LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Aceasta minunata primavara sa lumineze inimile tuturor, sa va umple sufletele de caldura, sa va faca viata plina de bucurii iar sperantele sa renasca si sa se implineasca

"LA MULTI ANI!" fluturasilor Alexandru si Sofia
"LA MULTI ANI!" printesa Miriam

Un gand bun insotit de un martisor ptr fiecare dintre voi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

am luat un loc sa ma odihnec si eu un pic..greu nene..vrewau sa fac ceva curat dar nu am spor ...plus ca A imi e de mare ajutor...ultima boacana a luat o punga cu cereale si a varsat-o pe jos prin bucatarie..eu cu mainile bagata sa aranjez in sertarul cu condimente &ceaiuri..pe care a reusit sa le amestece tot ea....zic hai ca iau matura dar sa bagcutiile astea la loc..ea o tulise din bucatarie..moama ,da se intoare-n fuga si intra-n ele de le imprastie prin tot parterul...zic asta e ..termin si bag aspiratorul....desi vroiam s-o fac maine sa am curat duminica....bon, vine copila de isteata se pune pe burta si sa lesin cand o vad...lingea cerelale de pe gresie

Alexina felicitari pt alaptat!..l-am vazut pe feciora-tu pe fb si mi se pare ca seamna cu teea ff mult

Lidia cand am vazut pozicile de pe fb ,m-am si gandit...doamne eu m-as fi putut descurca cu 2 copii asa mici....hm...si A sa fie cea mare..pai cred ca mi-ar strange de gat bebele

Roxy mi-a placut..multifunctionala
eu pe Catank vroiam sa o intreb daca nu cumva functioneaza cu baterii

alina ,mili cami miki sanatate la puiuti
miki ai pm...distractie maxima la munte si musai un tortulet pt gaza..doar e ziua ei,nu conteaza unde va aflati...sa inteleg ca asa scapi de party de acasa?
cami eu zic sa-ti ei bagajul cu tine ca nu stii ce se intampla....poate stati mai tarziu..dar tatal meu cand facea ecoh cardica la universitar dr lui ii programa numai dupa 13..zicea ca dimi e ff aglomerat de cei care sunt...de cei care trebuie sa intre in operatii....asa dupa 13-15 era mai lejer..poate asa a gandit si dr. vostru...
pupicei..gata nu mai stau ca am de terminat in bucatarie.....
mi-am propus ca pana duminica la 12punct sa fiu cu toate gata...sa ma imbaiez si sa-i coafez freza cu peria rotativa...ca decand sunt tunsa asa musai trebuie sa ma usuc cu acesta perie si ma enerveaza la maxim



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deea mercic mult
cred ca ai dreptaqte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ce faceti, mamici?


LA MULTI ANI DE MARTISOR!!!



LA MULTI ANI MIRIAM SI ALEXANDRU!!!





Noi am fost azi la joaca, toate bune si frumoase pana cand am ajuns acasa unde mi-a facut L o criza de nervi, o ora s-a tavalit si a urlat si nu se potolea nicicum era f f obosita, dar nu vroia sa doarma, urla "NUUUU, NUUUU NANI" si arunca suzetele cat colo, mi-a dat si picioare in burtica si la un moment dat m-am enervat si i-am zis ca-i arunc suzetele la gunoi si nu o sa le mai aiba si abia atunci mi-a zis ca vrea suzi sa i-o dau si a adormit imediat

Alexina ti-au zis fetele tot ce era de zis; si L sugea in primele luni mereu cate 40-50 de minute, eu eram terminata, ca dupa 2 ore de la inceputul suptului (ca asa se calculeaza) ea cerea iar, asta insemnand ca intre alaptari eu dormeam doar o ora in timp ce ea baga la greu nani la san; L a fost mare fan al dormitului la san si eu eram tare ingrijorata ca nu ia in greutate, in primele luni a luat cam la limita asa insa mi-am cumparat cantar de bb si o cantaream saptamanal, eram megastresata (nu e bine nici asa) si de multe ori am vrut sa-i dau completare cu LP pentru ca plangea des dupa ce o alaptam, a avut si un icter prelungit si era mai mereu somnolenta, plus niste colici f urate si eu clacam, credeam ca nu se satura; singurul care m-a oprit de fiecare data sa cumpar LP a fost sotul, mereu mi-a zis ca bb creste si e bine, deci nu-i trebuie LP, m-a sustinut enorm, daca nu era el in momentele cheie L era pe LP de pe la 3 luni; asa am alaptat-o pana la un an si 9 luni


Roxy gata, acum mergi si te joci cu buburuza!

