Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Kytana, nu o lua ca pe un sfat ca nu stiu cat e de bun...dar iti spun ce as face in locul tau. Daca ar plange atat, i-as da la piciul meu un pic de Panadol sau Nurofen (doza recomandata varstei) sa vad daca il ajuta. Daca se linisteste si doarme, probabil ca il doare ceva. Daca nu, poate are o perioada mai proasta.
Ai putea incerca si ceva pt colici, altceva decat pana acum. Poate il doare burtica de e asa agitat si nici nu doarme. Sau da-i niste ceai de musetel (e marisor deja, f aproape de diversificare), sau sunt ceaiuri speciale de linistit bebelusii de la Hipp. Verifica-i gingiile, vezi daca se simte vreun dintisor (in general primii ies cei din fata jos sau sus). La o adica, ai putea sa incerci si niste lapte praf, poate nu se satura la san.
Pentru tine, nu mai sta 'in asteptare', e cam mult 5 zile...bea o cafea pe stomacul gol, sau baga prune uscate, sau ulei de masline...orice Si eventual roaga sotul sau mama sa iasa o ora cu el si dormi, dormi asa putin!
Scuze ca te-am umplut de sfaturi...eu m-am hotarat de cativa ani sa nu mai dau sfaturi necerute, se pare ca daca cere cineva...nu mai mai opresc
Sper sa se schimbe repede situatia, of...prin cate mai treci tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna ziua, fetelor

Kytanutz, imi pare tare rau ca e plangacios bb Luca. La drept vorbind, nici a mea nu pot zice ca e prea tacuta, daca nu stau langa ea imediat plange. Azi m-am dus pana la baie si numai eu stiu in ce viteza mi-am facut treburile, ca a inceput sa traga un bocet... Si mai nou nu e de ajuns sa ma vada sau sa-mi auda vocea, vrea sa o iau in brate si, daca se poate, sa o plimb prin casa. De dormit nu doarme cine stie ce, ziua, mai mult ma chinui sa o adorm. Totusi, nu pot spune ca plange non stop. Nu poti merge cu el la urgente? Poate nu are nimic, dar e mai bine cand iti zice un dr asta. Eu, cel putin, asa sunt. Mai bine ma duc degeaba la dr, mai bine fac analize si nu iese nimic, decat sa fie ceva si sa nu stiu.

Si cu toate astea, nu i-am facut vaccin Ilincii, ca tot zicea cineva despre asta. Si da, sa stiti ca sunt oameni care nu au televizor. Eu nu ma numar printre ei, ca ma urcam pe pereti 2 ani acasa fara sa mai aud un zgomot in fundal, dar sunt care au ales sa renunte la el. Cuptor cu microunde nu folosesc nici eu, dar telefon... oho, si inca cat!!! Ideea e ca daca poti sa renunti la unele lucruri despre care esti convins ca iti fac rau, de ce nu?

Din pacate alaptatul meu exclusiv a durat de joi pana mai apoi, mai exact aproape 3 saptamani. Nu numai ca nu mi-a crescut fata, dar parca a si scazut in greutate (am avut alt cantar fata de cel folosit pana la 5 luni, de asta nu-s chiar sigura). In rest, parea ea vesela, doar ca nu prea dormea ziua, dar cand i-am dat biberonul chiar s-a bucrat. Il tinea cu ambele manute si nu l-a lasat pana nu l-a terminat. E clar ca alaptatul e o provocare muuuult prea mare pentru mine.

In rest, cea mare a facut candidoza de la antibiotic, dar mergem inainte. Mai are de facut maine o tura in vena si daca ies bine analizele, ne oprim. Si vedem ce facem cu asta mica, ca are o tuse...

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate. Kytanutz, fii tare ca toate trec.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Nici Iustinul meu nu mai doarme ca inainte. A inceput sa se trezeasca mai des noaptea (inainte se trezea la 2-3 ore, acum la o ora max 2), si nu mai adoarme la san noaptea, trebuie tot cu foenul. Ziua, sunt tot cu el in brate, ca nu sta mai mult de 5 min altundeva. Si si daca il tin in brate, trebuie plimbat, nu stat jos, sau intr-o singura camera, ca se plistiseste domnul.
Dar eu beau cafea. 2 pe zi mai nou. Daca nu as bea as adormi mergand.

