Bulgarasi: LMA Vlad, Sanziana, Elisa! (43)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Miha, asa am de gand sa fac, cum spui tu, cu toate ca, probabil voi face mancarea in pijama, inainte sa ma bag in pat, ca in rest sta Jo agatata de mine ca un pui de maimuta cand sunt acasa, nici la wc nu pot merge fara ea.
Georgia, prima experienta cu iaurt natur a fost un esec. Am incercat sa-i dau galbenusul inainte de iaurt, i-am dat o bucatica, a mancat-o dar s-a inecat cu ea si m-am speriat, am ramas cu sechele de la Maria, asa ca nu i-am mai dat. Cand i-am dat prima lingurita de iaurt, a trecut-o un fior prin tot corpul si a inceput sa planga. N-a fost chip sa-i mai dau inca o lingurita.
Vroiam sa va intreb, cele care le faceti gris cu lapte copiilor, ce cantitati folositi? Eu, daca mie nu-mi place nimic cu lapte, nu le-am prea facut fetelor, asa ca nu stiu. Si cu ce il indulciti, daca il indulciti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Lexi stiu si te inteleg perfect cu agatatul Eu fac mancare cand e ea la gradi, iar inainte faceam cu ea in sling, pe soldul meu sau noaptea.. Vezi ca Iris face asa cand e rece iaurtul. Eu grisul sau orezul cu lapte il fac la ochi, nu te pot ajuta cu masuri. Il indulcesc cu marmelada pusa deasupra, in bol, inainte de servire. In timp ce il fierb, aromez cu vanilie sau scortisoara.. Ma bucur ca nu te-ai suparat. Nu ca ai fi suparacioasa, dar problema cu mancarea e sensibila pt fiecare mamica si toate ne dam silinta si ii hranim dupa cum ne gandim ca e mai bine.

Lady La multi ani pt taticul tau!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

La multi ani Toma !!! Sa cresti mare ,sanatos si norocos!!! Petrecere frumoasa !!!
Abia acum am reusit sa intru ...toata ziua am fost creanga :) dar imi prinde tare bine cate o zi asa plina de plimbareli..
Adc - desi stiam f bine povestea crede-ma ca mi -au dat lacrimile ....felicitari ptr lupta pe care ai dus-o si mai ales ptr rezultat .
Lexi-se poate sa se fi saturat de gustul borcanaselor...Miha are dreptate , cate putin din fiecare pana prinde gustul.Galbenusul de ou nu il pune tot de prima data.Da-l pe razatoarea f fina (sau sita de ceai) si pune-i putin in pireul de cartofi.si cresti cantitarea data viitoare.Iar gustul tb sa iti placa si tie.Hai mamico ca se da fata pe brazda
Chiar vroiam sa te intreb daca mai veniti aici sau asteptati primavara ...
O seara placuta tuturor .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Lali, mersi . Ce fain ca va plimbati, banuiesc ca a fost frumoasa vremea.

Lexi imi pare rau ca te chinui si nu gasesti varianta optima cu mancarea. Chiar nu stiu ce sa iti spun, decat ca ai mei copii daca n-au vrut n-au vrut si gata, si daca stateam in cap. M-am stresat rau de tot cu Andra la aceasta varsta, in afara de cereale de bebelusi si cateva guri de piure de legume nu voia nimic nimic. Deschidea gura, lua mancarea dar nu inghitea. Imi venea sa ma urc pe pereti cand dupa jumatate de ora vedeam ca mai are ceva in gura, desi luase doar cateva lingurite.
Si acum e un pic prea slaba printre ceilalti copiii de varsta ei, cu toate ca acum mananca bine.

