Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

scuze ca umplu paginile de post-uri dar scriu pe masura ce citesc ca altfel uiiiiiit tat tat.

Oana, ce mai faci? ne este dor de tine. Cum sunt David si Sophia?

Alina, eu am un mixer vertical mai HEINER sau ceva de genul asta, nu il mai schimb. Cand am inceput cu mancaricile pentru Ana mi-am cumparat un robot de bucatarie care atunci m-a costat muuult, stiu ca am facut rate pentru el, dar nu regret deloc. Inca e super OK, si fac o groaza de lucruri cu el.

Kytana, sunt bine copilasii. Paul a trecut in extrema cealalta, acum e constipat . E super vesel, cand se aude strigat intoarce capul in toate partile sa vada cine il striga. Isi baga pumnul in gura si apoi sufla cumva si parca ar canta la trompeta. Scuipa, face in toate felurile dar nu il pot filma , cum ma vede ca il filmez se opreste. Se teme ca ii pun la nunta filmarile cu el cand era mic . Ana si Daria se indeltnicesc cu scoala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Oana, am ajuns si eu la zi cu citirea si am vazut ca sunteti OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Ce mai faceti? Probabil ca pe masura ce o sa citesc o sa aflu cate ceva.

Noi suntem mai bine. Alex nu mai tuseste asa mult si chiar nu mai are muci. Acum am terminat si cu antibioticul asa ca sper sa ii revina pofta de mancare ca nu a prea luat in greutate luna asta cu problemele astea de sanatate. Azi seara chiar a mancat bine.

Citeam ca unele vreti sa apelati la autodiversificare. Au fost fete si la cealalta odisee care au mers pe varianta asta dar eu nu am simtit ca ni s-ar potrivi. Cred ca daca mergeam asa la fetita nu manca nici azi mai nimic ca ea nu ar pune mana pe mancare pentru nimic in lume. SI asa ne rugam sa manance.

Kytana, multa sanatate sa aveti. Acum vad cu sunteti mai bine. Interesanta si chestia cu banana. Unii ar spune ca e alergena, altii o dau la inceput de diversificare. Sa nu crezi ca nu sunt de acord cu ea ca si Maria mea manca pe la 6 luni banana, poate chiar si putin mai repede.

Ramona, si voua va doresc sanatate.

Corinuka, si noi avem zile cand Alex urla si nu pot sa il pun jos. Asa ca il plimba cu orele de multe ori prin casa.

Deci am vizionattsi eu imaginile si am simtit ca mor cand am vazut ce a facut dadaca. Deci copulul ala poate ramane cu sechele asa lovituri i-a aplicat animalul acela de femeie ca nu o poti numi om.
Asta e motivul pentru care eu nu vreau pe nimeni sa las cu copilul. Imi vine sa plang de nervi si neputinta . Nu stiu ce a fost in sufletul parintilor cand au vazut. Cred ca nu ma putea opri sa nu o lovesc si sa o scuip.

Fetelor, chestia cu sucul de porto e intradevar controversata dar autorii romani precum Capraru spun ca e ok. Cica autorii americani, asa spune Capraru, considera aceste fructe cu potential alergen, ceea ce nu s-a prea verificat in Romania. Asta o spune Capraru si nu eu.

Mirabela, ma bucur ca ati aflat cauza problemei. Acum poate gasiti si un remediu. Va asteptam cu vesti bune.

Va pup si va urez o noapte buna.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello!

Mi s-a defectat copilul! :))
Am culcat-o la 23.20. Peste jumatate de ora cand m-am culcat, ea s-a trezit! A supt, a adormit din nou. Peste vreo ora iar se foia si se miorlaia. La 3 iar sugea.
Zici ca-i dau sa bea cafea si nu lapte!!! La 4 e fresh fata. Sta in 4 labe si se da huta-huta in patut!
O las acolo sa mai oboseasca putin ca acum n-are nici un chef de somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

neatza fetele,
am scris un km de mesaj de pe telefon cand dormea Stef pe mine, si l-am pierdut, ca nu eram logata . si m-am si kinuit cu tastatura lu' peshte

Sandy, sa-ti traiasca bobocica frumusica!

Oli, sa-ti traiasca plimbareata ! Abia astept sa-l vad si pe Stefanel umbland asa!
Deocamdata el se intoarce pe burta in clipa in care-l pui pe spate, si incearca sa-si ridice fundul . E simpatic tare!

Carmen, mami tau e mortala!

Kytana, tot scriam RIpley in loc de RApley. Sa citesti cartea, ca e ok, mai ales ca are si poze.
Fetele, in week-end o sa imprumut un scanner si vreau sa scanez putin din Baby-led Weaning de Rapley si din Wonder Weeks, saptamanile ce urmeaza. Sunt in engleza, le-am luat de la biblioteca, si o sa le pun pe gmail pentru cine e interesat. Daca aveti probleme cu traducerea, spuneti va rog.

