Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *11*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

salutare tuturor

nanna nu i am luat tricicleta , am asteptat ca si tine Baby expo
am fost si eu sambata , in imbulzeala si nebunia de acolo , nu am zarit decat pe cele model Puky , pe care de altfel pusesem ochii mai demult
nu i am luat pt ca erau aceleasi preturi ca in magazin , o sa o cumpar cam peste o luna cand se va mai incalzi afara
dar clar m am hotarat la acest model

va anunt oficial ca de vreo 2 sapt , T nu mai mananca mancare bebeluseasca . si nici blenduit
mananca cat o pasarica , se mai ineaca , dar asta e , nu mai vrea sa vada clasicele piureuri de legume (era si cazul sa se sature si el )
in week a mancat inghetata :P

v ati facut planuri de vacanta de vara ? unde ati vrea sa mergeti ?
ceva idei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Bravo Tudor!!!

Dbunny, sigur Noa e pregatita sa manance mancare neblenduita. incurajeaz-o, mesteca in fata ei si arata-i cum.

a mea mananca neblanduit de pe la 8-9 luni.
am inceput cu consistenta mai grunjoasa. banane, avocado ii dau de pe la 8 luni direct in mana.
acum mananca orice neblenduit.
ii mai fac eu supe creme, dar felul doi e mereu ca la oameni mari.
fructele toate le mananca in mana. ii scot samburele cand ajunge la el.

in fine, sa nu para ca doar ma laud :D vroiam sa zic ca si ea le mai inghitea la inc mai nemestecate. stateam in fata ei si ii aratam cum mestec.

i-a facut bona supa de galusti si a mancat f bine.
azi ii face ciorba de perisoare.
mai facem o pauza de la supe creme :D
ieri a mancat pizza ca am mancat toti junk food :D

oana, a inceput sa vorbeasca?

a mea parca a regresat. zice mai putine cuvinte decat acum cateva luni :D

acum e la gradi. abia astept s-o ia bona sa vedem daca o mai fi plans.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Jade: Cum ai reusit sa il determini pe T sa manance neblenduit? Si al meu a inceput sa se intinda sa guste ce mananc eu. Dar bucatele mai mici decat boabele de piper ii dau. Altfel mi se ineaca si vomita tot ce are in stomac. Si dupa ce primeste cateva bucatele din astea mici imi face semn cu mana ca nu mai vrea. Chiar daca i-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Jade ...despre vacanta de vara ...noi am vrea sa mergem in Turcia sau Spania ...dar neaparat la mare ...dar vom vedea pana la urma :)
Voi v-ati gandit la ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Wow, jade ce bine?
Eu chiar aseara vroiam sa va scriu ca renunt sa-i mai dau o perioada neblenduit.Nu vrea si pace.Icneste, vomita,refuza mancarea, da din cap, plange.
Jade si acum daca nu-i mai dai piureuri ce mananca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

Bravo Tudor!!!

Dbunny, sigur Noa e pregatita sa manance mancare neblenduita. incurajeaz-o, mesteca in fata ei si arata-i cum.

a mea mananca neblanduit de pe la 8-9 luni.
am inceput cu consistenta mai grunjoasa. banane, avocado ii dau de pe la 8 luni direct in mana.



Si noa mananca neblenduit, daca o vedeti cum baga cascavaluri si branzeturi. dar cantitatea de verdeturi ce-o mananca neblenduita in comparatie cu verdeturile blenduite e muuult mai mica. la ce-mi foloseste ca mananca sunca de pui daca fasole verde neblenduita e bleah? blenduita e buna
sunt zile in care nu-i gatesc separat. cand mancam pilaf de exemplu. mananca un copanel de pui intreg bucatele de 1 cm cubic dar morcovul fiert din pilaf, mananca doar 2 felioare...deci nu-mi convine...

jade felicitari...no vezi, el care voma si-si facea greata daca nu era fin blenduit. ai baiat mare

azi de ex i-am blenduit vita pe care n-a papat-o sambata. si azi a intrat f bine...

planuri de vacanta: poate in Romania, ceea ce va reprezenta o intreaga odisee pt noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola!

May , da , a inceput. zice cam de toate dar multe foarte pocit.
zice ca e siesii (sexy) si in general repeta cam tot ce ii propui. Pe cateaua mamei - Bety- O striga Beibe. :D e tare haioasa.

aaa, si face pisu la olita din proprie initiativa.:) kk nu. azi a facut caca pe ea de ex.:D pentru ca nu mai vrea sa stea nici la pus scutec. abia abia am reusit acu sa ii pun unul cu surle si trambite.

Bea ce iti zice?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

A mea vorbeste numai ce-o intereseaza: mancarea si desenele animate. zice papa pi= peppa pig
Doa= dora the explorer
mini= minnie mouse
boo= bob(spongebob)
Caiuuu= caillou

zice corect pan, agua, papa, incerca sa zica galleta(biscuite). inceraca sa numere de la 2 la 3 in spaniola si engleza, asta-i meritul desenelor...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Dbunny: Haha, si Dani se uita la peppa pig cu mare placere :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Bravo Noa! zice multe cuviinte vad.
Bravo Eca!

A mea zice mai putine decat zicea. A avut o perioada cand imita ce ziceam noi, apoi s-a oprit :D
acum zice Da la greu. Orice o intrebi, raspunsul e Da :D
si daca o intreb daca e un rahatel cu ochi :D ea zice Da Da
mai zice mama, tata, gata, uite sau iote, tzatze, bye bye, pa pa si cam atat :D
in schimb intelege cam tot ce vorbesti cu ea si engleza si romana si ce ii spui sa aduca, animale, culori, forme etc etc.
ii plac in continuare cartile. cu jucariile mai putin, i le mai bag eu sub nas. dar cartile... daca ar fi dupa ea ar trebui sa-i citesti si sa-i arati carti non stop.
dar cu cartile am invatat-o multe lucruri. stie sa arate orice o intrebi din ele. si va spun ca avem vreo 5 seturi a cate 10 carticele educationale, plus vreo 20 de carticele cu chestii ascunse,sau tactile, sau sonore etc.
si puzzle-urile iar sunt pasiunea ei.
nu prea se joaca singura, ii trebuie partener :D
Cred ca am laudat-o destul pe ziua de azi, nu? :))

am inteles ca cei care au mers mai tarziu vorbesc mai repede si invers :D
bineinteles ca nu-i o regula, dar cica se aplica in general.

noua ne place la nebunie Mickey Mouse Club House si Keeper.
dar ii pun si altele. daca ar fi dupa ea, numai la cele doua de sus s-ar uita :D

la gradi n-a mai plans

Dbunny, stiu ca si a mea mananca mai putin decat blenduit. dar intre timp s-a reglat.
incearca sa-i dai juma de masa blenduita, jumate neblenduita.
E pacat. mai ales ca ea e pregatita pentru asta.
uite cum se chinuie Camady sau Mihaela ca isifac greatza copiii.
sorry daca ma bag ca musca in lapte :D



Mergi la inceput