a dus la scoala si gata ele viseaza la lectii. Si nu va imaginati ca respectivele muncesc de dimineata si pana seara tarziu si d-asta vor sa-i lase mai mult la scoala...

La noi la scoala inca nu se afisasera clasele... n-aveau cadre pentru 2 clase de pregatitoare Oricum ce mai conteaza... pe vremea mea..ca tot aminteam mai sus... nu mai aranja nimeni clasele . Mi-aduc aminte ca am fost f. mult copii si am fost undeva la J... si ne daduse dupa amiaza. Apoi dupa vreo 2 zile m-au dus la alta clasa... la C si invatam dimineata. La mine atunci problema a fost ca nu puteam invata dupa amiaza pt ca aveam antrenamentele de gimnastica dupa amiaza si d-asta mi-au schimbat clasa.
Sincer ...si acum... nu iti garanteaza nimeni ca daca vorbesti cu cineva chiar acolo vei fi repartizat...si daca nu te repartizeaza unde ai vrut tu ce poti face?

Iar acum ...ca sa il citez pe Aris al Marakinei... "Doamne Lumineaza-i tu pe cei care aleg unde sa il repartizeze pe N, sa fie unde ne-o fi mai bine! ( si l-am scos si pe ca nu l-am mai bagat demult pe-aici... ce-o mai distra pe MONI cand il puneam).

Gata... toate bune...ca am scris atat de mult si nici nu mai stiu ce... si mai am o gramada de treburi ( 1000 de masini de pus la spalat rufe...) si diseara ma duc si cu N la tenis.

tuturor!


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Fetelor, si aici e lumea intereselor.
Nimeni n-a tinut cont de evaluari cat timp puteau sa aiba un post de profesor in + si, implicit, scoala sa aiba mai mult cu o clasa. I-au amestecat pe aia mai buni cu cei mai inceti si totul era ok. Cum raportul lui nenea de la Inspectorat a sustinut ideea ca nu se justifica clasa respectiva, si-au adus aminte de evaluari si i-au repartizat in functie de cat stie fiecare copil. Cei care sunt de CP ca nivel au ramas la buchisit la CP, cei care sunt autonomi fac clasa permaneneta cu clasa 1. O clasa doar de clasa 1. O clasa de 1 si 2 si...tot asa. Administrativ, Alex si colegii lui de clasa sunt fiecare in funcftie de varsta lui CP sau CE1, dar au cursurile comune si invatatoarea isi adapteza materia nivelului lor.

Mira - O si vad pe Heidi cu fluierasul sarind intr-un picior....
Cosmi- Sigur o sa devina si Papan comunicativ pe masura ce creste.
Iuliana-Parca Matei avea si ceva pb cu intestinul. Nu or fi in legatura?
Lili-Am eu o presimtire ca toate se vor aranja.
Miha- Astia nu afiseaza clasele decat in ziua premergatoare inceperii. Taman ca sa evite presiunile parintilor.
Any-Asta cu diferenta de varsta in ac clasa, fara evaluarea nivelului fiecarui copil in parte, e cam aiurea.
Gio- Sper ca Luca e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare,
Multumim fetelor.
Matei are colicist dublu rasucit si din cauza asta nu poate digera cum trebuie anumite alimente; acum am aflat si misterul; vineri la gradi a mancat musaca; deci cartofi si carne tocata
Am fost si in seara asta cu el la medicul de familie sa vedem ce zice si el si sa luam hartia ca e apt de scoala si de sport.
Acum e mai bine dar inca doua zile trebuie sa il tinem pe regim alimentar si nu numai...
Matei e in clasa 1 a.
La 9.30 e festivitatea de deschidere luni la scoala.
Am terminat si eu de luat toate rechizitele si au costat ceva banuti.
In rest...nu prea avem noutati.
De munca e ca la balamuc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Toanca,ma bucur ca Matei e mai bine, saracutul tb. sa aiba mare grija ce mananca. Poate fi f. bine Matei in clasa I, ai nostrii sunt cazul fericit de copilasi mai mari nascuti la inceput de an. Cred ca au costat toate, am vazut si lista pusa de tine...
Teolinda am citit ca ai reusit sa-l inscrii pe Nicolas la o scoala de care esti multumita, ai avut ceva de tras ptr. asta. Super ca ati mai avut o iesire la munte.
Ana, ce sa zic atunci, daca si acolo e vb de interes at. asta e tb. sa ne resemnam. Macar bine ca a fost in avantajul lui Alexandre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetele......