Si eu m-am hotarat sa nu ii fac ROR-ul (vaccinul de la 1 an). Astea de la 4 si 6 luni...nu stiu ce sa fac, ma tot gandesc, ca fiind rapeluri, mai ca le-as face. Dar la ror nu-i vad rostul. Si mai e si periculos.
Televizorul l-am dat de vreo 4-5 ani, ca statea degeaba. Nu se uita nimeni la el, niciodata :))) Avem computere, ma uit doar la 'romanii au talent', si aia cand nu uit (anul asta am vazut de 2 ori sfarsitul), ma uit online.
Homeschooling nu as face cu copiii mei in Romania (nu ca s-ar putea
). In USA m-as gandi si la varianta asta, la cati tembeli cu arme circula pe acolo prin scoli in ultimii ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Brotacul a dormit de la 2 la 3.45 in dupa-amiaza asta Sa fi fost oboseala acumulata sau cearealele de vina? Ma bucur ca s-a trezit mai vesel, fara atata maraiala. Am fost bine ca l-am lasat cu mama soacra cat a dormit si am mers cu sotul la shopping pt petrecea de maine cu nasii, unde il iau si pe Matei evident, asa ca i-am luat si lui un borcanas d-ala de fructe, mere+caise, ca parca n-as mai sta maine sa fac pachetel.

Kytanuuutz, te-am citit si mi s-a pus nodul in gat pentru ca inteleg asa de bine prin ce treci. Tot ce pot sa-ti zic e ca Luca te adora, esti mamica lui si alta ca tine nu e! Pentru el esti cea mai importanta fiinta de pe pamant, in niciun caz nu esti o mama rea!

Despre somn sa stii ca si Matei doarme bine tot asa, de pe la 7 pana pe la 1,2, apooi cum mi-e norocul. Recunosc ca in ultimele nopti a adormit relativ repede, slava cerului, chiar daca trezirile au fost tot din 2 in 2 ore, dar uite chiar azi noapte a stat treaz intre 4.30 si 6, a avut si nopti cand a stat cate 3 ore Eu pun pe seama dintilor si burticii. Cand nu face kk o zi parca orice masa e un chin pt el, trage parturi, se screme si nimic, iar somnul e si el agitat. Apoi dintii, ce sa mai zic, ca ne-a crescut si temperatura de la ei si cat a plans azi la pranz I se inrosisera ochii... Nici leganat, nici in brate, nici cantecele, nimic n-a functionat. Am facut tot posibilul sa minimalizez plansul lui isteric cu plimbat in brate &co si intr-un final s-a calmat. I-am dat si cereale sa pape pt ca de la san nu prea trasese azi. Incearca si tu sa-i iei temperatura, sa-i dai un ceai de musetel, ceva de colici, niste cereale (sunt cele care se pot da de la 4 luni, nr 1). N-ai ce sa faci decat sa incerci. Eu noaptea stii ce-am mai facut? Am lasat temperatura la 20 de grade si fix de atunci a si inceput sa doarma mai bine, deci, cine stie...

Incearca sa vorbesti cu el, eu asa fac cu Matei cand plange, ii vorbesc pe un ton calm si bland, in consolez si la un moment dat se opreste si ma mai asculta, macar face o pauza de la plans...

Imi pare rau ca ti-e asa de greu dar toate acestea vor trece. E o perioada de foc din care vei iesi mai puternica!

Fetelor, Matei m-a surprins ca l-am pus in carut la pozitia intermediara si a inceput sa se ridice singur in fund la 90 de grade Bine, ca tot isi balansa caputul, de trebuia sa-l tin sa nu se dea cu capul de marginile carutului. Nu stiu cum om face afara ca sa nu se loveasca, ori sa-l tin la orizontala, ori la 90 de grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ah si cand i-am dat cearealele nu l-am mai pus in fundulet, l-am tinut in brate, ca era plagacios, si cand a vazut lingurita, singurel s-a incordat, sa stea in fund, stia ca asta-i pozitia de papa cu lingurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

bravo, STELA! adica Matei
incearca sa te joci cu el, sa-l ridici in fund dandu-i mainile tale. vad ca Olivia mi-a confirmat "suspiciunile", ea sta mult cu Maya in pat, de asta e Maya asa avansata fizic. Eu am zis, Stefan sta mult in balansoar, de asta n-a prea avansat.

