Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatzaaa,
Haideti la cafeluta fierbinte fetili !!!
Tocmai cand ma pusesem si eu la zi cu ce s-a mai discutat pe aici si m-am hotarat sa scriu cate ceva, a picat site-ul 2 zile si acum bineintekes ca am uitat tot
Mona, bine ai venit , bine ni te-ai alaturat!
Mirelush, uffff ce rau imi pare de patania cu permisul . Acum ce veti face? cine va conduce prin tara ca banuiesc ca-i tare greu cu trenul pe timp de iarna ...
Ti l-a luat pe o luna?
La cosmetica ai fost ? Sper ca te-ai rasfatat maxim si ai iesit cu alt tonus de acolo
Ellyshor, sa stapaniti dintosii cu mare drag
Si cam atat imi amintesc hahahahhahahaah
Noi planuisem sa mergem acasa saptamana asta dar tata iar a racit asa ca am contramandat .
Nu am mai iesit pe nicaieri de cand hau si chiar aveam nevoie de putina plimbare si bineinteles de putin ajutor cu piticul dar mai bine mai asteptam pentru ca el nu a avut nici un muc toata iarna, nu vreau sa il procopsesc tocmai acum
Ahh, am fost la control acum 3 zile la o doctorita pediatru pe care o asteptam de mult sa vina din concediul postnatal si nu mi-a parut rau ca am asteptat 8 luni .
I-a facut lui Dorian graficul de crestere pentru ca nu avea : 8460 ( a luat 560gr in ultima luna de BLW,si dupa 2 dintoci, ) si 72 cm.. (a fost masurat altfel decat pana acum dar lui nu ii mai vin neam body-urile de 80cm .. deja am trecut la 86cm).
Am discutat o gramada despre BLW, despre decalotare ( ea NU este de acord cu decalotarea si mi-a zis ca se va face natural in jur de 10 ani ), despre alaptat!
Oricum, bebe este perfect
Virgi, ne-ai uitat ??
Mammita si tu ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata mamici
Multam Eva de cafea,chiar aveam nevoie .
Bine ai venit Mona printre noi.
Mirela imi pare tare rau de patania ta,dar stiu ca daca ii dai in judecata sau contesti ar trebui sa iti dea permisul inapoi cat dureaza solutionarea.Acum sper sa nu ma insel.Eu nu am ajuns asa departe,ca de cate ori m-a oprit politia si era mai groasa,adica gen trecut pe rosu,am aplicat tehnica de miloaga si am scapat .Bafta multa.
Eu nu am facut mare lucru in weekend,am stat pe acasa,am mai avut musafiri,m-am uitat su sotiorul la filme si cam atat.Nici nu am iesit din casa.
Piticul e ok,ii multumesc lui Dumnezeu pt fiecare zi in care e bine si abia astept sa treaca iarna asta ca m-am saturat.
Va pup si va urez o zi minunata.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

La multi ani Virgi pt Lucas pt ziua de ieri

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ma mai tineti minte? Da...iar am lipsit. Nici nu mai stiu de cand n-am mai scris. Nu mai stiu daca am scris macar bilantul de 7 luni.
Iata-ne: La 7 luni Mihai avea 8100g(a luat 400g) si 71cm(a luat 2cm). Avea un dintisor, intre timp a aparut si al doilea.
Acum 2 saptamani au fost parintii mei la noi si am fost tare ocupati. In principiu am alergat iar cu acte ca asa e la inceput de an. In plus mama se simtea cam rau si a trebuit sa o doftoricesc si pe ea, in plus nu a reusit sa ne ajute cu tot ce si-a dorit. Eu am fost super multumita ca a stat cu Mihai cat sa-mi rezolv eu altele. Cu ocazia asta am constatat ca piticul poate sta si fara mine cu succes ceea ce m-a bucurat. Acum ca e diversificat e mai usor sa-l las desi se pare ca cel mai bine mananca de la mine, pe ceilalti ii prosteste si-i convinge sa-l lase in pace cu mancarea. Cat a stat cu mama n-a vrut lapte praf, in schimb a baut ceai. Am aflat ca s-ar putea sa fie nevoie sa vin la servici ultimele 2 saptamani din martie ceea ce a venit ca un soc...ce fac cu copilul? Mi-am dat seama ca nu sunt pregatita sa-l las cu o necunoscuta care cine stie cum se va purta cu el. M-a apucat groaza de bona... Bine macar ca am testat ca poate sta fara mine. Sambata cand au fost ai mei aici am profitat si am fugit la cinema cu sotul. Un moft mic ca in realitate oricum apuc sa vad destule filme si avem acasa un sistem audio-video foarte bun incat nici nu mai simt nevoia sa vad film musai la cinema. Dupa iesirea asta m-am convins definitiv.
Saptamana trecuta am fost plecati la munte 3 zile. Am fost la Poiana Brasov sa schiem. In realitate am avut o singura zi intreaga la munte pt ca in prima zi am ajuns pe la pranz acolo si a schiat sotul jumate de zi si in a 3-a zi am plecat spre casa imediat dupa micul dejun. Dar in ziua a 2-a am schiat eu prima jumatate a zilei. Ce bine a fost! Tare dor imi era de asta ca anul trecut am avut pauza din cauza de burtica. Mihai s-a comportat foarte bine, a mancat de 2 ori mai mult ca acasa, a si dormit mai mult. A si marait, a trebuit sa mancam cu randul dar deja suntem obisnuiti cu asta. Pe ansamblu a fost o prima excursie foarte reusita. In aceasta excursie se chinuia si dintisorul nr 2 sa sparga gingia. Lui i-a luat mai mult. De cand ne-am intors iar doarme cam prost, se trezeste la 2 sau 3 ore, ceea ce nu e totusi prea grav. Totusi cat au fost bunicii aici avea numai o trezire pe noapte. Azi noapte insa se tot trezea la jumate de ora in prima parte si deja la a 3-a trezire de-asta l-am luat cu mine. A fost foarte agitat toata noaptea, s-a tot rasucit si a tot dat din picioare. Vad ca si ziua e cam marait si excesiv de sensibil. Vrea tot purtat in brate prin casa. Asta chiar nu s-a mai intamplat demult tare. Or fi iesind incisivii de sus...Acum doarme la mine in brate, iarasi ceva ce cred ca nu s-a mai intamplat de luni de zile.

