Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza fetelor!

Mirabela, mersi de cafeluta! Si eu am nevoie de ea, trezirile au fost dese, cu pauza intre 2 si 3 (dar nu ma plang, ca l-am trezit pe sot si l-a adormit el la 3), eu m-am mai trezit la 5.00 si la 6.15 trezire finala

Lalu, bine ai revenit! Mai intra sa ne spui de Mihnea... Ati inceput diversificarea, nu? Noaptea cum doarme? Si vrem sa vedem si o pozica, ceva... Stii ca avem albume foto pe adresa comuna de gmail, poate "ne vedem" si pe acolo

Kytanutz, ai vazut, sunt perioade si perioade cu bebeii scumpi.. da, ii cant si eu lui Matei cand il imbrac dupa baita, altfel e scandal si la noi. In padurea cu alune il calmeaza... Pe Matei am observat ca il oftica cand ii trec body-ul peste cap si ii pun caciula. Mai demult ii puneam caciulita prima (deh, ma mult la indemnul mamei soacre, care era convinsa ca raceste, dar i-a trecut), si evident ca Matei incepea sa planga si plangea la tot imbracatul.. Asa ca de cateva luni incoace caciulita i-o pun ultima, si uite domnle ca n-a racit baiatu'... Iar la body am o tehnica, il tin de vorba cat i-l pun la ceafa rulat, s-apoi ii fac un BAU si i-l trec peste fata (partea asta il oftica inainte) si nu-si da seama ca i-am bagat body-ul peste cap... si cam asa am scapat de plans la imbracat, desigur, mai exista si exceptii...

Gabi, hai ca ati inceput si voi in forta! Ce fericit e Stef cu fatuca plina de banana... asa imi faceti pofta sa-i dau si eu lui Matei sa rontaie ceva, mai ales ca avem deja dintisorii din fata si cand musca cu ei nuse incurca :))

Seara mananc dupa ce il adorm pe Matei dupa baita, deci undeva pe la 7-8-9... variaza, de regula pe la 8 maxim.

In ultimele seri am mancat salata de vinete, paste cu branza si ou (hehe, astea nu stiu cat de usoare sunt), imi mai fac sandvis toast cu branza sau cascaval, fulgi de porumb cu lapte, ciuperci la gratar... cam asta imi aduc aminte. Chiar ieri am luat din nou ciuperci, albe, imense, abia astept sa le prepar

Fetelor, va , fug dupa tortulet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella si eu as merge la alt pediatru sa ma asigure ca nu e vreo problema, stii ca si Mister e in urma cu dezv. dar totusi evolueaza cate putin.

Anca pe la 5 luni a inceput sa se vada culoarea la ochi, un maro inchis ca si la fra-su, pana acum erau albastrui.

Kytana in mod sigur il deranjeaza ceva, probabil dintii sau constipatia. Poti sa-i dai niste ceai de musetel si vezi daca-l ajuta. Mister, chiar daca e cuminte (aici eu il compar tot timpul cu David care a fost un terorix), peste zi este asa cum il descrii tu pe Luca, cred ca mai toti sunt asa, au momente si momente... si Mr se freaca cu mainile, se bate pe burtik, e agitat, etc. Despre somnul de noapte al vostru, asa a fost David, ti-am mai zis, daca e sa fie asa, orice ai face tu si ai incerca, tot asa ramane. Eu am incercat n metode fara nici un rezultat, de fapt ma stresam eu tare si era mai rau... cred ca daca ma obisnuiam ca asa e el, imi era mai usor...

Mr adoarme singur si doarme noaptea ca asa e el, nu ca am facut eu ceva anume si ca sunt eu mai nu stiu cum... eu doar l-am urmarit si l-am lasat in ritmul lui, am avut rabdare cu el, atat... deci nu crede ca daca unele dintre noi avem copiii altfel, am facut noi nush ce inventie... asa sunt ei, eu am 2 si-s total diferiti. Trebuie sa-i luam ca atare, atat! Stiu ca e greu dar in afara sa te tresezi/consumi ca al tau nu e altfel, nu ai ce face. Si nu are nici o legatura cu parasinusul, ala a fost atunci si gata.