KYTANA, in primul rand de asta suntem aici, sa ne plangem si sa ne bucuram impreuna. Apoi - daca nu iei medicamentele alea corect, degeaba le iei! Ti-am mai spus, ia o hotarare si mergi pe ea! Daca nu le iei, inseamna ca nu crezi ca ai nevoie de ele. Sune-i dr.-lui de Luca si ca ti-e teama sa nu-l afecteze si pe el (cred ca de asta le-ai intrerupt).
Despre Luca... as merge la dr. sa fiu sigura ca nu e bolnav. Daca poti, mergi la acelasi medic caruia i-ai povestit de depresie; sau la aceeasi clinica, sa aiba fisa ta. Daca spune ca e perfect Luca, as spune ca simt c-o iau razna, ca sunt si depresiva si nu stiu incotro s-o iau. As cere sa-mi dea sfaturi concrete, ce sa fac cand Luca se plezneste peste fata si burta, cand plange incontrolabil etc., si daca mi-ar putea spune de ce crede ca face Luca asta.
Problema cred ca e ca nu ai incredere in tine si te invinovatesti - astea de fapt sunt de la depresie, de asta e bine sa faci tratamentul corect, sa iesi din cercul asta vicios. Atata vreme cat stai cu Luca, te joci cu el, incerci sa-i fie bine, ar trebui sa stii ca uneori nu tine de tine. Sa stii ca bebelusii simt ca suntem oincordati, nervosi etc. si nu se calmeaza si pace! De asta e bine sa-l dai sotului sau mamei tale cand simti ca nu esti calma, sa incerce ei. Mai ales sotului. Trebuie sa se implice si el mai mult, sa realizeze ce inseamna un copil si mai ales sa te ajute pe tine! Are de invatat, ok, dar e si tata si trebuie sa fie responsabil! Luca e demanding si tu ai nevoie de ajutor.
Probabil nu ti-am scris ceva sa te ajute, dar asa gandesc eu. Cred ca pur si simplu te neglijezi si vrei prea mult de la tine. KYTANA, nu exista mama perfecta asa cum nu exista copil care sa se poarte perfect! Totul e sa ne dam interesul si sa incercam sa-i alinam! Tu faci asta, incerci... mai cere si ajutorul sotului, nu-l mai scuza.
si ca sa-ti raspund: Stefan se trezeste noaptea la maxim 1h jumate, uneori se foieste mult, dar doarme toata noaptea, cu pauzele de rigoare. Si el vrea atentia noastra permanenta, nu sta mai mult de 5 minute cu o jucarie, mereu trebuie sa ne jucam cu el. Cum a zis si Olivia, cand e groasa treaba il ridic / arunc spre tavan, ii place la nebunie, fac avionul cu el, la oglinda iar ii place. Sa stii ca la plimbare sta putin linistit, adoarme o jumate de ora, apoi Dumnezeu cu mila! Niciodata nu e la fel ca ziua precedenta! Oricum, mereu se pune pe plans si il iau in brate, iar cu cealalta mana imping carutul. Face asta de cateva sapt. deja, nu stiu ce are.

deci:
- mergi la dr. cu Luca daca esti ingrijorata
- ia pastilele alea corect, neintrerupt; bea mai multa apa (bei 2l zilnic?), mananca iaurt, prune uscate, fructe
- cere ajutorul sotului cand e Luca agitat (invata-l pe sot ce sa faca pt a-l calma, poate sa-l scoata el la plimbare in manduca etc.)

