Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Angiuta noi avem pampers 3 de pe la 1luna.Huggies new born au fost varza,se uda tot si il schimbam de 3ori pe noapte...
Cele de la DM nu iti plac deloc deloc? Eu aveam referinte bune despre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Ioana, Victor e mai bine, sper eu...nu mai are mucus in kk, azi a facut tot de 5 ori dar inchegat, pare ok...Insa, la cat e de agitat, de vreo 3 zile regurgiteaza cam de 2-3 ori/zi...Nu cred ca e voma, pt. ca nu e cu jet...insa el pana acum nu a regurgitat decat extrem de rar, iar acum uite...cam des...In rest e suuuper activ. Noi suntem in extrema cealalta...Face rolling intr-o veselie, la inceput prefera si el partea stanga, si acum o face, insa a inceput sa se intoarce si de pe dreapta. De pe burtica pe spate nu prea se intoarce, dar nu pt. ca n-ar putea...nu vrea! El ar sta pe burta mereu. Cand oboseste pune capul jos si adoarme...dar de cele mai multe ori il iau eu in brate cand simt ca a stat chiar prea mult.Mai mult, incepe sa se tarasca...se propteste pe obraz si isi ridica funduletul si din picioare se impinge. Face o semi-flotare, cum sa va explic... Azi s-a deplasat cam 1 metru in fata, apoi a luat-o la stanga si s-a intors iar pe paturica de activitati...Se agita, e tot o verva, abia a adormit. Daca acum e asa, nu stiu cum o sa fie mai incolo, cand va incepe sa mearga...
Jucariile le smuceste, le roade (cred ca se pregatesc primii dintisori), vrea sa stea in fundulet, de abia il potolesc sa nu o faca, e prea devreme...
Dana, eu am gasit niste bratari cu zdranganici...ii distrag atentia pt....5 minute, bune si alea:-). In rest, si el se enerveaza cand apuca jucariile de pe salteluta si nu le poate duce la gurita, dar i le pot desprinde si i le dau. Caruselul deja nu-l mai intereseaza...cum il pun in patut se intoarce pe burta. Doar cand doarme mai sta intins in pat, in rest...Si si atunci, noaptea cam pe la 4 cand obisnuia sa se trezeasca, se intoarce singur pe burtica...De aici incepe stresul, stau cu ochii pe el, dorm iepureste, dar il las pt. ca doarme mult mai bine pe burtica.
Cellena, nu esti tuta deloc. Si eu sunt ft sensibila in tot ceea ce-l priveste pe Victor! La vaccin e horror. La BCG a plans cum spui tu, la cel de 2 luni a fost mai bine.
Sper sa ne reglam cu scaunul si sa ia in greutate pt. ca pana atunci...sunt stresata si amarata. De cand cu regimul asta am slabit 1 kg in 3 zile...nu-mi strica, si asa am multe in plus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Eu sunt chiauna. Am atipit putin si m-au trezit mostrii. Stul si Bia. Corina dormea.
Chiar voi mai dormiti dupaamiaza? Eu n-am mai dormit de prin ianuarie, dica de cand a inceput scoala.

Ioana N-au iesit hainele. Cele colorate nu se vede asa bine, dar cele albe . Si culmea, hainutele le-am primit si trebuie sa le dau inapoi. Ce or sa zica bietii oameni? Ca nu stiu sa am grija de lucruri.

Angiuta Si noi am trecut la nr. 3 si tot a dat pe afara. Dar e drept cu o zi inainte nu facuse kk si atunci s-a murdarit pana la ceafa.

JUcarii: noi avem zornaitori, salteluta, Buchi deasupra patului. Se uita la ele 5 minute si gata. E mai interesant in brate si plimbata. Inca nu apuca jucariile. Acum se maimutareste Bia la ea si deja s-a plictisit.

Dana Asa a fost soacramea ieri cand a vazut-o pe Corina cu o vestuta pe ea. Io pusesem ca avea spatele rece si ea vocifera. Cica "mama sa iti mai fac niste vestute".

Celena Emei sa uite intepatura.

Pya Ma bucur ca e Victoras mai bine.

Ma duc la urlatoate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Angiuta, vezi Huggies. Zice-se ca din alea nu mai scapa. Noi am trecut la active baby si mai iese cateodata prin lateral.

Am facut si noi in sfarsit vaccinul de 2 luni. A fost dramatic, cel putin pentru mine pentru ca am simtit ca am tradat-o. Ea era vesela si bine dispusa, zambea, gangurea la dr., la asistenta si la mine... Eu ii imobilizasem mainile si tocmai cand era cu gura pana la urechi si se uita fix in ochii mei, i-a bagat acul. A plans pana s-a invinetit si a tacut cand am luat-o in brate, dar ofta cu atata jale... O sa ziceti ca sunt tuta, dar am plans si eu. Cred ca la urmatorul vaccin ma fofilez si o trimit cu taica-su.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele




sa treaca! stiu ce simti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

am observat azi ca se sprijina pe calcaie si impinge fundul in sus de zici ca face podul de jos... vrea sa se ridice?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, poate vrea sa se intoarca de pe spate pe burta. Sau facea asta deja?