Toanca off dragul de Matei ce dureri o fi avut , dar bine ca acum se simte ok. Cam, cat te au dus rechizitele? au vrut numai o firma anume sau la libera alegere...
Miha daca ar gandi mai multi ca noi atunci s ar schimba lucrurile ,dar din pacate .....
Teolindasuper ca ati iesit la munte...mare curaj sa urcati cu jeepurile....ma bucur ca l ai inscris pe spiridus la sc la care ai vrut
Anasper ca papan sa nu piarda f multe pe motivul ca nu e asa sociabil deocamdataadevarat ca noi face diferenta cu Bianca care e...
GIO????

va pup si ne auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Toanca, imi pare rau de matei...bine ca e mai ok acum;
Ana, suna tare ciudat la voi cu scoala...

Noi suntem bine
Continuam sa avem teme (scurte, nu zic, in vreo 10-15 minute a terminat cu ele, si asta cu tot cu recalitulatul cititului acasa). Teoretic primesdc acasa si foile facute la scoala, sa le corectam, dar pana acum la, Adri era totul ok si n-am avut nimci de corectat.
Cu cititul in schimb ma plictisesc...sunt la aceeasi pagina cu 2 propozitii scurte deja de o saptamana, pe care cica ar trebui sa o reciteasca acasa timp de 5 minute zilnic - deja i-am propus Adrianei sa recitim pagina la care sunt odata, si daca e totul ok si nu se incurca deloc, in zilele urmatoare sa citim 2-3 propozitii din cartile ei de povesti pt copii in franceza; a fost incantata de idee.

Spre disperarea mea ieri aveam hartiuta sa contolam copiii ca exista paduchi la ei in clasa; din fericire la ea n-am vazut nici urma de asa ceva, dar daca descopar iar vreun animal din asta infect in parul ei cred ca o iau razna.

Maine merge prima data si la piscina cu scoala... asteptam cu nerabdare amandoua.
Azi au prima ora de sport .

Si acum cateva zile imi spunea Adri ca s-a masurat ea si are 126cm ...ma gandeam ca cine stie cat de oblic a tinut cartea deasupra capului de a ajuns la 126, ca doar in iunie a avut control medical la scoala si avea 121cm.
Aseara am masurat-o eu: 125,5 ...cand a crescut asa??? Clar trebuie sa facem iar o tura de cumparaturi ca altfel o sa trimit copilul la scoala cu pantaloni prea scurti.
Ma miram eu ca ii sunt scurti o pereche de pantaloni de trening...ma gandeam ca i-am spalat la temperatura prea ridicata si-au intrat la apa, ca in iulie ii veneau foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare, intru si eu in graba sa va salut . Stati linistite fetelor ca si noi in Franta am avut o lista d rechizite cat casa caiete de toate mamele, carioci, culori, ascutitori de u anumit fel, creioane, tabla de scris, carioci speciale pt ele, caet de desen etc ca daca va dau lista va doare capul unele habar nu aveam ce sunt nu stia nici ala din raion. Alain face studiu de seara la scoala platesc si pt asta dar nu e chiar asa eficient cum credeam ca mai raman lucruri nefacute aseara la 9 am facut ca avea tema ceva decupaj si nu il facuse tampenii plus ca aici e cu zeci de caiete si caietele, negru mare de comunicari urgente, mic negru de comunicari zilnice, galben de teme, caiet de poezii, caiet de revizat, caier de exersat nu le mai stiu culorile Pt maine are o poezie asa ca vb lui Maraki Dumnezeu sa ma lumineze si linisteasca pana ii iau maneta din mana si invatam poezia
Dia sfat urgent si practic impotriva paduchilor ia de la farmacie ulei de lavanda bio, musai Bio si o dai in spatele urechilor si la insertia parului pe frunte, paduchii nu suporta mirosul; Mi-a mirosit Alain a lavanda 3 ani de gradis si scoala o stiu de la o educatoare, o data in tabara de vara cand nu l-am dat mi-a venit cu paduchi acasa deci stiu povestea .
Iuliana sanatate la pitic
Miha esti tare draguta voi cum sunteti cu scoala, esti multumita ? Eu am avut o pasa proasta plina de vesti rele si necazuri ca eram plina in suflet de nu aveam aer , cred ca sunt asa etape in lume nici nu stiu ce sa mai zic...
Liliana, vai ce mi-as dori si eu o iesire la munte tareeee bine de tine. Spor la trebuir si eu am o tona dar nua m timp si chef
Gio ce faci ?
Cosmina cum e te-ai adaptata cu programuk la scoala ? ce fac copii ?
Va las ca mergem sa invatam poezia Doamne ajuta , ce sa zic ca si mie mi se pare ca se exagereaza cu cerintele , bucurati-va de limba romana ca aici deja cu cititul e jale cu sunetele, cu oi care se citescte oa, cu consoane finale care nu se citesc, cu e mut, cu accente mi-e si mila de asta mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

