Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Lacramioara, cred ca am scris in acelasi timp
De ce sa nu ii pot da puiului lapticul tau acum? Ce antibiotic ei? Daca ei augumentin poti sigur sa ii dai, macar ce scoti din sanul fara probleme. Iti spun asta din expeienta proprie - deci e testata.
A! Redu si lichidele pe care le bei tu.

Nu am luat dostinex, dar am auzit de el. Eu am intarcat natural, dar dupa am ramas cu o lactatie f mica si am luat la un moment dat brocriptin, dar e oribil. Am luat doar cateva zile, si doar o jumatate de pastila, pt ca imi dadea un sooomn!
Off, Doamne! sa treaca mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Lacramioara, in plus de ce ti-au recomadat fetele, iti recomand bilutele homeopatice Phytolacca pt perioada de mastita, eu m-am inteles bine cu ele. Atentie, nu se iau pe perioade lungi de timp!

Intreaba de medicament si la forumul de alaptare, eu am intarcat fara medicamente inlocuind incet incet mesele. Dar pt asta e nevoie din pacate de timp mai mult de o luna.

Sanatate!

Eu ieri am fost intoarsa pe dos, mi-a plouat si tunat. Sunt un pic cam deprimata, prefer sa o pun pe seama vremii. Azi am gasit pe masa un cosulet cu flori de Sf. Valentin (si eu bineinteles ca nu am nimic pt sot, ca noi cica nu sarbatorim ) . O zi plina de oubire va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Cristina Bine ai veti!
lui Nicolas sa creasca mare si frumos.


Onut Ii mai fug ochisorii lui Luci?
Aseara a intrat sotul in vrie ca se uita fisa crucis. Si imi aduc aminte ca Bia nu facea asa. L-am linistit cand i-am zis ca o sa intreb medicul oftalmolog in martie cand merg cu Bia la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Acum am venit si noi la consultul de 2 luni si suntem in grafic. 5.220 gr (deci a luat peste 1 kg si luna asta) si 57 cm. Nu stiu ce a masurat neonatoloaga la o luna, pentru ca atunci cica avea 56 cm in lungime, dar sunt convinsa ca nu a luat doar 1 cm intr-o luna, ci ca n-a masurat-o cum trebuie luna trecuta. Acum am pus-o pe dr. s-o masoare de 3 ori ca sa fim sigure ca are intr-adevar 57.
Icterul s-a mai domolit, de hernie mi-a zis sa nu-mi fac griji ca o sa se inchida pe masura ce isi dezvolta muschii abdominali si sa fac un fel de abdomene cu ea. Bubitele de pe fata se pare ca le-am tratat cum trebuie cu apa, apa termala si crema de hidratare, doar ca mi-a fost teama sa intervin si o curatam asa doar din cand in cand, in rest o stergeam doar cu apa simpla. Dar de acum facem treaba asta zilnic, sper sa-i treaca.

Cat despre consult, acum am fost la Regina Maria si vreau sa spun ca nu se compara cu consultul de o luna de la Medicover. Pe langa faptul ca dr. neonatolog de la Medicover a intarziat atunci aproape 30 de minute, consultul a durat max. 20 de minute, in conditiile in care 10 minute a stat la pc sa scrie fisa. Ce-a verificat au fost doar greutatea, inaltimea, circumferinta craniana si reflexele. N-a pus un stetoscop pe ea, nu s-a uitat in urechi, in gurita, nimic. Iar acasa am constatat pe fisa pe care a scris-o ca trecuse acolo si temperatura 36.7 (pe care nu i-o luase), si informatii despre respiratie, sau bataile inimii (pe care nu le-a ascultat), nivelul bilirubinei, pe care nu i-l masurase cu nimic si multe altele, pentru ca am o fisa cu informatii care nu se mai termina si care au fost trecute acolo din burta.
N-am repetat consultul, pentru ca se vedea pe copil ca n-are nicio problema, dar am zis ca ne mutam la Regina Maria cu ea.

