LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!

Am intrat sa urez pt maine:

La multi ani, Petra !!!
La multi ani, Anna !!!


Nu mai stau ca iar ma prinde miezul noptii...
Somleac, multumim de vesti despre Cami
cami, te asteptam cu detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata, va dau eu cafeluta astazi

nu sunt prea in forma, asa ca sper sa faca minuni cafeaua asta am o durere ciudata de cap de vreo 3 zile si n-am apucat sa merg niciunde..initial am crezut ca am gatul intepenit ( pt ca nu pot sa-l intorc prea mult ) insa durerea e in spatele capului, deci mai sus de gat..ma rog, nu stiu daca ati inteles ceva..ma doare rau cand las capul in barbie, cand ma intind la orizontala, cand il las pe spate, si cand il intorc stanga dreapta..

cami, te imbratisez si Doamne Ajuta sa fie totul bine
catank, ce-o fi in sufletelul tau stiu ca nici un sfat nu poate acum sa atenueze trairile tale, insa vreau doar sa-ti povestesc ceva din experienta proprie..stii ca la mine unul a mers de mic la gradi altul e acasa cu bona..ce vreau sa zic e ca dorul de mami e acelasi, si pt cel de la gradi si pe cel de acasa..andra mea nu e zi sa nu planga putin dupa mine, sa nu ma strige toata ziua, sa nu vrea seara sa o culc doar mai prinde putin de stat cu mine sa ne dragalim..deja spre sfarsitul saptamanii sau dupa cateva zile in care nu ma vde nici minimul asta de seara, face urat, crize de plans, nu vrea sa se mai desparta de mine..am zile cand abia o culc la 12 noaptea cu plansete, si ea e un copil prieten bun cu somnul, n-are probleme de genul asta...stie ca atunci cand se trezeste nu sunt langa ea..sau de cate ori o las dimineata plangand, daca apuca sa se trezeasca inainte sa plec eu
am vrut sa-ti spun lucrurile astea ca sa intelegi ca dorul de tine ar putea fi acelasi si daca sta acasa..asta daca ai cumva indoieli daca ai facut bine sa o duci la gradi sau sa o fi lasat acasa cu buni..
te pup si multa putere
yvy, ma bucur ca inca n-aveti probleme..poate faceti parte din exceptii si nici n-o sa aveti nu te lua dupa ce spun femeile alea, uneori spun ceva doar ca sa scape, fara sa aiba legatura cu realitatea..mai bine incerci o legatura mai stransa cu una din ele, care iti inspira incredere..

si 2 vorbe de noi:
andra sapt trecuta dupa noaptea alba plangea cand facea pisu si daca o intrebam unde o doare, imi arata ca la pasa e pe tratament de 2 luni, doza mica de intretinere...nu stiu ce sa mai cred, i-am facut urocultura si a iesit bunicica..mai astept cateva zile si o repet iar
vlad i-a trecut in final tusea cu Tusend, insa mucii s-au facut din ce in ce mai vascosi si mai galbeni cu tot tratamentul luat marti seara s-a plans de durere de ureche stiam ca asta va urma, era inevitabil..ieri am fost la orl, la o dr unde am eu abonament pt ei si mi-a zis in continuare ca e copil alergic bla bla si ca la urechi n-are nimic, ca sunt bine dupa care aveam programare la dl profesor de la budimex ( maduza) si surpiza, otita seroasa la dreapta si cronica la stanga ( adica lichid galben si timpan care deja bombeaza - la cea care il si durea) suntem pe antibiotic o saptamana si cam peste 2 saptamani programare pt pus tubulete..de ce ne-a fost frica si am tot amanat n-am scapat..a zis ca dca nu-i punem, o s-o tinem tot asa, cu antibiotic la 2 saptamani..mi-a mai daramat putin din temerile legate de aceste tubusoare, se pare ca nu-i chiar asa tragedie cu tinutul acasa si etc etc...doar sa nu bage capul sub apa cu totul si avut grija la baie..si exclus piscina
acum avand 2 pareri nu stiu ce sa fac, stau pe ganduri daca sa mai merg sa cer o parere...mi-a mai ramas spitalul de audio-fonologie din buc, sa vad poate le fac o vizita..am multe recomandari pt el chiar daca nu e special de copii e singurul spital numai pe orl..

