Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Cred ca ati iesit afara, e un soare frumos iar eu sunt consemnata la domiciliu , imi vine sa-mi iau campii, am bocit o groaza in timp ce copii dorm, nu stiu daca m-am racorit dar sper sa iau atitudine la dezordinea din capul meu.

Vreau sa ies afaraaaaa !!! Am sunato pe d.na care ma mai ajuta dar nu e acasa, cumnata si-a gasit de facut manacare ca il are si pe tac`su in casa si are 3 barbati de hranit... vine dupa copil diseara, poate atunci sa ies juma de ora sa-mi revin ca e nasoala situatia... ma ia groaza daca incepe si Naty cu varsatu` de vant sapt.viitoare . Bietul Stefan e plin de bube, are multe pe fata si nu mai stiu ce sa-i fac sa nu se scarpine, imi e asa frica sa nu ramana cu semne .

De ieri am constatat ca copilul meu nu stie sa se joace cu jucarii, nu mai e asa activ (de asta si boceala mea). L-am tot stresat sa faca liniste ca doarme bebelina, l-am neglijat cu colicii, alaptatul in diferite pozitii etc. si acum am ajuns la concluzia asta. Ieri si azi l-am urmarit cum se juca cu nepotul iar el chiar nu e activ (poate o fi si boala) dar e prea plangacios, prea supus, sperios daca se face cu jucaria spre el. In perioada asta s-a jucat cu puzzel, citeam carti, mai mult jocuri statice, nu am alergat cu el prin casa sau sa se joace cu masinile pe covor, mingea etc.
Of, ma simt asa aiurea si sper sa am puterea sa remediez situatia asta de kkt pe care am creato. Imi pare asa rau ca l-am neglijat desi el a mers mereu la gradinitza ...
Stefan e o fire vesela, extrem de prietenoasa, comunicativa, atrage atentia in jurul lui dar prea supusa si plangacioasa... mi-ar place sa fie mai puternic, sa raspunda la glumele copiilor, sa nu se mai sperie daca un copil ii spune "te arestez" , "te impusc", "iti fac injectie" " vine postasu1 si te ia", el le ia prea in serios, chiar daca ii zic ca sunt in joaca... nu stiu, e un haos in capul meu obosit .

De maine, o chem pe d.na sa stea cu ei 2 ore, sa ies afara , sa nu mai fiu asa neaerisita si poate imi revin din amorteala de iarna, sa incep sa facem impreuna gimnastica, alergari prin casa cu masinile, joaca pe covor, sa o asez pe Naty langa noi pt.ca ii place la podea in sezlong ...
O duminica placuta !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici!

ramona sanatate multa lui stefan! iar tie rabdare si putere...cred ca te-au ajuns toate, de-aia ai plans..nu cred ca ti-e usor, mai ales daca copilul tau e bolnav si mai ales c-a venit primavara si nu poti iesi din casa..sunt sigura ca maine ai sa te simti mai bine...sper sa fie doar o faza ce se intampla cu stefan sau sa ti se para tie, nu prea cred ca l-ai neglijat..
ramona C cum alaptezi in 4 labe??? ca si eu am niste sani mari si grei (d-aia nu pot alapta plimbandu-ma) si nu stiu cum as putea sta..
david noaptea suge, aproape adormit, dar ziua nu vrea! cand il pun la supt ori trage de 2-3 ori ori urla ca din gura de sarpe, habar n-am ce are..adevarat ca papa cam prost in ultima vreme..
legat de slabit n-am facut nimic inca...in 2 saptamani dupa nastere am dat jos toate cele 15 kg luate in sarcina, dar dupa sarbatori am pus la loc cateva...am burta mare si-s multa fata de cum eram, dar mi frica sa nu-mi pierd si lapticul pe care-l mai am..
stella vad ca matei doarme mai bine in ultimele nopti..sunt curioasa si eu ce-ti zice pediatra legat de somnic..
kytana ma bucur c-a iesit bun gulasul! ..nu stiu ce sa-ti zic de antidepresive, daca scrie in prospect ca-s interzise eu nu iau.. acuma el o fi stiind mai bine..
oli multumim de cafea! ma bucur ca maya adora avocado..

david nu mai face nuci, dar face tot greu, asa o pasta foarte uscata, putin cantitativ..se screme tare mult si regurgiteaza o gramada...i-am dat suc de mar si para si porto si am renuntat la morcov..mai nou isi prinde picioarele non-stop si sta ca un covrig..am fost la cora la cumparaturi si l-am dus si pe el (a mai fost dar ramaneam cu el in parcare la plimbare) a fost tare cuminte, s-a uitat peste tot cu atentie si apoi a adormit..
aseara s-a culcat la 9 si s-a tezit la 5!..eu m-am necajit ca nu m-am muls...
o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor ma scuzati,ma iertati....am fost ocupata.Am avut nepotica la mine in weekend si cu toate ca are 9 ani , e greu cu 2 copii
Am primit si pachetul din Germania cu produsele de vanzare si am fost putin ocupata si colac peste pupaza si eu si Andrei si sotiorul suntem impuscati de raceala.Muci,muci si iar muci.
Sper ca diseara sa recuperez cu cititul si sa imi intru in normal.
Va pupacesc si mi/e dor de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, hai la cafelutza plimbaretelor, a venit primavara si e alta viata!

Eu is treaza de la 5, Mister de ceva vreme asa face, se culca pe la 8 si la 5 face kk. Tre sa fac ceva cu programul asta ca e jale, nu doarme ziua mai deloc.

Ieri am stat afara vreo 3 ore, a papat tzatza la aer, apoi iar am mai stat o tura, f fain, parca visam asa era de fain.