Delia soacra e leu, dar e din ala care a adunat toate caracteristicile negative ale zodiei si fudula si egocentrica si egoista si intriganta si teatrala etc... sotul meu e tot leu, dar n-are nicio legatura cu caracterul ei, de aceea si intre ei ies mai mereu scantei; eu sint fecioara

Miki,Cami cand va aud cu mucii astia parca mi se face rau; si L are muci de 2 saptamani, au fost galben-verzui, acum sint mai deschisi la culoare, dar se aduna; i-am dat betabioptal, acum doar o aspir cu ser si-i dau vibrocil seara daca e infundata rau; cand iesim afara se inzecesc mucii, curg ca la robinet, azi deja am aspirat-o de 2 ori pana la 3 cand s-a culcat.

Yasmi si eu zic sa conduci fara sot in dreapta ca inseamna ca e din ala care nu se poate abtine de la comentarii; si al meu le balacareste pe femei cand merg incet/parcheaza mai greu, le claxoneaza si eu i-am zis ca as putea sa fiu eu in locul lor si alt nebun sa ma injure, dar el cica "tu n-o sa faci asa!"

Catank ce de activitati aveti si voi! Intru si eu sa vad poze, sper ca mai sint!

Merg sa-mi tai o felie mareee din prajitura www.laurasava.ro/2007/05/18/prajitura-rigo-jancsi/" target="_blank">asta ca a iesit super, e cu blat de cacaco, cu multa crema de ciocolata si glazura decadenta de..... ciocolata!





Happy Mom si S21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

YVY ce am ras cand am vazut zodiile voastre, la mine sotul e fecioara si sorasa e leu, nu se inteleg deloc, adevarul ca ea e o persoana extrem de enervanta.
Miky poate cu colalgol eu asta ii puneam cand nu treceau muci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvy, praji arata , tu ai facut-o?
mary eu am prietene leu maritate cu barbati fecioara si se inteleg super, si eu sunt leu dar nu m-am lipit de nicio fecioara....si nu sunt cum zice yvy de soacra, ...poate caeu tb sa fiu rac dar m-am nascut peste termen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:


LA MULTI ANI ALEXANDRU, LA MULTI ANI MIRIAM!
sA FITI SANATOSI SI VOIOSI!

LA MULTI ANI MAMICI SI FLUTURASI, O PRIMAVARA CALDA SI PLINA DE CULOARE SA AVETI , LA PROPRIU SI IN SUFLET!

somleac- mai trag si eu cu ochiu pe ici colo, altfel nu prea am imaginatie, ...sau ma rog... ma stradui, adica, chiar si exemple vazute imi place sa le pun in practica, ..dehh, invat impreuna cu I
deea-eu baterii?de ce? ce te determina sa spui asta?din cauza activitatilor sau? Sincer, nu-mi place sa dorm...adorm pe la 2-3 si la 7 sunt drepti.
yvyana, roxy- mai las foto inca, chiar am mai pus cateva foto noi, de ieri si astazi
Pun acum, cand incep munca nu cred ca mai apuc...sau eu stiu...dar simt ca usor nu-mi va fi...traiesc clipa!
miki- nu stiu ce sa-ti raspund, ...f multe medicamente ai incercat... poate asta o fi cauza...sunt prea sau au fost prea multe.. habar nu am...offffff Sper sa treceti cu bine peste!Doamne ajuta!

Nu mai stiu ce am citit, cert este ca m-ati facut sa rad cu discutiile despre soacre, barbati si nu mai stiu ..una alta. Sunteti simpatice rau.

Va pup! Numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Va pupicimamici dragi si va multumesc pt sfaturi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

hai ca mi-am adus aminte...

alexina- felicitari mami! laptic mult iti doresc!

Au spus fetele ce era de spus, as mai adauga eu, cu toate ca s-a amintiti f mult, ...ODIHNA este unul din factorii f importanti. Dormi cu bebe la inceput, ..cand doarme el hop si tu, ...asta in prima faza, pana se instaleaza lactatia f bine, ..apoi nu mai ai treaba...totul devine rutina.