cam asta despre noi..
aaa, am si ceva sa ma laud, andruta mea isi ia singura olita si face pisu la ea..plus primul kk ieri la olita nu i-a zis nimeni, am fata independenta, le face singura cand vrea ea

am uitat sa va povestesc de la munte, a fost frumos..erau vreo 12-13 copilasii, majoritatea micuti si niste cuminti toti ..n-am vazut asa ceva, parintii stateau la masa fara griji iar mogladetele de 1 an si putin se jucau singuri in alte camere/sali, fara sa aiba treaba cu mami/tati..la ai mei le-a luat ceva sa se acomodeze, dar au fost ok, s-au jucat, au dansat....andra cred ca era cea mai independenta de acolo, n-avea treaba cu nimeni, nu raspundea la provocari, la giugiuleli..are un stil de a te privi de parca traseaza o linie imaginara si spune stai acolo, mai mult n-ai voie sa te apropii imi ziceau colegele ca n-au crezut ca exista copil sa nu se poata lipi de el, cu o jucarie, cu o bomboana, cu ceva....ei bine, andra mea a reusit..asta nu insemna ca nu-i accepta, ca le-a dat pupicuri la plecare, siasta inseamna f mult ca ea nu da niciodata pupicuri gratuite..deci ii accepta, ii placea, dar fara a-i incalca intimitatea..imi place de mor de ea ca fire, e tare mandra si cum merge dand din funduletul ala mare al ei..mor de ea

va pup si va urez o zi minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

La multi ani Anna! Sa fii mereu vesela, sanatoasa si plina de noroc!

La multi ani Petra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Neata!

miki, roxy,alina ...pentru toate mamicile multam pt sustinere!

Ieri a dormit mai putin, cam 45 min, insa a fost ok cabd ne-am intalnit..parca am simtit ca trebuie sa merg dupa ea mai devreme, la 3.30 eram la gradi, nu la 4.30...abia se trezise...dar tare bine era. M-a albit ieri cu pupici, ...ne-am harjonit toata ziulica din ce-a mai ramas, ptr ca la 19.30 a picat la datorie pana dimineata. Titi ii mai dau doar seara...acum dimineata mi-a cerut si nu i-am dat, ...nici ieri dupa gradi...
Acum de dimi, am plasat-o intr-un ritm mai alert la edu, ...nu am schimbat-o eu, ptr ca dadea semne de bazaiala...

Ce sa va mai spun, abia astept sa vina week sa stam acasa singurele

miki- sanatate maxima! nu stiu cum sa te sfatuiesc....Domnu sa fie cu voi!

Va pup pe toate, ...sunt la serv si mi-am facut de lucru!

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, sanatate multa!
catank, mie mi se pare ca noi suferim mai mult si cand intarcam bebeii si cand ii lasam la gradi.Eu ma gandesc cu groaza cum va fi cand voi incepe eu serviciul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata, fetelor!

am intrat sa urez si eu La multi ani, Anna nazdravana! sa cresti sanatoasa si voioasa si sa n-o mai agiti pe mami, sa ai o viata minunata alaturi de surioara ta mai mare!
mami, ce ai facut bun? hai si fa cinste

La multi ani, Petra, pui scump! sa fi sanatoasa, sa cresti frumos si sa iti bucuri mereu parintii!
salo ce mai faceti? mai vino pe la noi.

madutza cum de reusesti sa te culci asa tarziu? eu la 22 sunt in pat. aseara m-am culcat la 21.30 ca mi-era un somn....

miki durerea aia de cap cred ca este de la dormit stramb, asa-mi pare dupa cum povestesti. doar simti asa gatul intepenit, nu? adica nu simti ca durerea ar veni din interior...nu stiu cum sa-ti zic. zi-i sotului sa te maseze apasat acolo cateva seri la rand...si daca chiar nu trece nicicum mergi si intreaba un dr, vezi ce-ti zice. poate o fi curent de undeva...

