Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Iustin e disperat dupa mancare. Cand ne asezam la masa, daca il tin in brate, nu stie cum sa se intinda mai bine sa prinda si el ceva. Imi e tare mila de el. Numai ce a implinit 4 luni, si mai are vreo 2 de asteptat...

Kytana, le-am colorat palmele cu colorant alimentar gel. Si azi mai au o tenta de culoare..unul albastru si celalalt verde. A iesit aproape tot la baie. Tatal meu a fost f impresionat, baietii mei sunt singurii nepoti.

Noi suntem bine, sanatosi, voinici. A venit primavara aici. Azi au fost cam 10 grade, soare, caldut, o adiere f slabuta de vant, chiar ca o zi de primavara. Ne-am plimbat prin oras o ora. Tare bine ne-a facut plimbarea asta!

Fetelor, prietena mea cea mai buna se casatoreste pe 9 martie. Initial stabilise in mai, acum s-a mutat mai devreme. Am incercat toate rochitele de nunta pe care le am, nu imi incap sanii in niciuna!! Abia i-am scos din ele...cate unul, pe rand! Of...Milka scrie pe mine!

Azi m-am hotarat sa mancam mai sanatos. Noi mancam cam multe prostii, mezeluri si dulciuri si toate alea... daca aveti vreo idee de meniu mai sanatos, va rog spuneti-mi si mie!
De cateva zile beau cate un pahar de apa calda cu putina lamaie pe stomacul gol dimineata. Am citit undeva ca asa se curata grasimile din intestine?! Si altundeva ca e f bun pt ten. Si mai si slabesi..in timp. Oricum, ma simt f bine, deci voi continua.

Imi pare tare rau ca nu nominalizez, sunt asa de obosita! Ma duc sa ma spal pe dinti si ma bag la somn. Sa aveti o noapte buna si odihnitoare! Si voi si bebeii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Merg sa ma pregatesc de . Iustin a picat lat dupa baita si ma astept sa se scoale destul de repede la noapte fiindca n-a prea cum trebuie din pricina oboselii.

O noapte linistita tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Boaaaabaaaaa!! Parca mai ieri te sunam in spital si nu imi venea sa cred ca ai nascut. Eram in transa, te stiam cu burtica si nu puteam sa mi te imaginez fara Cu ce o diversifici pe dragonita? Ce-a zis dl doftor?

Fetelor astazi am avut o zi atipica, oare pentru ca maine face fix 19 sapt? El cam a fost ceas cu puseele. A stat doat la titi agatat, a miorlait, mie mi-a amortit fundul, mana si picioarele, faceam pe mine, dar 3.5h am rezistat vitejeste in timp ce el ma tzitzilea de zor.
Azi noapte si eu ca si voi, m-am trezit sa il linistesc din ora in ora, se trezea si plangea cu ochii inchisi, nu se linistea nici cu suzi, nici cu brate, abia-abia la tzitzi. Astazi i-a curs rau ochisorul care inca de la nastere a produs secretii, v-am mai zis eu ceva, i s-a inrosit si umflat nitel. I-am facut si lui programare maine la dr. In curand or sa ne stie toti doctorii de acolo.

Va pup pe toate, sunt chiauna si inca amortita, sper sa dormim cat de cat okay in noaptea asta.

Oli, mi-ai facut pofta de dovleac copt in soba Ce bun era facut de mamaia...

Mancare sanatoasa... ceai in loc de suc, neindulcit, fructe cat cuprinde, morcovi, daca se lasa cu pofta de dulce, putina ciocolata neagra sau mere coapte, orez cu pui, ciorbita de legume, conopida la wok cu carnita si curry, iaurturi, cereale integrale, dulciuri facute in casa, cartofi cu morcovi fierti cu lamaie si salata, salata de ton cu porumb, salata verde si lamaie; inlocuit zaharul alb cu cel brun si cu miere, eliminat tot ce inseamna cofeina, cam aici ma opresc ca nush ce sa mai zic Am mai incercat couscous, dar nu m-a incantat, mai fac humus in schimb si imi place tare mult si am luat si sparanghel pe care l-am facut la cuptor cu cartofi si parmezan, o nebunie (eu care nu ma omor cu legumele)

Asta imi aminteste: ati gatit vreodata anghinare (artichoke)? Daca da, cum?

Apa calduta cu lamaie este f buna, eu asa am scapat de celulita inainte de sarcina. Beam cam zeama de la 3 lamai pe zi. Acum nu ma incumet ca cine stie cum il stric pe pingu mic la stomacel.

Deci va pup, din nou, pe toate! Maine fac update, nu am uitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Iar n-am somn
Si azi nici n-am dormit deloc sa zic ca as fi odihnita.

Mi-am adus aminte: Stellutz, foarte frumoasa rochia! Si mie imi place cu parul lasat decat coc!