Eu o sa-mi pastrez medicii de la Medicover, pentru ca n-am avut probleme pana acum si chiar sunt medici buni, dar la ea au tot fost erori, inclusiv ca la nastere au zis initial ca are 2500 gr, dupa care au recantarit-o dupa o ora si au constatat ca are 3160 gr; plus ca la 3 ore dupa nastere m-am trezit cu o dr. in salon care nu s-a prezentat, dar mi-a zis ca acum copilul e bine, respira in sfarsit, sa vedem cum evolueaza, mai ales ca nici nu a fost prea bine dezvoltat, dupa care a plecat din salon... Imi e clar ca vorbea despre alt nou nascut si gresise salonul, pentru ca Ema a respirat de cand au scos-o si n-a avut nicio problema, a fost dezvoltata corespunzator varstei etc., dar tot m-a bagat in toti sperietii, va dati seama.
Si eram doar 2 mamici care nascusera atunci, cat de tare s-ar fi incurcat oare daca eram mai multe? :))

Controlul de azi, de la RM a durat aproape o ora, a verificat-o peste tot, inclusiv de iritatii de scutec sau cojite in cap, inclusiv ca nu s-a bazat pe ce-i ziceam eu ca urmareste obiectele cu privirea sau ca se intoarce in dreptul zgomotelor pe care le aude si le-a testat si ea. I-a verificat si nivelul bilirubinei, care nu e ceva de speriat si mi-a zis ca n-o s-o tina cu icterul pana la diversificare (cum imi zisese cealalta dr.), ci ca pana la 2.5-3 luni ar trebui sa scape.

Hai ca iar am scris un roman, dar am energie, pentru ca domnisoara m-a lasat sa dorm azi noapte. Pentru prima data a avut doar 2 treziri: una la 3 jumate si una la 8. Iar acum are 4 ore si ceva de cand a mancat ultima oara si inca doarme. O mai fi crescut si ea, s-o mai fi maturizat, cine stie :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Aaa, da... si ca sa ma laud si eu cu ceva, are tonusul muscular al gatului si spatelul ca un copil de cel putin 3 luni (cu toata lipsa de tummy time)

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Lacramioara, hai ca poate pana la botez te mai inzdravenesti! Daca pui in practica sfaturile fetelor legate de detensionarea sanului, poate te ajuta si de la spital... Si eu am avut noduli ft. durerosi in prima saptamana dupa nastere si m-a ajutat ft ft mult masajul facut cu ulei de bebelusi (m-au invatat in spital asistentele). Am crezut ca ajung la mastita la cum erau sanii, dar a trecut...
Cristina, bine ai venit!
Nicoleta, eu stiu ca la varsta asta e normal sa le fuga ochisorii, inca nu-i pot coordona ft bine. Eu zic sa nu te ingrijorezi, e inca micuta Corina.
Mami, sa-ti traiasca puiul dolofanut!
Cellena, nici aici nu l-au masurat cum trebuie pe Victor...data viitoare o sa fiu mult mai atenta! Cat priveste Medicover, eu am fost multumita de dr. de acolo (pana sa plec am mers la dr Juganaru-gineco, mi-a placut ft ft mult de ea, mi-a mai dat si sfaturi pe email, cand ii scriam de aici),am facut si morfo fetala la ei, am mers la ofta, la endocrinologie...au fost toti ok, insa daca zici ca s-au comportat asa la control, bine ca i-ai schimbat! Sa cresca mare Ema si LA MULTE LUNITE SI ANI FERICITI!unde la Victor.

Azi am rezervat biletle la avion!!!!! Peste 2 luni venim acasa!

fetele si minunile de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Cellena felicitari! La multe lunite Emei
A luat foarte bine in greutate. A mea avea saptamana trecuta 4600 nascuta cu 3080 g si mai mult de 200 de gr. nu ia pe saptamana. Nu-mi fac insa griji.
Pe 19 mergem si noi la vaccin, sper sa fie bine.
Nici Nadia nu prea sta pe burtica, spre deosebire de fratesu nu-i place deloc. El ar fi dormit ore intregi pe burta mea, ea mai mult de 30 min. nu doarme, nu-si gaseste locul.


Cristina bine ai venit!

Aschiutza nu cred ca sotul tau se asteapta sa primeasca ceva. Poate doar a vrut sa-ti multumeasca ca i-ai daruit doi copii minunati. Nici noi nu sarbatorim dar m-as bucura totusi sa primesc si eu un buchet de flori.
Cum jai e cu simfiza? Eu mi-am revenit complet, spatele ma supara insa rau, as vrea sa ajung si u la osteopat sau macar la fizioterapie. Dar sa vedem cand....

Azi am fost si eu la cursul de Ruckbildungsgymnastik. Nadia a fost cumintica, a plans o singura data. Eu deja simt ca fac febra musculara si abia am facut cateva exercitii amarate. Mi-a facut bine iesirea asta " in lume".
As vrea sa ajung si la coafor, simt nevoia de o schimbare. Am avut dea 2 programari dar nu am reusit sa ma duc. Am zis ca nu mai fac nicio programare, cand voi putea, o sa merg asa spontan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buna fetele
Hai ca incet incet, ma pun si eu la punct cu forumul. Pana acum am dovedit primele doua capitole, asa ca las comentariile pentru acestea:
Ary, intrebai de manduca: nu am mai pus-o. De lene in principal. Dar bine ca mi-ai amintit. Si sa-ti traiasca sotulica si sa fie sanatos
Vad ca mai tin la silueta si alti bebei. Si domnisoara mea e la capitolul molfaim nitel tzitzi si apoi ne plictisim. Am lasat-o in legea ei vreo 2 saptamani, timp in care baga tzitzi si la o ora si iata ca mi se scofalcira tzatzele. Lapte s-ar parea ca mai este, inca reusesc sa mai mulg cam 60 ml intr-o zi (eu, care scoteam 100 ml la un muls), numai ca miss tzitzi nu prea mai ia in greutate. Acum sunt pe ceai de chimen si anasaon cat cuprinde si o sa-mi command si more milk plus; iar pe demoazela am trecut-o la mancat la ore fixe. Vedem daca revenim la vechea productie, ca tare n-as vrea sa pierd de pe acum laptele.
Iulia, da, neonatoloaga noastra a fost dna Olteanu, si da, chiar ca-si merita laudele. Eu una m-am distrat copios cu ea, si la consultul prenatal si in maternitate.
Nicoleta, si nasa Marei este necasatorita si singura; preotul ne-a spus a nu e bai, singura condtie e sa fie botezata crestineste. Si dap, si la mine tot jumatatoiul e cu potrivitul apei de baie. La multi ani sotului!
Onutz, si Mara se uita cu niste ochi cat cepele la noi cand mai mancam pe langa ea. Cred ca o fascineaza maxim castroanele noastre. Dar soacra ta e the best cu “pofta”, am ras sa mor!
Popeasco, nu esti anormala, ca si eu dupa botez o trec pe diversificare (pe 5 martie face 4 luni, botezul va fi pe 3). O sa intreb si pediatra, dar oricum am schema de diversificare practicata in general de medlife si mi se pare rezonabila. Teoretic incep cu suc de morcov facut jumi juma cu apa, 10 cu 10 ml in prima zi, 20 cu 20 a 2-a zi, si tot asa, pana la 100 cu 100 ml.
Bioana, toate formulele cu “HA” in coada sunt hipoalergenice. Noi avem in casa de la Lactana (asta primea in maternitate ), dar nu i-am dat din el, ca nu a fost nevoie.
Mami, eu am lapte congelat; dar sincera sa fiu eu nu mi-am gustat propriul lapte deci nu am cu ce sa fac comparatie (si nici nu-l voi gusta prea curand). Te anunt peste vreo 2 zile daca Mara il accepta sau ba, desi ea refuza biberonul ca idée (am lasat eu lapte muls cand am plecat la o sesiune de shopping, si n-a vrut neam sa manance si am mai testat la vreo alte 3 zile distanta si la fel, biberon no no; desi cand a mai stat maica-mea cu ea a beut din bibe fara probleme). Ia-ti pungi speciale pentru congelat (lansinoh, bebe tei) si vezi daca si in alea isi schimba gust/miros.