Ma duc sa citesc!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Noi suntem in sapt 27 si tare greu este, sper sa trecem cat mai repede, stiu ca e puseul ala de 25-27 sapt. A inceput sa se joace f frumos cu jucariile, pungi, suzeta, ambalaje, etc. Mai nou se bate cu mainile in burta de zici ca-i bastinas, ii place cum suna, e tare haios. Daca scapa o jucarie pe langa el se misca intentionat sa zornaie, da din maini/picioare ca sa o auda. Imi place ca incepe sa le mearga bibilica. Cere deja sa-l duc la jucariile lui David, sa le pipaie.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am vazut-o pe Maya, tare simpatica cum papa ea dovleac.

Bob ma bucur ca ne mai spui despre voi, sper ca nu esti doar in trecere. Iti spun din proprie experienta, izolarea nu face bine la psihic.

Gabi sper ca sunteti bine.

Corina pere, prune nu poti sa incerci?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ramona of, saraca de tine, si asa esti singura, astea iti mai trebuiau acum. Si tu nu ai o stare psihica cam buna, nu te mai invinovati, imi dau seama ca faci tot ce poti dar este greu. Noua care avem sotii acasa, altele mai au o mama/soacra, tot ne e greu, dar tie... Macar mai vb cu noi si te mai racosresti si tu. Sanatate puiutilor tai si Naty sa nu ia boala. Sa stii ca si David a avut o perioada in care era f emotiv, speriat si agitat, chiar ma ingrijorasem si voiam sa ma duc la psiholog cu el, insa ii facusem analizele si are si o lipsa de calciu care-i amplificau starile astea. I-am dat calciu si e mai bine acum. Este si perioada de iarna cand sta numai in casa, nu mai interactioneaza cu copiii si probabil de asta. Eu zic ca esti si tu obosita, stresata si poate le vezi si tu altfel. Intr-adevar cei mari au mare nevoie de noi, se simt neglijati si sufera. Linisteste-te si tu si o sa fie mai bine. Eu mai am noroc ca se mai joaca sotul cu el, in week-end mai merge la bunici care stau numai cu el, insa ma vrea des si pe mine, incerc si eu cat pot sa stau cu el dar nu am destul timp. Am si eu momente cand ma simt asa cum zici tu dar asta e cand ai 2 copii.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Voi cum gatiti avocado, crud sau copt?

Kytana eu as lua antidepresivele alea, nu e bine sa neglijezi ca se poate croniciza. Cum se numesc? Stiu ca unele sunt safe in sarcina, nu mai zic in alaptare. Asta cu scrisul pe prospect, am mai zis, ei scriu pt ca nu teste facute si se scot mai usor asa.

Corina poate regurcita si daca nu-i prieste un aliment, de asta trebuie introduse pe rand si urmarit. Eu i-am dat intr-o zi f putin mar crud la safe feeder si a regurcitat f mult dupa, apoi i-am dat doar coapte/fierte. Mai mare atentie la copiii cu reflux, trebuie evitate alimentele acide.

Semnele care arata o intoleranta la un aliment sunt:
- balonare;
- regurcitare/voma;
- dureri burtik;
- urticarie, eczeme;
- diaree;
- pana la simtome mai grave de alergie sau soc anafilactic.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata! sper c-ati avut o noapte usoara..

andreea cum sunteti? tot cu mucisori?
mirabela multu' de cafea! pica bine, desi am dormit azi-noapte..
ieri david a fost foarte agitat, cred ca-l supara burtica..n-a prea papat, cand vedea bibe sau tzitzi urla de parca erau bau-bau...aseara i-am facut o clisma si s-a linistit, a dormit dup-aia 2 ore!
astfel ne-am decalat tot programul, a papat cereale la 10, a adormit pe la 11 si s-a trezit la 6 si 20!..iar n-am muls azi-noapte..
i-am dat suc de para, mar, portocala...n-am prea vazut rezultate..prune inca nu..stiu ca daca el da afara laptic nu e prea indicata portocala, l-am vazut si rosu la fundic, acuma nu stiu daca-i de la portocala sau de la constipatie..
abia astept s-ajungem si noi la avocado, e tare laudat peste tot, cica e un fruct-leguma
s-aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata !
Noi am mancat 3 zile de spuma de morcov. Am fiert si l-am pasat la blender si s-a facut foarte spumos. Ieri Iris a mancat vreo 5 lingurite, se intindea intruna dupa pahar. Eu ii dau sa manance din pahar transparent, vreau sa vada mereu ce ii ofer. Si obligatoriu gust si eu din ce ii dau. Ma privea ieri cum beam ceai cu halba, i-am dus-o la gura si n-a vrut. Dar cand am pus halba in fata ei si i-am dus cu lingurita, a baut, chiar daca era ceai de musetel neindulcit.
Azi termin cu spuma de morcov si il trec pe lista alimentelor agreate de ea. Maine ii dau mar ras cu zeama. Am cumparat razatoare de sticla si il dau pe aia. Ii dau 3-4 zile de mar crud si apoi o sa incerc spuma de dovlecel. I-am luat mere de Voinesti din piata, din acelea mici, zbarcite, patate.
Acum suntem si noi la faza cu mancatul "cartofilor". Am inceput s-o tin mai des fara sosete, se bucura asa tare, ca-si duce piciorusul la gura si-si roade degetele. Facem exercitii de mers de-a busilea, deocamdata e un soi de mers combinat cu tarait pe burta. O momesc cu telefonul/telecomanda si facem ture de pat.

Mergi la inceput