Licurici de ianuarie-februarie 2009 mutati!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ziua buna,

Va ofer of feliuta de tort si un pahar de sampanie. L-am sarbatorit si noi pe Razvi in week-end, a fost foarte incantat de invitati, cadouri & co .

Va las niste poze pentru fetele fara FB.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Criss, in sfarsit dai si tu tort, de cand il astept!! :) la multi ani, Razvi inca o data! :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

CRISSPY FRUMOASE FOC POZELE SI PROTAGONISTII
o familie frumoasa foic ai
felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Multumim pentru urari!Alex e bine acum, dupa ce a tusit vreo 3 luni si ceva, din octombrie pana in ianuarie, cu vreo 3 randuri de antibiotice. Dupa fiecare tura de anitibiotice nu mai tusea vreo 3 zile dupa care incepea iar. Deci, dupa 3 zile de gradi reincepea tusea, asa ca acum merge la gradi doar martea si miercurea cand are engleza. Germana nu-l impresioneaza asa de tare, desi stie o gramada si in germana. Cred ca-i place mai mult de doamna de engleza ca e foarte tanara.Alex, stie de asta vara numarul de mobil al lui taica-su, il suna zilnic, formand numarul de mobil din 10 cifre, si de pe fix si de pe mobil. L-am invatat inainte sa plecam la mare in caz ca, doamne fereste, se pierdea de noi. M-am gandit ca in prima faza se va speria si va plange, dar un psiholog va putea scoate de la el, intr-un final, datele necesare, daca le avea stocate in memorie, daca ajungea pe la politie. Stie si adresa, numele lui complet, numele noastre complete, judet, oras, tara. Stie si ce are de facut daca se pierde. Am vazut o emisiune cu un copil marisor, pierdut, care nu stia aceste date esentiale, iar mesajul era ca parintii isi invata copiii tot felul de lucruri, dar nu unde stau, cum ii cheama...Intr-o zi, i-am zis ca stau un pic pe pat ca ma doare capul, in dormitor, cu usa deschisa si l-am auzit cum ii spunea lui tat-su la telefon ca mama nu se simte bine.
Mda, ii place sa-l sune pe taica-su, sa-l intrebe ce mai face, sa-i ceara sa-i cumpere ciocolata Milka cu biscuite...nu ma supar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Luni a fost la dentist sa plombeze un dintisor pe care l-a spart vineri noapte scrasnind din dinti. A stat ca un om mare, sa-l curete cu freza, plombeze cu compozit, sa-l finiseze. Dar am muncit tot wk-ul pt asta. La noi nu se merge cu copii asa de mici la dentist ca nu ai la cine. Pe Alex l-am dus la dentista mea, care abia l-a primit: „ca e prea mic si n-o sa stea, ca traumatizez copilul, ca nu are produse pt dinti de lapte, ca o sa-i cada plomba...”, doar ca sa nu se incurce cu un copil..Si eu am fost data in clasa I de 7 ani si 2 luni si am urat chestia asta, eram cea mai mare si mai inalta din clasa. Si acum ii scot ochii maica-mi ca m-a dat prea tarziu la scoala. Daca trebuie sa-l dau pe Alex la 7 ani si 7 luni in clasa I, cred ca o iau razna. Intre el si colegii lui de 5 ani si jumatate, chiar 6 ani nu e nici o diferenta de dimensiuni. Are 112 cm si 20 kg. La 7 ani si 7 luni in cl.I va fi cel mai inalt din clasa.Multa sanatate Petrei si la ceilalti bolnaviori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Nu i-am facut inca vaccinul si ma gandesc serioas sa nu i-l fac. El e pe Aerius acum, cu rinita alergica, cu problemele noastre imunitare din familie, nu cred ca-l voi mai vaccina. Vaccinurile deregleaza sisteme imunitare sanatoase, daramite unele deja dereglate. Mi-e mi-a declansat vitiligo la 2-3 ani si Hashimoto cand am nascut, sotul are astm, soacra-mea poliartrita reumatoida, alex dermatita atopica, rinita alergica, o pata suspecta de vitiligo si IgE total aproape triplu, asa ca pas.
Am sa-i fac, cand si daca va izbucni vreo epidemie de ceva, dupa evaluarea raportului risc/beneficiu. Sunt pentru vaccinuri personalizate, administrate ca orice alt medicament, la nevoie, individualizat. Desi aspirina face bine, totusi nu o ia toata lumea, pentru unii s-ar putea sa fie contraindicata. Vaccinarile or fi o.k., dar nu in masa, fara analize prealabile ale starii de sanatate individuale.Nu prea mai am timp de nimic, fac niste cursuri, maica-mea e plecata in Italia, deci sunt absolut singura cu Alex, sotul trebuie sa schimbe locul de munca, ca firma unde lucra de 7 ani se inchide....
Sunt fericita ca am reusit sa ne luam un teren pentru o casuta de vacanta...Va pup pe toate si va urez multa sanatate. Sper sa ajung sa pun niste poze de la ziua lui alex, daca-mi mai aduc aminte parola de la contul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mai, ma speriati cu atata memorie. :D Daria n-are rabdare s-o invat nimic, nici macar din joaca. Cica "gata, gata, lasa-ma cu problemele tale".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

