Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata, offff am probleme, dupa masa de la ora 18 a dat afara aproape tot ce a mancat dar nu laptic ca ceva transparent ca si albusul de ou. Nu a fost voma ci regurgitare, adica ii curgea din gurita nu era jet. A fost vioi si vesel, a mancat din nou la 21 si l-am culcat. de la 23 au inceput treziri din 2 in 2 ore din cauza ca nu poate respira. E infundat nasul dar nu cu muci ca l-am aspirat la 4 dimineata si tot ceva ca si lichidul regurgitat am scos din nasuc. Acum doarme la mine in brate , il tin la verticala ca altfel nu poate respira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Scriu de pe telefon si trimit mai multe mesaje sa nu le pierd. Oare care ar putea fi cauza regurgitarii? De luni am luat paracetamol, oscilococcinum, homeogen 9 si propolis cu vitamina c pt ca m-am racit-o fi de la astea? Sau, ar mai fi ceva: de cateva zile ii dau sa suga intins in pat ca mai adoarme iar cand se trezeste nu l-am mai ragait iar el incepe cu picioarele sus, sau sa se rostogoleasca, nu mao sta locului nici un minutel. Ar pute fi si asta o cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Of ce de greseli am facut in mesaje, scuze. Kytana - poate te putem ajuta cu sfaturi la framantarile tale. pt fetele cu bebelusi bolnaviori-Multa multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Dupa o luna jumate suntem si noi mai bine, multumesc Doamne, nu credeam ca mai vad ziua asta. E a doua zi cand se simte bine, nu mai tuseste, nu mai harcaie. Simt si eu ca traiesc!

Norma asa a facut si Calin si erau secretii, desi pe nas nu curgea nimic. Daca zici ca e racit, asta o fi. Dar e bine ca le da afara, Calin dupa ce le scotea se mai linistea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
Am mai scris ieri un mesaj dar s-a blocat tel si l-am pierdut.
In primul rand sanatate puiului Calin, sa treaca usor intepaturile la buca si sa te faci repede bine.
Felicitari primului dintisor de lapte pt bb de Stella, parca nu imi vine a crede ca deja avem si dintisori.
Noi de marti seara suntem din nou pe antibiotic, cu rosu in gat, muci garla de se inneaca cu ei.
Norma, ce spui tu ca a regurgitat bebe tau mie imi pAr a fi secretii, daca si din nasuc ii ies la fel. Daca nu au iesit la aspirat, mai insisita, ca poate nu ai tinut aspiratoryl suficient sau nu era inclinat in pozitia buna. Eu asa patesc, ca numai intr-o pozitie reusesc sa-i trag ca lumea, desi se vad si se si aud ca-s pe acolo.
Nu-mai-stiu fericita trebuie sa fii pt kk ala spontan. La noi nu a avut succes morcovul crud pt ca nu i-a placut deloc, si eu vroiam sa ii dau vreo 5 zile. Da-i daca ai la cine :). Acum de la antibiotic si celelalte siropele e rezolvata problema, ca face si de 3 ori pe zi.
Kytana, sper sa nu tina mult problemuta ta care te framanta, ca ne-am obisnuit cu tine aici, sa ne impartasim de toate. Pupam pingu mic care vrea numai in brate.
Legat de intimitatea in cuplu, e un subiect foarte delicat. Incet incet, daca iti impui ceva si reusesti sa treci peste soacra care sta in camera de langa peretele vostru si alte obstacole... Ce sa zic, pofta vine mancand. Inceputul e greu si poate dureros fizic, dar merita.
Va pupam, ca vrea David sa-mi smulga telefonul cu gherutele lui.
Apropos... Ii tai unghiile f des, dar mereu ii raman coltisoare cu care ma zgaraie de ma doare tare tare. Voi cum va descurcati? Am incercat sa i le si pilesc, degeaba, ca zici ca e un racaitor din ala ce tre sa zgarme mereu si cum ne prinde e vai de noi. Ce ustensile, tehnici folositi? Ca de manusi e prea mare acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Mirabela D-ne ajuta ca e Calin mai bine. Ma bucur pt el ca nu se mai chinuie atata si pt tine, ca stiu ce dezechilibru psihic produc episoadele astea.
Mereu am observat ca antibioticul injectabil isi face cel mai bine si mai repede efectul, fara sa distruga stomacelul si de acolo alte probleme, simptome... Merita durerile de la intepaturi sa fie rabdate, ca sunt pe termen scurt, dar la antibioticile oralerefacerea dureaza mult mai mult.
Tare m-am amuzat ieri citind: " d-na Mioara nu ma intepa/ rau ma doare buca mea".
Norma, sa il tii cu caputul mai inclinat putin, ca reuseste sa respire mai bine, iar daca nu il mai pui sa ragaie pt ca adoarme, ia-l cand vezi ca se trezeste si ridica-l, nu-l mai lasa sa se agite. Oricum dAca sunt secretii, si eu aia inclin sa cred ca is, e tare bine ca le elimina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana stiu ca scade imunitatea dupa vaccin dar poate sa faca o raceala, chiar si infectie dar nu sa-si dea peste cap tot sistemul imunitar si de 1 luna jumate sa se chinuie 3 medici buni cu toate tratamentele si nici o imbunatatire. Din analize nu i-a iesit nici infectie nici viroza, ci o reactie exagerata a organismului, ca o alergie. Am eliminat toti alergenii, ne-am mutat la mama si la socri o perioada si nimic. Ar fi trebuit sa-si revina cand nu mai ai contact cu alergenul respectiv. Am fost la cei mai buni dri din Iasi, firma la care lucrez are relatii cu medicii cei mai buni si-i cunosc de ani de zile. Antibioticele le-am dat cam degeaba zic eu pt ca nici la primul nu s-a vazut nimic bun iar la cel injectabil, in a 6-a zi era la fel ca la inceput, dar mi-au dat pt ca sa nu faca o suprainfectie de la atatea secretii. Pana la urma au alternat 3 corticoizi si a avut ceva efect, acuma sa vedem cat l-o tine ca mi-au zis ca e posibil sa-l ia din nou. Se gandeau drii sa nu fie reactii de la BCG-ul facut din maternitate...

Legat de vaccinuri, cine a citit parerile mele despre ele pana acum, a vazut ca nu am avut nimic impotriva lor, chiar as fi vrut sa fac si ceva optionale dar m-am razgandit si am facut doar schema obligatorie de la stat, nu mi-am batut capul nici sa citesc ce se spune rau despre ele pt ca m-ar fi speriat si mai tare... insa acum mi-am schimbat parerea in urma a ceea ce am patit. O parte din colegii mei de la serv cu studii medicale au renuntat sa mai vaccineze copiii, lucru care m-a pus pe ganduri... nu sunt medic, nu lucrez la GSk nici eu, insa lucrez la alta firma farmaceutica si chiar au inceput sa ma sperie si pe mine vaccinurile, faptul ca scriu in prospect ca pot da reactii grave nu-i absolva de orice vina daca un copil face asta, nu? Nu mai stiu daca v-am spus dar la o internare a lui David la vreo 3 ani, am stat in salon cu un baietel care facuse accident vascular cerebral a doua zi dupa un vaccin si ramasese paralizat pe jumatate din corp, parintii erau foarte saraci si mai aveau acasa cativa copii si nu au stat ei sa dea pe nimeni in judecata pt asta.

Nu as vrea sa sperii pe nimeni sau sa creez discutii contradictorii pe tema asta, e doar parerea mea personala in urma a ceea ce am patit noi.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Elfica la David schimbam crema cand mergeam la dr si vedea ca nu-i nici o imbunatatire, nu le cumparam eu asa. Cand se agrava dadeam cu corticoid f putin si trecea, insa cred eu ca dupa o sapt iti dai seama daca merge sau nu. La el nu se imbunatatea deloc treaba, poate mai inmuia putin crustele de pe fata.

Acum, la Calin, folosesc o crema bio de la Ives Roches de galbenele, e foarte buna si dupa o utilizare ii trece, deci ca sa vezi diferenta. Bine ca el are o forma mult mai uosara ca David.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ramona multa sanatate, sa treceti cu bine si repede peste raceala. E greu singura, off, cand ai un ajutor e altceva.

RamonaCopot eu ii tai cu forfecuta de la Primii Pasi, si noi mai patim asa dar se zgarie el. Eu ii tai mai des si insist pe colturi, nu reusesc sa-l pilesc ca nu sta. Sanatate si voua, imi pare rau ca ati trecut din nou pe antibiotic, asa e cu injectabilul, noua voia sa ne dea pe gura iar si am ales impreuna varianta asta pt ca deja era cu scaune moi si ma gandeam ca dupa 2-3 zile pe gura, tot la inj ajungem, se mai dezhidrateaza si n-am facut nimic.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Iar am logoree si vb mult pe aici.

Calin papa bine cereale, ii dau putine si diluate mai tare seara, le papa cu placere, dar plange ca nu curg in continuu ca la tzatza, baga mainile amandoua si trage de linguritza, ne cam luptam, vrea mai multe. Aseara chiar mancase bine ambii sani, apoi la juma de ora cerealele, vreo 50 ml cred ca erau, a plans cand s-au terminat, apoi iar ambii sani la o ora, e flamand saracul.

Bea apa din canitza de la Primii Pasi, e asa simpatic, s-a prins repede cum sa traga, e f buna canita cine are de gand sa ia.

Trimit repede si nu corectez, sariti peste greseli.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput