Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Muraturica,multumesc pt ceai!
Noi am dormit ca de obicei,cu un nr de treziri..
Ile,felicitari vorbaretei I,sunt sigura ca e tare dulce
Ioana,si eu tot cu genul ala de dulce sunt obisnuita
M-am tot tinut sa zic dar deh greu cu un singur neuron..felicitari fotomodelei cantacioase dragalase

Azi nu iesim nicaieri,vremea asta ma trage la somn,as dormi non stop..

Va pup pe toate,zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110

Buna dimineata!
Groaznica vreme,,,

Ma gandeamla ce zicea Fleur, si eu o culc pe la 10 si doarme pana pe la 5.30 - 6 dimineata (cu o mica scanceala pe la 2 - nu inteleg de ce pentru ca nu papa)
Si la 5-6 dimineata ii dau san, care mai nou nu-i mai ajunge si adoarme greu la loc, si se trezeste la 8. La 8.30 ii dau LP si mai doarme de pe la 9 pana le la 10.30.

Legat de dulciuri cred ca e si cum obisnuiesti copilul cu gusturi. De exemplu, intre mine si sot e O MARE MARE DIFERENTA in ceea ce priveste subiectul asta. Eu nu suport lucrurile f dulci, nu suport prajiturile de cofetarie cu exceptia Cremshnitului dar doar daca e fff proaspat si bun. Sunt fan prajituri facute in casa si magiunuri fara zahar. Si nu suport fondantele...mi se face pielea de gaina numai cand ma gandesc la ele.

Sotul insa, este fan prajituri de cofetarie (ca putoarea de maica-sa nu a facut in viata ei o prajitura) adora amandinele de ex (BLEAH) nu mananca oraz cu lapte sau taietei in lapte sau gris cu lapte (ca zice ca e mancare de bebelushi) ori eu sunt innebunita dupa ele, iar daca face clatite si nu avem decat magiun de prune, isi pune zahar peste iar mie imi vine sa vomit cand il vad
Sper sa nu-i semene fii-sa

Si apropos de asta, singurul dulce pe care il agreez din comert este ciocolata cu lapte si alune sau cu fructe...nu simpla ca mi se pare prea mult dulce
Deci depinde si de cum esti invatat cred.
E drept ca pe vremea lui CEausescu, cand am copilarit eu, nu erau optiuni multe in comert....


Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto



ioana eu toata copilaria adolescenta am.mancat prajituri facute in casa. facea mama si de 2-3ori pe saptamana tot felul de nebunii.
intreaba ma acum ce prefer :)
categoric cioco sau prajituri cu ciocolata de la cofetarie.


cel mare a pus gura pe dulce dupa 2.5 ani.si acum primeste cu portia.nu ii place nimic facut in casa desi mama l a momit cu tot felul de chestii.
nu suporta nimic cu fructe -prajitura,iaurt .compot etc - desi mananca toate fructele simple fara probleme.
pt el dulce e tot prajitura de cofetarie sau ocazional barni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ali - si eu m-am turat de dimineata

Vera

EU i-am educat pe ai mei .De exemplu ieri l-am luat pe A de la gradi - eram cu toti copiii: Andrei :mami mi-e foame!
eu - am un mar
A: nu vreau mar, ceva dulce ai?
eu-nu
A- banana ai?
eu - nu , am mar, vrei mar? poti sa mananaci numai putin si gata
A: daaa, da-mi mar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ali, nu-mi vine sa cred ce retardati! cum sa-ti spuna asa ceva despre lm??????

Porumbita, e ciudat ca teoria mea s-a verificat in multe cazuri. Dar or mai fi si exceptii

Pusi, ma bucur sa te revad.
Ma bucur mult cand vad ca nu parasesc fetele grupul. E un grup tare frumos fetelor. Sunteti prietenele mele de fiecare zi . Cu voi ma scol, cu voi ma culc. Sper sa ramanem unite cel putin pana la majoratul piersicutzelor ca dupa aia urmeaza nuntile si o sa bagam petreceri rasunatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Porumbita mersi de raspuns.
Ioana, si la noi e cam cum zice Porumbita. Preferam ca adulti ce nu am avut cand eram copii. Daca prajiturile de cofetarie erau raritati pt ca aveam de casa, ni le inchipuiam ca pe niste minunatii si acum pe banii nostri ni le luam. Cam asta cred ca e. In tipul de dulce preferat, insa, asa e. Obisnuita.
Toata lumea s-a turat de dimineata? Ca am avut si eu portia mea de nervi cu soacra. Nu vrea si pace sa priceapa ca ii fierb carnita copilei separat si apa de pe carne nu i-o dau. O tine una si buna cu supa si ce nutritiva e.
Pusi, hai mai des.
Vorba Ioanei, sa ne vedem la nunti de piersicute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Toata lumea e turata???
Ile bravo ptr educatie.la noi am observat ca de cand am oprit ceaiul imi cere mai mult dulce...cred ca si de plictiseala ...
Ioana da asa ziceau.de fiecare data cand plangea rafi ziceau ca plange de foame.si la fel si la Denis doar ca pe el nu l au prins prea mult.si EU ma culc si ma trezesc alaturi de voi...si va consider prietenele mele de suflet.
Muraturica baga carne in supica si sa fie si cu grasime ca asa e si mai sanatoasa...hai ca glumesc.nu ma Lua in seama dar asa zic ei in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Offff....e greu cu generatia parintilor nostri...si mie mi s-a spus sa nu mai beau atata apa ca ii dau copilului apa chioara....in conditiile in care la vremea aia copilul lua 1,5 kg pe luna, iar acum ma streseaza ca pana la cat il alaptez ca vreau sa ajung ca aia pana la 5 ani.
Alta generatie alte conceptii...eu sper doar ca eu sa nu fac aceleasi greseli cu copilul meu.

In alta ordine de idei...intrebare....Voi puneti in mancarea bebelusilor condimente gen...scortisoara, busuioc, oregano etc?
Eu am pus la legume patrunjel, dar nu l-am mixat. Am mai pus o crenguta mica mica de cimbru pe peste si scortisoara in mar, dar as vrea sa pun si busuioc, usturoi si nu stiu daca e ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Fleur, si eu fac combinatii ciudate cateodata...intr-o zi i-am facut dovlecel+mar+praz+piept de curcan de tara+putina scortisoara....a fost un deliciu ptr el.
El mananca bine si clasicul de legume, dar din cand in cand ca sa nu se plictiseasca ii mai fac si combinatii din astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

usturoiul e ok daca e fiert si in cant mici - gen o feliutza
Cand mai cresc e ff bun sa le omoare viermishorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Ioana, mersi. Ce bine. Eu sunt mare fan usturoi asa ca dupa ce ii introduc fasolea verde ii bag si usturoiul.


Mergi la inceput