Luiza, in povestea pe care am scris-o apari si tu cu Vladut, indirect. Cam pe cand rezidenta nu se mai dezlipea de mine, inainte de epidurala, am observat ca dr se evaporase, fara sa imi spuna nimic. Nu mai stiu, cred ca am intrebat unde e si rezidenta mi-a spus ca viziteaza o pacienta la spitalul Athena. Atunci nu am stiut ca e vorba de voi, dar aveam sa primesc in curand un mesaj de la tine "Stiam eu ca tu esti pacienta care la care merge dr si care urmeaza sa nasca azi." M-a binedispus, evident.
Cand l-am vazut aparand m-am bucurat tare, stii ce vreme era afara... Imi amintesc ca fara sa spun un cuvant mi-a zis "da, da, stai linistita, imi iau hainele de doctor si nu mai plec nicaieri".

Am ramas cu amintiri frumoase de atunci, si zilele astea numai la asta m-am gandit. Pacat ca nu au scris mai multe fete aici despre nastere ma simt cam singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Amelia, acum ma pregateam sa scriu ca undeva pe la intre 11.30-12.30 medicul era pe la mine in vizita si "il certam" ca a mai plecat pe vremea aia de acasa si stiu ca mi-a zis ca mai are o pacienta care sta sa nasca la cealalta maternitate si in spital o tipa cu sangerari mari in sapt 16 parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

adc,m-a furnicat pielea,mi-am amintit de prima "intalnire" cu buburuza mea cea mica,cate iubire revarsata ,cred ca ,de fapt sunt convinsa ca niciodata n-am mai avut senzatia de curiozitate,iubire,drag ,protectie ,toate toate la un loc
si mie imi pare tareee rau ca nu se posteaza mai multe povesti ale nasterii/sarcinii ..imi amintesc pe vremea cand ma luptam sa raman graviduta,ce drag imi era si ce bine imi faceau povestirile cu happy end ,senzatia aia care o ai cand termini de citit si zici , uite ca se poate


iaura ,cont am iubita , cu timpul stau mai rau ,si cu dragul asta fata de DC..stiu sunt nostalgica ,dar ce sa fac asa sunt eu

lexi ,sigur vei reusi sa o faci pe bulinuta sa manance;vezi ca noi am avut surpriza sa vedem ca nu mananca orice iaurt ...de altfel eu aplic un principiu fff simplu..nici eu nu mananca orice tip de iaurt ,atunci daca eu am preferinte ,poate avea si ea,plus ca ei trec prin faze ,o data mananca f bine dulce , apoi f bine acru si tot asa

alexa incercam maine atunci sa speram ca ne iese,sa vedem ce zic si domnitele bulinuta si alice;mai ramane sa zicem ora ,eu termin lucru la 17.00 si as putea la 17.30..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multi anisori frumosi!

Adela Alexandra si Cristian



Georgia pentru mine e ok orice ora!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

La multi ani Cristian!
La multi ani Adela!

O saptamana usoara fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

La multi ani Cristian
La multi ani Adela
Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multi ani, Toma (cu intarziere, scuze), Adela Alexandra si Cristian! Sa cresteti mari, sanatosi, voiosi si voinici!
Miha, eu ii dau totul incalzit, nimic rece, direct din frigider. Aseara i-am facut niste ficatel de pui cu mazare, morcov si putin orez, i le-am dat bucatele, a mancat cam o treime, sa zic, dar multe imbucaturi le lua, le mesteca si le scuipa afara. Oricum tot e bine, imposibil sa nu fi inghitit ceva, zic eu. Restul care a ramas i l-am pasat la blender si i-l voi da azi. Pentru ca a iesit o pasta vascoasa am cumparat niste iaurt bio de la Aldi si ii voi amesteca in mancarica, ca s-o faca mai lichida. Sa vedem daca-i va placea. Pt saptamana asta mai am in meniu supa-crema de mazare, piure de cartofi cu carnita de pui, ciorba de vita si mai vedem noi.
In weekend i-am facut Mariei spaghete cu branza tip telemea si a papat si Jo. I-a placut, asa ca o sa le mai fac.
Lali, la sfarsitul lui aprilie sau intre 1 si 3 mai venim la Paris. Avem in plan si Disneyland. Abia astept!

Mergi la inceput