Va pup si merg sa citesc din urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am recitit din urma si am constatat ca am mai intrat la un moment dat aici si am inceput sa citesc dar nu ajunsesem la zi cu cititul si n-am mai apucat nici sa raspund nimic. La un moment dat a intrebat Anitta(cred) de fructele uscate. Am vrut sa-i iau si eu prune uscate, mai auzisem si la voi. De fapt Diana imi sugerase si mi s-a parut o idee minunata. Insa cand am ajuns la magazin am constatat ca toate marcile pe care le-am gasit acolo contin cel putin un conservant(benzoatul de sodiu). Nu stiu cat de nociv ar fi, totusi n-am avut curaj sa iau. Mi-am amintit insa ca o alta varianta ar fi fructele din compot, evident compot de casa, daca se poate fara zahar(desi nu cred ca face cineva asa ceva). Mama mea stiu ca face unele compoturi fara zahar sau cu zahar foarte putin si nu pune nici un conservant in ele. Mi se pare totusi mai sanatos un fruct din compot, fie el si un compot usor indulcit. La urma urmei fructul se poate spala inainte, nu cred ca retine prea mult zahar. Oricum nu mai mult zahar decat renumitii si mult iubitii biscuiti pentru bebelusi. Daca ati gasit pe undeva vreo marca de fructe uscate fara conservanti sa spuneti. De la piata nu prea imi vine sa iau prunele alea varsate si afumate. Fructele afumate cred ca se digera mai greu. Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Va multumesc mult pentru primire.
Noi locuim de 5ani in Franta, aici s-a nascut Adrian, si eu, ca si Elena, sunt toata ziua singura cu el, sotul e la servici si A a devenit dependent de mine. Nu sta fara mine mai mult de 10 minute. E destul de greu.
Fructe uscate nu am incercat sa ii dau pentru ca nu am stiut cum. Si asa fructele nu prea il pasioneaza. Astazi a mancat avocado cu banana si cu mango si i-a placut mult combinatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Ne pregatim si noi de o mini-excursie de vineri pana duminica si am mari emotii. I-am cumparat si un ergo-baby (manduca vroiam dar nu am gasit niciunde in magazine si de comanda pe net nu mai aveam timp). Deocamdata vad ca ii place dar am facut plimbari destul de scurte, nu stiu daca va rezista 3 zile si caruciorul nu am vrea sa il luam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna mamici de pui mici!
Bine ai venit MonaJ! Sa iti traiasca bebe sanatos si frumos si sa va aduca numai bucurii!
Mirela cum a fost la cosmetica?
Fetelor dupa ce au reinceput iar durerile acolo jos, mi-am facut programare iar la gineco mea, de data i-am specificat clar sa-mi ia proba pt Papanicolau ca nu se mai poate, m-a cuprins o frica ca daca e ceva in neregula, eu am mai avut un pap aiurea in 2008, dar de atunci nu am mai avut probleme. Acum regret ca nu mi-am facut testare HPV atunci, sa stiu o treaba. Acum am aproape 2 ani fara test ca facusem cu 5 luni inainte de a ramane insarcinata si doctorita a spus ca nu mai e cazul sa fac iar. Asa ca Doamne ajuta ca am de crescut bebstericu.
Va !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Elena nu ar trebui sa te gandesti nicio clipa la prostii de genu asta.Totul va fi bine.Ai sa vezi . Si eu tot zic sa ma invrednicesc sa ma duc la un control,sa-mi fac un pap,ca au trecut 7 luni de la nascare,dar...e cam greu de ajuns.Ajung greu in locuri unde imi face placere,dar unde nu imi face.....
Mona tu iti stii cel mai bine copilul.Eu stiu sigur ca daca as pleca undeva cu al meu si nu am lua carutul nu ar fi nicio problema atata timp cat e in bratele mele sau ale lui tasu.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Come on Elena, termina cu gandurile astea negre! Hai mergi la doctor , fa analizele si ai sa vezi ca totul este in regula
Si ca sa te imbarbatez, uite am sa imi fac si eu maine programare la ginecolog pentru Pap's si sa imi pun sterilet pentru ca nu am mai fost la control de la 6 saptamani

Mergi la inceput