te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

O promotie care poate interesa pe cineva, e valabila pana pe 18 martie: http://www.cora.ro/cataloage/#/Catalog+Puericultura+-+cora+Bucuresti,+Cluj,+Bacau/catalog_puericultura_01.jpg.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, noi clar suntem la puseu, Matei ma uimeste... s-a intors pt prima oara de pe burta pe o parte... eu l-am pus pe burta si el top, s-a ridicat in maini si s-a dat pe o parte... si inca o faza, si-a impreunat mainile, el nu-si mai atinsese o mana cu cealalta... si se uita la ele asa curios! Azi a fost asa o zi la extreme, cu plans la san, urlat si mai apoi somn de aproape 2h ziua si achizitii fizice. Ar trebui sa ma obisnuiesc cu zilele de genul asta ca am impresia ca asta-i doar inceputul

Gabi, dap, incercam sa-l punem mai des in fundulet, mai ales ca-i si place, cand e usor dat pe spate mai nou se inordeaza si vrea sa ajunga cu fata cat mai aproape de picioare. Dragul de el, a inceput si el sa se dezmorteasca, sa-mi solicite atentia

Kytanutz, am uitat sa-ti zic... sa stii ca si eu ma uit in carutul altora si vad bebei visand suav cu suzeta in gura, in timp ce Matei sta cu ochii intredeschisi si scanceste, scuipa suzeta, ca nu poate adormi singur In ultima vreme il culc la primul somn de dimi (cand face cele mai putine nazuri si e mai receptiv) in carut, plus adormit acolo, ca il legan si asa s-a obisnuit cat de cat cu el si nu mai face scandal afara. Totul e sa ma vada ca sunt acolo langa carut. Plus ca mereu cand il pun in carut, ma prostesc si glumesc, ii zic ca intra in naveta spatiala Brotacus... si par asa f incantata... si cam asa l-am imprietenit cu carutul... poate te ajuta sa incerci mai intai in casa sa-l plimbi, adormi, pui adormit in carut...

Ah, si sa stii ca si Matei isi freca rau fata intr-o perioada, chiar va scriam aici ca nopatea se trezeste f des din cauza mainilor, asta era inainte sa-i dea dintii de jos cu vreo luna... Poate incepe si Luca sa aiba simptome de la dentitie, astea poa' sa tina si cateva luni pana la aparitia dintilor, deci tre sa ne inarmam cu rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Elfica, multumim de link! E super interesant!

Hai ca acuma incep eu sa vorbesc de una singura, ca mi-am amimtit cand vorbeati de ce mancati la micul dejun.

Eu recunosc ca si in sarcina si pana acum vreo luna mancam mezel, pe langa o felie de branza/cascaval si un ardei, o foaie de salata, castravete... asta era combinatia...

Eu am ramas dupa sarcina si operatie cu niste hemoroizi de toata frumusetea, in ultima vreme am suportat niste dureri, stateam la baie si cate juma de ora... Mi-am dat seama ca n-o sa-mi mai permit luxul asta cand Matei incepe sa misune prin casa, deci am hotarat sa "tin regim". Sotul m-a batut si el la cap...

Deci acum dimineata mananc, si chiar imi place, iaurt, din acela activia natur ca nu-i asa acrisor (eu am o pb cu iaurturile in general) cu cereale... sunt unele la penny care contin tot felul de seminte, musli, fructe uscate, alune, e un amestec tare bun si satios... La pranz am inceput sa gatesc eu, iar eu gatesc mai cu legume, mai fara sare si grasime, iar seara mananc light, nu mai pap mancare gatita. Ah si am renuntat la painea alba. Singura chestie e ca mananc dulciuri ca inainte :)) Ideea e ca ma simt super bine, nu mai am nicio problema cu mersul la baie si constipatia, in sfarsit au trecut durerile si vad ca-mi scade si burta... si chiar nu simt ca fac sacrificii culinare. Conteaza sa incepi de undeva sa faci schimbari si in timp se vad rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor, dragutelor mi-a fost fffffff dor de voi sper ca nu m-ati uitat...am citit cateceva in fuga, am vazut ca si voi aveti problemute cu bebeii agitati. Pe mine ma secat Mihnea, este ff plangacios si nu prea doarme si trebuie sa-l tin in brate si cand merg la wc sunt ff extenuata, ca si kytanutza pe care o pupacesc si pe bb Luca si pe tozi bebeii scumpi

lalu85 40+ cu

Mergi la inceput