cu Andra...greu asa, ca plange dupa tine. va este greu la amandoua. eu asa ma bucur ca Abnastasia nu plange deloc, deloc. la cat de mamoasa o vedeam eu.....
sanatate multa, sa reusiti sa scapati odata de toate problemutele astea, de uroculturi...nu stiu ce sa zic, toate medicamentele alea poate i-au afectat si flora si imunitatea....da-i fructe multe, sau sucuri de fructe, ceva naturiste parca ai zis ca i-ai dat dar alea isi fac efectul mai greu. daca i-ai dat numai o saptamana, doua nu aveai ce efecte sa vezi.
si Vald dragutul....eu zic sa ceri si o a treia parere daca tot ai 2 pana acum. mai cere una si apoi inclini balanta. nu ai nimic de pierdut. multa sanatate la puiutii scumpi!

ma bucur ca v-ati distrat la munte este o scumpa Andra, cu pupicurile ei

ailed voi ce faceti? pe unde te mai plimbi azi?

ia sa mai si lucrez ceva desi nu prea am chef...mi-am facut un ceai si mananc niste cioco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

La multi ani, Petra !!!
La multi ani, Anna !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

catank eee...vezi ca este mai bine intarcarea treptata? eu ti-am zis. dintr-o data este prea traumatizant, asa este cel mai bine, usor... sa vezi cum uita de tot de titi, lapticul scade si gata
ma bucur ca a fost mai bine ieri la gradi. si foarte bine ai facut ca te-ai dus mai repede. acum pana se obisnuieste si ea si poti si tu, ia-o mai repede...azi cu o ora, maine cu juma' de ora....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Offf tampa sunt, mi-am spus ce ma durea, dar am omis ce era cel mai important...iertare

La multi ani Anna si Petra! Sa fiti sanatoase, norocoase si voioase!

roxy- asa este M-a ajutat si gradi...ca dehhh, ma determina. Iti dai seama ca acum in week, trebuie la pranz sa o tin si eu pe I departe de titi, altfel ce fac?o zapacesc de tot... Acasa sa doarma cu titi si la gradi fara?Cum sa nu sufere...
Deci... am de lucru in week, ...seara inca ii mai dau, va fi f bucuroasa, eu si mai si...

Fug sa-mi iau o pereche de pantofi ptr nasit in iunie! Am pus ochii pe ei de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:




LA MULTI ANI, ANNA!
SA RAMAI LA FEL DE VESELA SI NAZDRAVANA!!!SA FII SANATOASA CA ESTE CEL MAI IMPORTANT, RESTUL SE REZOLVA MEREU!!!





L este la gradi, a plecat si azi foarte vesela cu educatoarea de mana in camera de joaca, desi de dimineata parca nu era asa de incantata, a zis initial ca nu mai vrea "a gadi a opii"


Miki nici nu stiu ce sa-ti mai zic cu infectiile astea urinare la Andra, nu stiu daca ai apucat sa-i faci cistografia sa vezi daca are reflux, asta e urmatorul pas pentru ca daca are se poate opera si scapa de toate infectiile astea; trebuie sa fie o explicatie pentru ele, trebuie cautata atent o cauza, am inteles ca asta ar fi cea mai frecventa cauza la copilasi, refluxul vezico-ureteral care nu se vede la ecografie! Iti dau PM!
Iar la Vlad eu zic sa-i pui tubusoarele daca chiar sint eficiente, e clar ca ceva favorizeaza formarea otitelor astea, nu sint drenate bine secretiile daca are trompa scurta si dreapta, parca asa ziceai


Catank ai facut foarte bine ca ai disparut mai repede din peisaj, eu zic ca este bine ca nu plange inca de pe drum sau cand intra in gradinita, deci clar are si alte activitati care o atrag acolo si ii place, insa momentul despartirii e unul dureros pentru ea si atunci mai bine il scurtezi cat poti, o iau educatoarele si o schimba, ii dai un pupic rapid si-i spui ca pleci la servici si vii dupa ce papa ea si face nani si mergeti amandoua acasa!


Eu merg azi sa repet morfo-fetala ca n-a iesit chiar Ok, m-a panicat dr de aseara de am plans tot drumul spre casa, mi-a recomandat sa fac si amnio ca are bb o problema la intestine in fine acum o repet la altcineva!




toate mamicile!




Happy Mom si S22+

Mergi la inceput