Idei verzi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

bird, tare haioase rezervoarele alea cu chiuveta, n-am mai vazut
Cred ca au ceva eficienta, totul e sa te speli des pe maini.

Te speli pe maini de fiecare data cand folosesti toaleta sau asa ar trebui .



Ma gandeam eu ca te speli pe maini...
Eu inteleg chiuveta aia sa te speli pe maini uzual (nu doar dupa ce folosesti toaleta)si rezervorul sa se umple doar din apa uzata, sa nu folosesti alta apa.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Aici exista mania asta de-a face baia fara toaleta si apoi toaleta separata in genul asta http://st.houzz.com/simages/87163_0_15-1000-contemporary-bathroom.jpg. Cica 2 persoane pot folosi in acelasi timp, unul sta pe buda si altul se barbereste. Mie nu imi place deloc pentru ca dupa ce ai folosit buda trebuie sa iesi din camaruta, sa intri in baie si sa te speli pe maini. De multa vreme ma gandeam cum sa pun o chiuvetica cat de mica in buda. Ideea asta cu chiuveta deasupra bazinului a venit perfect pentru mine, era exact ce cautam. Casele noi care se construiesc acum am observat ca au o chiuveta la buda , dar majoritatea construite deja sunt ca imaginea aia.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Am uitat de dusurile eficiente. Nu stiu daca exista in Romania dar aici le-am primit pe gratis de la compania de electricitate.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pe langa multele care le-ati spus si voi ( mai putin investitii din astea mari )mi-am adus aminte, la bucatarie am o baterie care functioneaza pe economic daca ii dai drumul in mod normal, daca apesi un bouton vine apa cu presiune mai mare ( este baterie din aceea cu dus).

La investitii mari, pun si eu centrala pe peleti :D ca si ea intra la solutii verzi.

In rest sunt atenta la tot ce cosuma mult si inutil, electrocasnicele le-am luat mereu pe cele mai eficiente de la vremea achizitionarii ( asta a fost elementul principal, mai ales ca era vorba de buzunarul propriu...recunosc ca pana acum ne-am gandit mai mult la costuri ulterioare, decat la mediu). Sunt multe idei abolut minunate la subiectul asta si sper sa le punem in practica la un moment dat.

Am castigat si noi de la electrica de doua ori cate un set de becuri economice philips ( erau 6 parca in set), atunci cand s-au scos becurile acelea clasice de pe piata, noi oricum le inlocuisem de mult...dar ne-au prins bine acum!





"participam la un alt concurs cu retete :) "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

bird, acu' zi-ne si de dusurile eficiente...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Tot la idei verzi as adauga faptul ca sper sa-mi transform curtea cat mai repede intr-o mare de verdeata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Inbox, ai grija ce-ti doresti...la noi in 2 ani s-a transformat in jungla , daca nu aveti timp odata la 10 zile sa va ocupati e jale: iarba o ia razna, trandafirii asijderea...sotu' a adoptat o metoda radicala, i-a tuns pe toti la 40 cm inaltime ca incepusera sa se incolaceasca in jurul burlanelor si cum unul are 3 boboci+1 floare, mi-e mila de ei pe frigul care va veni (anul asta am avut trandafiri inclusiv in ianuarie, cred ca astia-s mutanti). Nu mai vorbesc de luleaua neamtului, glicina, totul parca s-a salbaticit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da, da, cunosc :), noi asta primavara nu am trecut o luna pe la casa, au fost si ploi....cand ne-am dus nu se mai vedea nimic de iarba!
Ma refeream la verdeata organizata :) totusi, ca ne zisese cineva ca sa nu mai muncim la curte sa turnam beton cat de mult. Oricum, judecand dupa iarba, natura are o forta greu de stapanit :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox
totusi, ca ne zisese cineva ca sa nu mai muncim la curte sa turnam beton cat de mult.

NUUUUU...nu beton . E asa neecologic si urat . Poti sa pui mulch (nu stiu cum ii zice pe romaneste), sa acoperi pamantul in zonele in care nu vrei iarba, pe langa plante. In felul asta se pastreaza umezeala pentru plantele tale si trebuie sa le uzi mai rar si descurajezi buruienile.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Dusurile clasice au un debit de 9-10 litri/minut. Cele economice au mai multe gaurele, si debitul este cam de 7 litri/minut. Daca dusul dureaza 10 minute, economisesti 20-30 litri de apa. La 4 persoane ajungi la 100 litri/zi, 3000 litri/luna. Nu e rau.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput