Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Voi ati facut prevenarul?
Pediatra mea nu a vrut sa-l facem mai devreme(avem prieteni care l-au facut la 2 luni).Acum zice sa-l facem maine,dar mie mi-e frica k dupa infarix de 6 luni mi-a facut 39 si a avut mult timp dupa numai 38.
Am auzit de un caz de meningita pneumococica la un sugar,asa ca ba as vrea sa-l fac,ba nu.
Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna dimineata fetelor!
Merci de incurajarile cu ortezele dar problema mea este ca eu cred ca e o exagerare. In primul rand eu nu vad unde naiba sustine dr-a ca e rigid piciorul. Intr-adevar uneori il tine ff tare dar nu ca o regula. In plus cica ii trebuie ca sa nu mearga pe varfuri cand o incepe sa umble...pai toti copiii pe care ii stiu eu au mers la inceput pe varfuri. Si mama zicea ca si eu am umblat pe varfuri non stop cativa ani ca asa imi placea mie si ziceam ca-s balerina...deci nu vad unde ar fi asa o problema... in fine... o sa vad ce decid...

Antonik,Aurora,Maria,Maya,Robert si Zack

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ioana,eu cred ca trebuie sa mergi si pe intuitia ta.Sau daca ai dubii mai cere o parere.Oricum si daca ar fi o mica problema eu cred ca se regleaza cand incepe sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Eu de exemplu am decis sa nu mai merg la kineto , in primul rand ca de acolo mi-a luat toate minunile . In fine , asa este in colectivitate .
Piciorul drept il duce oarecum in exterior , sper sa se regleze cand o sa inceapa bine sa mearga , incerc pe cat posibil sa-l tin incaltat in casa. Andrei acum merge de orice se agata si chiar are viteza . Am si eu in famile pe cineva care i-a pus baietelului orteze , dar chiar avea probleme majore . Urmeaza-ti instinctul Ioana si cred ca o sa fie bine .
Si Andrei tot pe varfuri merge , dar cred ca la inceput toti copiii merg asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110

Buna dimineata fetelor!
Merci de incurajarile cu ortezele dar problema mea este ca eu cred ca e o exagerare. In primul rand eu nu vad unde naiba sustine dr-a ca e rigid piciorul. Intr-adevar uneori il tine ff tare dar nu ca o regula. In plus cica ii trebuie ca sa nu mearga pe varfuri cand o incepe sa umble...pai toti copiii pe care ii stiu eu au mers la inceput pe varfuri. Si mama zicea ca si eu am umblat pe varfuri non stop cativa ani ca asa imi placea mie si ziceam ca-s balerina...deci nu vad unde ar fi asa o problema... in fine... o sa vad ce decid...

Antonik,Aurora,Maria,Maya,Robert si Zack

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto


ioana mai cere o parere;

DAR dc chiar trebuie puse orteze nu amana; avem in jur o fam care nu a pus baiatului din diverse considerente;
la 4 nu parea au mai avut de ales si au pus; ABSOLUT toti cei pe care i-au consultat la 4 ani au spus ca dc i-ar fi pus mic (in primul an) avea sanse sa se rezolve; asa v-a purta pana cel putin la 7-8 ani; si s din alea inalte pana la genuntchi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

leti eu fac prevnarul dupa 2 ani ca sa fac o sg doza



ieri - 8 luni si cateva zile - am introdus ficatul.. i l-am dat in mana (ma rog o bucata din el) ca nu ai ce sa blenduiesti la o bucatica asa mica si pe langa i-am dat piure de cartof; i-a placut f mult :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Porumbita,dar la celalalt copil cand l-ai facut au fost ceva reactii adverse.Scuze daca gresesc,dar parca ai doi.(eu nu va stiu f bine si poate mai incurc).
Merci pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu au fost niciun fel de reactii adverse;
insa la primul (care are acum 4 ani ) au fost reactii dupa vacinul de un an; aproape o sapt a fost apatic si cu febra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!
Pfuuuui, am avut de recuperat vreo 9 pagini!
Nu mai tin minte mare lucru
Lml sarbatoritilor!
Adriana, bine ai venit!
Fleur, ma bucur ca a fost ok prima zi. Zicea de post ca e incert. La voi acolo cum e legea? Au vreo obligatie sa te tina un timp anume?

Noi am fost de dimineata la vaccin. L-am amanat 2 saptamani din motiv de muci.
Sper sa nu-mi faca nici o reactie naspa.

A mea a facut alergie de la dovlecel. Prima data am zis ca e de la uleiul de masaj de la kineto, dar peste o sapt mi s-a confirmat ca dovlecelul era. Mai nasol e ca ala o ajuta cu kk. Acum daca nu i-am mai dat n-a mai facut de luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Leti,noi am facut prevenarul pt ca suntem pe schema din Italia.Prima doza se face la 3 luni,apoi la 5 si 9.La ei nu se face nici un alt vaccin mai devreme de 3 luni..

Ioanasi eu zic tot la fel,sa-ti asculti instinctul

Am observat mai devreme ca lui Mattia i se vad inca tot dinti(cei de sus)prin gingie..deci,de aici probabil agitatia lui.Ieri am zis sa-i bag un supozitor(ne-a adus taica-su) inainte de culcare si am uitat
In concluzie,la noi vin dintii,terminam cu dintii vine saltul,terminam cu saltul vin iar dinti,deh..ne facem de lucru

Mergi la inceput