La Multi Ani sarbatoritilor si sanatate multa bolnaviorilor
Am avut si noi petrecerea dar sarbatoritul nu a vrut sa intre la locu de joaca
Cu chiu cu vai l-am lamurit si mai mult a stat cu adultii nu s-a jucat. Dar au compensat cei mari. Nu stiu cred ca si-a amintit din alte dati ca e galagie ca isi punea mana la urechi de dinainte
Desi, cand am mai fost in ultimul timp a vrut. Asta e, a trecut si are mama baieti mari.
La mine nici ala mare nu stiu daca mai stie nr de tel de acasa, celulare nici atat. Adresa nu am incercat niciodata sa il invat
Poate ar cam trebui de acuma de mana cu asta mic
Drept e ca noi in general suntem mereu impreuna. Cand am fost anul trecut in vacanta pe la miere pe acolo am scris pe hartie nr de tel si adresa si pus in buzunarel la toti.
Ast mic abia acum ce isi mai da drumul la vorba, asa ca nu stiu prea bine ce stie si ce nu stie, da stie o gramada. Si ce imi place e ca e mai ordonat si mai atent asa. Am mari sperante de ajutor la treabaca ala mare poate sa pice lumea in jurul lui si nu observa
Cami, tin pumnii sa fie totul cat mai bine.
Selene, al meu nu vorbeste prea mult dar tot nu are rabdare. Cumva acumuleaza ei, ca si cel mare e la fel. Inca ma intreb cum reuseste sa stie cat de cat la pian ca nu prea il vad uitandu-se inspre carte, ca in carte nici atat:))
Se mira si profa:)
toti copilasii dragalasi si mamicile lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Ingrid, eu tocmai am refuzat vaccinul, am tot citit si am ales sa nu-l fac. Am intrebat-o si pe dra lui care nu a zis clar "nu", dar mi-a dat de inteles ca mai bine nu. Mi-a zis: "Ati decis foarte bine!".
Acum sper sa fi decis bine, cu Dumnezeu inainte!

O sa-l invat si eu pe Alex numarul meu de telofen, sigur va fi incantat sa-l stie, ca la bancomate e primul care formeaza PIN-ul, bineinteles, in gura mare. De fapt, el cam stie numarul de telefon fix al alor mei, ca il suna mai mereu pe tataie de pe fix, eu doar ii dictez numarul, si uneori mi-o ia inainte.

Legat de invatat, tocmai m-a sunat cineva sa fac meditatie cu o fetita de 4 ani, la engleza. Parintii vroiau o ora, dar le-am spus ca 30 de min sunt suficiente, macar pt inceput. Daca o fi superdotata fetita si o avea si rabdare, stau si o ora, dar ma gandesc la Alex, ca n-ar sta o ora sa-i tot repeti la cuvintele, mai ales cu o persoana necunoscuta..
El stie si cum il cheama in engleza, si culorile, si animale. Acum invatam familia. Dar tot in joaca, nu stam pur si simplu si vorbim.
Este fascinat de carti in care are de colorat, de gasit diferente, de decupat nu mai zic...:)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Si nu stiu daca v-am zis, dar am inceput inotul!
Sunt bucuroasa ca de la a doua sedinta a si indragit si ma intreaba mereu: "Azi e marti?", ca martea are inot:)
La prima sedinta a iesit dupa 15 minute, ca il stropeau alti copii, care inotau pe langa el. La a doua nu vroia sa mai iasa:)




Mergi la inceput