Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina, parca tu i-ai dat Stodal granule? Cate pe zi? Prefer asa decat sirop.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

de 3 ori pe zi cate 5 granule...le dizolvam in putina apa calduta si i le dadeam cu lingurita..nu le puneam in lapte ca homeopatele trebuie luate intre mese..tot tuseste calin? noua ne-a facut bine siropul de patlagina (biofarm), ii dadeam juma' de doza..
ce bobocei cuminti au fost azi-noapte Doamne, tine-le naravul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata dragi surate,

Eu sunt iarasi chiauna, dupa 2 nopti maiokay, pingu mic ieri nu a vrut deloc sa doarma, iar azi noapte s-a trezit din ora in ora. Cel mai lung somn a fost primul de 2h, in rest, fix 1h! Se trezeste si se chinuie sa traga parturi. Pana acum nu am avut problema asta, nu am schimbat nimic in ceea ce mananc, deci nu pot intelege. Ii dau in continuare gripe water, dar nimic Il doare si se chinuie si imi rupe inima ca nu il pot ajuta... Si cand papa se chirceste si se screme... Cu scaunul nu are probleme, face zilnic sau chiar de 2 ori pe zi.

Ieri va ziceam ca am avut o zi incarcata, de dimineata a venit parintele si am facut sfestanie, ne-am spovedit si impartasit. Pingu mic a stat tare cuminte in timpul sfestaniei. Am gatit, am fost si la plimbare vreo 2h in speranta ca va dormi dar fara aval.

Citesc din urma si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ramona7575, nu renunta la laptic, pune bobocita la san si ai sa vezi ca va fi totul bine. Si eu am fost de vreo 3h racita si am crezut ca voi pierde laptele. Incearca sa ramai optimista, da tzitzi la fetita si va fi bine. Daca nu ai primit deja parola, ti-l dau eu.

Numai lungani avem in odiseea noastra Bine ca ati scapat de vaccin Papelusca!

100 de abdomeneee!! Eu dupa 30 ma las pagubasa! Mai ales dupa noptile nedormite, daca mai fac si efort, ma iau migrenele. De aceea nu ma ajuta Paracetamolul, pt ca sunt migrene pacatoase nu doar dureri de cap

Eu pap si dupa ora 18.00 Mi se face foame si ma ia ameteala. Cateodata pe la 4 dimineata imi ghiortaie stomacul de foame Poate totusi reusesc cumva sa dau burtica jos. Cand se mai indreapta vremea voi reincepe alergatul.

Oli, te mai doare capul? Cum te mai simti? Eu cand tipa nu il trezesc, pentru ca ar face mai rau. Daca ii dau suzeta se mai linisteste, dar nu mereu. Tot tzitzi e baza Oli, te ajuta fata sa slabesti natural, de la gambe incepe

Loryd, saru'mana de cafeluta, chiar as bea si eu una! Fix asa, aromata...Dar ma abtin! Ma gandesc ca o avea gaze si de la cappuccino pe care l-am baut de vreo saptamana asa. E decaf, dar eu stiu?! Din cate mi s-a spus si mie cand i-am facut vaccinul e normal sa se inroseasca si ca va trece. Drum bun, sa revii numai cu vesti bune!

Uau Corinuka, ce noapte de vis Doamne ajuta la episoade cat mai dese!

Stelutz si la tine vad ca Mateiut iti face numai surprize placute

Va doresc o duminica frumoasa! Aici e innorat si urat. Daca continua asa, nu ies astazi. Dl Pinguin a racit grav, mami inca e racita, eu si pingu mic am scapat momentan si nu vreau sa luam vreunul dintre noi Pup gajicile, boboceii si bobocitele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Kytana, am activat.

Eu m-am hotarat sa nu ii mai fac vaccinurile lui Iustin. L-am intrebat si pe pediatru, si mi-a spus ca tocmai are un pacient de 4 ani anisori cu meningita si varsat de vant desi a fost vaccinat pt amandoua, deci daca vreau pot sa nu ii mai fac. Nu stiu care dintre voi a pus linkul cu cartea impotriva vaccinurilor, dar multumesc mult!
Sper doar ca nu sunt obligatorii pt inscrierea la scoala...

O duminica frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Buna dragi mamici, ne primiti si pe noi ?
Sunt mamica unui baietel nascut in 27 august, Tudor Andrei si a unei fetite de 4 ani jumatate Daria. Am mai citit din cand in cand dar niciodata nu aveam timp sa scriu, dar de acum gata m-am hotarat sa intru si eu in grupul vostru.
Tudor al meu e un mare nazdravan, fascinat de sora mai mare, face intoarceri si se taraste nu are stare, il tin in brate mai toata ziua ca se plictiseste la orizontala sau in leganus, are 2 dintisori de la 3 luni (asa a avut si Daria, acum ii schimba- la unu ii da, altu ii scoate asa e la noi), a avut o raceala mai serioasa imediat dupa revelion,un baietel in grafic zic eu.
ce aiurea merge scrisul pe forum, uitasem :) (mi se blocheaza)
incerc sa ma informez despre diversificare, fata mea nu mananca fructe mai deloc asa ca la baiat o sa incep cu fructele.
cam atat despre noi ca mamica nu e asa buna la povestit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Kytana, e ok si Ibuprofen in alaptare. Nu iti merge nici asta?

