Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Moasa mi-a raspuns la e-mail si a zis sa nu ii dau in nici un caz lapte praf.

Cred ca doctorii de aici intra in panica prea usor ca mor de foame bebeii si mai degraba simt nevoia sa isi faca datoria sfatuind in dreapta si in stinga despre LP. Da al naibii ce ma demoralizeaza asta .

Mena, ai mai cerut altui doctorm o opinie despre anemia fiului? Dar analizele le-ai mai facut si la alt laborator? Aud tare des ca se dau rezultate gresite in tara, aici nu mi-am facut nicodata griji, nu stiu ce se intimpla in tara cu atitea greseli .

------------------
Still looking for pieces of heaven...



L-au vazut 2 medici. Analizele le-am facut la Synevo si acolo nu prea se greseste. Oricum mi-au spus ca are anemie vazandu-l , analiza a fost doar sa intareasca diagnosticul. Sunt decisa sa nu ii mai dau niciun fier, nimic. De la 6 luni il diversific si am grija sa primeasca fier din alimente. Alaptat va fi pana la 2 ani+

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Iulia, m-ai facut sa rad cu "soimul patriei" :)) Daca ai renuntat tu la suzi pt asta, inseamna ca iti doreai taaare mult sa fii soim :)

Nicoleta, multumesc! Multa sanatate si voua!

Fetelor, eu azi am descoperit ce pot face aerosolii. Tot auzeam o gramada de mamici ca folosesc, dar eu nu aveam in casa pt ca nici nu am avut nevoie. Iarna asta insa Nati a racit rau de tot, iar acum, cand am vazut in ce hal e cu mucii si dupa ce am tras si o otita din cauza lor, am luat si eu aparat si i-am facut. Nu va mai povestesc prin ce am trecut ca sa o conving sa stea, dar important e ca am reusit. Daca dimineata era terminata, nu dormise din cauza nasului infundat, acum doarme dusa langa mine si respira frumos pe nas fara probleme. Nu mi-a venit sa cred ce efect au avut.
Asa ca, daca nu aveti aparat de aerosoli, sa va luati ;)

Ma retrag in plina glorie :) Fetele mele dorm duse, langa mine. Cea mare a fost mamoasa tare azi si a tinut neaparat sa doarma cu mine.

Noapte buna si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Tnicoleta , pe fata o cheama Alexandra.
Eu am sunat MF sa o intreb daca e posibil ca fata sa fi facut vreo infectie cat a stat in maternitate la prematuri si de asta sa verse asa
M-a intrebat de unde imi vin ideiile astea... e o tipa mai din topor
A zis ca nu e posibil pt ca ar fi trebuit sa imi faca si febra sau alte complicati...
Nu stiu de cand am devenit asa de panicoasa... cand e vb de copii ma pierd de tot.
In seara aia cand fata numai reactiona noi nu am mai asteptat salvare... am luat masina si am fugit la budimex. Pe drum ii tineam degetul in gura sa nu se duca limba pe gat...Doamne prin ce am trecut si atunci... cand am ajuns la spital eu eram in pijamale si in papuci si bineinteles ca afara era zapada pusa deja... sunt dusa si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ela, din motivul asta am puse undeva pe linga iesirea din casa un set complet de imbracaminte, ca sa fiu gata in 2 minute daca e nevoie ... Da eu sunt genul ala care nu sufera sa ramina fara orez in casa, care are rezerve de mincare pt cazul in care am ramine din diverse motive inchisi in casa (zapada, tornada, etc, etc ). Recomand oricui, dar mai ales mamicilor care dau LP sa aveti citeva sticle de apa in casa. Nu stiti cind vine zapada cit metru sau va imbolnaviti si nu puteti iesi din casa... Majoritatea dintre voi aveti familii prin apropiere, dar cei ca mine la care arareori da cineva bunaziua si cui ii mai pleaca si sotul pe coclauri e bine sa aveti pt urgente de toate cite putin in casa. Se vede ca am prins una dintre perioadele negre ale comunismului?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, apropo de synevo ca nu da rateuri, mie mi-au gresit analiza de coagulare de m-au bagat in toti sperietii. Am repetat-o (plus alte o mie de analize, ca sa fim siguri) si a doua oara a iesit bine
Aschiutza, sunt perfect de acord cu ce zici tu acolo. Noi am ramas iarna trecuta blocati in casa vreo 3 zile din cauza zapezii. Cartierul in care locuim noi da in soseaua de centura a bucurestiului (are un singur drum de acces ), iar soseaua de centura era blocata. Nu va mai povestesc cum am venit acasa pe viscol pe jos (cativa km buni), pt ca n-aveam cum sa intram cu masina, doar pentru ca erau cateii singuri in casa si nu puteam sa-i lasam fara apa si mancare. Nu va mai povestesc nici cum eu eram in fusta si cizme, iar afara viscolul de pe lume, de te lua pe sus :))
De atunci, nu doar ca am mereu de toate in casa, dar iarna avem in portbagaj si costumul de schi si bocancii de munte.
Un rand de haine la iesirea din casa n-aveam inca, dar de maine o sa am :)))

