Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Subscriu la ce zice Onutz. Ii trebuie timp sa se obisnuiasca cu ea, asa ca ai rabdare cu el. Confirm si eu ca si noi ne-am oprit tot la 2 jucarii mai mici sau una mai mare. Daca ii punem mai multe o obosesc si o enerveaza. Bara de activitati cu ursul cantator tot asa... Ori canta ursul, ori atarna jucarele. Amandoua odata nu e combinatie. Incearca mai multe variante, vezi ce-i place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Cred ca scot maimuta din circuit. O sa ii las numai o jucarica, eventual ii spanzur papusa preferata, uratica si cu par portocaliuca aia tare ii mai place si rade amuzat la ea. O sa incerc sa ii fac cunostinta cu jucarelele, dar daca nu sunt cele din teatru de papusi am vazut, in seara asta, ca le da eject. Eh! N-o ramane nejucata salteaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Noi suntem la impachetat, sunt obosita moarta,asa ca scriu pe scurt.

Dana, , stii tu, asta e destinul! Nu te mai invinovati, ia-o ca o lectie de viata pt voi amindoi, pina la urma sotul tau e om matur si stia ca e mai bine sa mergi cu centura si si-a asumat riscul. Vin-o te rog pe la noi cind esti suparata si trista, nu te izola in remuscari. Masina ca masina, voi sa fiti sanatosi!

Si eu va rog mult sa va puneti centura si sa aveti grija ce aveti in masina neprins si care poate sa zboare la o frina brusca: obiecte taioase, surubelnite, cutii grele nefixate, etc. Bine e sa va puneti o plasa intre voi si portbagaj. Mena, sa nu il iei niciodata asa in wrap in masina. Cind pui frina esti aruncat mai intii in fata si coloana si muschii gitului sunt f solicitati. La copii mici sunt slabe inca si pot face traume serioase. Asta cred ca e si explicatia de ce primele scaune de copii sunt cu spatele la directia de mers. Daca nu esti sigura cum se pune scaunul, du-te la un magazin specializat si roaga sa iti arate. E f important sa fie prins cu centura corect, tocmai ca sa nu zboare precum sotul Danei.

Eu cind am locuit in Dresden, am stat intr-un cartier in care lumea ar fi trebuit sa mearga cu 30 kmh. Sa va zic ca am vazut accidente cu masini date peste cap sau facute praf?

Si mai am o rugaminte, desi acu e prea devreme pt ea: cind va veti invata copii sa mearga pe bicicleta MUSAI cu casca de protectie, ba chiar v-o recomand si voua. La noi la firma vin f multe colege cu bicicleta si toate au avut accidente mai mici sau mai mari: uneia i-a sarit o pisica in fata, alta a alunecat pe sinele de tramvai si cel mai rau pe o colega a lovit-o o masina. Casca ei a fost praf, deci va dati seama cum ar fi fost fara! Iar seful meu a vazut un accident cu un copil fara casca... mai bine nu mai povestesc ... Stiu ca arata ca naiba castile alea, dar ala sa fie baiul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Popi, cresa are avantajul ca bebele tau va avea contact cu alti copii si asta e f fain. Dezavantaj: raceli, muci din toamna pina in primavara, virusi si alte alea asemanatoare. Avantajul bonei e ca nu trebuie sa ramii acasa cind e copilul bolnav, asa cum patesti cind e la cresa. Dezavantajul bonei e ca se poate invata copilul sa fie tot timpul cineva care sa ii caute in cornite .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mena, Cellena, exact cum a spus Angiuta, aici e obligatoriu ca scoica de bebe sa stea pe mijlocul banchetei din spate, cu spatele la scaune, exista oglinzi speciale in care il vezi pe bebe prin pglinda retrovizoare, si te vede si el.La noi deocamdata eu nu m-am mai cocotat la volan, prefer sa stau langa el, sa ne jucam sau sa fiu sigura ca nu vomita si nu se inneaca, tot din cauza de reflux, insa cam 90% din timpul petrecut in scoica doarme, e super comfortabila pentru el si constatam cu uimire ca mai are o palma si ii ies picioarele afara, asa ca in cel mult doua luni tre sa trecem la altceva, deci nici nu se mai pune problema de luat scoica in avion.
Basinet am obtinut si la dus si la intors, insa parca din calculele mele va fi mai scurt decat cm lui Nicholas atunci, asa ca o sa fie probabil un fel de loc de joaca, om vedea.Nu pot sa zic ca nu am emotii, insa am fost intotdeauna incantata de zborurile cu KLM si de serviciile lor.
Pya, mai aveti putin...

Cellena si eu ma intreb cum e posibil sa nu existe niste amenzi usturatoare pentru cei ce merg cu bebeii/copiii agatati ca vai de ei aiurea prin masini..e crunt ce se intampla!eu am in minte copilasi la 4-5 ani, in picioare, in locul ala dintre scaunele din fata,tanandu-se de tetiera lui tati sau a lui mami..saracutii..

Popi

Dana, draga noastra draga, te asigur ca fetele sunt cea mai buna terapie, vino si plange-te descarca-te, fii trista, urla, razi aiurea, fa ce vrei, dar nu te inchide in tine si nu pleca, descarca-te aici si priveste-ti puiul minunat care te are langa el si care nu trebuie sa te simta departe de el nici cu gandul, nici o clipa.Ati scapat, slava Domnului, asta e singurul gand care trebuie pastrat, ca sunteti ok si ca bebel vostru va are langa el.masina..e fier.o sa luati voi alta, candva.NU plange dupa masina, multumeste ca ai/ati scapat.

Mami, felicitari pentru asa un site frumos, sa stii ca mi-au curs balele pe acolo la niste praji, mai ales la cremsnitul ala cu zmeura, insa eu stau tare pe pozitii, salate si fructe, indice glicemic si Monti.Deja ma simt minunat ca nu mai rontai deloc paine (decat Wasa) si dulciuri, ca si mie imi plac.Dar! imi tot zboara gandul de zor la vinetele alea gratinate, si cred ca o comit intr-o zi.Inca o data, felicitari!, cand va fi cazul o sa ma inspir!

Onutzule, tot zic si nu ma ajung la scris, dar ajuuung, sa stii! mai ales ca am multe de zis!

Deny,sscumpa, tare fericita m-ai facut cu mesajul tau amanuntit, asa vreau, sa stim ca sunteti bine si ca starea de spirit de super ok!un maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare

Noi anuntam ca am luat un scaun de masa de la Peg Perego, are scaunul si spatarul din piele, sunt extrem de comfy si bune si ne-au placut maxim modelele noi,asa ca am luat.Nu va imaginati cata fericire e pe fata lui Nicholas cand il punem acolo,zici ca a ajuns in alta lume, numai a lui, e intr-o vorbareala maxima, non stop! Nu il punem ca pe un baietel, inca, ci ca pe un bebe mai mare, semiinclinat, nu inclinat maxim ca pe o gaga:) Se joaca de zor.Nu manifesta interes pentru ce papam noi, dar eu va trebui sa ii day si eu de papa, pentru ca are acest reflux..

Azi am stat afara o ora juma cu Nicholas, au fost 8 grade si el a studiat stalpi, pasari si copaci, curios, apoi a adormit si adormit l-am adus in casa. Doarme de la 17.45, dus.S-a sculat la 21.50 sa pape si iar nani neintors.maine iar afara[:), ca ne place.

Nu plec fara sa urez Paste fericit fetelor care sunt catolice.
va doresc zile insorite si la propriu si la figurat si iepuras darnic!In weekend pun si eu poze cu Nicholas.
Si de la botez dar si ultimele poze, de prin toate saptamanile:)

va pupacesc cu mult drag! nu imi vine sa cred ca mai e asa putin pana in iulie si aparem si noi in zona, iu-huuuu!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

PS:Onutz, m-am comformat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Neatza!
Noi ne luptam cu o mica problema: Petru doarme numai cu capul spre dreapa, iar ziua cand e treaz tot asa ar sta cu capul.Aveti idee cum se poate corecta, exista vreo perna speciala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Dana000 o imbratisare stransa stransa pentru tine . Nu te mai invinovati si multumeste-i lui Dumnezeu ca ati scapat cu bine. Uneori Dumnezeu ne incearca doar ca sa ne arate cat de usor putem pierde tot si ca sa ne invete cat si cum trebuie sa pretuim ceea ce avem. Te rog incearca sa vezi lucrurile asa si sa te ridici. Te asteptam aici sa te strangem in brate si sa iti fim alaturi si sa te incurajam. Sebi si tati au nevoie de tine si te iubesc mult amandoi!
Si noi am trecut printr-o experienta asemanatoare - am plans o saptamana din auza socului si apoi a trebuit sa mergem mai departe pt ca sotul avea permisul suspendat deci eu eram singura care putea conduce. Numai Dumnezeu ne-a salvat atunci.

Bubu lui Nichols sa scapati odata de reflux. Inteleg ca sunteti mai bine cu pastilutele astea?
Bubu, nu iti face griji. Nicholas va incapea sigur in basinet. Noi am fost cu Sara la 1 an si 2 luni si ea e destul de inalta si tot ar fi incaput la limita atunci. Tot cu KLM am mers si am fost foarte multumiti. Cu scoica, important e sa nu ii iasa capul din ea, nu picioarele. Teoretic o puteti folosi pana pe l 1 an - noi la Sara am luat scauneleul in jur de 9 -10 luni, cad ea statea deja bine in fundulet.

Angelique mamico, ce mai face Stefanut? Ati reusit sa va dati seama de la ce au fost ultimele firisoare? Of Doamne prin cate trebuie sa treceti si voi!

Deny ma bucur ca sunteti bine, si ca printesa creste frumos la mami in burtica. Cu tratamentul, fa ce iti spune dr. U ca stii ca multe fete au merspe mana ei si a fost totul ok si Doamene ajuta sa ajungeti cu bine la termen.

Mena delfinasul tau e fantatic. David e cu cateva zile nascut dupa Gabriel si nu face tot ce face el. Dar am vazut ca merge cam in acelasi ritm cu Sara asa ca nu ma agit.
In schimb ne-ati facut pofta cu colacul si ne-am luat si noi. Nu stiu daca David sau Sara sunt mai incantati de el, dar ne jucam frumos in casa cu el.

Pya voi ce mai faceti? Pt decolare si aterizare, daca nu se poate sa suga atunci, macar sa aiba gurita deschisa ca sa se egalizeze mai usor presiunea.

Fetelor marti noi am fost toti 3 acasa singurei pana a venit tati si a fost absolut minunat. Mi-a luminat sufletul ziua asta. Sara si David s-au comportat exemplar: au fost tare cumintei amandoi, am reusit sa ma joc cu fiecare pe rand si toti 3 impreuna. Sara s-a facut mare si ma ajuta la multe lucruri, inclusiv la spalatul/ sapunitul lui David. La pranz am dormit toti 3 cu David la mijloc ca asa si-a dorit Sara. L-a tinut in brate si pupat de mi-era mai mare dragul. Eu am dormit iepureste ca sa ii pazesc, dar tot a fost minunat. Sunt asa de fericita cu puiutii mei si va incurajez pe toate care sunteti la primul puiut: daca puteti sa il faceti si pe al doilea. N-o sa va mint sa va spun ca e usor, dar e absolut minunat!

Si pentru ca zilele astea multe dintre noi isi amintesc cum anul trecut aflau de minunile din burtica, am un dar pentru voi http://www.220.ro/familie/Compilatie-Cu-Beblusi/bISnAkimUw/ Ascultati cu atentie cuvintele. Noi pe 22 am sarbatorit 5 ani de cand am aflat ca Sara e pe drum si 1 an de cand l-am coneput pe David .

David face de vreo saptamana caca dupa fiecare masa. E cam ca albusul de ou ca si consistenta, uneori chiar mai lichid, uneori galben alteori mai verzui, dar vad ca ia bine in greutate si nici nu pare sa il doara ceva. Suspectez ca atunci cand e mai lichid are legatura cu faptul ca mai mananc salate de cruditati: 2-3 feluri de salata amestecate, varza rosie, ridichi, morcov ras, branza sunca, oua fierte tari, cu sos de iaurtcu ulei de masline si nucsoara, plus crutoane. E delicioasa si va invit la o portie! Iar de saptamana trecuta am ineput sa fac paine neagra cu seminte, fara drojdie. O iesit neasteptat de bine si de gustoasa si sunt foarte incantata. Trebuie sa incerc si negresa

Cellena, S.elena, Bioana, Gina, Onutz, Ina, Angiuta, Achiutza,

Camy incearca sa il pui ziua in asa fel incat sa te poata urmari doar daca intoarce capul pe partea pe care nu sta de regula. Si DAvid a avut o perioada in care statea doar cu capul pe dreapta si am rezolvat asezandu-l invers pe salteluta de activitati. SI nu uita sa ii faci putin masaj la gatut sa nu faca un torticolis (contractra musculara) si sa il doara daca se intoarce pe partea cealalta.

Pup toate mamicile minunate si va doresc tot binele din lume!

Un Paste fericit pentru toate familiile catolice, cu multa lumina in suflet si multa pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camys_2000

Neatza!
Noi ne luptam cu o mica problema: Petru doarme numai cu capul spre dreapa, iar ziua cand e treaz tot asa ar sta cu capul.Aveti idee cum se poate corecta, exista vreo perna speciala?

Carmen, Catalina Nicole (21.10.2004) si Petrut (29.12.2012)

FILMULETZ http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1712e9e5f8ebb82b8090cb




Camy, asta e povestea vietii mele in ultimele 4 luni. Deoarece bebe s-a nascut cu torticolis stanga, tendinta lui a fost si e in continuare sa doarma doar inclinat spre dreapta si treaz sa stea la fel. Noi facem kineto din acest motiv, ziua cand sta culcat il antrenez in jocuri si povesti care sa il oblige in a privi spre stanga iar noaptea ii fixez capul cu o pernita umpluta cu nisip ( poate fi si orez) orice alta pernuta nu face fata, o impinge cu capul. Il mai pun si pe o parte sa doarma insa de cand a crescut nu doarme mai mult de 2 ore asa si se roteste pana ajun ge pe spate.
Capul e turtit din acest motiv pe partea dreapta si continuu sa depun efort ca sa il dezvat de acest obicei, inclusiv trezindu-ma noaptea ca sa ii verific pozitia capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, ieri a avut su Ema mult temutul scaun cu mucus si firisoare de sange. Plus o semi-diaree si toate i se trag de la ceva ce am mancat eu, pentru ca si mie mi-e rau de duminica, iar ieri am avut niste dureri de stomac cum n-am mai avut demult. Luni o sa ma duc sa-mi fac si eu niste analize, ca ceva nu e ok cu mine (mama m-a speriat sa nu cumva sa fiu iar insarcinata :)) )
In rest vad ca nu are nimic, nu e mai maraita, nu e somnolenta. Ieri a fost chiar foarte vesela, pentru ca am alaptat-o foarte des, de teama sa nu se deshidrateze. Plus ca n-am vrut sa se irite la fundulet, asa ca am facut foarte cald in dormitor si am tinut-o dezbracata pe o paturica absorbanta. A fost maxim de rasfat pentru ea, si in fundul gol si o gramada de tzitzi :))
Ultimul scaun l-a avut aseara la 7 (cel cu probleme). Azi noapte m-am tot trezit sa vad daca a mai facut, dar era ok pampersul. Sper sa fi fost de la stomacelul iritat si sa nu mai avem probleme...

Mergi la inceput