Trebuie sa intrebi daca medicamentul nu da totusi o reactie din asta pt ca si la tine ar putea produce de la somnolenta pana la agitatie, eu asa stiu. Nu te supara pe mine dar atata vreme cat ai sa compari copiii intre ei n-o sa-ti fie bine pt ca asta streseaza si mai tare si intri in cercul vicios binecunoscut. Pai eu ce aveam sa fac daca Mr abia la 6.5 luni s-a rostogolit? Sta doar pe spate si atat, si capul si l-a tinut f tarziu... stai sa vezi mai incolo cand ies serios dintii, mai ales caninii, David a avut luni intregi cand plangea in fiecare noapte, mergeam si la serv, era cumplit... cu cat cresc copiii cu atat cresc si problemele, este o vorba binecunoscuta...

Sa-ti spun cum e la noi: uneori e agitat/plange in dormitor unde merge tv-ul tare, David se joaca/tipa, probabil e suprastimulat si e agitat, il duc in sufragerie pe pat sau in patut, raman doar eu cu el si se calmeaza. Cand vine taica-su acasa si sta cu el, la fel e mult mai linistit, la mine maraie ca stie ca-l iau probabil, la el nu, se joaca cu el, vorbesc si pana seara nu mai plange. Pe mine ziua ma tine doar langa el, cum vede ca ma departez incepe sa urle, il iau si la bucatarie, oriunde am eu treaba. Alteori cand e agitat il dezbrac, uneori doar de pantaloni si sosete, alteori il las doar in maieu si putza goala, se linisteste instantaneu si sta asa si o ora-doua... daca nu sta jos, il iau in brate, dar asa dezbracat. Alteori il dau cu Bonjela (da, asta e!) si-l masez bine cateva minute si iar se linisteste... nu-mi mai vine acum in cap altceva, daca-mi amintesc iti mai spun...

In concluzie: vezi daca Luca nu are ceva care sa-l supere, nu mai compara copiii ca-ti face rau si ia-le toate ca atare, pacat ca nu poti lua pastilele, nu pari sa fii intr-o stare mai buna... mergi la dr poate-ti da altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella ti-l dau pe David sa joace fotbal prin casa si sa vezi atunci cum ii face capul lui Matei urmarindu-l, ca la girofar... asa si-a exersat Mister tinutul capului, vorbesc serios, chiar l-a ajutat.

Laluuuuuuu bine ai revenit, ma gandeam des la voi, ce mai faceti? Hai mai zi-ne cate ceva. Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alina nici eu nu sunt deloc cu marsupiul, carutul sa traiasca!

Gabi mama ce mancacios avem noi acolo! Bravo! Ai fost de belea cu Leana si Costel, mi te si imaginam cum va certati voi. Acuma serios, mi se pare o chestie f importanta, poate chiar cea mai importanta in cuplu cand apar copiii, ca sotii sa fie pe aceeasi lungime de unda. Mai ales cand cresc si pricep si ei, e f bulversant pt copil ca parintii au pareri diferite, se mai contrazic... eu cu sotul am avut probleme, mai avem uneori si acum dar in mare le-am rezolvat, macar sa nu fie discutii de fata cu copilul. Eu zic ca poti sa-i dai de acum, incet incet, sa nu te grabesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mai spun una si ma duc la treaba cat mai doarme Mr, zilele trecute a stat David acasa ca era bolnav si dupa 3 zile nu i-am mai separat insa i-am spus sa nu se apropie de el, sa nu-l mai pupe ca a avut gatul varza... eram la buc si m-am dus sa vad ce fac, cand colo, David l-a descaltat de sosete, ii pupa cu spor talpitzele si-i spunea: "of, mama-ta asta nu ma lasa sa te pup, las ca asa nu te imbolnavesc, stiu eu ca prin talpitze nu se ia!" Bineinteles ca asta mic radea cu gura pana la urechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata gagici!
Mie mi s-a stricat din nou laptopul.Nu stiu ce mama masii are.Nu se mai deschide deloc.
Deci o sa fiu foarte scurta....
Am citit tot ce ati scris.

