Ghiocei martie-aprilie2009 *457*Alaturi de IULIA!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Bebe, maica, tu cand tragi pe dreapta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Buna dimineata !!!

Mai, o fi sau nu love in the air dar a primavara clar miroase
Asa ca e o atmosfera numai buna de iubit !!


Kea, am ras de era sa vars cafeaua pe mine cu mazarea ta cu tot, esti totala !!


Si eu ieri i-am spus lui Pisi ca azi e Valentine's day la care raspunsul sau a fost ca el e indragostit de mine in fiecare zi


Sa aveti o zi frumoasa !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Neata la prinz, tufete :)

Noi miine bem sampanie si, daca sintem in forma, facem o partida de sex, ca nu prea le "prindem" sezonul asta

In rest, toate bune!

Va pun un link cu orga de barbarie (nu stiu cum i-o zice in ro), poate va da idei pt aniversari :) Tanti se deplaseaza, a mai fost in ro (si in alte tari, pina in japonia), asa ca daca va tenteaza sa va faca un spectacol pt pici, go it :)

http://manivelle.org/dans-la-rue.html

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Spor la treaba Chatonel !!

Bine ca mi-ai adus aminte de sampanie, mai avem si noi una de cirese dar cred ca o lasam pe wkd

Talentoasa dna cu spectacolele de pici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

neata!

la noi nu e semn de primavara! e frig si burnita...da e cald si bine in birou si atmosfera de sarbatoare

de dimineata ne-am pupacit in trei si cam atat cu valentine's day.C zice ca e indragostita de mami si de tati da mai mult de mami deci sunt happy. mai vedem deseara...

sa aveti o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Sa inteleg ca maine e ziua cea mare. Si nu mai am mazare! Saptamana trecuta parca, am citit eu aici despre Valentine's Day si nu stiu cum, am tras concluzia, din ce se discuta, ca atunci trebuie sa fie. Si eu n-aveam nimic pregatit, doar o mancare de mazare. Mare branza nu puneam eu la cale, ca dupa 8 ani de casnicie in care n-am marcat evenimentul, l-as fi socat, dar macar acolo, o praji, o clatita, o ceva. Ca sa fac si eu ceva, ca ma ametise Gianina cu fluturii ei din stomac, i-am pus mazarea in farfurie sub forma de inima. Si mandra de mine, cu zambetul pe buze, asteptam reactia. Nu mai intind pelteaua, ideea e ca nici nu s-a prins ca-i inima, i-am atras eu atentia disperata ca baga furculita si-o strica, i-am pus n-spe intrebari, in ideea ca s-o prinde ce zi e... dar mai mult decat ca-i 6 februarie, n-am scos de la el.

Keutu cheliutu


romantic, eu i-am luat un bumerang:)))))))). nu sarbatorim, da isi dorea, iar eu l-am gasit pe un site de pe care i-am luat fetei puzzle-uri. pun la facut si o mazare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Valentinul meu mi-a luat niste ceai, care miroase foarte bine. Abia astept sa-l testez. Madmoazeaua a vazut imediat rosu (ambalajul) si incerca sa ma convinga ca-i un cadou pentru amandoua.
Eu i-am facut clatite si poate un tortulet pentru diseara....

Ieri am luat-o cu mine la Conservatoire si cat frati-su repeta, mi-a cerut o ciocolata calda de la distribuitor (i-am mai luat eu o data). M-am scobit de maruntis si-mi lipsea o moneda de 5. Am rugat-o pe o alta mamica sa-mi schimbe: i-am dat 5 de 1 si mi-a dat moneda dorita. Si-a savurat ciocolata si a facut conversatie cu niste fete de liceu, care si-au luat un baton de cioco de la distrib. Mi-a cerut si ea, bineinteles. I-am zis ca nu mai am bani, i-am dat o moneda de 1 (mai aveam una ratacita in geanta) sa se convinga ca nu merge. A gasit sol....s-a dus cu manutele intinse la doamna, care imi schimbase banii, sa-i ceara. Femeia nu intelegea ce vrea, asa ca i-a explicat: mama nu are bani si eu vreau o ciocolata, imi dai si mie bani sa-mi iau ciocolata. te rog frumoooos!

Eu le-am facut toate vaccinurile obligatorii in Fr. In + am facut doar Prevenar-ul + BCG-ul si hepatita, ca doar vizitam destul de des si Ro.
De cate ori sunt discutii pe tema asta, imi vine in minte vecina mamei, care este o doamna superba (invatatoare) cu... un picior mai scurt. Copil a avut poliomielita. Tot timpul ne spunea ce norocosi suntem noi, ca exista vaccinuri. Si nu a fost singurul adult intalnit de mine , copil fiind, care avea sechele in urma poliomielitei. De cand a devenit obligatorie vaccinarea, asa ceva n-a mai existat. E doar un exemplu.
Nu militez "pro" si stiu ca exista si reactii adverse nasoale (chiar si eu am avut), dar sunt convinsa ca numarul celor care au reactii la vaccin e infinit mai mic decat numarul celor care ar avea pb, daca ar face boala.

Edit, ca am inceput cu teoriile. Aici nu-i ac schema, asa ca nu mai avem nimic de facut pana la 6 ani.

Floric- tusea astmatiforma e seaca si sacaitoare si se linisteste, daca il pui pe mai multe perne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Merci, Roro. O sa incerc.

Eu astazi, pe nepusa masa, am iesit sa serbez Valentinul cu cine altcineva decat cu sufletul meu pereche ... MAMA. Si m-am simtit tare minunat.

