Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua, dragelor...

Eu am revenit, dupa aproape o saptama de absenta... tare suparata... Furtuna de duminica noaptea a facut ravagii in Ct si zonele limitrofe... iar noua ne-a daramat cosul de fum... abia il facusem... cam prin octombrie, facut cu simt de raspundere, intarit cu fier beton, tencuiala groasa... o caruta de bani, eforturi consistente... acum trebuie daramat si refacut si tare ma tem ca vremea nu o sa ne permita sa-l refacem in timp util...

Mi-a daramat si pergola vitei din spate, evantaiul clematisului, bidoanele trandafirilor, parte din gardul cu o vecina... dar ne consolam cu gandul ca putea fi mai rau.. putea sa cada cosul pe acoperis sa ne strice si acoperisul, sau putea sa cada pe casa vecinei vre-o bucata si sa fim buni de plata... deocamdata am adus schela si urmeaza sa o monteze sa evaluam exact pagubele, pentru ca nu stim acoperisul in ce masura este afectat... acum... le-om face noi rand pe rand, dar Craciunul va fi tare saracacios...

Iarna nici nu s-a instalat bine si eu visez la primavara... fara soba ne va fi tare greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Georgi, poate veti reusi sa refaceti hornul! Care ar fi marele impediment(lasam partea financiara)? faptul ca temperaturile joase nu permit prepararea cimentului necesar la zidirea lui?
Sobele erau pentru situatii de criza? sau sistemul de baza al incalzirii?

Lemia, sigur, ne intalnim! Ah ce ma bucur ca mai e cineva doritor! Am scris de seminte mai mult in euforia momentului: aveam geanta plina de teci culese de pe jos, numai ca nu ai activ PM iar eu cica nu am drept sa iti trimit email. Incearca tu sa imi trimiti un email sau activeaza-ti PM. Eu am incercat sa imi editez profilul, nu am gasit nici o optiune care sa imi zica "ai voie/nu ai voie sa trimiti email". De unde se seteaza, stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Mada, soba asta este singurul sistem de incalzire pentru 80% din casa (tot parterul si jumatate de etaj). In dormitorul in care dormim incalzim electric. Deja s-au racit peretii... impedimente sunt 2: banii si vremea.

Am depus dosar de dauna la firma la care e asigurata casa. Aveti experiente cu asigurarile? Or sa ne lalaie mult? Eu sper sa nu treaca iarna inainte de a primi raspunsul lor. Sa vina intai sa vada si atunci o sa ne spuna mai multe cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Georgi, asteptam sa intri si sa spui ca ati gasit o solutie!
Eu va tin pumnii in continuare!
Tala, daca mai intri pe-aici, imi spui si mie cum mananci goji? cele cumparate, gata uscate! Eu le-am pus in apa la inmuiat si nu imi plac!
Pe de alta parte vreau sa fac lobby pt laptele de migdale! O minunatie!
Eu am avut rabdare si am curatat de coji migdalele inmuiate inainte de a le pune in blender si asa l-am putut bea cu totul! E o varianta pt diminetile ultimei sapt de post!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mada, iti raspund eu pina apuca Tala - eu goji (cele uscate, din comert) le maninc cu iaurt (le poti incerca cu iaurt de soia) sau in salata de fructe proaspete. Eu nu le inmoi niciodata inainte...

Intrucit intru in vacanta in urmatoarele doua saptamani - vroiam sa va urez si eu Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi si Un An Nou plin de impliniri si bucurii mici si mari! Va pup si va imbratisez cu mult drag si sper sa ne "revedem" cu bine in ianuarie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

pe langa faptul ca vreau sa va urez "Sarbatori fericite!",linistite,imbelsugate.......vreau sa va spun ca mi-a inflorit ..magnolia.....!!!

am cumparat-o in primavara,un bat amarat de 20 cm,a pus-o in ghiveci si am tinut-o afara iar in oct am transferat-o in balcon,conform recomandarilor de a o feri de ger in primul an......si vineri cand m-am intors de la serviciu aveaa o floare alba ,stelata,delicata....

an nou,fericit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mada eu le mananc asa uscate eventual alaturi de seminte (dovleac sau migdale). Laptele de migdale...yuuuum
Gojiutele mele tot amare sunt, si asa uscate. am senzatia ca cele din comert sunt uscate cu mult adaos de fructoza. Eu am descoperit relativ recent driedfruits.ro - o comoara la casa/camara omului!
Mi s-au copt capsuni pana a cazut zapada (si acum am capsuni, dar lovite de inghet)
Nu am apucat sa invelesc clematitele si nici trandafirii (abia i-am musuroit)
So, dragi gradinarese dragi, va doresc vacanta placuta in continuare si un an nou numai cu bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

La multi ani si un 2013 cu sanatate si belsug in casa si in gradina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

La Multi Ani gradinarease dragi!Sa avem un an imbelsugat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

La multi ani si spor in gradina !
La mie au aparut narcisele si anemonele, au vreo 3 cm, peste zi avem cam 8-9 grade, dar sigur nu s-a terminat iarna...

Mergi la inceput