Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Nici Ada nu gusta nimic nou, e reticenta, inclusiv la dulciuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Nici Ada nu gusta nimic nou, e reticenta, inclusiv la dulciuri



Si Adela la fel. De fapt ea nu prea gusta nimic. (punct)


Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

am vrut sa raspund si la tema dar nu am avut timp>
1. petrecerea de ziua Crinei va fi chiar de ziua ei, adica duminica, acasa la noi cu tot felul de rubedenii printre care si copii. la gradi se va serba luni cu piticii cu tort si suc. sper sa ajung si eu ca sa ii pictez pe fata.

2. activitati in casa> plastelina e acum nr. 1, papusile care sunt fie la scoala, fie la dr, fie la coafor dar cel mai mult ii place sa fiu eu clienta si ea coafeza, jocuri cu zaruri, pictat, desenat, si din cand in cand jocul cu baloane, cand iese o harmalaie maaaare.

3. carte. recomand cu caldura Ultima prelegere, randy pausch ;i orice carte David Lodge. Eu am tot citit Paul Goma il ultima vreme si chiar acum am recitit un Veac de singuratate. Goma e cam direct si pestrit si cu un limbaj cam deocheat. un veac de singuratate mi-a placut si prima data si acum la fel de mult chiar daca intre timp perceptia mea s-a mai schimbat.
mi-a fost recomandata 11 minute- Cohelio. Ati citit? Merita citita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Mada, preluat marfa , pregatit coletul, sper sa ajunga maine la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Fetele, ce jocuri mai... educative, se joaca copiii vostri pe tablete/telefoane/calculator? Ce se joaca al meu, e mai mult pt viteza de reactie, iar eu as schimba nitel placa.

Floric, tot uit: la C&A sunt bluze / tricouri cu Cars. Cam scumpe, dar sunt. 9-10€, cam asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu cu mancarea am procedat la un moment de nervi incretiti si fitze maxime cam cum spuneau doctorii aia. Nu ii pun farfuria in fata la ore fixe - desi sunt de acord ca este o rutina sanatoasa si ca asa e normal sa fie, masa la ora X +/- o ora, momentan nu pot face asta, dar gradi era f buna, avea un program si inclusiv in we ii era foame la ora "fixa".
Ingeneral intreb daca e ok sa mancam diseara cutare. Sau o pun sa aleaga intre cutare si cutarica. Dar uneori ne e si noua pofta de o mancare ok pt ea, dar care nu e chiar pe lista preferintelor. A invatat acum sa manance si ce nu e mancarea ei preferata. Pentru ca in fond, ii fac mofturile toata ziua si uneori am si eu dreptul sa am o preferinta.

Masa in familie mi se pare f importanta si chiar si acum incercam sa mancam seara macar unul dintre noi impreuna cu Ilinca. Si nu imi plac si nu incurajez mofturile la anumite alimente. Inteleg ca o mancare poate fi naspa gatita, sau ca poate avea un condiment care nu ii place. Pot sa inteleg ca exista un aliment pe care nu il sufera - eu nu ma ating de broccoli.

Iar cu plansul de foame....eu inteleg asa: mesele sunt la ora cutare (si se arata pe ceas, se raporteaza la ora de incepere a desenului preferat, ora de baie, momentul cand vine tati acasa, orice). Daca nu mananci ce ti-am pus in fata, eu nu insist, dar pina la masa urmatoare nu primesti nimic. La masa urmatoare desigur ca se pregateste alt fel de mancare, cum se intampla de obicei. Care probabil va fi mancat mai cu pofta. Adica eu dupa o masa la care a stat flamand, as pregati intr-o prima faza o mincare pe care o accepta.

Ce mi se pare f interesant este ca aceste mofturi la mancare dispar la gradinita. Ilinca mea mananca si un kkt daca e de la gradi. Ardei umpluti "trimisi de la gradi" sunt tare buni. La gradi mananca ficat. Acasa e cu negocieri. Mie aceste mofturi selective imi spun ceva :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Floric, userul feisbuc "articole copii" aduce din China haine cu Fulger; si eu i-am comandat lui Ian un hanorac; are si bluze si tricouri dar si un set format din bermude de blugi si tricou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Aniversare 4 ani.

Gradinita lui Ian ofera posibilitatea de a sarbatori piciul acolo, cu colegii de grupa dar si cu alti eventuali prieteni din alte grupe. La cerere, poti invita un personaj, am inteles iar, petrecerea poate fi tematica, functie de preferintele sarbatoritului.
Tortul se poate face la gradi.
Mincare: fie se prepara la gradi, fie se comanda pizza. Alegerea este a parintilor.

Sper doar ca Ian sa fie in forma si sa nu-si uite colegii pina atunci.


Pentru restul petrecerilor, inca nu am idei.
Oricum, activitatile din ziua cu pricina vor tine cont de preferintele lui de atunci. Sper sa fie sanatos sa ne putem bucura.
Tort: orasul ofera posibilitati limitate; acum e fan "angry birds"; chiar, ati vazut pe undeva luminarele cu aceste pasarele? In cel mai rau caz va avea tort cu...poza personajului preferat.
Mincarea de acasa. Gustarile vor tine cont de preferintele culinnare ale lui Ian: cruditati (fructe, legume), brinza, iaurturi, fructe uscate si migdale si fistic.
Pentru felul principal...habar nu am, pizza cred.
Pentru adulti: ceaoane si gratare, daca facem in curte.
Nu prea sint hotarita
Tinuta/e: nu stiu, foarte probabil, ii voi lua ceva de la Zara ca nu prea am alte variante in imprejurimi.
Cadou: iar nu stiu. Acum, daca il intrebi ce vrea -la modul general, fara nici o ocazie- spune ca nimic. Mi-ar placea sa invete sa bicicleze dar nu prea pare entuziasmat de idee.
Tinind cont de problemele respiratorii din ultima vreme, ma bate gindul sa ne cadorisim, daca tot sintem nascuti in aceeasi luna, cu 10 zile la Baile Govora. Am inteles ca ajuta mult dar tre' sa ma mai documentez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Fetele, ce jocuri mai... educative, se joaca copiii vostri pe tablete/telefoane/calculator? Ce se joaca al meu, e mai mult pt viteza de reactie, iar eu as schimba nitel placa.

Floric, tot uit: la C&A sunt bluze / tricouri cu Cars. Cam scumpe, dar sunt. 9-10€, cam asa.

Keutu cheliutu


Ian e fan angry birds si ceva jocuri logice cu masini dar nu stiu cum se numesc, tre' sa intreb utilizatorul care acum inca isi face somnul de frumusete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ina, alea logice ma intere. Pasarile si porcii aia mi-au iesit pe nas. Ii avem pe tel, calculator, pe tricou, ca joc in dulap. Se mai joaca de ma ameteste cu unii care fac grafitti pe niste vagoane si apoi fug pe linia ferata cu un conductor dupa ei, "educativ" tare, dar treb sa recunosc ca are o viteza de reactie acolo de raman masca. Dar na, e chestie de antrenament.


Mergi la inceput