Incerc sa atasez 2 poze cu mandra lingand dovleacul de pe masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,

Olivette -ABSOLUT ADORABILA MAYA !!!!

Sa aveti toate o zi minunata alaturi de bobocei; La multe luni si la multi ani celor care s-au nascut pe data de 1.
Si sa aveti parte de o primavara minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaatza, mamici dragi!

Olivia, ce tare e Maya, m-au binedispus pozele, m-au facut sa rad, desi eram cam cu capsa pusa

De ce? Pt ca Matei a stat treaz azi nopate intre 2.30 si 4.30, perioada in care eu si sotul ne-am si certat, bine, cu indoor voices, dar tot cearta se cheama. Motivul? A indraznit sa zica ca Matei doarme prost iar EU () nu fac nimic sa rezolv situatia, la care i-am replicat ca am inceput diversificarea mai devreme din motivul asta (am sunat si pediatra), i-am mutat baita mai tarziu (apoi am revenit mai devreme cu ea, tot la sfatul lui, ca sotul meu e plin de sfaturi, dar cu documentarea stam cam prost), am unit paturile noastre, apoi l-am luat cu mine in pat, i-am dat jucarie cu care sa doarma &co... Nimic nu da rezultate, asta asa e, dar sa zica ca nu fac nimic, chiar m-a scos din pepeni. Si el ce credeti ca mai propune? Sa-i dau ceai nopatea... E plin de sfaturi cum spuneam. Ce-i pasa lui ca scade productia, ca apoi nu mai am ce san sa-i dau ziua si i-am explicat treaba asta cand a facut alta sugestie idioata, sa-i dau lp.. Eu o sa-i sugerez sa schimbe el camera in care doarme... Offf, mi-am varsat si eu oful.

Mai revin, ca tre sa-i dau brotacului sa pape.

Ps, daca aveti vreo ideea ce as mai putea face pt somnul lui Ma gandeam sa incerc cu uleiul esential de lavanda, am auzit ca e permis la bebe.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Sunt putin in urma dar recuperez, am fost mai aglomerata zilele trecute si daca nu apuc de dimineata sa citesc si sa scriu nu mai am timp toata ziua
Olivia Maya e delicoasa in poze, e o scumpete . De unde ai gasit dovleac pe vremea asta?
La noi e a treia zi cu soare, frig dar totusi e soare. EEEe, alta viata asa, parca am si eu chef de una alta .
Am o ceata in cap nu mai stiu nimic din ce am citit.

Kytanutmult succes astazi! Te pupam.
Bob tare m-as bucura sa revii printre noi .

Ramona, LOry, Norma si Papelusca sa va traiasca boboceii, sa fie sanatosi si sa va implineasca in fiecare zi.

Incerc sa imi mai amintesc ce am citit si revin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Buna dimineata!

O primavara calda si frumoasa va doresc, dragi mamici!

Baiatul meu mic mi-a facut cel mai frumos martisor: a dormit pana la ora 5! A fost tare obosit dupa iesirea de ieri, cred.
Trimit si revin mai tarziu. Ma cheama la datorie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
lml sarbatoritilor zilei!

off stellutz nu stiu ce sa-ti zic, se pare ca nu vrea el sa doarma si gata..degeaba va certati, o sa-si faca somnul cand o vrea..si david dupa atatea laude a dormit mai prost azi-noapte, s-a trezit mai des, s-a trezit complet, a stat in povesti, a brrrr-it, etc...poate au si ei perioade si perioade..
oli delicioasa maya!!!!!!!!!
iuli imi plac tare ideile tale de papat sanatos..
bob imi pare bine sa te vad!!!!! pupici dragonitei

pupici la fete, o primavara frumoasa!!!!si un ghiocel cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Am primit un ghid de la pedi, in care scrie ca se incepe cu supe de zarzavaturi, pentru inceput doar supa clara si treptat se ingroasa cu pulpa de legume. Ei zic cate o leguma pe saptamana, pentru a putea urmari daca tranzitul se face in regula.
Contrar ghidului, pedi mi-a zis sa incepem cu suc de mar sau portocala dulce, doar suc si dupa vreo saptamana sa incep sa-i pasez si din pulpa fructului, pana ajungem la piure. Eu am oarecare retineri sa-i dau direct suc de mar/portocala, mi se pare cam laxativ. O sa incep cu zeama lunga de morcov, vreo 3-4 zile. Apoi patrunjel, apoi pastarnac, dovlecel, cartof, cartof dulce, ardei gras, fasole verde, salata verde, spanac. Dupa ce se obisnuieste cu legumele de baza, pot introduce nap, conopida, mazare.

O chestie verificata de noi ieri : dupa 4 zile fara caca, am facut ceai de musetel, am baut o halba plina, dreasa cu o lingura de miere si apoi am alaptat. A tras partzuri gramada si apoi a facut un pampers plin.

Mergi la inceput