E normal ca BLW sa nu fie pt toata lumea; fiecare se informeaza si face cum crede ca e mai bine pt familia ei. Eu cred ca asta i se potriveste lui Stefan; macar sa incerc! Cum am mai spus, am putine emotii pt cum va fi in Romania, ca vom fi musafiri la ai nostri. Am citit ca-i poti pune pe bebei si in fund, pe o fata de masa, ca la picnic; sau ii tinem in brate. Clar, nu vad asta ca pe ceva permanent, dar in deplasare merge.

Mirabela, sper ca e mai bine Calin. la bolnavior si tie, ca sa ai putere.

Oana, mai ai de facut tratament? Multa sanatate si putere!

s-aveti o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Legat de mixer - pentru cine nu a cumparat inca.
Noi am avut la David unul de ala cu picior vertical. Ideal este ca piciorul sa fie din inox, nu din plastic. Ca il bagati in chestii fierbinti pentru pasat.
Noi am luat steamer la David (recunosc ca asta e din plastic - la vremea aia nici nu cred ca gaseam altceva) si sincer l-am folosit de maxim 2-3 ori. E drept ca legumele la steamer sunt mai sanatoase, dar lui cred ca tocmai asta nu i-a placut - aveau un gust mai puternic.

Papelusca, eu mai fac tratament, sper, muuulti ani de acum inainte. Am niste injectii pe care le fac pentru inducerea menopauzei 2 ani (desi cica sunt studii sa le modifice la 5) si mai iau pastile 5 ani pentru scaderea nivelului de hormoni (desi iar sunt studii ca ar fi mai bine sa se ia 10 ani). Sa fie totul bine atatia muuuulti ani (asa mi se par acum) si sa fie asta cea mai mica problema

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

buna dimineata,
Oli pe mine ma distreaza Maya ta cu programul ei superflexibil dar tu cred ca nu ai chef de glume nocturne. Lasand oboseala la o parte banuiesc ca e nostim sa o vezi cum face fitness la ora 04 am cand tu dormi pe tine. Ai un copil energic si imprevizibil dar nu uita ca e sanatoasa, vesela, a crescut bine, de frumoasa nu mai spun. Focuseaza-te pe plusuri si vei uita de derapajele cu somnul .

Papelusca eu mai bine ca nu pot intra pe DC de pe telefon (imi tot spune ca e pagina prea mare) ca altfel as mai scrie si eu un mesaj pe care sigur l-as pierde. E bine ca Stef se intoarce de pe spate pe burta, Paul nu prea are chef, se intoarce doar pe o parte. Daca e pe burta ridica fundul in sus si misca genunchii,in felul asta inainteaza cate putin, deci ma astept sa mearga de-a busilea repejor.

Aseara s-a culcat la ora 21,00, prima trezire la 00,40; apoi 03,30; din nou la 05,30 si apoi 07,50 . Eu dupa prima repriza de papa nu l-am mai dus in patut, de lene, si am adormit cu el la san. Am dorit toti 3 pe jumatate de pat , cealalta era libera.

Carina ma bucur ca Alex e mai bine si ca isi revine si cu pofta de mancare. In privinta alimentelor asa este, sunt pareri si pareri, fiecare alege ce crede ca i se potriveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata!

Olivia eu iti spun din proprie experienta cu portocala, lui David cand ii dadeam pe la 7 luni i se accentua dermatita, rana se facea pe fata si trebuia sa-i dau corticoid, ca sa nu mai spun ca-l durea burtik. Acuma depinde de copil.

Stella la varsta asta nu se face teste alergice pt a afla la ce este pt ca nu sunt relevante la asa mici, sist imunitar e in dezvoltare si mai exista riscul de soc anafilactic daca-i bagi alergen in corp. Singura analiza e IGE total care arata doar ca e alergie. Se indeparteaza cei mai comuni alergeni: mucegai, acarieni din perne, praf, flori, animale, etc.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Eu nu imi amintesc daca dupa trezirea de la ora 05 i-am mai dat sa manance sau nu. O fi grav?? Vad ca nu da semne de foame, roade la o jucarie in patut. La noi iar a nins . E frumos ca e alb dar parca asteptam primavara. Oricum asa ma bucur ca la ora 17 cand plec dupa ANa la scoala e inca lumina , incet incet se lungeste ziua.

Mirabela ma bucur ca ati gasit problema, acum un medic bun trebuie sa va dea o schema de tratament, nu? Cum ai depistat ca e alergie? Stii si la ce e alergic?

Editez ca am vazut raspunsul Mirabelei intre timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana nu stiu de oscilo, eu am luat de 2-3 ori, mai ales in sarcina ca nu puteam lua altceva, la copii n-am prea folosit homeopatice dar m-ar interesa, am cunostinte care folosesc de cativa ani si nu au mai dat la copii antibiotice, in masura in care le dadeau lunar fiind in colectivitate, le merge f bine.

Eu sunt interesata de BLW insa o sa fac o combinatie pt ca eu am frica de inec si sunt cam panicoasa la astea, mi-e ca el va vedea reactia mea si n-o sa-l incurajez deloc. O sa-l pun la masa cu noi si o sa-i dau ceva pt el. Dar nu o sa fie baza asta.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput