Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio , cu siguranta va veni momentul...nu-ti pierde speranta , si eu am luat 6-7 luni si apoi am reusit...binentels ca am trecut pe clexane...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

22 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Ce faci Vio, esti bine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna dimineata fetelor
De luni seara am inceput sa sangerez. Ieri a trebuit sa ma duc iar la un ginecolog cu toate ca nu credeam ca mai era nevoie si chiar nu era nevoie. Sarcina se elimina singura, fara probleme.
M-am cam saturat de doctori.
Dr Uscatescu m-a zapacit de tot si momentan nu am de luat nici un tratament. Cica a o sa fac tratament de la ovulatie, dar nu stiu ce. Mi-am facut si Factorul XIII Leu.
Sunt dezamagita rau de medici. Ginecoloaga de ieri se cunostea ca are experienta dar era foarte sigura pe niste chestii(pe care eu nu le cred) in ce priveste fibroamele...
Bani munciti din greu, dati usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna fetelor!
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asemenea incercari.
Trebuie sa vezi partea buna a lucrurilor.....daca te opera pt eliminarea sarcinii nedezvoltate? Iti inchipui ca era o trauma imensa sa mai stai si la pat .... Hai fii tare!
La ce te referi cand spui ca dr era sigura pe niste chestii????
Banii niciodata nu o sa ne ajunga.
Te rog fii tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Spunea ca fibroamele embolizate cresc in sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio e cea mai uoara metoda ..bine ca se elimina natural , ai scapat de chiuretaj , mie una mi-a fost mai usor sa trec peste sarcina pierduta in acest mod....oricum e greu

eu nu cred ca fibroamele embolizate cresc in sarcina , cum sa cresasca daca ele nu mai sunt alimentate cu sange...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

22 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Violeta, nu stiu pe ce se bazeaza ginecoloaga ta cand afirma asta, dar logica simpla spune ca un organ (sau tesut) complet devascularizat nu are cum sa se mai dezvolte (cum bine spunea si Olimp). Acelasi lucru l-am auzit atat de la dr. Rares Nechifor, care s-a ocupat de embolizarea fibroamelor mele, dar si de la ecografista mea, care are sub observatie numeroase gravide purtatoare de fibroame embolizate. Niciunul nu a mai crescut. Am fost avertizata insa cu privire la riscul aparitiei altor fibroame in timpul sarcinii, uneori chiar in zonele adiacente celor embolizate.

Luna asta imi propusesem sa incep si eu clexane de la ovulatie, dar in Constanta clexane 0,4 se gaseste greu si a trebuit sa fac comanda. Voi incepe sa il iau de maine seara, a 4-a zi de la ovulatie.

Cat priveste banii... prefer sa nu mai zic nimic, altfel ma paste depresia...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren de ce nu ceri reteta compensata pt celxane ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

22 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Buna dimineata!
Olimp, eu nu mai job de cateva luni, deci nici asigurare medicala. Pana ma voi angaja din nou, adio retete compensate.
Ce mai face Ilincuta, e cumintica?

Fetelor, topicul asta mai are moderator? Am ajuns la pagina 25... Ar trebui sa faca cineva un capitol nou.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Floren, daca esti casatorita poti sa iei compensate prin sotul tau. Dupa ce ramai insarcinata e chiar mai usor sa iei clexane compensat daca nu esti salariata. Si eu o sa fac tratament de la ovulatie. Nu stiu nici eu cand ovulez si nici nu stiu ce tratament.
Eu am inca o mutatie in plus fata de tine.
Olimp Intr-adevar e mai usor de suportat cand nu trebuie sa faci chiuretaj.
Mi-am facut programare la ecograf pe 16 aprilie sa vad ce mai fac fibroamele mele. Cel pediculat tot mare a ramas(de la 10 cm a ajuns la 8.5cm) Nu mai stiu de celelelate. A ramas fibromul calcifiat de 5 cm. La sarcina asta m-a durut burtica. Poate de la utrogestan.
Nu stiu sa fac capitol nou.

Mergi la inceput