Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si eu raportez toata gradina sapata, trandafirii musoroiti, cele cateva gladiole ramase le-am scos, tufanicile sunt inca o splendoare! Florile nu le-am bagat inca in casa, le-am pus la adapost, sambata trebuie sa le fac loc.
Salata mea este o splendoare, aproape ca poti manca acum din ea, asa e de mare, mi-a rasarit si spanacul de la ploi si soare.Sper sa mai ramana sa rasara si la primavara, oricum o sa mai pun seminte iarasi!
Acum astept sa ninga

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Inteleg ca toata lumea a scos cannele? Crizantemele nu am reusit aseara sa le pun... sper azi sa ajungem la o ora mai rezonabila, chit ca le pun la lumina lanternei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Valentina, te rog sa imi reamintesti in primavara, ca sa ne vedem sa-ti dau rizomi de dalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

helloo

cum spuneam am pus si eu arpagic, usturoi si salata verde!! deja a aparut ceapa verde care creste de la o zi de alta!!
desi am completat cu pamant (am ridicat nivelul) si am "ingropat" leusteanul (care s a prins din seminte!! si a crescut foarte voios ) si patrunjelul si telina frunze, s au incapatanat si au iesit din nou la suprafata!! am iarasi tufe de leustean, patrunjel si telina ma gandesc ca rezista sub zapada, nu??


ca si flori....nu am pus niciuna ce pot pune acum?? vreau ceva mai special, nu lalele, trandafiri, etc.... si sa fie perene
tre sa ma mai uit pe pozele voastre

va multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

intrebare:
pot sa plantez in perioada asta marar,patrunjel,leustean din semintze intr-un ghiveci si sa-l tin afara?
la noi nu ingheatza sub 0' decat f.rar.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

michelle, semintele nu germineaza si plantele nu cresc fara caldura.
Depinde pt ce vrei tu sa pui acum semintele: sa creasca in urm luni si sa ai frunze vezi sau sa fie acolo si sa creasca la primavara?
Mararul si patrunjelul nu sunt asa pretentioase si pot sta afara in pamant, la temperaturile pe care spui ca le aveti, cu conditia ca ghiveciul sa aiba suficient pamant pentru a nu ingheta bocna, insa nu vor creste, vor sta acolo pana la primavara voastra. In ceea ce priveste leusteanul eu ma abtin, ai rabdare cu el pana la primavara.
Daca vrei frunze, incearca sa tii ghivecele in casa la caldura si multa-multa lumina.
Tot pt frunze pe timpul iernii, poti merge intr-o piata de la voi, cauti o radacina(sau mai multe) de patrunjel ce mai are un pic de mugure de frunza pui in pamant la caldura si lumina si creste.
Eu am asa si telina, e frumoasa foc!

bb_yasmi, ce altceva mai special decat trandafiri poti alege?
Sunt plante perene, infloresc toata vara, ai de unde alege culori speciale: bordo inchis-catifelati si mirositori, mov, portocalii, degrade, pot fi cataratori si nu sunt extrem de pretentiosi! La un moment dat vei vrea explozie de culoare in gradina ta nu "plante altfel" pe care nu stii cum sa le indupleci sa se acomodeze, sa creasca, sa iti bucure efortul. Bineinteles mai sunt si alte flori dar putine sunt cele care infloresc toata vara.
Deosebita e, dupa parerea mea, o Yucca(in plin soare) sau hortensia(la umbra).
Sunt curioasa ce alegi!

A incercat cineva sa planteze bulbii aceia mici care se formeaza langa bulbul principal al gladiolelor? sa ii ingrijeasca un an si, apoi, in urmatorul an, sa aiba bulbi mari/viabili care vor inflori?

As vrea sa o intreb pe Tala(ea a zis ca a rupt varfurile crizantemelor) varfurile nu aveau boboci? Eu tin minte ca am vrut asta primavara sa fac operatia asta dar nu m-am indurat, crizantemele erau crescute cu bobci in varf, daca ii rup, formeaza alti boboci?
Normal ca, daca stie si altcineva raspunsul, nu refuz
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mada, eu am incercat anul asta cu bulbili de gladiole - dar nu cu aia mici-mici, ci cu cei ceva mai marisori - i-am plantat in pamint - le-au dat frunze, dar evident nu au inflorit - si acum in toamna i-am scos ceva mai mari ca atunci cind i-am plantat. Sunt curioasa daca vor inflori la anul.
La fel am facut si cu cei de tuberoze - dar problema cu astia este ca oricum nu infloresc decat la fiecare 3 ani, si asta daca sunt bulbi maturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mada ba da, aveau boboci, dar bineinteles ca s-au format altii. Si am facut operatiunea chiar de 2 ori. Am lasat unele necarnite sa vad diferenta, iar astea 'operate' au crescut mai dese si mai joase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

helloo

cum spuneam am pus si eu arpagic, usturoi si salata verde!! deja a aparut ceapa verde care creste de la o zi de alta!!
desi am completat cu pamant (am ridicat nivelul) si am "ingropat" leusteanul (care s a prins din seminte!! si a crescut foarte voios ) si patrunjelul si telina frunze, s au incapatanat si au iesit din nou la suprafata!! am iarasi tufe de leustean, patrunjel si telina ma gandesc ca rezista sub zapada, nu??


ca si flori....nu am pus niciuna ce pot pune acum?? vreau ceva mai special, nu lalele, trandafiri, etc.... si sa fie perene
tre sa ma mai uit pe pozele voastre

va multumesc.


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!




BB Yasmi, ai pus salata verde? Pai nu ingheata? Noi o punem in primavara, d-aia intreb.
Zero grade la noi, umezeala, ceata, urata vreme.

Mergi la inceput