Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Lml Mihai!! Va dau si eu cu intarziere o felie de tort, chiar am avut ieri cand am aniversat 7 luni. Repede mai trece!

Balanta, Vlad a facut asa la fiecare achizitie - s-a trezit noaptea ba ca sa se intoarca, ba ca sa se puna in 4 labe, si cel mai recent pt "ba-ba-da-da" si ca sa se puna in fund. Daca il pun pe spate inapoi, in secunda 2 e iarasi cum vrea el, si daca e si cu ochii larg deschisi este clar ca nu am ce face decat sa il astept, in liniste, fara stimulare, sa isi faca numerele si sa i se faca somn iar. Cel mai mult a stat, recent, o ora. De obicei sunt doar 30 de min. Si eu il simt cum se foieste dar mi s-a intamplat sa deschid ochii cand el era deja in fund si se uita la mine. Eu si sotul incercam sa formam cu picioarele un V ca sa il simtim daca o ia la vale. Pernele, daca nu le impinge, le va escalada (cu mare placere chiar, daca e ca V). Doar tu poti cantari avantaje/riscuri pt a il pune in patut iarasi. Eu am renuntat sa il mai pun in patut din simplul motiv ca daca ii e foame, se foieste si il pun imediat la san, el nici nu deschide ochii, pe cand in patut se cam trezea pana il luam eu. Iar eu nu rezist deloc bine daca tre sa ma si ridic din pat.

Fleur, bravo pt Eric petrecaretul!

Dupa experienta de ieri si primind si azi musafiri, mi-am dat seama ca asa e firea lui V, e un pic mai reticent si mai timid, nu doar ca il tin eu mai "izolat".

Am prins curaj cu autodiversificarea, astazi a inghitit in mod evident niste bucatele, pe care le-a simtit pe gat (din rondele de orez), si din nou a fost ca la carte: a tusit un pic pt ca i s-a parut ciudat sa simta ceva pe gat :). Cunoscand din teorie si de la alte mamici ce se intampla, cum invata el sa mestece si sa inghita, si vazand ca chiar asa e, am prins curaj. El inghite muuuult mai putin decat ai vostri, dar bucuria lui de la masa, faptul ca incepe sa nu mai trateze bucatile ca pe jucarii (nu le mai scutura inainte de a baga in gura), ma fac sa merg in continuare asa, fara sa ma gandesc la grame. Sigur ca mesele cu lingurita pot fi la fel de distractive pt alti copii/parinti, dar cu Vlad nu a fost cazul.

Lorena, V cu tatal lui nu adoarme decat in brate la verticala, plimbat. O sa fii surprinsa ca intr-o zi va adormi si singura. V mi-a facut surpriza asta la 7 luni fara o saptamana... A adormit in carucior de cateva ori, cu muzica in fundal si f putin leganat (uneori deloc).

Ar trebui sa dorm si eu cu el acum, iar incepe saptamana... Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

clay ce rondele folosesti?eu pana la yrma m am decis sa merg in paralel:si clasic cu lingurita dar si diverse puse in mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

multumesc mult pt sugestiile legate de trezirile lui eric.
nu pot, fetelor, sa il pun in patut. nu ca n-ar sta, ca sta (ziua il mai pun si mai doarme acolo), insa nu ma lasa inima sa il pun noaptea. cine stie ce nevoi afective/emotionale sau achizitionale (sa le zic asa ) are in perioada asta si eu taman acum sa il pun noaptea in patut...
ne-am amintit ca avem doua perne mai tari pe care le-am pus acum cateva luni la pastrare. o sa securizez patul cu ele si sper sa fie ok.
a propos, aparatori pt pat si protectii pt colturile mobilei unde gasesc? va rog, fara ikea, ca n-avem la timisoara
iuli, lml!
ioana, sunt de acord ca iaurtul ala verde e o porcarie. am auzit ca olympus cu 10% grasime ar fi bun pt bb-i.
eu iaurt/branza vreau sa le dau candva intre 8 si 9 luni.
ana, esti curajoasa cu autodiversificarea. bravo!


edit: ioana, m-ai facut sa rad la faza cu capra rules :))
am mai auzit de mamici care dau branza si lapte de capra. insa eu am fixatii cu anumite animale si de aceea nu pot servi nimic de la capra. si pana eu nu gust ceva anume, nu dau copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

fetelor unde va gasesc pe fb? unde-i chatul ala ca eu mi-am prins urechile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ca_Mila

fetelor unde va gasesc pe fb? unde-i chatul ala ca eu mi-am prins urechile?

Mami de Ana (29.07.2012)


Hello !!!

Te-am adaugat eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Balanta, la Ikea cand ajungi la Bucuresti. Iti faci lista pe net si vi cu lista in dinti. Ikea este la iesirea din Bucuresti spre Otopeni. Acum depinde ce program de zbor ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

La multi ani! Mihaita si Vladimir! Pupam baieti dragalasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Balanta, am vazut ca si cei de la Primii pasi au diverse articole legate de siguranta. Sunt mult mai ieftine decat cele de la ikea, dar si calitatea e alta. Dar pana la urma important e sa-ti faci treaba cu ele.

La multi ani! David Andrei

Onuta a dormit destul de greu, sper sa nu ee mai trezeasca pana dimineata. Si astazi a fost o zi de frecangeala, nu a vrut decat in brate.

Noapte buna sa aveti ceea ce-mi doresc si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, eu am vazut pe cineva (pe fb :) ) spunand ca s-au descurcat bine cu niste protectii, iti dau link pe pm ca aici vad ca e dintre siteurile reclama...

Chestii pt babyproofing se gasesc cateva si la bebe tei.

Porumbita, rondelele sunt de la Organix, altceva de orez n-am gasit.

Edit 2: a iesit al doilea dintisor, am estimat bine, procesul a fost ca la primul. Sotul l-a vazut de dimineata, eu nu eram convinsa dar l-am simtit la mana.

Noaptea trecuta a dormit 11h (bineinteles intrerupte pt supt cred ca de tot atatea ori), ceea ce nu mai facuse demult, el dormea maxim 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Hai ca dau eu cafea si ceai ca am timp sa le prepar.

Mergi la inceput