Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor Un martisor si o primavara frumoasa din partea noastra.

Tot citesc pe fuga si nu apuc sa mai raspund. Sper sa-si revina M. si sa mearga la gradinita de luni, sa mai am si eu un pic de timp. Deocamdata a facut si conjuctivita Nici afara nu reusesc sa ies, ca nu ma descurc cu amandoua. A venit soacra mea in doua zile la noi si a stat un pic si intr-o zi am mers cu ea si fetele pana la piata, dar cand sunt numai eu cu ele, e jale.

Multumesc si eu celei care a pus linkul cu Tenerife, am nimerit un post care m-a motivat f puternic si de pe 25 suntem iar pe lm exclusiv. O pun la san ori de cate ori da semne ca se supara si incercam sa mergem asa. Seara e mai greu ca tot o port de la un san la altul si jumatate de ora, pana vine laptele, dar apoi, noaptea, doarme fara probleme. Adica se trezeste de 2-3 ori, dar cum eu dorm cu ea in pat, o pun la san si adormim amandoua imediat.

Felicitari pentru autodiversificarea Mayei! Cred ca nici a mea nu va avea rabdare sa o hranesc eu, ca deja se intinde spre mancare si incearca sa ia din mana sau din castron, unde ajunge.Si nu cred ca ii voi da supa clara, ca am vazut ca s-a descurcat bine si cu broccoli si cu dovlecel.

Mirabela, te rog sa-mi trimiti pe pm numarul de telefon si adresa dnei/dl dr Ichim si, daca stii, cat costa o sedinta.

Va pup pe toate si iertati-ma ca nu nominalizez, dar nu va inchipuiti in ce harmalaie ma chinui sa scriu. Una plange ca vrea tzitzi, banuiesc, una ca vrea atentie si tot asa Dar si cand voi avea eu doua fete mari...tare mandra voi fi.

Va pup cu drag.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ADINA, LML pt Mihnea!

Am pus pe emailul comun parti scanate din Wonder weeks: sapt. 37 si 46. Sapt. 26 n-am putut s-o atasez, e prea mare documentul, dar OLI a trimis sapt. 26,deci e ok.

Azi am mers in vizita la servici, ca-mi era dor. Colegii super incantati, in jurul nostru; Stefan s-a uitat f curios de la unul la altul, dar cand a fost luat in brate de ei a inceput sa planga. Cea mai tare faza a fost cand i l-am dat prietenei mele: el zambea fericit pana a pus mainile pe ea si s-a uitat la fata ei (probabil atunci a realizat ca nu eu il tineam), si a inceput sa planga atat de tare, curgeau lacrimile siroaie si a fost nevoie de cateva minute sa se linisteasca. Apoi era epuizat si-a adormit pe mine. Nu l-am mai dat la nimeni, dar am vazut pe pielea noastra ca am trecut de sapt. 19, cand realizeaza cine sunt mama si tata si distantele. El din bratele noastre sau din carut zambeste la straini, uneori rade. Sunt curioasa cum va reactiona la nanutii lui.

intreb iar, avem cont de facebook? unde vedeti pozele? de ce nu mai puneti pe picasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

am facut cafea!!!!!!! v-astept!
culcat la 8,30, trezit la 1,20 si 6...dar a dormit tare rau, agitat, scremut, incovrigat..
cred ca mi constipat puiul ..ieri n-a facut kk, aseara dupa ce-a mancat s-a scremut pret de cateva minute, de ziceai ca face bomba atomica si cand m-am dus sa-l schimb avea o chestie tare, de marimea unei nuci, cu resturi alimentare prin el...iar azi dimineata la fel..
asta in conditiile in care ii dau suc de porto, lp facut cu ceai de musetel, iar la pranz are in meniu dovlecel, care cica regleaza tranzitul..ce pot face? ce sa-i dau? sa renunt azi la mesele solide si sa-i dau doar lapte? n-as vrea sa gresesc si sa-i fac mai rau..

pupici, sper c-ati avut o noapte usoara..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

gabi poze sunt pe gmail, pe contul comun..aveam grup si pe facebook, dar s-au iscat niste discutii si ne-am rupt in doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Si Luca al meu a fost constipat am redus morcovul din supica, noi acum o mancam piure si ii pun o picatura de ulei de masline extravirgin si dimineata in sucul de mar storc si un morcov crud, dar intr-o zi sa faca tot i-am pus o jum de supozitor si pot sa spun ca apoi a facut de 3 ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor!

Ana, sanatate multa!

Gabi, multumim de scanari. Cont comun pe fb avem dar nu-l folosim. Poze vedem pe fb-ul fiecareia sau pe gmail. Mie mi-e peste mana pe gmail ca nu-l pot accesa de pe telefon, asa ca la mine fb e de baza. Iti trimit pe PM numele meu.

Off, Corina, dc a facut ca o nuca, clar e constipat. Nici nu stiu ce sa-ti recomand ca vad ca folosesti deja ce trebuie. Ai incercat si para?

Noi am avut doar 3 treziri. Ce bine a fost!

