Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fleur, sunt f de acord cu tine ca tre' sa aiba 3 mese de solide la 8 luni. eu mai am de introdus a treia masa (iaurtul), dar am tot amanat din cauza scandalului ca aflatoxina. si da, si eu zic ca un 750 ml de lapte este ideal la 8 luni.
tu ce ii dai lui eric la masa de seara? la tine iaurtul este uneori masa separata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Am facut cascaval si branza topita in casa zilele astea, se fac atat de usor. Si sunt delisupracioase


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu am gasit o carte cu diversificarea pe care am printat-o cand erau baietii mici si e super

Azi a mancat I mar cu faina de ovaz si o curmala pasate toate, a deschis gura si a halit vreo 50 de g apoi s-a inchis rapid
Am uitat sa va zic ca inainte cu o zi de a implini 8 luni a inceput sa zica mama, baba, papa , e o dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

LML Eric, Denis, Sara, Patrick!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Bravo, I a Ilenutzei!
Faina de ovaz o amesteci pur si simplu cu mar? Uite ca la curmale nu m-am gandit ca as putea sa le dau acum. Voi incerca. Mai ales ca Radu are 2-3 zile de cand mananca putin, dupa-amiaza refuza solidele.Banuiesc ca e de la dinti, tocmai erupe si al patrulea. Poate curmalele vor avea succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

balanta la v cantitatile sunt asa:
-100-150 g fructe cu 2 lingurite branza
-150-190 g piure de legume+/-ou /ficat/carne
-150-170 g iaurt cu cate lingurite cereale
pe zi mai suge de 2 -3 ori si de seara pana dimineata la cerere.
uneori in loc de iaurt ii dau borcanel special cu mancare de seara de la hipp.

apa dupa fiecare masa.nu am madurat cat.

sunt si zile cand mananca la jumate din cat am scris.sau ii dau de ex din mana fructul si e greu de apreciat cat mananca.
oricum spre 10-11 luni vreau sa mai aiba maxim un supt pe zi si dupa un an nu mau vreau sa ii dau deloc pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor. Sper ca ma recunoaste-ti pentru ca nu am mai scris de mult timp.
La noi e de groaza, nopti nedormite cu chef de joaca, zile tot nedormite ca habar nu am de unde atata energie, copilul meu vorbeste continuu pe limba ei si tipa mereu, mami pe marginea prapastiei gata sa clacheze si mereu obosita. Am facut kineto la 6 luni cand in dinal a fost diagnosticata cu torticolis (multumesc Porumbita ca mi-ai zis ce ar putea fi capul stramb) facem iar sapt viitoare. Cu diversificarea a fost de jale nu manca si isi facea greata.
Noi nu avem inca nici un dintisor dar ii asteptam.
Acum doarme si am apucat sa scriu 2 vb mai am de citit o gramada. Va pop Am pus poze e picasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Porumbitza mi-a placut biroul vostru verde!!Sunt in cautari de birou pentru V, imi poti spune de unde l-ai luat?

Bea , mai scrie si asa putin despre voi, ne bucuram sa afla vesti!!

Uite sunt atat de multe fete care nu au mai scris

Wilton pe aici nu mai dai deloc?

Carmen ce face patrikutul?

Delia, Diananmi, Andrrreea, Biribu, Danet, Nycosia, Ramona, Daconst, Sursula, Zizou mai stiti ceva de ele?

Iuli- o lingura de faina de ovaz - adica am rasnit eu niste fulgi de ovaz, o fierb intr-o 100 ml apa pana se ingroasa.Am adaugat si curmala fara coaja si sambure.

Vera - langa Petromul de langa Sibiu e un parc mare si curat unde mergem des

ma intreba cineva de dinti, daca ii spalam : eu stiu ca lm are niste substante care ii protejeaza dar i-am luat niste periute de la DM si ii mai dau asa sa se joace cu ele.Citisem ca planta gingival e buna in loc de glicerina cu nistatin dar nu am luat.
cam o data pe saptamana ii dau cu glicerina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

porumbita, multumesc de lamuriri. masa de iaurt la ce ora (aprox) se poate da cel mai tarziu? la 9 seara ar fi prea tarziu oare pt pancreas sa digere iaurtul eventual cu niste cereale in el?
strict din curiozitate as vrea sa te intreb de ce vrei sa reduci laptele dupa 10-11 luni la o masa pe zi iar dupa un an sa lasi doar suptul de noapte?

ca tot esti in zona: cand ai fost prin europa de vest si ai inchiriat masina, de fiecare data ti s-a cerut credit card? ca noi am vrut sa prenotam o masina si ni s-a spus sa ducem cu noi credit card, nu debit car. sotul mei spune ca in caz ca fugi cu masina sau o lovesti sa aiba ei o acoperire.
cand am inchiriat in aruba masina, ne-au acceptat debit card; sotul spune ca este normal, ca aia era insula si n-aveai cum sa le faci vreo nefacuta si ei sa nu stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ile, ne scrii, te rog, retele la cascaval si branza topita? ca astea din magazine precis ca-s facute cu margarina sau ceva de genul.

iuli, tu pe unde esti? ce faci?

Mergi la inceput