Eu am incercat odata sa o intarc, si mi-am luat gandul, pana in vara- toamna o tin la sin...ne simtim fantastic, eu ca eu, dar ea este fffffffff fericita. Slava Domnului ca am lapte,
Va incepe gradi, eu la servici, ...ne vedem mai rarut, lapticul mai scade, cererea la fel...si usor usor...PA! Deja se simte usor jenata cand suntem plecati pe undeva, ...ar vrea dar nu indrazneste sa ceara, .... nu mai cere pe unde apuca, doar cand suntem noi doua acasa, ..atat. Eun lucru bun zic eu.

bb_yasmiasa, asta m-a distrat... soata e la fel, de groaza...cu el in dreapta nu am putut conduce in veci la inceput. Si acum ii interzic sa comenteze cat sunt eu la volan, ma impun vehement.
Sincer, nu ma dau pe 3 soferi....atat sunt de mandra de felul in care sofez...am 13 ani experienta fara evenimente, Doamne ajuta inainte!
Ceea ce este f importat, in cazul meu, ....MAMA SOACRA m-a invatat, ... paradoxul este ca azi nu mai am curajul sa urca cu ea la volan, ptr ca realizez cat de mult inseamna sa fi si ffff relaxat...asa este ea. Asa a fost si cu mine... Stii cate prostii faceam la volan fara sa am permis? pe stadion aici ma plimbam si ea in dreapta.... hop, poc....ba o groapa, ba mi se oprea motorul, si ma incuraja, ..nu-i nimic, se mai intampla...hahahahhaha, iar greseam, iar ma consola sa merg mai departe...daca stiau barbatii ce faceam noi la masina...era o dacie batrana ...castigata la loto de mama ei...dar trainica la cate a patit Cand am inceput scoala oficial, deja eram artista, ...am luat din prima cu 25 pct, ...si imediat m-a pus soacra la volan in ziua cu pricina, cand am primit oficial permisul.

Intr-o intersectie mi s-a oprit motorul, eu ''uda'' toata...si mama-s se ratoia la cei de ma claxonau, ...ce vrei domnule, mergi inainte, ocoleste-ma... hai...gura, nu comenta hahahha Si mie imi spunea, fii calma, nu e nimic...oricui i se intampla... Va dati seama, aveam aripi...si usor usor plecam singura pe aici prin localitate...

Intre timp eu m-am specializat, ...si cu soacra la volan dupa. mi s-a parut si mi se pare groaznic. In sensul ca e atat de relaxata la volan incat face depasiri periculoase, viteza excesiva, trece pe rosu, calca caini...ii loveste din greseala fireste...dar nu odata s-a intamplat....regreta amarnic, nu maninca toata ziua, ... in fine, multe peripetii. Uneori ii mai spuneam ca imi este frica cu ea la volan, si imi zicea...ai uitat ca ti-am pus permisul in mina? Avea dreptate...calmul ei mi-a dat incredere mare, ...dar acum realizez ca era inconstienta...sau poate nu...habar nu am, cert este ca mi-a vrut binele si bine mi-a facut! Si nu numai asta!

Iti urez mult curaj si ...rabdare... asa sunt barbatii...unii, nu stiu daca toti, dar asa reactioneaza si al meu. Eu nu stau la discutii, daca comenteaza ceva, ma dau jos de la volan instant si trec in spate, ..asa i-am facut intr-o zi, si nu-i mai trebuie,...''ii scot ochii'' ca el a lovit masinile de multe ori si eu deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Inca una si ma bag la spalat vase, ca am uitat ca nu am masina pentru...

Ca tot fu vb de soacre, parca v-am mai spus, ...cand m-am maritat, ...sau ma rog...cand eram mai mica, imi spuneam, ...si la altii, ca eu vreau sa ma marit si sa stau cu soacra sa demonstrez la ''lume'' ca se poate face casa buna. Nu-mi retrag declaratia, ...totul tine de fiecare in parte, ...solutii sunt mii, ...dar DIPLOMATIA este principiul linistii, ...sufletului.

Nu ma stradui sa fac pe placul nimanui, fac ce fac dar stiu ce fac, ce vreau,... fac se vreau, ce simt, ...comunic, ...ma exprim...verbal, non-verbal....incerc multe variante pana ne intelegem
Asa...zi de zi se spun multe, ...in 13 ani ar fi trebuit sa ajung la balamuc, ...asa ca am si ochelari, si doape ptr urechi, si 2-3 vb de duh...spuse cu mintea si sufletul deschis si sincer.
Sunt mama, voi fi soacra mica, poate si soacra mare... se intoarce roata, ...Dumnezeu ne pune rabdarea si credinta la incercare, ...!
yvyana- sa nu crezi ca nu te inteleg, ...dar stii cum se spune, ...''muntii sunt mereu aceeasi dar privirile noastre ii fac diferiti''...asa sunt si soacrele... iti doresc sa vezi picatura aia buna in tot raul! Daomne ajuta!!!

Noapte buna mamici!

p.s. ce papagal am avut

Mergi la inceput