Papelusca,felicitari pentru papacios.Si nou facem vineri 6 luni,dar i-am mai dat sa linfa la un mar,la o para,am curatat si spalat bine morcov si ii dadeam in loc de jucarie de dentitie.I-am dat 2 zile pastarbac,sa vaf ce face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Kytana,Andrei este exact ca bebelul Mirabelei.Nu a fost niciodata plangaciis la modul sa-mi urle.A plans fff tare de maxim 5 ori in 6 luuni.Nu fac nimic special si deosebit,doar asa e el.In schimb maraielile sunt prezente zilnic.Dar la fel ca si fetele il iau,il plumb,il duc la oglinda,ii pun melodia loredanei groza- apa.... ii arar jucarii cu lumini.... si inca ceva....lui Andrei nu ii place cand mananca si cand tre sa adoarma sa mai fie cineva prin preajma.Asa ca la ora de papica si nanica dam pe toata lumea afara din camera.
Apropi de ce spuneai cu pumnii.De mic isi da cu pymnii peste buetica,cand era mai micut se lovea,ca incepea sa scanceasca.....si acum face la fel.De cateva saptamani....sa zic 2 ...aee o problema cand e la san sa isi dea cu pumnul peste cap.Doar cu stangul.L-am lasat sa vad ce face...isi da pana se inroseste.

Nepotica mea la cre 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
lml boboceilor aniversati zilele astea!!!

referitor la laptele de vaca, si eu stiu ca se da doar dupa 1 an (desi la tara bebeii papa lapte de vaca muuult mai devreme)...ce nu-nteleg eu e de ce se poate da branzica si iaurt din lapte de vaca de la 7 luni, iar lapte de vaca de la 1 an
vada ca bebeii sunt iar la puseu si mamicile la bocit...ma-ncriu si eu in grup ...foarte trist ce zici tu acolo, oli, nici n-am curaj sa caut...data trecuta cand cu bebele ala batut n-am fost buna de nimic o perioada, daramite dac-as citi asa ceva..
fetele, ce jucarii dati celor mici ca ma dispera david, accepta doar o mingiuta si un inel de dentitie...oricum doar le molfaie..mai avem un bord cu muzica de la un premergator, bocane la el toata ziua...dar altceva? si cum stau ei cand se joaca? ca david sta culcat sau se-ntoarce pe burta, dar atunci nu se poate juca...mi-ar place sa stea cumva in funcid, dar nu stiu cum sa-l pun, sa-l proptesc..
anca si noi cantarim acasa ceva, iar la dr e altceva...in general, vreo 200-300g diferenta..david are tot ochi albastri, in schimb se modifica culoarea parului, era brunet, acuma are par spre blondut..
nici david nu mai vrea sa bea lp ..arunc biberoane intregi...dar el nici la san nu vrea, tot asa plange si se-nvarte...s-o fi obisnuit cu mancare solida? habar n-am, dar uneori ma-ntreb ce mananca
oli ieri dimineata la 5 ploua cu galeata, iar la 7 era zapada asternuta...s-a dus in cursul zilei, apoi dupa-amiaza a-nceput iar sa ninga si sa se puna...acuma e soare cu dinti, sper sa vina odata primavara!!!
stella cum e matei? a mai facut febra?...si david are nste crize de plans de nu stiu ce sa fac, nu vrea nimic si nu-i place nicicum...se calmeaza doar cand il duc la geam unde am lipite niste chestii d-alea de craciun, le mangaie si rade..
kytana imi pare rau de ce citesc...dar sa stii ca nu esti o mama rea, are luca personalitate ...si david urla, si david vrea doar in brate, nici david nu doarme peste zi, si david urla la imbracat...eu nu stiu ce sa-i mai fac si nu stiu ce sfat sa-ti dau...il tin si eu mult in brate, incerc sa-l pun cu mine pe canapea, sa-l tin in brate cand stau la calculator...si acuma i-am umplut patutul cu tot felul de jucarioare, nu-i curios mai mult de 5 minute, prefera sa urle, vrea atentie non-stop...ziua imi da semnale cand ii e somn, il pun in carucior, il plimb si adoarme, vreo 10 minute...raaaaar de tot doarme mai mult...eu sper ca e o perioada si va trece

trimit ca plange, tre' sa manance..revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Laptele de vaca se da dupa 1 an pt ca da alergii la proteina din laptele de vaca sau la lactoza. Este recomandat insa sa se dea pana la 3 ani lp special pt varsta copilului pt ca ar fi imbogatit cu vit+minerale. Aici nu sunt chiar total de acord, daca o fi doar reclama sau o fi asa... deci dupa 1 an poti sa-i dai daca vrei. Normal ca poti sa-i dai si mai devreme. In iaurt/branzica, bacteriile bune descompun partial lactoza in galactoza si o fac mai usor de digerat, alergiile sunt mult mai putine, insa nu excluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Mirabela, multumim de cafeluta. Iau si o bucata de prajiturica, prea arata bine!