Si vreau sa confirm: Cerazette mi-a taiat pofta de mancare. Sunt foarte incantata, poate dau si eu macar vreo 6kg jos pana in mai, la botez, sa fiu si eu milf si sa pot sa-mi lipesc pe masina bumper stickerul pe care il am de cand eram gravida si pe care acum imi e rusine sa-l pun: "HOT MOM" scrie pe el :)))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cellene, maica, nu mai povesti tu acolo cum ai slabit, ca acuma incep si eu sa iau (si nu ar trebui din cauza bolilor anterioare, pericol de recidiva). Nu ma pot abtine sa nu ma indop, offff !

Mai imi las o luna si gata! Trec treptat, treptat la redus piinea si dulciurile (si daca reusesc sa ma abtin, am redus jumatate de calorii! ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Mena, apropo de synevo ca nu da rateuri, mie mi-au gresit analiza de coagulare de m-au bagat in toti sperietii. Am repetat-o (plus alte o mie de analize, ca sa fim siguri) si a doua oara a iesit bine

Si vreau sa confirm: Cerazette mi-a taiat pofta de mancare. Sunt foarte incantata, poate dau si eu macar vreo 6kg jos pana in mai, la botez, sa fiu si eu milf si sa pot sa-mi lipesc pe masina bumper stickerul pe care il am de cand eram gravida si pe care acum imi e rusine sa-l pun: "HOT MOM" scrie pe el :)))

Mami de strumf Ema (14.12.12)


E posibil sa fie asa cu Synevo. Oricum am decis sa nu ma mai stresez, daca se mastea 4 zile mai tarziu nu mai era atata cautat peste tot si nu ii mai facea nimeni analiza la sange si nici nu as fi aflat ca e sau nu anemic. O iau ca atare si ii dau sa pape lapticul meu.

Ahaaaaaaa!!! deci nu sunt singura!!! Ma fortez sa mananc macar o data in zi. Nu am slabit mare lucru, mai am vreo 4 kg de dat jos ca sa ajung la greutatea de dinainte de sarcina, dar sunt multumita ca nu m-au ingrasat si nu mi-a pierit "alt apetit" .

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Am fost ieri la dr. cu Stefanut si mi-a zis dr. ca datorita la acesta bacterie pe care o are s-au modificat si celelalte analize.Am repetat coprocultura inca o data la Synevo sa fim siguri ca este corect rezultatul si daca iese la fel trebuie musai sa ii dau antibiotic mai puternicBacteria este destul de rezistenta si nu avem incotro,dr. nu era prea incantata de asta pentru ca este prea mic.A zis ca e o bacterie mai rara si cazuri rare de bebelusi care au asa ceva probabil am luat-o din maternitate,ca la odiseea de sept-oct este o mamica care a nascut la Cf 2 si fetita ei a contacta tot klebsiella.Are intoleranta la proteina din lapte de vaca,suflu la inimioara pe care o sa il investigam,piciorutele aduse in interior si anemieMiercuri mergem cu rezultatul din nou la dr. pana atunci ne-a dat sa ii dam colief,debridat,protectis si bifido-baby.
Vad ca de ieri a inceput sa respire mai greut sper sa nu raceasca.In rest este vioi,este un copilas vesel care tot timpul rade cu gura pana la urechi si la oricine in special la mami si la tatiSper sa trecem peste toate cu bine.

