Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

INA imi pare rau ca ati inceput cu stangul concediul atat de asteptat.condoleante pentru bunicul tau. un pupic Rianei care s-a purtat asa de bine la botez.baiatul e bine acum¿ne-a fost dor de tine.
nici eu nu i-am dat pana acum nici ceai nici apa.
azi am avut parte de vreme buna si am iesit la plimbare.cand s-a trezit am luat-o din carucior si o tineam in brate sa vada si ea copiii din parc,copacii...a fost fascinata de porumbei. era o batranica care le dadea paine si s-au adunat asa de multi pe banca din fata noastra. irina nici nu clipea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Dragele mele,
Maine Achim implineste 4 luni si drept cadou primeste 3 vaccinuri (of of). Sper sa fie bine pitpalacul dupa aceea si sa nu mai faca febra ca si data trecuta.
Tare imi este mila de el, bietul piticut.
Pe de alta parte multumesc domnului ca nu are alte suferinte si ca singura durere va fi cauzata de cele 2 intepaturi in picioruse.
Ioana, ce fetita cuminte ai tu, mai mai, cum s-ar zice tu ai tras jack potul la bebelusi.
Ce o mai face Doura? Mai stie cineva ceva de ea?
Pya, si eu sunt sibianca( bine, locuiesc in Bucuresti de 18 ani dar acolo am crescut si am facut liceul).
Pup fetele si bebelusii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Fetelor, noi scriem de la Polul NOrd, ca altfel nu stiu cum sa mai spun...de ieri ninge continuu, a nins 30 cm, a fost o pauza dimineata si acum pe seara iar ninsoare la greu, Doamne, mor, la noi cand mai vine caldura sa imi scot si eu puiul la plimbare?Citeam cuvintele lui Bioana si visaaaaaam cu ochii deschisi cum o fi sa stai in parc si sa fie caldut si soare si bebele fericit si aerisit..Ma supara rau iarna asta, mi se pare ca nu mai scapam niciodata de ea..

Sa incep cu felicitari pentru Achimsi mamica de Achim, pentru cele 4 lunite si sper sa fie fara urmari vaccinul, insa fii pregatita, Luminita..Noi tot 3 vaccinuri am primit exact in ziua in care facea 4 luni, dar desi la 2 luni nu a a avut nici o reactie, de data asta nu am scapat de febra..A trecut insa, in 48 de ore..Ei spun ca e normala.

Felicitari si pupici si pentru cele 3 lunite ale lui David
Iulia, pupam mamica, cu mult drag, sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!

Felicitari crestinilor nostri mici, botezati de curand! Andie, ma bucur ca ai intrat sa ne dai vesti, Ina, condoleante, imi pare sincer rau ca asa au mers intamplarile..Sper ca sunteti bine cu totii acum si ca va reveniti, incetisor..Ma bucur ca Riana scumpa a fost cuminte!Aveti grija de voi!

Ary, multa sanatate la Sofi, speram ca acum sunteti ok!

Mena draga, felicitari si voua pentru rezultatele foarte bune de la medic!Am tot vrut sa te intreb, de ce era spuma multa in cada lui bebe, de la samponul lui, de la ce?Nu e prea multa spuma pentru el?

Popi, la noi faza cu colacul a esuat.1.Bebe nu are el gatul asa lungut sa ii stea colacul ala ca lumea, asa ca parca era strans de gat.2. colacul ala tampit avea o margine care zgaria, asa ca l-am dat la cos, am spus pas.Am continuat spa-ul obisnuit:)

Cellena, si eu il pun pe Nicholas asa, intre perne si ii place la nebunie.nici nu am cu cine discuta despre asta, cartile spun ca e ok, numai ca nu mult timp, asa ca de cate ori e super happy si in verva, primeste cadou:).daca ar fi dupa el, numai in fundulet ar sta si in picioare, sa faca el 3-4 pasi si sa chiuie fericit.

De S.ellena ce mai stim?fetele, cum sunteti, dragelor?