Vorbeati de achizitii. Ema intinde mana dupa jucarii, dar asta doar dupa o analiza amanuntita a lor, a distantei, traiectoriei... e meticuloasa, nu se arunca asa, cu capul inainte :)) Am constatat ca prefera portocaliul si foloseste mai mult mana dreapta. De intors de pe burta pe spate nici vorba pentru ca dupa primele minute de stat pe burta baga nasul in patura, o baleste, incepe sa planga si n-o mai intereseaza nimic. De vreo doua zile insa incearca sa se intoarca de pe spate pe burta si doar pe partea stanga. Reuseste pe jumatate, inca nu stie sa-si ia avant sa treaca si peste mana, dar suspectez ca nu mai dureaza mult. In rest, cum va povesteam... Impins in coate si la baita stat in picioare in tummy tub si mers. Daca incerci s-o ajuti sau s-o sustii incepe si protesteaza, da cu pumnii in apa, e suparta foc. Daca o lasi singura se mai dezechilibreaza si iar se enerveaza. Radeam de ea ca e ca un betiv caruia incerci sa-i iei cheile ca sa nu conduca si el sustine ca poate, desi nu se poate tine pe picioare :)))

Jucariile preferate raman in continuare esarfele (mai ales portocalii sau cu contrast mare de culori). Pe locul doi este o tobita tibetana care face multa galagie iar la baie jucaria preferata e cutia mea cu sare de baie (tot portocalie) cu care vorbeste in fiecare seara. Pe ultimul loc este o omida simpatica (,) care vibreaza cand tragi de ea si are si niste clopotei. O amuza daca i-o las sa vibreze pe burtica. Plusurile prezinta interes doar de cand poate intinde mana dupa ele.
Bara de activitati ii place doar daca e in toane bune, iar caruselul o amuza max. 10 minute. Ii mai plac proiectiile pe care le face caruselul pe pereti

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Si am uitat oglinda. Daca am treaba prin casa, o pun in carucior cu fata la oglinda si se distreaza singura o perioada.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Cellena, jucariile il cam lasa rece, il amuza teatrul de papusi facut de mine, oglina iar nu prea i se pare interesanta, salteluta de activitati il plictiseste dupa 10 minute. Se intoarce dupa burta pe spate de ceva vreme dar invers niciun gand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Buna, fetelor! Va multumesc pentru raspunsuri si incurajari!
Dupa 2 zile de suferinte, mai ales din partea mea ca Nicholas rade permanent, dermatita pare sa se fi potolit.
Pentru zone rosii, iritatii puternice puteti incerca produse de la A-Derma pentru piele sensibila, atopica. Sunt foarte bune si la noi au mers. Am incercat o gramada. Tratamentul de la dermatologie poate fi folosit in jur de 10 zile numai si are reactii adverse grave: dependenta si incetineste cresterea. Cred ca asta e motivul pentru care Nicholas nu a mai crescut. Sper sa treaca repede.
In ce priveste varsaturile - vom merge saptamana viitoare la ecograf si vedem exact ce se intampla. Am dat de o pediatra foarte buna si sufletista si cred ca ne va ajuta mult. Sper sa nu fie intoleranta la lapte pentru ca mi-ar fi tare greu sa renunt la lactate. Deja imi e greu, dupa numai cateva zile. Doctorita de familie e, din pacate, pe langa subiect. Neserioasa si incompetenta - abia astept sa treaca inca 2 luni si sa o pot schimba. Imaginati-va - luna trecuta ii masura perimetrul cranian cu tot cu fes pe cap - o caciulita tricotata...
Dar iata cum lucrurile se echilibreaza - medic de familie rau, pediatra buna.
Tot saptamana viitoare vom vedea si rezultatele analizelor de sange si vom vedea daca e cazul sa facem tratament. Se pare ca nu e anemic.

Nicholas sta pe burtica tot cateva minute, inca nu se intoarce desi are 4 luni, dar tot incearca - se impinge in calcaie, cum spuneati, parca vrea sa faca podul. Reuseste insa sa doarma pe o parte. se rasuceste pentru ca il culcam in sac de dormit si se rasuceste cu totul. Il gasim de-a curmezisul in patut sau cu capul la celalalt capat. Uneori imi e teama sa nu se loveasca de barele patutului. Are aparatoare pe 3 laturi dar partea dinstre patul nostru e fara protectie.
Azi a incercat sa "plece" din scoica, parca se scurgea. Daca am incercat sa-l cocot mai sus a inceput sa tipe. Ii place pe salteluta de activitati. Sta si se joaca si singurel; loveste jucariile si zornaitoarele si rade. Simpatic, ce sa mai. Jucarii utile, care il distreaza sunt cele care canta sau se aprind atunci cand sunt lovite/atinse.
Si la noi e veselie la baie - da din picioare si se inunda tot livingul. Ii punem cadita pe masuta de cafea .
Incerc sa ii dau des sa manance - la 2-3 ore ca sa recuperam. Se pare ca e bun galaforul forte. Sa vedem mai incolo.
Dana, Ela, Mami, Iulia, Angelique, Laurika, cellena, Bubu, Mena, Angi... (mintea mea nu mai functioneaza perfect)

Mami, de unde colacul, e super! Vom incerca si noi. Deocamdata insa poate sta in apa numai cateva minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Mint. Mi s-a intors de 2 ori de pe spate pe burtica dar nu cred ca a intentionat pt ca era prea mic pt asa ceva

Mergi la inceput