wow; Dia, Silvi, deja ati inceput cu temele....Vai de fundul nostru!
Da parca sunt prea mici sa inceapa asa din plin...
Si faza cu paduchii, nasol ce sa zic.
Cosmi,de rechizite ce sa zic; nu ne-au cerut o firma anume, dar cu toate astea a costat undeva in jur de 500 de lei; pai numai caietele tip 1 si tip 2 erau 18 lei bucata
Ne-au anuntat si pe noi ca festivitatea de deschidere e luni la ora 9.30.
Asa ca luni si marti mi-am luat si eu concediu; tare mi-e ca o sa incept sa plang la careu; nici acum nu imi vine sa cred cat de mari sunt spiridusii.
Dia, si lui Matei ii sunt scurti toti pantaloniizici ca e copil de capatat
Daca tot am fost ieri la medicul de familie, m-am interesat si cum e cu vaccinul de 7 ani; cica trebuie sa facem Priorix-ul in jurul varstei de 7 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


vad ca ati intrebat de mine....ne-am intors ieri (luni) de la munte.
a fost frumos si relaxant. are bine ne-am simtit. poze pe FB, pt cine doreste si ma are in lista.

of mai fetelor, cu scoala si eu am mari emotii, sunem la invatatoarea doritta, la fel ni s-a spus si noua ca sunt copii unul si unul. dar nu ca d-nul dir. a evaluat copiii, a primit cartea de vizita a parintilor. Invatatoarea e unua buna, renumia, blanda....acum sa vedem cum e si cu temele si ce pretentii are...sincer mi-e groaza si sper sa nu fii facut o greseala...stiti vorba aia: "la pomul laudat sa nu e duci cu sacul". om trai si om vedea.....

Marco a facut evaluarea si chiar mi s-a parut ok si corecta.
In Timisoara au fost si copii care au pica, deci a fost pe bune, nu ca hai sa o facem de dragul legii.

Am luat azi camasile si tricourile polo albe comandate. doamne cand l-am vazu tpe Marco imbracat, m-au lua emotiile. clar voi boci luni la deschidere....

Iuliana incep cu tine, esti ultima si am proaspta in minte....
sanatate lui Matei, imi pare tare rau ca s-a stricat concediul, important e sa se refaca puiul mic.
500 lei pe rechizite??? enorm de mult!!! caiete tip 2, eu stiu ca rebuie in cls.2, si cum e 18 lei unul? vorbim de aceleasi caiete? alea mici, simple pe care invata sa scrie?
da se face Priorixul (ROR) in cls 1. eu nu stiu daca il voi face, lui Edi nu i l-am facut deloc. doar de oreion mi-e frica, dar chiar nu cred ca vreau sa risc pt el....mai avem timp sa decidem.
Lili ma bucur ca v-ati simtit bine la munte. mai cunosc si eu unul ca si Cosmin....doamne ca nu sta locului o clipa...are mai multa energie decatt frate-su.
Cosmi sa poarte sanatos papan cele cumparate. si Marco e cu joaca, dar macar e sociabil. se adapteaza la nou rapid si-si face imediat prieteni.
Dia e si normal sa aiba atata Adriana. in poza cu Marco e mai inalta decat el si al meu are cam 122.
voi cu temele, nu-mi vine sa cred....si va plictisiti cu cititul...pai feita ta cieste foarte bine...
bafta cu paduchii, sa nu se ainga de capul Adrianei.
Lavinia ce mai face?
Silvia si voi cu teme? si poezii! bafta lui Alain, sa faca fata. nasol ca mai trebuie sa lucrezi si tu cu el acasa, nu prea mai da randament la ore asa tarzii.
Ana of ca mare prostie e si la voi cu clasele. sper sa fie ok pt Alex. bafta in continuare!
Mira imi pare tare rau de H. sper sa isi revina, sa fiti iar ca inainte.
stiu ca a inceput Seline destul de repede scoala, am vazut poze pe FB. sper sa fie o clasa buna, chiar daca nu estti multumita ca sunt fel de fel de natii pe acolo.
m-ai distrat cu inv., e multilatterala....astepttam in continaure sa ne poevstesti....suna tare interesantt.
\Miha stai linistita ca asa va fi peste tot...diferentte mari intre copii, 1 an clar...doar nu se aleg in functie de varsta, capacitatea intelectuasla a copilului, ci de pile si relattii.
sper sa nimereasca intr-o clasa buna Tudor.

ma omor cu analizele lui Edi, vroiam maine sa mergem pt exudat, dar azi nu a vrut defel sa faca kk sa-i recoltez pt corpo...si uite asa cred ca ratam prima sapt. de gradi....azi intreba o tipa la Synevo pe cand ii termina analizele si cica pe marti.
au pachet misto pt. gradi, la pret bun si cred ca e mare inghesuiala la ei.....si uite asa va mai sta picione cu mine acasa. poate asa ajungem sa cunoastem si noi educatoarele si sa vedem salile de grupa gata. daca ne decidem pt noul sediu.

va si sper sa ne mai auzim sapt. asta.
stau ingrozitor de rau cu timpul liber, asa ca mai rar pe forum.




Mergi la inceput