Noi am mai avut dureri de burtica, o-hooo, am fost oarecum disperati cateva zile,de aia nici nu am mai aparut,dar am recurs oarecum la un truc cu laptele si ii merge bine,ii place si bea mai mult decat inainte..Bioana, eu stiu ca bebelusii care nu sunt alaptati trebuie sa inceapa diversificarea mai devreme decat ceilalti..Ma gandesc serios la lingurita de cerele fara gluten..O s avad cand, probabil ca la 5 luni..usor usor

in weekend mergem si noi sa cumparam un aparat din acela care face de toate-fiert in abur, pasat, decongelat, mixat, ma rog, patru operatiuni, am vrea sa luam un Tfal, stiu ca a luat Alma si vreau si eu pentru Nicholas,am citit ca e f bun, la fel si baby cook de care zicea Ina
Vrem sa ii luam si scaunul de masa, nu vrem din acela care sa stea pe scaun normal, ci scaun numai al lui, si atat, pe care sa il invete si unde sa stie clar ca e timpul de papa...O sa vedem la ce ne oprim, avem cateva idei, dupa niste scotoceli internaute si nu numai:)

Nicholas continua sa doarma exemplar, la 19.-19.30 gata, e somnul care incepe si dureaza pana dimineata, cu doua sau 3 treziri.Nu il mai schimb de pampers noaptea, cum faceam inainte, il schimb la o masa pe care o are in jur de 22-23 si apoi dimineata la 6.30, cand iar papa si cand vrea sa se joace, o ora, apoi iar doarme pana pe la 9, 9.30..Dar asta cu somnul intre 19.00-20.00 e lege, uneori nici nu rezista pana atunci.Fetelor, doarme tun! mai ales acum ca am scapat de colici, doarme excelent si nu se scoala deloc decat numai papa cu ochii inchisi si apoi in 3 minute sforaie la loc:)Seara am timp de toate, efectiv..

rade non stop, e f f vesel si energic, nu plange deloc, il las fara probleme sa se joace singur, ca el vorbeste cu tot ce prinde (si acum prinde cam tot), ii plac in continuare pungile, povestea lui de seara (i-a cazut cu tronc "Jack si vrejul de fasole", rade si pune mana pe desene si nu clipeste, pana nu o termin):), acum se joaca si cu niste mingiute mici, ma rog, mai mari un pic ca mingea de tenis de camp, care sunt dintr-un cauciuc moale si poate el sa faca ce vrea cu ele.Multumesc lui Dumnezeu, e f f cuminte! nici mie nu imi vine sa cred, ca e baiat, dar e super cuminte

hai ca iarasi m-a intiiiins, dar v-ati obisnuit, ca de, daca nu mai pot sa scriu in fiecare zi ca am altele de facut sau ca el nu e f ok(dar va citesc!), so atunci cand am sansa sa apuc sa scriu-scriu!

Onutz, Dana,Mami,Aschiuta, Ela, Ary, pe voi, pe gagalici si pe toate mamicile si minunile Odiseii noastre!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata. Noi matinali ca intodeauna...
nu stiu daca urasc ceva mai mult decat trezitul de dimineata dar tinand cont ca o fac de 3 ani ai putea spune ca deja m-am obisnuit... da de unde! In fiecare zi mai tanjesc dupa inca o ora de somn...
Baiatul meu a racit iar...ieri. Cu febra, muci curgatori si ochii ii curgeau mititelul. A stat prea mult afara...de la 8 dimineata pana pe la 13 cand l-am chemat la masa si cred ca l-am imbracat cam gros...a transpirat si un pic de vant...asta a fost.
I-am dat doar supozitoare ...nurofen si paracetamol alternativ, scos mucii cu siringa de ser si picurat un pic de lapte de la mine in ochisori. In dimineata asta vad ca e mult mai bine. Febra numai are nici ochii nu ii mai curg. nasul e infundat dar mai repetam operatiunea si sper sa treaca.
Ciudat e ca fata iar nu a avut nimic. Desi el o pupa zilnic... chiar nu am cum sa-i despart fara ca baiatul sa nu se simta aiurea. Si nu ma lasa inima.
Fata ieri s-a ridicat in fund singura era pe o perna...la 30 grade cum o pun eu dupa ce suge si s-a ridicat in fund. Bineinteles ca apoi a cazut intr-o parte
Dintii nu i-au iesit desi dureri avem la greu...seara e jale mare la noi. Din cauza asta nici baie nu i-am mai facut aseara.
ieri noapte m-am trezit pe la 2 sa-i dau sa suga iar apoi i-am dat si baiatului supozitorul si negociam cu el sa-i pun o carpa umeda la cap...a vorbit incontinuu pana la 4. Ce o zice acolo nu stiu... bine ca nu urla cum facea baiatul. Am fugit din pana la urma in sufragerie sa pot si eu sa dorm o ora...dupa o jumatate de ora vine si sotul dormeam amandoi pe o canapea stransa. Unul la un cap, altul la alt cap...parinti denaturati! am lasat copiii singuri si am fugit...
Nu stiu ce scaun de masa sa ii i-au fetei... imi e teama sa nu o darame baiatul cu scaunul... imi e groaza de diversificare... cred ca de asta nici nu ma grabesc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Lacramioara, te sibianco! Eu dupa facultate am plecat la Bucuresti, si de acolo, uite...bananai prin lume. Familia e tot la Sibiu, insa, iar "acasa" tot Sibiu ramane. Sa-ti traiasca pitpalacul, la multe lunite si ani fericiti. Succes la vaccin, sa nu doara si sa nu se lase cu febra. Urmam si noi, sambata...tot la exact 4 luni, ce cadou frumos.
Mena, felicitari pt. vestile bune! delfinul, ce bine i-ai zi tu, inca din burtica...uite ce-i mai place in apa.
Ioana, ai o fetita model. Si eu, ca si Bubu, te invidiez pentru vremea pe care o aveti...Aici e muuult prea cald, nu mai rezist, nu-l mai pot scoate afara dupa 9 dimineata, pana la 9 ne urnim greu...
Ela, felicitari pt. achizitie, creste puiul, creste...Insanatosire grabnica baietelului, bine ca cea mica e rezistenta. Si Victor mai are nopti in care dupa ce papa nu adoarme, are chef de joaca, si uite-asa stam cuc si-l "intretinem". Cam o ora dureaza, pana oboseste si mai prinde o repriza de somn.

Noi bine, cu tratamentul...Nu ia siropul pt. diaree de nicio culoare, il scuipa, plange, mi-e o mila de el....de abia astept sa scapam de tratament.

va , mi s-a trezit baiatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

fetelor si multumesc! Bubu ii pusesem putin spumant cu lavanda, pt bebei. Nu ma asteptam sa faca asa multa spuma, noroc ca s-a dus destul de rpd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Pya, si eu tot la Bucuresti am venit la studii si aici am si ramas pana in ziua de azi. Si cred ca aici voi si ramane inca multi ani.
Bine ca bunicii sunt la Sibiu, avem si o casuta la Rasinari unde pitpalac va putea sa alerge printre straturi, gaini, stupi si pruni.
Abia astept sa il trimit acolo in vacante sa vada si el padure si flori si animale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Neata fetelor!
ce faceti?

Bubu ce copil cuminte ai tu acolo..sa doarma el atatea ore si sa se joace singurel?! wow!! al meu zici ca e dependent de mine..nu mai pot efectiv nici sa ma pipi din cauza lui..e groanzic pt ca daca e treaz trebuie sa fie permanent cineva cu el si cumlea ma prefera numai' pe mine..ca acum nici la soacramea sau mama nu mai sta f mult ca urla dupa mine.. offf ..sper sa nu il tina ff mult dependenta asta ca e teroare! iar de jucat singurel , de nici o culoare!..parca nu ii place nimic..se plictiseste repede si ii plac atat timp cat te joci si tu cu el, cat le tii tu ca i le misti tu jucriile ca singurel nu le vrea de nici un fel; ii plac numa' oamenii si plimbarile luuuuungi cu acestia si atat am observat :))))

