Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Ramona,totusi constipat cred ca inseamna cand face bilute.Al meu face de consistenta .... ca ce,ca ce....??? Aaaa , cum e pasta de dinti.Asa face.Cand era bebe facea apa,acum mai gros.

Si intr-adevar se spune ca bb-ii alaptati nu se constipa.Ceea ce are Andrei nu e constipatie....sunt dereglari ale scaunului.
Dar pe mine ma disperaaaaaaa....

Or fi medicii straini mai inconstienti?Sau medicii Romani ne omoara cu "sa le dam preventiv" :(

Stela nu te baga pe lp :(


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Stela,cand il lasam eu mai multe zile si nu il stimulam facea aceeasi consistenta ca dimineata.Ca pasta de dinti :)) Scuzati comparatia... :))

Si al meu azi noapte la 2 face bulbuci si gangurea,dar eu ma intorc pe partea cealalta si ma culc.Nu il bag in seama,ca daca m-as potrivi dupa el....Uneori zici ca a mancat sapun frate ce spume are la gura :)))))

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, Maya doarme cam 8-maxim 9 ore noaptea, cu intreruperile de rigoare, evident. La 7.45 cand la voi e somnul de noapte, ea mai trage o repriza scurta de nani, inainte de baita de la 9.30. Daca s-ar culca la ora aia, cu somnul ei de 8 ore, la 4 ar fi finala. Eu zic sa-l lasi in pace, rezista si tu, ca o sa-si faca el un program pana la urma. Eu cand ma uit in urma imi dau seama ca a avut tot felul de somnuri: din 3 in 3 ore, 5+3, din ora in ora... si cine stie cum or mai fi pana isi face programul. A mea am vazut ca sta treaza noaptea cand are de exersat vreo achizitie, de genul uta-uta in 4 labe, exerseaxa fata si noaptea, ingrijorata sa nu uite Am citit si de alte mamici cu bebei care exerseaza noaptea noile achizitii: intoarceri, stat in fund, ridicat in picioare...

Legat de scaun, eu am unul primit la botez, tot de la Ikea, modelul Blanes. Daca nu as fi avut, as fi luat ca si Gabi Antiloopul de la Ikea, pt ca se pare este scaunul ideal in autodiversificare: se murdareste, il bagi sub dus si gata curatatul. La ce mancare peste tot imi inchipui eu ca va fi, cand vad scaunelele acelea gen bouncer, "imbracate in puf", ma gandesc cu groaza la curatarea lor.

Andreea, e bine ca sta fara sa-l bagi in seama noaptea, si adoarme la loc.
A mea de la un timp are o noua apucatura cand e semi-adormita: racaie cu unghiile salteaua si se trezeste de la zgomot. Aseara o tinea sotul in brate si racaia peretii fata mea.

Si de 3-4 zile e maraita intr-una. Se potoleste doar in brate. Aseara din maraiala o dadea in plans apoi in ras. Suspectez dintii de jos, ca se vad 2 liniute albe si ar roade fata orice. La un moment dat lasase sanul, isi bagase halatul meu in gura si si-l tot indesa acolo. Sper sa iasa mai repede. I-am dat 5 granule de Chamomilla 30 CH.

A mai dormit 2 ore si eu cu ea ( 45 min pe mine si restul cu tzitzi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Oli, chamomila 30ch e pt dintisori? Ati fost la homeopat si vi le-a prescris sau doar la recomandarea altei pers? Ma gandesc si eu la ceva remediu pt dureri de dinti, dar zau ca nu stiu ce sa si dea rezultate. Calgel si gingigel le-am probat la dominic fara prea mult efect.
Nu-mai-stiu la voi e tare faina consistenta de pasta de dinti dupa 3 zile, desi dr zic ca daca prinde forma, ca maioneza asa cu mot cand iasa, sa nu fie lasat mai mult de 3 zile. Eu la inceputuri, acum vreo 2 luni il lasam asa vreo 5 zile si apoi il ajutam. Acum insa la noi consistenta e foarte tare si il doare rau burtica si are si in dreptul colonului descendent zona intarita.

Am incercat sucul de morcov - bleahhh. Nici simplu, nici diluat cu apa sau ceai nu l-a vrut David. Poate daca l-as combina cu suc de marn dar deocamdata zicem pas la morocv ca vad ca nici piure, nici suc ne ne place. Oare cu se sa continui? Sau mai bine facem o pauza, desi acum cam era momentul, ca nu e racit, nu avem vaccin, ca dupa vaccin iara o sa vad un regres si atunci chiar nu i-as introduce alimente noi,sa fie un stres in plus pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, da, e pt dintisori, l-am luat la recomandarea unei persoane. Eu stiam ca sucul de morcov e bun pt constipatie, dar morcovul constipa. Auzisem ca mai are efect sucul de portocala (2-3 lgte), asta daca vrei sa-i dai citrice de la varsta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata dragelor!

Si eu tot chiauna astazi. Dupa primul somn de 3h, s-a trezit din ora in ora, pana pe la 02.15 cand nu a mai vrut sa adoarma pana pe la 03.00. Deci da, Stelutz, ne mai confruntam si noi cu perioade de insomnie.

Spre dimineata a mai avut o tentativa de nesomn, dar pentru ca era mai linistit si se juca, l-am lasat sa se joace, eu am dormit si intr-un final a adormit si el. Aiincercat sa il lasi singurel putin in patut si sa vezi ce face? Poate adoarme asa Stelutz.

Oli, iar s-au vorbit ai nostri?

Eu chiar il las sa faca in ritmul lui. L-am stimulat de 2 ori cand eram in Ro, dar atat. Nu imi place sa il fortez, mai ales ca atunci cand iese, e de consistenta unei .... maioneze. Deci clar nu e constipat. Ii dau in continuare probiotice, cred ca chiar il ajuta.

Mirabela, ce mai face Calin? Sper ca sunteti bine!

Papelusca, m-am uitat si eu la cele de la Ikea, dar citisem un articol ca aici in UK vor sa il retraga de pe piata din cauza unor copilasi care s-au ranit in el www.ikea.com/gb/en/about_ikea/newsitem/ikea_recalls_antilop" target="_blank">Chiar apare si la ei pe site. La fel si pentru 2 din modelele de la Chicco. Deci trag un semnal de alarma, sa aveti grija cu scaunele.

Va pup!

P.S Incerc sa fac capitol nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Va invit in casuta noua, care se va umple in curand de legume si fructe

Mergi la inceput