Distractie placuta celor care au botezul copilasilor azi urmam si noi saptamana viitoare.Noi habar nu avem ce sa cumparam la nasi se apropie cu pasi repezi botezul si nu ne-am hotarat.Poate mai aveti voi idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

'Neata, gagici
Deci d-aia mi-a pierit si mie super foamea care ma luase, a avut
dreptate cine intreba care apetit dispare de la cerazette
Apetit d-alalalt am, dar cu timpul stau f prost...
Bubu, eu tot mai sper ca vor incalzi biserica in care faceti botezul
Despre suzeta again- eu i-as da-o ca sa nu ramana cu suptul degetului pana mai creste, ca suzeta i-o pot lua, dar cu degetelul ce fac? Si eu mi-am tot supt degetul de la mana dreapta pana dupa un an si drept urmare a ramas mai subtire decat cel de la mana stanga. Dintii sunt drepti.
Cand e lesinat de foame (adica din senin) Luci isi molfaie pumnisorii sau vreo 2 degetele (aratatarul si mijlociul) printre urlete, cand aud cum le suge mi se face o mila de el... dar mi se pare si f haios cum se aude, razbate disperarea
Dar nu stiu cat o sa si le mai suga, si-a dat seama ca nici din ele nu curge nimic si parca a lasat-o mai moale
Apropo de asta, acum cateva zile cand am fost in carrefour am vazut un bebelus mai mare putin decat Luci, statea cumintel in landou, cu niste ochisori maaari si albastri si isi sugea degetelul mare. Era atat de dulce, mi-a topit sufletelul
Vorbeam zilele trecute cu verisoara-mea care are 2 plozi, unul de 3 ani si jumatate si una de un an si 3 luni (puiut de noiembrie ). Pitica tot mai molfaie la suzeta, p-alu' frate-sau "a luat-o cioara"
Imi place sa tot aud ce s-a intamplat sau se va intampla cu suzetele, asadar initiez un sondaj nou de opinie
Pup fetele si distractie placuta la botezuri

P.S.: am medalion cu litera L , mai exact mi l-a facut iubs cadou de valentine's

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Am fost ieri la dr. cu Stefanut si mi-a zis dr. ca datorita la acesta bacterie pe care o are s-au modificat si celelalte analize.Am repetat coprocultura inca o data la Synevo sa fim siguri ca este corect rezultatul si daca iese la fel trebuie musai sa ii dau antibiotic mai puternicBacteria este destul de rezistenta si nu avem incotro,dr. nu era prea incantata de asta pentru ca este prea mic.A zis ca e o bacterie mai rara si cazuri rare de bebelusi care au asa ceva probabil am luat-o din maternitate,ca la odiseea de sept-oct este o mamica care a nascut la Cf 2 si fetita ei a contacta tot klebsiella.Are intoleranta la proteina din lapte de vaca,suflu la inimioara pe care o sa il investigam,piciorutele aduse in interior si anemieMiercuri mergem cu rezultatul din nou la dr. pana atunci ne-a dat sa ii dam colief,debridat,protectis si bifido-baby.
Vad ca de ieri a inceput sa respire mai greut sper sa nu raceasca.In rest este vioi,este un copilas vesel care tot timpul rade cu gura pana la urechi si la oricine in special la mami si la tatiSper sa trecem peste toate cu bine.

Distractie placuta celor care au botezul copilasilor azi urmam si noi saptamana viitoare.Noi habar nu avem ce sa cumparam la nasi se apropie cu pasi repezi botezul si nu ne-am hotarat.Poate mai aveti voi idei.

Mamica printului Stefan Lucian




oooof, Doamne!!! sa isi revina cat mai repede printul

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput