Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena, poate pui un filmulet cu exercitiile care le faci cu el? Pleeeaaassee!

Abgiuta, Bubu, sper sa nu aiba probleme cu reflux. Mi-a vomat ieri in jet stind pe spate. Are nasul infundat si cred ca ia mult aer si de aia, ca pina acu daca voma odata pe zi cind minca prea haplea sau cind o apuca sughitul .

Mami de 2, pt bebe ciinele e periculos daca nu are vaccinurile facute la zi, atunci poate sa ii trasnmita tot soiul de crocozauri nedoriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Aschiuta, am cateva video facute . Nu stiu in ce masura va ajuta pt ca eu faceam exercitiul cu el, eu filmam, eu vorbeam. Cand ma lasa marmotelul sa respir le incarc pe youtube si vi le arat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Mena, dulce-i Gabriel, si isi tine ft. bine capsorul!
Bubu, referitor la scaunul de masina/scoica in avion, eu stiu ca le poti lua numai daca platesti loc separat pt. bebe. Ori, in mod normal pana la 2 ani ei nu platesc, sunt considerati infanti si parca se plateste 10% din valoarea unui bilet intreg, sau asa ceva. Ti se da insa bassinet daca ceri si insisti...Noi l-am obtinut, eu am locul din fata lui, insa tati...sa vedem, speram sa stea langa noi, caci locurile alea sunt rezervate celor ce insotesc infanti, daca sunt mai multi pe zborul ala, aia e. Noi deja am trecut la carucior sport, era ft greoi primul. Are 6.5 kg, se strange tip umprela, e ft. comod si usor de manevrat, pe asta o sa-l luam si in concediu.
Referitor la bagajul de mana, nu stiu ce sa zic, cred ca, asa cum a spus Ina si celelalte mamici cu alte ocazii, ai voie cu cele trebuincioase pt. el. Eu cred ca o sa-i iau Nurofenul, just in case, si...cam atat...el apa/ceai nu bea, inca il alaptez. Nu stiu, oare ar trebui sa-i iau lp, pt. orice eventualitate? Eu nici nu am in casa lp, ma gandeam ca daca am avea nevoie luam repede de undeva, dar asa, in the air...nu stiu, ma mai gandesc.
E ft important sa-i dai bibe/suzeta, daca accepta, cand decolati/aterizati. Si eu o sa incerc sa-l alaptez atunci. Dr mi-a spus ca daca doarme in momentele alea, sa nu-l trezesc, ca e ok. Pot avea dureri de urechi.
Onutz, , felicitari pt. rostogolire, o sa mai vina ele...stai sa vezi, acum, ca a descoperit ca ii iese, numai asta o sa faca.

Eu am primit din tara pastile de schinduf, insa nu stiu daca o sa le iau...ma gandeam sa dau un imbold lapticului, insa am citit ca dau pofta de mancare, si numai de asta nu duc lipsa...cica semintele de schinduf erau folosite in Antichitate de femeile slabute, care vroiam sa-si mai rotunjeasca formele...Pai eu sunt un balon, ce sa mai rotunjesc.
Mami, tu iei, nu? Ti se pare ca ti-au dat pofta de mancare?
Noi suntem in plin puseu de crestere, nu stiu cat mai dureaza, Victor mananca si din ora in ora, si mi se pare ca a mai pus pe el, e tot mai greu..Sambata il cantarim.
toate fetele si minunile mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Pyaoling nu nu mi-au dat nici o pofta de mancare in plus;))in conditiile in care mie mi-era foame continuu non stop si inainte sa le iau :))deci nu am simtit nici o diferenta:))Dar asa sunt eu mai gurmanda si pofticioasa si de cand alaptez e teroare..insa nu nu am simtit niic o schimbare..din contra cu ele ma inteleg cel mai bine..am laut suplimente cu de toate insa astea cu schinduff au fost singurele cele mai bune pt organismul meu.
-tu deja ai trecut la carutul sport? adica tii bebele in fundulet? mie inca mi-e frica sa fac asta..si e mai mare cu o saptamana si ceva ca al tau..:)))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

pya si pe mine ma intereseaza daca se poate lua scoica in avion. Pe pagina companiei cu care vom zbura scrie ca copii au dreptul la carucior, pat pliant si scaun de masina gratuit. Acum nu stiu daca putem lua scoica cu noi in avion sau trebuie sa o predam. Inainte sa zburam (in mai) vom suna si vom intreba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna seara,
am scris de dimineata un mesaj si l-am pierdut...offff...

fetelor se schimba ora sambata¿irina are un program super de somn, de la 8-8.30 seara pana cam la aceeasi ora dimineata.cu 2 mese peste noapte.azi noapte a avut numai una.daca se schimba ora se da peste cap,ca e prea devreme sa o culc la 7 seara....uff

MENA a progresat mult Gabriel. felicitari!! e un dulce.

ANGI nici nu vreau sa imi inchipui ce a fost in sufletul tau...cosmarul oricarui parinte.

daca a fost puseu de crestere la noi a durat 2 zile..duminica si luni.ieri si azi a avut 5 mese peste zi si 2 peste noapte.

azi am montat si noi caruciorul sport, dar numai asa ca imi era dor sa vad cum vine...mi se pare prea devreme. mai asteptam vreo luna.PYA la Victor ii place¿

of, mai aveam de zis,dar ma grabesc ca vreau sa ies la procesiuni.
INA paste fericit!! daca mai e cineva catolic,asemenea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello fetele!!
Care veniti de prin strainataturi pe calea aerului: eu zic sa sunati la call centerul companiei sau companiilor cu care zburati, chiar daca va cumparati biletele prin agentii de turism. In principiu, pe zborurile scurte din Europa nu aveti unde sa puneti scoica in avion, pt ca infantii nu au loc si daca zborul respectiv este plin va fi destul de incomod oricum. In principiu nu exista bassinet ca pe zborurile lungi. Pt infanti se pot lua carucior, car seat etc dar nu cu voi in timpul zborului, ci totul merge in cala de bagaje.
Pe zborurile lungi nu stiu cum e, stiu de bassinet dar nu am idee ce e si cum arata. Depinde si ce tip de avion opereaza cursa respectiva.

Paste fericit catolicelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Fetelor de unde ati luat colacul ala pt bebelusi? Se poate folosi si in piscina adanca sau doar in cada?

Referitor la scoica de bebe de data asta pe tarom ne-a lasat cu ea in avion, nici jumate nu era plin. O puteam folosi pe timpul zborului, doar la aterizare si decolare trebuia sa tin fetita in brate in centura. Pe toate zborurile ai voie sa o iei daca ai luat bilet pt infant, noi am ales mereu solutia mai ieftina "infant in lap".

Pya eu una as lua niste lapte praf cu mine atata drum, mai bine sa fie decat sa plang dupa el...cine stie ce o fi si nu se satura, habar n-am.

Bioana multam, pt moment numai vreme de Paste nu e, au zis ca o sa fie mai ok pe duminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Mena e minunat delfinasul, se descurca excelent!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Ina eu l-am luat de pe un site din Ro prin curier.
de aici: http://www.dalvia.ro/www-dalvia-ro/eshop/5-1-Gonflabile/0/5/48-Colac-de-gat-pentru-bebelusi

are o prietena de a mea cu bebe mai mare si ea a dus-o cu acest colac si la piscina.fetia ei avand 8 luni...asadar merge. eu o s ail iau cu mine si la vara la mare sa il bag pe baiat :)

Mergi la inceput