Angelique, eu in ziua de facut curat o las sa mai si vocifereze. Mai fac pauza sa ma duc sa vb cu ea, dar daca e zi de curatenie, apoi e zi de curatenie. Si nici nu o pot tine in aceeasi camera in care prestez eu – aspirator, solutii. Si in loc de 2 ore cat ar dura in mod normal aspirat, sters praf, spalat pe jos dureaza juma de zi. Baia si bucataria au zile separate si la alea intradevar fac numai cand doarme ea sau daca e ta-su acasa si-i pot trimite la plimbare pe amandoi.
Mena, Cellena, a mea cel mai bine se simte in fundul gol. La baie e in extaz, ranjeste non stop la ta-su, iar dupa masaj e o veselie pe ea si un dat din maini si picioare…. Cand o iau s-o imbrac se strica jucarica si imi da concerte. Deci nu cred ca fara haine se simt vulnerabili ci pur si simplu tine de copil; unora le place, altora nu.
Cellena, oricand cu placere. Iti mai zic ce face ta-su lu’ fi-mea poate te mai inspiri: masajul de dupa baie, joaca de-a avionul, “gadi-gadi”, testatul biberonului, pregatitul baitei si evidenta controalelor Marei plus programarile de rigoare. Si mai avem si programul artistic in care ea sta la mine in brate cu fata la public si ta-su se maimutareste in ultimul hal sau jongleaza cu diversi papitoi de-ai ei; iar mandra mai nou rade de se prapadeste cand se prosteste ta-su. La mine doar zambeste indiferent cat de mult ma straduiesc. Oricum cand vine ta-su la ea se lumineaza toata; numai ranjete are pentru el.
Sellena, incearca si tetinele de latex. Desi cum spuneam mai sus a mea refuza biberon de la noi indifferent de tetina (material, model, forma). O sa mai testez din cand in cand, plus ca vor veni ai mei la botez si-s curioasa daca de la maica-mea mai vrea bibe.
Dana, are si Mara perioade in care plange pur si simplu. Am puricat-o din cap pana in picioare de nu stiu cate ori si tot degeaba, asa ca am renuntat sa ma mai agit. Cand are zile de-astea glorioase, o tin in brate, o plimb, o mangai, ii cant si astept sa adoarma. Mai nou cand e rupta de oboseala, scoate niste vaiete pana adoarme de mori de ras. Ii pica ochii in gura si nici capul nu reuseste sa-l tina dar tot maraie ca un pisic lesinat. Adoarme nitel si apoi brusc tresare, se mai lamenteaza nitel si tot asa pana pica lemn. Si cand pica, tai tai, poti sa tragi de ea in toate directiile, nu mai are nici o reactie.
Eu si acum ii calc hainutele si nu numai; si prosoape, si sac de dormit si patura si tot. In primul rand arata mult mai bine; cand le iau de pe sarma zici ca si le-a tras cineva printre “falci”; si in al doilea rand asa m-am obisnuit. Probabil ca daca as gati n-as avea timp de calcat, dar cum nu gatesc decat chestii minutiste (paste, gratar) ma dau si eu eroina si calc tot ce-mi iese in cale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, gagici!
Cristina, bine ai venit!
Nico, Luci se mai uita crucis cateodata, parca mai rar, numai cand se concentreaza intr-un punct si parca intra in transa, asa. Se uita numai acolo si da din picioruse. Dr a zis ca dupa 6 luni ne trimite la oftalmolog daca e cazul, dar in unele tari se agita dupa un an
Eu zic sa nu va ingrijorati, d mea a zis ca in principiu se poate corecta daca e cazul.
Mami, felicitari pt Ivanel Dolofanel
E f dulce si seamana mult cu tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, La multe lunitei printesei Ema, sa fiti sanatosi cu totii!

Mergi la inceput