Hehe, Gabi, bravo Stefan!!! Ce dulce e el asa mozolit!
Nu te crampona atat sa fie 6 luni in cap. Ca doar nu-i inlocuiesti o masa. Pentru 2-3 guri cat mananca ei acum... eu cel putin asa am zis, sa ne jucam putin cu mancarea. Nici Maya nu tine in mana. Orice i-am dat le-a facut terci in mana (dovleac copt, banana, morcov fiert, avocado-asta ii aluneca, nu reusea sa prinda), asa ca i le tin eu. Cel putin banana e inebunita dupa ea. Azi a mancat muuuult mai bine piureul de para. O sa incerc sa-i gasesc niste pere bune ca am un feeling ca le-ar manca mai bine bucati feliate decat piure.
Mar crud i-am dat doar din marul meu, unde stiam ca nu are cum sa muste doar sugea si lingea la el, sau felie in safe feeder. La asta sincer mi-e frica sa-i dau felie in mana, ca e riscul de inec. Stiu ca si la blw se spune ca e cel care provoaca cele mai multe gag-uri.
Asa ca nu te stresa si da-i cand simti nevoia. Eu la fel eram fixata ca la 6 luni fix sa incep cu clasicul morcov. Pana atunci, de la 5 luni jumate eram f relaxata: i-am dat niste dovleac de pe degetul meu cand mancam eu, peste vreo 2 zile i-am dat iar dar in scaunel: de fapt eu i-am pus bucati in fata si ea le-a facut terci pe masa apoi si-a bagat fata in ele. Apoi mi-am adus aminte peste cateva zile ca am niste avocado si i-am dat si din ala... Ia-o usurel si da-i daca simti si daca il vezi interesat.
Eu de exemplu nu vroiam sa-i dau banana pana la 8 luni, ca stiam ca poate fi alergena. Dar cand am vazut-o cu ce viteza vine la mine si cum se catara ca maimutica sa-i dau, i-am dat! Si era 3-4 dupa amiaza, nu 10 dimineata cand e "masa" de fructe. Primele dati cand i-am dat dovleac era 8 seara! Ce era sa-i fac? Sa-i zic: nu, mami, iti dau maine dimineata tie! Am preferat sa fac cum am simtit.

Aseara i-am facut iar 40 ml lp (fac doar o masura de acum ca mi s-a luat sa-l tot arunc). Am incercat biberonul, musca tetina, dar nu sugea. I l-am pus in capac si l-a baut.

Cu vreo 2 ore inainte a baut apa din sticla. Eu de cand am nascut stau cu sticla de apa dupa mine. Si in ultimul timp se uita lung la mine cand beau apa. Aseara aveam o sticla de jumate, am baut si am pus-o pe masa si s-a intins dupa ea. Am luat-o pe genunchi si i-am dat sticla. Nu se mai satura! I-am luat-o eu pana la urma printre plansete ca daca era dupa ea o bea pe toata. Cred ca a baut vreo 50 ml. Eu nu i-am mai dat apa oana acum ca pediatra mi-a zis ca nu are nevoie, ca si legumele au apa in ele si ea oricum suge san...dar cand am vazut-o cu ce pofta o bea, ma intreb daca o avea nevoie sau e aceeasi "placere" ca si cum ar bea o sticla de Nurofen? (Am eu ceva cu Nurofenul asta! Cred ca am vazut prea multe filme americane in care copiii beau toata sticla de sirop de tuse).
Citisem la un monent dat un articol ca apa multa nu e buna pt bebei si poate fi chiar toxica pt organismul lor. Dar cat ar fi ok pentru ei? Stiti vreun articol documentat si nu doar din auzite?


Mergi la inceput