Azi mergem la kineto. O sa ma asigur ca mi se salveaza filmarea de data asta





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

merci de raspunsuri!
mira o sa-ncerc sa reduc morcovul, stiu ca constipa...dar i l-am dat combinat cu dovlecel, ma gandeam ca n-o sa fie probleme..
oli ma bucur c-ati avut o noapte buna!..pot sa-ncerc si para? acuma ii diversific legumele, ma gandeam ca-i prea mult sa bag si fructe noi.. cred totusi c-o sa-ncerc, fac orice sa faca kk

de ce mergeti la kineto? cred ca mi-a scapat
unde gasesc si eu lunk-ul cu tenerife?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, incearca si para, dar nu in aceeasi zi cu un alt aliment nou, ca in caz de alergie sa stii de la ce e. Si da, mai redu morcovul (eu sincer l-as scoate de tot cateva zile daca e asa constipat). Auzisem si eu ca o lingurita de ulei e buna. Si mie mi-a zis pediatra sa-i dau dupa o sapt (la blw e mai greu, dar ea crede ca merg pe schema clasica).

Kineto pt un usor tal valg.

http://www.emigrantintenerife.info/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si de la noi, unde soarele ne zambeste undeva dintr-un cer senin, fara pic de nori! Mai rar aici asa ceva. V-as mai servi cu macaroons, dar le-a ras Dl. Pinguin

Dupa o noapte buna as putea zice, ne-am trezit fresh pe la 08,00, dupa papica l-am scos la plimbare in manduca si am facut cu Dl Pinguin un tur al caselor de pe aici. Am intalnit un baietel de vreo 8 anisori, care fusese sa cumpere chestii pt micul dejun, s-a impiedicat in sireturi, a cazut si a inceput sa planga de mi s-au inmuiat genunchii. I-a luat dl Pinguin cumparaturile si eu l-am sprijinit pana acasa. Ii era teama ca il bat parintii pt ca in cadere se sparsese nitel sticla cu lapte (ai laptele e doar in bidoane de plastic). Mi s-a rupt inima cum plangea mititelul, l-am imbarbatat, se julise si la manuta, iar taica-su a iesit si l-a apucat asa ciudat de mana, mi-era teama sa nu il bata Ma tot gandesc la el si sper sa fie bine...
Acasa m-am apucat de facut un gulyas, eu nu am mancat niciodata, sper sa imi iasa bun. Cred ca astazi luam cate o berica fara alcool, ca ar merge nemaipomenit de bine Deci, va invit si pe voi la o portie

Corinuka imi pare rau ca se chinuie asa tare Daviducu, eu as sugera sa ii mai mai mult laptica de la tine daca ai cum, sigur il va ajuta cu tranzitul. Pupam un baietel cuminte

Papelusca, nu, nu avem cont pe FB, ne-am mai adaugat noi una pe alta si atat. A fost la un moment dat, dar... nu mai este

Oli, mai mai, doarme si Maya, ce dragut!

Anaomaria, felicitari pentru tot inainte!!

Multumim de scanuri fetelor
Va pup si fug sa termin gulyas-ul. Asa miroase bine, sa vedem acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetelor

Sa aveti o primavara cu bucurii ca o asteptam cu drag dupa o asa iarna lunga

Va citesc cu drag dar mai rar cu scrisul

Ieri am implinit 5 luni si am dat startul la diversificarea cu morcovei fierti pasati . Nu a fost prea incantata dar la a doua incercare a papat vreo 15 lingurite (chestia asta cu 2-3 lingurite nu e de mine, eventual la alte chestii care le consider ca pot crea alergii).
Cu alaptatul stam la fel de prost, mai nou aplic o alta tehnica : statul la alaptat precum vaca, capra, calul sau alte animale cu patru picioare iar Natalia este vitzica, capritza etc. Cand m-a vazut cumnata ieri si-a facut cruce, cica ar fi renuntat demult la alaptat on ritmul asta . Metoda a doua e cea cu alaptatul ptin somn. Ii dau si supliment de 30-60 ml.sa fiu sigura ca e satula.

Am facut vaccinul, s-a comportata omorabil, putin agitata dar a distrato Stefan mai bine ca mine si am trecut cu bine peste prbl.

Stella- imi pare sincer rau ca nu poti dormi noaptea, chiar nu stiu ce sfat sa iti dau. Eventual sa nu vb.deloc cu ea, sa nu aprinzi becul deloc cateva seri sa anu ajungeti sa transformati ziua in noapte si invers, stiu o prietena care pana la 2 ani baiatul de juca noaptea pana la 4 iar apoi se culca pana a doua zi la 2-3 , foarte greu l-a dezvatat... sper sa nu patzesti la fel. In ceea ce priveste relatia cu sotul, implica=l mai mult cu copilul, soacra sa faca treburi casnice...

Sfaturi legate de kk constipat nu stiu sa dau, noi facem de 2-3 ori pe zi... bafta !!!

Olivette- ce dragalasa e micutza cum mananca singura, nu mi-o vad pe Natalia o mancacioasa, o sa-mi dea de furca, m-am incarmat cu rabdare, sper sa nu o pierd pe drum



Mergi la inceput