Si mie mi-e foame mai tot timpul, dar stiu din experienta ca daca mananc mai putin cateva zile, ma obisnuiesc asa si dupaia mi se face rau daca mananc mult. Nu ma stresez prea tare, ca sunt destul de inalta (1.70) si nu se vad prea tare kg in plus. In primavara, cand o sa facem plimbari mai lungi cu caruciorul, sigur o sa slabesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Nu am mai reusit sa intru in ultimele 2 zile ca a fost cam agitatie la noi. STrumful mic e tot mai bine doar ca maii tuseste si acum si mananca tot mai prost. Cu diversificarea ne-am oprit total pentru ca refuza tot. De abia mai papa si san. Cred ca i-a scazut pofta de mancare de la antibiotic. SI scaune moi are in continuare. Chiar daca i-am dat inca de la inceput probiotice Linex.

Sper ca voi sunteti bine impruna cu puiutii vostri.

Sper sa mai intru si sa citesc ce ati scris.

Pupici

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna "fetili"!
Kyana, abdomenele le fac in 4-5 reprize de cate 25 de bucati, asta dupa ce in prealabil m-am incalzit facand cardio pe stepper. Daca te incalzesti inainte faci abdomenele si orice fel de exetrcitii mult mai usor, INCEARCA SI AI SA VEZI. Eu sunt obisnuita, ca mergeam la sala mai demult, imi place sportul, ma fdace sa ma simt mai bine, e mai greu la inceput dar apoi devine o obisnuinta, apoi mai este vorba si de portia de sanatate.
Nu stiu ce faceti voi dar eu nu mai suport ststul asta in casa, cred ca odata cu venirea primelor raze de soare si a banutilor din indemnizatie (adica prin martie) o sa-mi conving sotul sa mergem la plimbare undeva prin tara, bineinteles cu cea mica.
Eu sunt o fire tare activa si nu mai pot sta in casa, m-am plictisit, vreau sa ma bucur de viata, nu stiu cum sa va explic (sa nu spuneti ca am innebunit), sper sa ma intelegeti .
Pe de alta parte copilul meu este cuminte, ma ajuta si sotul seara, iar la pranz mi-o plimba socrul . Doarme noaptea de la 00:00 la 04:00 prima trezire, apoi 07:30 a doua trezire, apoi pe la 10:00 ne trezim amandoua.
Mirabela, Stodal nu i-am dat fetei ca nu mi-a racit niciodata slava Domnului...dar stiu ca este un produs homeopat destul de bun...cel mai corect ar fi insa sa sunt medicul pediatru care il urmareste pe cel mic.
Va pup si va doresc o duminica frumoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ciao fetele!
vad ca boboceii cresc si dorm mai bine noaptea... Doamne ajuta!

Kytana, daca nu doarme ziua, noaptea car doarme mai prost- asa zice in carti -, asa ca eu daca Stefan nu reuseste sa adoarma normal, il pun in Manduca si fac ture prin casa sau ies afara, pe strada . am iesit si la 11 noaptea de cateva ori, acum vreo 2 luni. ati incercat sa-l luati in Manduca, sa adoarma?
daca Stefan se trezeste noaptea si incearca sa traga partzuri, eu ii ridic genunchii la piept si tin putin; uneori trage o rafalaaa, si se linisteste. De asemenea, il mai intorc pe burta prin somn, si doarme mai bine asa, ca are presiune pe burtica.

Si Stefan se mai trezeste uneori si tipa asa ascutit... ne speriem amandoi! eu ma gd ca poate-l doare ceva... il luam in brate strans, shhhh si vorbim incet cu el, sa stie ca suntem cu el, si se linisteste. Stela, si pe mine ma bulverseaza cand refuza sanul noaptea.

Alive, e alegerea ta . Eu nu as risca, insa; nu sunt studii acreditate care sa arate ce face in timp lipsa vaccinurilor. Daca esti sigura ca iti asumi si consecintele asupra copilului tau pt ca le refuzi, go for it!
Aici nu-ti primesc copilul la gradinite daca nu e vaccinat.

Micaela06, bine ni te-ai alaturat! acusi incepi diversificarea... astepti pana la 6 luni exact?

Alina, si io-s plimbareata... La 6 luni jumate venim in Ro si avem deja un traseu planificat, plus in august vreau sa mergem vreo saptamana cu masina in jos, pe coasta oceanului pana prin Oregon, daca nu chiar California. Dr. ne-a zis ieri ca e ok daca facem pauza la fiecare 1.5-2 h, sa-l scoatem din scaunul de masina. Abia astept!

acum despre noi... Stefan a facut febra azi-noapte!!! 37.9 la axila, dar ardeaaaa... L-am dezbracat si nu sugea deloc, am reusit sa-i deschid gura si i-am stors niste picaturi in gura, abia le inghitea . Am citit pe net ca pana-n 37.8 sa-l lasi fara medicament, sa lupte corpul lui. L-am lasat, si la 6 s-a trezit singur si-a supt bine, apoi la 7 jumate si la 9.
acum e ok... am dormit si eu de la 9 la 11, a stat sotul cu el.
asta pt ca tot va spuneam ieri ca mor prima data cand face febra!

merg sa-i dau papa, s-aveti o noapte usoara!

Mergi la inceput