Ina, stiu ca niciodata nu te-am ascultat/urmat sau facut ce m-ai indrumat. Insa, ca un fiu ratacitor ma intorc la tine cu rugamintea sa mai imi spui ce se mai poarta.
Stiu ca nu voi avea posibilitatea sa imi cumpar ceva insa ma gandesc sa imi modific rochia de nuna. Nu stiu daca o mai tii minte. Cea roz-lila. MIe nu mi-a placut nici atunci insa asta e o alta poveste.

Am vazut azi o rochie din brocard verde-negru (partea de jos si menecuta) si sus din voal negru cumva bufant si pe spate mai decoltat. Insa nu pot da 120 lei. Stiu nu e o valoare dar pentru o tura doua...nu se merita.

A, ma agit pt 8 martie. V-am spus ca am primit invitatie de la omu. La el la serviciu se organizeaza. Petrecerea va fi la un local cotat ca luxos. NU merge sa ma imbrac ca anul trecut (caci nu m-as simti eu bine) si nici in fusta si bluza. Cauta pe fb Regal ballroom (parca asa il cheama) din braila si vei vedea sala.

Deci, Ina...astept ce sa fac. Cand ai vreme poate nu ma uiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Floric- Faza cu pus capul copilul la inaltime, e doar o chestie simpla. Daca lucrurile se complica, trebuie sa-l vada un dr, ca o criza de astm "pe bune" e cumplita.

Poate aerul din camera e prea uscat si ii irita si asta caile respiratorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

"Poliomielita
- forme clinice de poliomielit#259;: asimptomatic#259;, fara simptome (90-95%), poliomielita abortiv#259;, boal#259; minor#259; f#259;r#259; simptome neurologice (4-8%) si poliomielita paralitic#259; propriu zisa (0.1-2%)
- in Romania poliomielita este eradicata complet din 1996, ultimile cazuri, doar 8 la numar s-au inregistrat in 1995 si toate au fost cu tulpina vaccinala, ca urmare a vaccinului oral (VPO)
- desi boala eradicata, fara niciun caz din ’96 pana in 2009 s-a vaccinat cu VPO, vaccin viu atenuat cu rata mare de infectare postvaccinala cu poliomielita, din 2009 s-a trecut pe vaccinul injectabil (VPI) si el cu foarte multe probleme si efecte adverse cumplite
- azi desi boala este eradicata de 16 ani, fiecare copil nascut la noi este presat sa se vaccineze antipolio de nu mai putin de 5 ori, dintre care 4 vaccinari pana la un an (la 2, 4, 6, 12 luni si la 9 ani)
- o statistica din 2001 din SUA arata ca inciden#355;a poliomielitei postvaccinale este de 10 mai mare decât cea a poliomielitei cu virus s#259;lbatic
- se credea ca vaccinul anti-poliomielita Salk a determinat oprirea epidemiei de poliomielita care a afectat copiii americani in anii 1940 si 1950. Daca este asa, de ce epidemia de poliomielita s-a oprit, de asemenea, si in Europa, unde vaccinul anti-polio nu a fost folosit extensiv ?
O intrebare si mai relevanta: de ce vaccinul cu virus Sabin este inca administrat copiilor cand dr. Jonas Salk arata ca vaccinul cu tulpina Sabin este cel care cauzeaza in prezent cele mai multe cazuri de poliomielita la copii ? Continuarea vaccinarii fortate a copiilor cu acest vaccin este o practica medicala irationala care confirma parerea mea ca medicii repeta cu consecventa greselile.
Situatia este similara cu incapatanarea lumii medicale de a renunta la vaccinarea anti-variolica la 3 decenii (!) dupa disparitia bolii, cand vaccinul ramasese singura sursa de contaminare si deces prin variola.
Acest fapt este Incredibil: timp de 30 ani, copiii au murit din cauza vaccinului anti-variola, desi nu mai erau amenintati de boala naturala."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Daca, daca, daca...vaccinurile astea-s mai rau ca drobu' de sare.
Rau imi pare ca nu am citit mai multe si nu m-am informat din timp...Vaccinul antitetanos: la 2, la 4 si la 6 luni. De unde ar putea contacta bebelusul meu senin si rozaliu tinut pe palme tetanos, cand aflu acum ca e o bacterie, spor, ce dracu' o fi care traieste in pamant contaminat si care rezista doar in mediu anaerob, deci daca rana sangereaza nicio sansa sa se faca boala?!
Si daca acest vaccin da imunitate de ce dracu' i l-au facut fiicei mele IAR in Urgente, cand si-a crapat arcada de canapea in casa (!!!) stiindu-se ca oricum il avea facut de inca 3 ori iar medicii sunt de acord ca imunitatea vaccinului e pe 10 ani?!
Si multe alte intrebari care se pot ridica daca nu iei de bune basmele cu "vacvcinul salveaza vieti" etc, ceea ce am facut si eu si acum mor de ciuda dar in acelasi timp multumesc lui Dumnezeu ca fiicei mele nu i s-a intamplat ce i s-a intamplat lui Bogdan de Dodo-pui sau atator altor copii, ca si fetita de la noi din Baia Mare care a intrat in coma dupa vaccinul ROR de la 7 ani!
Si noi am facut vaccinurile dar nu atatea si se faceau oricum unice, nu cate 3-4 deodata, adevarate cocktailuri care bobardeaza imunitatea nou-nascutului si apoi ne minunam ca ce-or avea copiii astia de au imunitatea praf, trec prin zeci de raceli, pneumonii, fac astm, dezvolta tot felul de alergii etc

Mergi la inceput