Eu iar sunt ff supi.. feteleor nu stiu ce sa ma mai fac cu imunitatea asta a mea... e la pamant am impresia..eu care nu raceam decat o data pe an si atunci usor..acum e a 2a oara in 2 luni cand ma jeneaza gatul si suflu nasul..mi-e frica iar de mor sa nu carecumva sa ii dau baiatului..de ieri bag in mine: ghimbir ras cu lamaie ca daca ma gusti sunt iute nu alta, usturoi inghitit catei asa ca pe pastile, ceaiuri garla cu lamaie, vitamina C supta la greu, propolis glico0lic, polen mancat dimineata, paracetamol 2 pe pe zi, gargara cu sare de 3 ori pe zi..deci nu mai stiu ce sa fac sa nu racesc iar:(:(

*nu stiti nimic imunostimulator? nu stiu..vreo capsula minune, vreo treaba?


ps: in plus am impresia ca-s o epava: dupa ce termin cu alaptatul nu stiu unde sa ma mai duc mai intai: sa imi tratez masele care au incept sa ma doara deja desi inainte de sarcina eram in stare perfecta:)), hemoroizii, controlul la san pt ganglionul pe care si acum il simt la axila, parul care ainceput sa imi cada cu pumnul, si de ordin estetic: celulita care mai are un pic si apare si pe fatza =))))..in fine..facand haz de necaz ..sper sa le duc pe toate cat mai incolo ca am de gand sa alaptez muult si bine..sper sa ma mai lase in pace toate macar cateva luni buuune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ANDIE am uitat sa te felicit pentru mica crestina.

LACRAMIOARA un la Achim pentru vaccinuri.sa nu aiba urmari.si la multe lunite!!

BUBU eu cu mare drag ti-as trimite o galeata de caldura...si Irina ar sta numai in fund, dar imi e frica c ae prea mica. noi nu avem inca nici 4 luni...o sa o pun in perna de alaptat,dar mai incolo...in scaun trebuie sa o leg de acum ca nu o mai pot lasa nelegata ca nu face altceva decat incercari de se ridice...unde se grabeste fata mea¿¿ ma bucur ca Nicholas doarme bine.

ELA multa sanatate baiatului.felicitari fetitei pentru noua realizare.

MAMI hai sa te pup sa iti mai ridic moralul.eu zic sa lasi pe Ivan si cu altcineva, nu numai cu tine.va fi tare greu mai apoi.plange acum, dar se obisnuieste.Irina nu are treaba..

ieri am fost sa vad de cresa pentru septembrie. pretul e 159 euro, mai bine decat credeam eu. avem sedinta pe 22 aprilie sa ne arate conditiile si sa ne spuna ce acte trebuie sa depunem. sunt 34 de locuri, nu ar fi problema si e la 5 minute de casa, pe jos.oricum trebuie sa o inscriu la 2-3 crese sa fiu sigura.

nu dati cu rosii, dar la noi e cald..........sunt 15 grade si mai urca pana la 4. iesim la plimbare....va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

mami maselele nu trebuie sa le lasi pana termini cu alaptatul, din contra fa-le acum pana nu se strica si mai tare...eu am inceput sa merg la stomato de cand avea V 7 luni si alaptam. Dupa anestezie nu trebuia sa alaptez 2 ore apoi era ok. Si acum am intalnire cu dentistul in mai ca in sarcina asta mi-au aparut multe carii pe care le-a plombat inainte sa nasc dar am nevoie de un pod. Asa ca din mai se apuca de treaba..
Cu hemorozii am si eu maaarrriiii probleme tot aman sa merg la doctor, sper ca luna viitoare sa ajung si sa vad ce fac si cu spatele ca usor usor simt ca nu-l mai pot lasa asa.
Parul e normal sa cada, dupa prima sarcina imi cadea asa mult ca ma gandeam ca raman cheala...ei bine nu am ramas

Noi am facut ieri vaccinurile de 3 luni. Peste noapte a facut un pic febra dar nu a fost nevoie de supozitor. Inca o repriza la 4 luni apoi avem liniste pana la 1 an parca.
Nadia are 5280 g si 61 cm. E cu 1 kg mai usoara decat fratesu la 3 luni si cu 4 cm mai scunda. Dar e bine, e pe linia de mijloc in grafice.

Mergi la inceput